KyborgovéVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:150
Počet zobrazení:11 164

Kyborgové už žijí mezi námi. Není se ale čeho bát. Vše vám vysvětlí Kevin z Vsauce2.

Přepis titulků

Tady Kevin z Vsauce! Už 27 let před tím, než Superman přiletěl zachránit svět svou mimozemskou silou, měl Nyclatope bionické schopnosti. První jeho komiks vyšel v roce 1911 a je považován za jednoho z prvních superhrdinů. Nyclatope měl umělé srdce a barvu měnící oči pro noční vidění. Byl to kyborg 50 let před tím, než to slovo vůbec vzniklo. V srpnovém vydání časopisu Astronautics z roku 1960 Manfred Clynes a Nathan Kline poprvé použili slovo kyborg, kterým označili kybernetický organismus.

Chtěli tím vyvolat revoluci v uvažování. Místo vytváření umělého prostředí, ve kterém bychom mohli přežít mimo Zemi, proč radši nevylepšit svá těla, a přizpůsobit je pro dobývání vesmíru. Po půl století výzkumů se stále nejsme schopni procházet po Marsu jen tak nalehko, ale kyborgové už mezi námi žijí a miliony dalších brzy přibydou. Myšlenkou ovladatelné robotické ruce jsou už skutečností.

Fungují díky přiřazení nervových zakončení, ovládajících ruce, zápěstí, loket a rameno, ke skutečným svalovým skupinám a pak se umělá končetina naprogramuje, aby reagovala na tyto signály. V nejbližší době si asi ještě umělou ruku přes amazon nekoupíte, ale bionické vidění je už dostupné. Argus II, pojmenovaný po řeckém bájném obrovi se stovkou očí, funguje jako protéza sítnice, která dokáže slepým vrátit zrak. Je to videokamera připojená k brýlím, které vysílají snímky jako elektrické signály, které jsou zpracovány a bezdrátově poslány do elektrod implantovaných na sítnici.

Pacienti, kteří před tím žili v úplné temnotě, jsou schopní vidět záblesky světla, což jim umožňuje lepší orientaci v prostředí, nebo jako Larry Haster vidět svou ženu poprvé po 33 letech. Běžnější mechanické systémy, které pomáhají navracet lidem jejich biologické funkce, jsou kardiostimulátory, které napravují abnormální srdeční rytmus, a kochleární implantáty, což jsou vlastně bionické uši, které posílají signály přímo do nervových vláken, aby je mozek mohl zpracovat jako zvuk.

Prvním vládou uznaným kyborgem na světě je Neil Harbisson. Má na hlavě anténu, která mu umožňuje slyšet barvy. Když se narodil, viděl svět jen ve stupních šedi, nechal si proto zabudovat anténu do týlní kosti ve své lebce.

Senzorem snímá barvy a převádí je na zvuk, který Neil slyší díky vibracím v lebce. Podařilo se mu přesvědčit britskou vládu, aby uznala "eyeborg" jako část jeho těla. Bylo mu dovoleno, aby se s ní vyfotil na fotce v cestovním pasu. Všechno jsou to technologie, které jsou dnes dostupné. Ve vývoji je právě zařízení, které by nám po injekci umožnilo bezdrátové spojení mozku s internetem.

Probíhá i studium neuronů spánkového laloku mozku, které dovedou vytvářet vzpomínky. To znamená, že si jednoho dne jednoduše budeme moct stáhnout znalosti. I když už umíme vyrobit lidskou kůži, na umělou kůži, která by nás chránila před radiací, si ještě chvíli počkáme. I na umělé plíce, schopné dýchat vzduch na Marsu, který obsahuje 96% oxidu uhličitého. Ale s pokrokem v malých motorech, které pomáhají pumpovat krev, a s očními kapkami, které dočasně umožňují lidem vidět ve tmě, by už brzy ulice mohly být plné Nyclatopů.

A jako vždycky... Díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pacemaker = kardiostimulátor

40

Odpovědět

4chan.org/b

41

Odpovědět

Nemá to špatný...

120

Odpovědět

Kdo je osel ať se přihlásí...

214

Odpovědět

Mohl by mě někdo odkázat na web, kde bych se takovéto informace mohl dovídat? Nevěděl jsem totiž o 90% předložených vynálezů, zato ale vím, že Vondráčkové se klátí manželství, Gott je nešťastný a Borhyová je na prášky (a to vše jsem zjistil z televize, než jsem si v kuchyni stihl namazat chleba).

1120

Odpovědět

Já čtu Osla. http://www.osel.cz/ Určitě jsou i lepší, ale ve srovnání s TV Prima zvítězí snadno.

202

Odpovědět

Doporučil bych asi http://www.osel.cz" target="_blank" rel="nofollow">osel.cz
Dá se tam najít spousta zajímavých článků. I když některé je třeba brát s rezervou, je to lepší něž číst Blesk :)
Jinak podobná videa o aktuálních objevech a technologiích dělá právě Vsauce2. Když bude zájem, můžu sem občas nějaké přeložit.

361

Odpovědět

+ZarwanDíky za tip, znáte ještě podobné weby?

30

Odpovědět

+ZarwanMožná ještě http://www.national-geographic.cz/
a
ještě jsem viděl nějaký web od Prima Zoom, ale to mi už připadalo spíš jako taková bulvární věda.

110

Odpovědět

+ZarwanZájem o podobná videa rozhodně je. Když ti něco padne do oka, tak neváhej.

120

Odpovědět

+Zarwanurcite by bol zaujem :)

60

Odpovědět

+Zarwantechnet.cz . teď tam jsou hlavně články z CESu, ale pevně věřím, že za dva týdny to bude lepší. a mám pocit, že osel.cz tu ještě nikdo nezmiňoval.

10

Odpovědět

+Zarwanhttp://technet.idnes.cz/proteza-darpa-luke-0n6-/veda.aspx?c=A150215_234930_veda_pka
technet
je podle mě na všeobecný přehled nejlepší. dobrý je i osel.cz.

20

Odpovědět

Zkus osel.cz

42

Odpovědět

Nevím, jestli to tu už padlo, ale podívej se na osel.cz

102

Odpovědět

Myslim, že na to byl dobrej nějakej koní web... teď si jen nejsem jistej... možná mezek.cz. Když ne, tak zkus zebru, osla nebo mulu... něco z toho určitě půde.

133

Odpovědět

Slyšel jsem, že je docela dobrej osel.cz

71

Odpovědět

Hele chodim pravidelne na osel.cz a kazdy den se tam dozvidam nove a nove informace...

71

Odpovědět


Odpovědět

redtube.com

221

Odpovědět

+nrjerRedtube je fajn, ale přijde mi, že tam jen dokola opakujou experimenty s teplotní roztažností nebo zkoumaj černý díry. Některý pokusy znám už ze základky.

311

Odpovědět

+nrjeropakovanie je matka múdrosti, priateľu

160


Odpovědět

Dobrý je i nedd.cz

00

Odpovědět

Ja doporucuju osel.cz pokud to tu jeste nikdo nenapsal fakt hustej web s hustym obsahem a hustym vsechno vsim kuki muki faka heda alias bongo get rektos

02