Květina zapáchající jako smrtTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:143
Počet zobrazení:8 565

Když květiny kvetou, většinou to bývá velmi příjemná vůně (pokud zrovna nejste alergik). Ale existuje květina, jejíž zápach je tak odporný, že připomíná hnijící maso. Proč zmijovec titánský zvolil takovou rozmnožovací strategii?

Přepis titulků

Toto je projekt Eden, největší umělý deštný prales. Jedna rostlina mnoho let schraňovala energii. Právě ji všechnu vypustila v nechutném 48 hodinovém období. Tohle je zmijovec titánský. Smrdí jako smrt. Smrdí jako mrtvá krysa a hnijící ryba. Někdo to popisuje jako 2-3 týdny nevynesený koš. Je to zápach rozkladu.

Rostlina k opylování využívá mouchy a brouky, podobně jako jiné rostliny včely. Zápach smrti mouchy a brouky přitahuje. Hledají, kam naklást vajíčka. Kvetou pouze poté, co nahromadí dostatek energie. To zabere 7 až 10 let. Zmijovec titánský kvete 48 hodin. První noci může pyl přijímat, druhou noc pyl vypouští.

Nemůže opylovat sama sebe. Během času evoluce vede druhy k reprodukci, která má větší šanci na úspěch. Strategie zmijovce se nezdá být tak dobrá. Kvete pouhých 48 hodin každých pár let. Zdá se, že lepší strategií by bylo se rozmnožovat co nejčastěji. Mnoho rostlin to dělá, jak každý člověk se sennou rýmou ví. Ale existuje ještě jedna možnost. Roky schraňovat energii a pak ji během pár nocí spálit, zatímco se vyšle pářící signál tak mocný, že ho cítí všichni na míle daleko.

Aby zápach cestoval dále, využívá teplo. Tyto rostliny jsou termogenní. Vytváří si vlastní teplo. Dostávají se až k tělesné teplotě. Dokáží vyslat zápach až nad koruny stromů v pralese. Tam ho zachytí vítr a hmyz může ucítit tuto kvetoucí rostlinu až na 3 kilometry daleko.

Má stejnou teplotu jako umírající zvíře a zapáchá po rozkládajícím se mase. A pokud půjdete sem, uvidíte tuto barvu, kterou vídáme v řeznictví. Toto je barva masa. Mouchy a brouky se snaží přilákat mnoha způsoby a nechává je myslet si, že našli mršinu. To nyní zbývá ověřit ten zápach. Přišel jsem o pár hodin pozdě, to nejhorší zřejmě už pominulo. Jo, to je dost nechutné.

Děkuji projektu Eden, že mě pozvali. Mají svůj vlastní YouTube kanál. Mají otevřeno po celý rok a nejdete je v Cornwallu na jihozápadě Anglie. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je sice paráda, ale to nejdůležitější furt neřekl. Sice teda je supr, že kvete 48 hodin za pár let a to se vynahradí sílou lákadla, ale vzhledem k tomu, že jen pár nocí vysílá pyl a pár nocí přijímá (v rámci let!!!), jaká je pravděpodobnost, že bude někde v okolí rostlina ve stejné fázi?
Video sice zajímavé, ale zanechalo ve mě více otázek než odpovědí. :)

70

Odpovědět

To už bylo v Simpsnech....

192

Odpovědět

Nedával jsi pozor? Nedávno tu bylo video, které jasně říká, že Simpsonovi všechno předpověděli, tudíž i tohle video :)

70