Recenze: Misery nechce zemřítChris Stuckmann

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 2
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:3 456

V dalším díle série věnované Stephenu Kingovi se Chris Stuckmann podívá na film Misery nechce zemřít.

VIDEO OBSAHUJE SPOILERY!

Přepis titulků

FILMOVÉ RECENZE CHRISE STUCKMANNA Misery nechce zemřít natočil Rob Reiner během svého tvůrčího vrcholu, kdy točil jeden hit za druhým. V hlavních rolích filmové adaptace Kingovy Misery hrají James Caan a Kathy Batesová. Sám Stephen King označil tento film za jednu z nejpovedenějších adaptací jeho děl. A měl pro to dobrý důvod. Film je plný napětí už od prvního záběru. Vidíme detailní záběr na cigaretu a zápalku. Předměty, které jsou pro úvod i závěr filmu naprosto zásadní.

Na úvod vidíme Jamese Caana v roli Paula Sheldona, autora romantických románů, jako je populární knižní série o postavě jménem Misery. Kromě toho má dost fanoušků. Někteří z nich jsou fajn a jiní jsou jako Kathy Batesová. Posedlá vražedkyně. Docela smůla pro Paula Sheldona, který po dokončení nejnovějšího románu dostane na silnici smyk a je zachráněn Annie Wilkesovou. Jeho největší fanynkou a zdravotní sestrou.

No to je skvělý. Ani ne. Je to trochu psychopat. Zpočátku to vypadá, že jde snad o nejmilejší ženu na světě. Její posedlost Paulem Sheldonem je ale natolik zakořeněná, že jeho knihy téměř považuje za realitu. A když zjistí, že se ve svém nejnovějším románu o Misery rozhodl zabít hlavní postavu, tedy Misery, naprosto zešílí a ze života mu udělá peklo na zemi.

Drží ho nemocného a zavřeného v pasti. A tady Kathy Batesová v oscarové roli opravdu vyniká. Dokáže se totiž lusknutím prstu změnit z nejmilejší ženy na světě ve strašného psychopata. Velkou zásluhu na tom má vynikající scénář Williama Goldmana, scénáristy Reinerovy Princezny Nevěsty, a taky Reinerova výborná režie na úrovni Hitchcocka.

Od začátku se prostě jedná o napínavou podívanou. Už úvodní scéna, kde se nám představí Paul datlující do psacího stroje, je napínavá. Velkou měrou za to může střih, který je zde bezchybný. Záběry jsou navrženy tak, aby z každého momentu vyždímaly maximum napětí. Jeho použití detailů, zoomu a opravdu děsivých širokých záběrů je mistrovské. Rob Reiner na filmu odvedl skvělou práci. Znovu opakuji, že byl na vrcholu tvorby.

Chrlil filmy jako Stůj při mně, další Kingovu adaptaci, nebo Princezna Nevěsta, Když Harry potkal Sally a Misery. Zažil skvělé období hitů a tenhle je možná můj vůbec nejoblíbenější. Místního šerifa hraje skvělý Richard Farnsworth, který byl úžasný herec a pokaždé, když ho vidím hrát, chybí mi. Svou postavu ve filmu ztělesňuje naprosto skvěle. Se svou ženou a zároveň zástupcem má vtipný vztah.

Například jejich scéna v autě, kdy se ona dotkne jeho nohy a on na to: "Hej! Ne. V tomhle autě jsi můj zástupce a ne moje žena." Šerif a jeho zástupce jsou pro děj klíčoví, protože vyšetřují Paulovo zmizení. Snaží se přijít na to, kde by asi mohl být. Filmu ale také dodávají lehkost, protože jsou docela vtipní. Je to příjemné odlehčení, protože snímek někdy překračuje běžnou mez důrazu a napětí a tyhle komické momenty se hodí.

Tenhle film je poskytuje. Je tam jedna skvělá scéna, kde toho James Caan už má plné zuby. Annie je ve fázi, kdy ho nutí napsat nový díl, ve kterém Misery obživne. Nezbývá mu než to udělat, protože ho drží doma a láduje ho prášky. Nohy má rozbitý na sračku. Začne datlovat do psacího stroje a po střihu vidíme, co psal: KURVAKURVAKURVA A to je prostě...

skvělé. Pojďme teď na Kathy Batesovou, která za svou roli získala Oscara. Mimochodem, zajímavý fakt. Jedná se o jedinou Kingovu adaptaci, která získala Oscara. Ani Shawshank, ani Stůj při mně... Kathy Batesová v Misery. To je docela pozoruhodné a tak trochu šílené, protože pár skvělých Kingovek by tu bylo. Ona si to zaslouží.

Je to role, která by snadno mohla zapadnout někam mezi béčkové filmy, kdyby byla obsazena špatná herečka. Obsazení Kathy Batesové byla skvělá volba, není to ale jediná její Kingovská role – hrála i v Dolores Claiborneové. Teď pozor na spoilery, pokud jste Misery neviděli, což snad neplatí, protože jde o skvělý film a prakticky všichni filmoví fanoušci by ho měli vidět. Podíváme se ale na scénu, která je známá jako "scéna ochromení".

Nepochybně nejznámější scéna ve filmu, ve které si Annie začne uvědomovat, že Paul bude brzy schopen chodit, a rozhodne se tomu zabránit. Vezme palici, dřevěný kvádr a zlomí mu oba kotníky. Je to příšerné, hrůzné, znepokojující a všechno ostatní, co se hororovým fanouškům líbí. A je to skvělé. Tenhle film je tak psychologicky znepokojující...

A něco na něm je tak... nepříjemně reálné. Ačkoliv je to celé trochu přehnané a postava Annie Wilkesová je silně věřící, nosí křížek, neustále říká věci typu: "Panebože na nebi," "Ježíšku na křížku!" nebo "Hrom do čepice!" a odmítá nadávky. Když si přečte Paulův nový román, který plánuje vydat, říká mu: "Tohle je hrůza, tolik nadávek." On na to: "Je to o dětech z ulice.

Taky jsem z ulice. Všichni nadáváme." A ona: "Ne, já ne!" a najednou se hrozně rozčílí. Taková předzvěst toho šílenství, které se v té postavě skrývá. A můj Bože... Dost mluvím o Kathy Batesové, protože si to zaslouží. Je to nezapomenutelný výkon. Nepřehlížejme ovšem stejně skvělého Jamese Caana. Z jednoho důvodu k němu za to, že tu roli vzal, chovám velký respekt.

Kromě toho, že je ve filmu zatraceně dobrý, mnoho herců roli odmítlo, včetně Mela Gibsona, Roberta De Nira, Michaela Douglase, Roberta Redforda, Morgana Freemana, Dustina Hoffmana, Harrison Forda, Al Pacina... Existují domněnky, že to je kvůli postavě Annie Wilkesové, která Paula zastiňuje. Je natolik osobitá a výrazná... Spousta herců tu roli vzít nechtěla, protože středem pozornosti by byla ona. Což je pravda.

Získala Oscara, zatímco James Caan odešel s prázdnou. Za tu roli ale Caana dost respektuji. Je to odvážná role. Takřka celý film strávíte v posteli nebo v kolečkovém křesle a musíte předvést herecky nesmírně náročný výkon, a to... hrát roli v roli. Ve filmu totiž Paul musí předstírat, že je někým jiným, aby Kate, tedy postavu Annie Wilkesové, obelhal. Musí předstírat, že se do ní postupně zamiluje, což není pravda.

Každou vteřinu se snaží přijít na to, jak se z té situace dostat. To je pro herce velice těžký úkol, protože musíte být svou postavou a zároveň něco předstírat. Je to dvojí předstírání. A James Caan... je tady vážně skvělý. Ani hudba Marca Shaimana by neměla zůstat bez povšimnutí. Je velmi napínavá a každému momentu ve filmu přidává na intenzitě.

Jak se film pomalu blíží ke svému závěru a kamera zoomuje na Paula Sheldona, který drží ten list papíru, který se chystá zapálit, a v Anniině obličeji je vidět zděšení... To je jeden z nejvíce fascinujících a emotivních okamžiků, které jsem kdy v thrilleru viděl. Následná scéna, kdy ji přetáhne psacím strojem přes hlavu, je taky kurevsky skvělá, protože ho proti jeho vůli nutila napsat knihu. Což je samozřejmě příšerný čin, stejně jako fyzické i psychické mučení.

Paul použil ten samý nástroj, kterým Annie mučila jeho, aby ji praštil do hlavy. Je to vážně skvělé. A takový je Stephen King. Co se týká pomsty, je úžasný. Vyvrcholením však nebyla ani tak fyzická stránka jejich konfrontace. Jak se k němu kamera přibližuje a v jejím obličeji můžeme vidět, jak si uvědomuje, že poprvé za celou dobu má Paul navrch a ona s tím bude muset něco udělat...

To je tak skvělé. Po celém těle máte husí kůži z toho, že jste svědky toho, jak tahle postava konečně dosáhne toho, co jsme jí přáli celou dobu. Svobody. Misery je moje oblíbená Kingovka, jeden z nejlepších thrillerů všech dob a rozhodně si zaslouží jedničku s hvězdičkou.

Děkuji vám za sledování série Stephena Kinga, která směřuje k Temné věži a To. Brzy se uvidíme u recenzí dalších Kingovek. Jste nejlepší. Pokud se vám video líbilo, ohodnoťte jej níže. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdy už dáte prosím Chrisovi Stuckmannovi vlastní tag?
Když zadám Chris Stuckmann do hledání, najde mi to stickman videa a Hugha Jackmana, ale žádné video od Chrise Stuckmanna! To je hledání na houby https://videacesky.cz/hledat/chris%20stuckmann

10

Odpovědět

Kurevsky lovikuju tento movieček ale ten pán je velice zaměřen na mnoho nepodstatných detailíku. Já bych řekla že to no to má určitě o něco lehčejší myšlenku než si pán myslí. V jednoduchosti je ježek a vo tom to kurvažejako je. Já osobně jsem čekala kdy ho ojede. Kdy ho bude při tom dusit stránkama, ale dočkala jsem se průměrných keců. Ten filmeček je špatný zážitek a složitý na myšlení. Zbytečné.

414