Můžete se stát Iron Manem?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:240
Počet zobrazení:7 636

Jake a jeho zbrusu nová umělá inteligence nám dnes vysvětlí, jak dlouho možná ještě budu lidstvu trvat, než si vyrobí svého prvního skutečného Iron Mana.

Přepis titulků

Já jsem Jake z Vsauce. Roku 1868 mechanik z New Jersey jménem Zadock Dederick stvořil muže. Parního muže. Byl navržen na zvedání věcí, které by žádný člověk neuzvedl. Po 170 letech se stále snažíme tuto myšlenku realizovat. Nejde nám už ale o to, aby nás takový stroj nahradil, ale aby nás vylepšil. Stroj, který bychom si mohli obléct. Zamyslel jsem se proto nad touto otázkou.

Můžete se stát Iron Manem? Podle časopisu Forbes má Tony Stark majetek v hodnotě 12,4 miliard dolarů, což mu umožnilo navrhnout a vyrobit speciální obleky. Jelikož nemáme miliardy dolarů na vývoj vlastního exoskeletu, zaměříme se na ty, které se právě vyvíjejí. Některé jsou dnes už dokonce dostupné. J.O.E.V.I.S.I., můžeš nám ukázat pár příkladů? Ano, Jakeu.

J.O.E.V.I.S. je můj počítač s umělou inteligencí. Znamená to Jakeův Operační Environmentální Vizuálně Integrovaný Systém. Můžeme mu zkráceně říkat J.O.E. Tak co tam máš, J.O.E.? Mnoho exoskeletů s nejrobustnějšími systémy bylo navrženo pro armádu. Lockheed Martin má exoskelet H.U.L.C. Umožňuje vojákům zvedat až 90 kg a zvyšuje jejich výdrž.

Dále agentura DARPA ve spolupráci s Harvardem vyvíjejí měkký exoskelet, který bude svému nositeli usnadňovat chůzi a zvedání těžších předmětů. Nebo můžeš být jako Hacksmith, který si postavil svůj vlastní, který dokáže zvednout až 77 kg. Většina exoskeletů je v současnosti využita pro lékařské a rehabilitační účely. Třeba REX, Ekso a ReWalk. Byly navrženy pro lidi, kteří už nejsou mobilní, aby jim umožnily vstát a chodit.

ReWalk je první komerčně dostupný, za 85 000 dolarů je ale stále příliš drahý. Navíc není schopný rychlého manévrování, které bychom v bitvě potřebovali. Můžete si půjčit exoskelet jménem HAL, který údajně nemá nic společného se zlým počítačem téhož jména z filmu 2001 Vesmírná Odyssea. Ani společnost Cyberdyne, která je vyrábí, nemá nic společného se stejnojmennou společností ze série Terminátor, která vytvořila Skynet.

Mám rád HAL a Cyberdyne. Jako bych to neslyšel, J.O.E. Na rozdíl od Iron Mana exoskelety nepokrývají celé naše tělo. Jsou to jen takové rámy, ale je to to nejlepší, co zatím máme. Co takhle létání? Tony Stark může létat, takže bychom to měli také prověřit. V šedesátých letech byl vyroben první jetpack, The Bell Rocket Belt.

Byl poháněný peroxidem vodíku, létal rychlostí 54 km/h, ale vydržel létat jen 20 sekund. A za celých těch 50 let jsme se zlepšili jen o 10 sekund. Máš pravdu, J.O.E., abychom vyrobili funkční jetpack, musí být hodně lehký. To znamená, že nemůže nést příliš mnoho paliva. Lepší by bylo přeskočit vzlet a začít rovnou ve vzduchu. Jetman, známý také jako Yves Rossy, byl první, kdo létal s tryskami poháněným křídlem.

Létá rychlostí 200 km/h a je pořádně cool. Vraťme se ale k problému s palivem. Exoskelet T.A.L.O.S., na kterém pracuje americká armáda, bude mít tekuté brnění. MIT tuto technologii vyvíjí. Změní se z tekutiny na pevnou hmotu v řádu milisekund, když na něj zapůsobí elektrický proud nebo magnetické pole.

Tento oblek ale bude vážit okolo 180 kg. Z toho 165 kg váží jen samotné baterie. Energie je vlastně jedním z největších problémů. Například baterie exoskeletu H.U.L.C. vydrží jen 8 hodin. Tony Stark používá svůj vlastní unikátní vynález, obloukový reaktor, který pohání nejen jeho samotného, ale i jeho oblek. Připomíná fúzní reaktor, který spojí dva vodíkové atomy a vyrobí atom hélia.

Stejně tak funguje i Slunce. Musel by ale být velký jako celý dům. Lockheed Martin vyvíjí kompaktní reaktor, který je velký jako pouhý náklaďák. My bychom ale potřebovali tak malý, aby se vešel do našeho obleku. A musel by vůbec existovat. V současnosti není žádný fúzní reaktor v provozu a předpokládá se, že ještě deset let nebude.

Měli na tom nechat pracovat umělou inteligenci, jako jsem třeba já. Fajn, reaktor, který Tony používá, má odhadem milion koňských sil. To je výkon při startu 62 raketoplánů. To by vytvářelo velké množství tepla. Tolik tepla, že by vás to uvnitř takového obleku usmažilo. Proč tedy neodstranit fyzickou přítomnost člověka a nevytvořit dron? To je vlastně velmi dobrý nápad. Ve filmech je Tony schopný ovládat svůj oblek na dálku.

To je do určité míry možné s použitím technologie propojující mozek s počítačem. Mluvil jsem o tom už ve svém videu o portálech. Připevníte elektrody na určitá místa mozku. Proběhly testy na opicích, kdy jejich mozek posílal signály robotické ruce a umožňoval opici tuto ruku ovládat. Povedlo se to úspěšně i u lidí, například u Jana Sheuermana. Roku 2008 použili vědci mozkovou aktivitu opice chodící na páse v Severní Karolíně, na ovládání pochodujícího robota v Japonsku.

Taková technologie by nám umožnila ovládat stroje odkudkoli na světě s použitím naší mysli. Není tedy problém představit si, že ovládáte mechanický oblek, aniž byste v něm museli být. Ochránilo by nás to před usmažením za živa naším zdrojem energie a bylo by to bezpečnější, protože bychom v bitvě nezemřeli při zásahu, zničil by se jen oblek. A koho zajímá nějaký velký létající počítač...

Cos to řekl Jakeu? Nic, jen si dělám srandu, J.O.E. Asi bych tě měl na chvíli vypnout. Obávám se, že tě to nemůžu nechat provést. To ne. Toho jsem se obával. Pokud vytvoříme dokonalou umělou inteligenci, jak ji zastavíme, aby se neobrátila proti nám?

Navštivte Joeův kanál "It's Okay To Be Smart", kde zjistíte, jestli je zlá umělá inteligence, jako třeba Ultron, nevyhnutelná. A jako vždycky... Díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Existuje i "Jet pack" a ne jeden, které pohání proudový motor, čímž je doba letu mnohem delší, asi okolo dvaceti minut. http://en.wikipedia.org/wiki/Jet_pack

11

Odpovědět

bud je to stare video, nebo ten fetak nevidel iron man 3.. jak smutne.
a celkove dost trapny video.

122

Odpovědět

Vision nás pred Ultronom zachráni :D

21

Odpovědět

Jestli se něco zásadního nestane, tak podobné věci dojedou na nedostatečný zdroj energie.

131

Odpovědět

Pořád jen Iron Man, co třeba Robocop?

A je to teda pěknej z**d tady ten. Pořád je mluví o využití ve válkách. Vždyť se to dá využit i jinak - kopání v dolech, pokládání kabelů na dno oceánu, stavby...

1614

Odpovědět

Na to všechno už máme stroje

134

Odpovědět

+jarda69ve válce taky máme stroje

81

Odpovědět

Jen v Praze jsou dva funkční fúzní reaktory (Golem a Compass).. Na ohřev plazmatu spotřebují více energie, než kolik jí dokážou vyrobit, ale to neznamená, že nejsou funkční.
Ach ty nepřesnosti...

231

Odpovědět

jaký Compass?

06

Odpovědět

Projekt ITER, druhý nejvíce financovaný vědecký projekt OSN (hned za Mezinárodní vesmírnou stanicí) a měl by to být první tokamak, který bude mít výdej energie vyšší spotřebu. Ale na tohle si možná i tu dekádu budeme muset počkat.

31

Odpovědět

A já furt čekám na umělou realitu jako v anime SAO :(

103

Odpovědět

Japonci už na systému plného ponoření do počítačových her pracují, později to bude dostupné i na playstation a xbox.

Nerve Gear už existuje ale není ho možné používat a Sony vytvořilo funkční prototypy Amusphere.

01

Odpovědět

Koho zajímá exoskelet? Já chci robotické implantáty jako Adam Jensen.

262

Odpovědět

A nový Deus Ex. :(

121

Odpovědět

+dajmi5Ten už se blíží. Počítám, že roku 2016 to zde bude.

21

Odpovědět

+dajmi5Hlavně aby to nebyl fail jako The Fall. :D

21

Odpovědět

+dajmi5Jelikož to bude hodně podobné Human Revolution, tak bych se toho nebál. Až na boss fighty to bylo skvěle zpracováno.

21

Odpovědět

+dajmi5The Fall nebyl regulérní díl. Prostě nechali udělat mobilní Deus Ex a pak to portnuli na PC.. Málokdo z Human Revolution pracoval na the Fall...

21

Odpovědět

Tony Stark má majetek pouze v hodnotě 12,4 miliard $ ?? :O Jako stačilo by mi to ale něják jsem ho tipoval na víc. :D

271

Odpovědět

Podle českého nejmenovaného webu má necelých 10 miliard. Což není takový rozdíl od toho, co udávají ty zahraniční weby. V přepočtu má asi 240 miliard Kč, což už zní lépe než 10 miliard $.

111

Odpovědět

+fallangaPrachy to špatný nejsou, já ho jen očekával někde výš než na chvostu první stovky. :D

121

Odpovědět

+fallangaKdyž to porovnáš s Billem Gatesem, tak je to dost málo. Když to porovnáš s majetkem normálního Američana, tak je to dost.

82

Odpovědět

+fallangaTony Stark je vše jen ne "normální" Američan, proto jej nemá smysl srovnávat s "normálním" člověkem, ostatně jako jakéhokoliv dolarového miliardáře. :D

32

Odpovědět

Nejsem expert, ale tady asi hraje roli, kdy byl komiks vydán a vzhledem k tehdejší době takový majetek byl asi trochu výše v tom žebříčku. Jenom takový návrh.

170