Lahváč v pytli: Recenze Promethea

Thumbnail play icon
70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:192
Počet zobrazení:3 673
Dnes vám přináším čerstvou recenzi nového science fiction počinu Ridleyho Scotta Prometheus, nad kterým podiskutovali sečtělí kritici Mike a Jay ze společnosti Red Letter Media. Poslechneme si jejich prvotní dojmy a zamyslíme se nad kvalitami i neduhy tohoto snímku. O spoilery se bát nemusíte, je jich málo a jsou dobře po prometheovsku označeny. Viděli jste jeden z nejočekávanějších snímků tohoto roku? Nadchnul vás, nebo zklamal?

Přepis titulků

Překlad: Brousitch www.videacesky.cz Lahváč v pytli Král vládne a potom umírá. Je to nevyhnutelné. Prometheus přistál. - Vítejte u Lahváče v pytli. Já jsem Mike. - Já Jay a právě jsme se vrátili z Promethea. Přesně tak.

Prometheus je nový film Ridleyho Scotta o vetřelcích, ale ne nutně o Vetřelcích. Prometheus vypráví příběh skupinky vědců, kteří cestují na vzdálenou planetu, aby zde prozkoumali prvopočátky lidstva na základě záhadných mimozemských vodítek. Jakmile se tam dostanou, vše jde jako po másle a bez problémů. Věděl jsi, že se původně Prometheus jmenoval jinak? Nebyl to vždy Prometheus? Jaký byl tedy původní název? Dívka s drakem v kundičce. Co říkáš na Promethens?

Těžko se to posuzuje. Původně jsem si říkal... Moje dojmy byly po odchodu z kina veskrze pozitivní. Všude byly samé negativní ohlasy, takže jsem si říkal: "V čem je problém?" "V čem je kurva problém?" Lidé tvrdí, že to je nejhorší film od Skryté hrozby a že to nedává smysl. Taky se tomu říká hyperbola a je to dneska u dětí populární. Vizuálně je to úchvatné. Ridley Scott dokáže vytvořit... uvěřitelné a skutečné světy.

Je stejně dobrý jako George Lucas ve Hvězdných válkách: Epizodě II. Moje první dojmy po odchodu z kina byly: "Kde je záchod?" A potom jsem si říkal... První polovina je fantastická, co se týče budování tempa, sdělování informací, zapojování vás do děje a vytváření toho uvěřitelného univerza. - To je výborné. - Kulisy, vzhled filmu, rekvizity a detaily jsou parádní.

To se mi na Scottovi líbí. On asi nebude... úplně atmosférický režisér, ale lidské prvky jsou vždy takové mlhavé. - Třeba Blade Runner. - Vetřelec je naopak přirozený. Existují i výjimky, ale třeba Gladiátor. Vzhledově a stylově je výborný, ale vždycky to stojí tak trochu mimo. To mu ale jde. Budování napětí. Líbí se mi tempo toho filmu. Je to prostě poctivé sci-fi. - Nebyl to žádný sci-kýč.

- Není to akčně-fantastický bordel jako většina dnešních filmů. Není to Bitevní loď. Když ale pominu všechno tohle, pořád je to celkem matoucí. Říkáte si, jestli je ten film moc chytrý na mě, nebo jsem já moc chytrý na něj. Je tam hodně nevysvětlených věcí s otevřeným koncem. Nechci to okamžitě zatracovat. Lidé na internetu po zhlédnutí okamžitě píšou: "Nedává to smysl." Já bych rád dal tomu filmu šanci, protože Ridley Scott je chytrý filmař.

Přišlo mi, jako by si dělali místo pro pokračování. - Nedělali to samý už ve Ztracených? - Problém je, že to napsal Damon Lindelof. A proto zpochybňuji chytrost toho filmu a spíš se přikláním k snůšce nesmyslů. Dlouho jsem byl veliký fanda Ztracených. Všichni říkali, že to jen natahujou. Mně to ale přišlo jistější a říkal jsem, že se určitě k něčemu schyluje. Pak se podíváte na poslední díl a zjistíte, že je to pitomost. Přemýšlím tedy, jestli je to stejný případ, ale rád bych dal tomu filmu šanci.

Já bych dal šanci tomu, co vám šanci dá. Já jsem Ztracené neviděl, jen konec. - To je dobrý odrazový můstek. - Jo, jen poslední epizodu. Hudba mi přišla fajn a když byli v kostele, tak jsem brečel. Ty postavy mi budou tak chybět, žádnou z nich neznám. Ten film mi přišel trochu podobný. Co se teď jako stane? Aha. Má to nádech Ztracených, i když ta první polovina je strhující. Kam to míří?

Hledají odpovědi. Ten film přináší víc otázek než odpovědí a cením si toho, že existují filmy, u kterých si můžete různé věci domýšlet, ale nevím, jestli je tohle ten případ. Je tam celý ten podtext o náboženství, hledání původu lidstva, víře, co se stane po smrti a podobné otázky, na které nedokážeme odpověďet ani ve skutečném životě, takže to byl možná motiv toho filmu, že každá otázka vede k otázce. - Neuspokojivé rozřešení.

- Asi tak, ale to není moc dobrý námět pro film. Ne tenhle typ filmu. Tohle není Strom života. Je to sci-fi o mimozemšťanech. Science fiction byla ale vždy ve své podstatě odrazem našich myšlenek a společnosti. Odehrává se v budoucnosti nebo minulosti. Vždy se ale vztahuje k současnosti. Vetřelec byl obyčejný horor. To je právě to.

Má to být určitý prequel k Vetřelci, jenže ten má skutečně prostý příběh. Je to vyvražďovačka ve vesmíru. Ententýky dva špalíky. Každého člena zabíjejí postupně. - Tenhle film má ale větší ambice. - Větší myšlenky. A čím složitější vytvoříte příběh, tím jednodušeji se do něj můžete zamotat a ztratit se. A tohle se tu možná stalo, nejsem si jistý. - Těžce se mi nad tím přemýšlí. - Máme tady právě tu reakci publika. Je to prequel k Vetřelci, nebo není?

A lidé na tohle slyšeli a marketing reagoval. Od Ridleyho Scotta, režiséra Vetřelce, - přichází film, který vypadá stejně. - I trailer byl nastříhán jako původní trailer k Vetřelci. Pak je tam ten zvuk. Ty vole, to je on. - Slyšel jsi to? - Panebože. Jsme mrtví, nebo sníme? Nebo v limbu?

Je tu kouřové monstrum? Jsme tu kvůli mapě, kterou jste našli v jeskyni. - Ne mapu, pozvánku. - Od koho? Řekni mi prosím, že tomu rozumíš. - Co je na tom podle tebe nejlepší? Herecké výkony? - Ne. Cože? Nejlepší je vizuál, atmosféra a režie. Všechno mi přišlo skutečné.

Neřekl jsem si: "To je počítačový." Bylo to tak unikátní. A stejné je to u Vetřelce a Blade Runnera. Přijde vám, že jsou to skutečné světy, které ty postavy obývají. Od Vetřelce se to ale liší... Není to herci, ti jsou výborní, ale spíš dialogy. V původním Vetřelci vám to přijde skoro jako improvizace. Prostě někdo přišel, zapnul kameru a oni mezi sebou normálně mluvili. V tomhle směru mi to přijde víc jako film.

George Lucas je proti tomu nebe a dudy. Máte tam Noomi Rapace. Jedna z nejlepších částí filmu je, když jde do toho operačního přístroje. Ne jedna z nejlepších, ale nejlepší scéna ve filmu. Běží chodbou a je tam cítít ten nádech Ripleyové, hlavně k závěru. A na konci je samozřejmě závěrečný monolog. To mi přišlo úplně mimo. Vlastně celých závěrečných pět minut. Jako kdyby to chtěli našroubovat na Vetřelce.

Nebo ukončit ten film. Všichni byli dobří. Charlize Therons. Charlize Theron byla rušivě hezká. Je to kus ženský, což je většinou fajn, ale v tomhle filmu chce být chladná a přísná. Jestli tam půjdete, tak zemřete. Jak jsme řekli, první polovina je skvělá. Výborné tempo, atmosféra, napětí. Až v druhé polovině nebo ve dvou třetinách začne mít film malé problémy. Vadí mi ten konec, a ty víš, o čem mluvím.

Ta část, kdy... SPOILERY POKUD JE NECHCETE SLYŠET, PŘESKOČTE NA 14:23 Zase ten hluk. Asi to znamená, abychom neříkali spoilery. Spoilery. A kurva. Pokud jste film viděli, tady je rychlá rekapitulace. Dva vědci najdou jeskynní malby, hieroglyfy, hliněné destičky, a tak dále. Jsou tam vzorce solární soustavy, na které mimozemšťani ukazují. Všechny se shodují s jednou solární soustavou, takže si řeknou: "Poletíme tam."

Možná to znamená, že s námi chtějí mluvit. Je tam ještě tajně jeden stařec, který chce taky letět. Oni tvrdí, že jsou ti mimozemšťané stvořitely. Jak to ale vědí? Jak ví ten stařec, že mu cesta na tu planetu zajistí věčný život? Proč tam byl chlápek namaskovaný jako stařec?

Ten infikovaný chlápek se v něco měnil, ale v co? Malá ryba mu lezla z oka. Co to bylo? Proč by stvořili lidstvo a pak ho chtěli zničit? Jaká byla motivace toho mimozemšťana? Možná byl ten černý sliz biogenetická hmota na tvorbu života? Nevím, co ta sonda našla, ale je to živý. - Jak to myslíš "živý"? - Strop se mění. Mění se v co?

Pohybuje se to? Ten film naráží na to, že jsou vetřelci z původních filmů výsledkem neustálého křížení. Tohle se kříží s tímhle a tohle s tímhle. Proč je to tak složité? Existuje tolik potvor a vetřelců s jednoduchým konceptem. Nemám nic proti komplikovaným konceptům, ale tady je královna, která klade vejce a ty vejce se po vylíhnutí... přisají na obličej, což je způsob jejich rozmnožování.

Dobře, chápu. Můžete klidně natočit komplikovanou filosofickou science fiction, ale proč to spojovat s Vetřelcem? V tomhle prostředí to nemá co dělat. Vetřelci a Vetřelec 3 jsou niterné a hororové filmy... Tohle to ale mohlo taky být. Jak jsem říkal po odchodu z kina, ten koncept, že cestujete do vesmíru, abyste potkali svého stvořitele a zjistíte, že vás chce zabít a nenávidí vás.

To je hrůzná myšlenka a syrový koncept. To je syžetem Star Treku V. Jo, to je to "proč by Bůh potřeboval vesmírnou loď". "Proč by Bůh potřeboval vesmírnou loď?" "Jime, všemocného se na jeho ideje neptej." Je to skvělý a strašidelný koncept, který by se dal převést do samostatného filmu, který lehce navazuje na Vetřelce. Ale všechny tyhle nahodilé potvory, černí slimáci, různí hybridi. Proč to musí být tak složité? Je to jen slupka.

Je to nechytrý film, který předstírá, že chytrý je? Zavádí vás na scestí, do slepých uliček, tohle a támhleto, motivace, jaká je pointa. A nakonec to skončí... Poletím dál hledat odpovědi. Moc to nezodpovídá a točí se to v kruhu. - Odlétají. - Kam? - Na Zem. - Strašně jsme se mýlili. - Dostaň nás domů! Jestli to nezastavíte, tak už žádný domov nebude! - Proč jsou ty dveře otevřený?

- Zastavte to! Jak jsem již říkal, nechci nad tím filmem hned lámat hůl. Sledování jsem si moc užil, vizuálně je to výborné. Jen prostě nevím, co bylo pointou a to je frustrující. Proto se musíš podívat na další film, kde Noomi Rapace poletí jinam. Na jinou planetu, kde bude hledat odpovědi. Tam se něco semele a ona poletí dál se slovy: "Musím letět najít odpovědi na další planetu." Snaží se najít Ježíše.

Reboot vetřelčí série, znovuoživení. Reprequel. Co říkáš na celou sérii? Vetřelčí série je zajímavá. Třeba když lidé mluví o sériích jako jsou Hvězdné války, které rozvíjejí nějaký příběh. Zajímavou věcí na Vetřelcích je, že jsou to naprosto stejné filmy, stejné příběhy vyprávěné jinými lidmi s jinou vizí a postojem k látce. To na tom bylo to zajímavé. Že to je poprvé, co se režisér vrací tak trochu do stejného univerza, ale zároveň je struktura filmu podobná Vetřelci.

Hlavně první akt. Přistanou, najdou loď, vylezou, chodí ve skafandrech, všude kokony. - Vizuálně je to totožné s prvním Vetřelcem. - Je to skoro jako remake. Remake s velkou dávkou psychologicko-religiózních teorií. A spoustou prdících vtipů, které jsem nečekal. - Co to je? - Hlavně v klidu. Slyšíš mě, Promethee?

Neviděl jsem Predátora vs. Vetřelce. Viděl jsem prvního a byl tak špatný, že jsem se dvojkou nezaobíral. Jsem rád, že dělají reboot. Třeba jako Star Trek, když jim už došly nápady. Vetřelci, došly jim nápady. Je to série, kterou lidé znají, ale zase do toho nechtěli jít naplno. Stoprocentní prequel k Vetřelci. Lidé asi nemají teď rádi prequely ani rebooty, takže se nevydali ani jedním směrem. A tahle dvojznačnost je možná důvodem, proč to tak mate a štve lidi, kromě kritiků, kteří to považují za dobře natočený film.

Je to velice dobře natočený film a na to bysme neměli zapomínat, pokud jde o tu nenávist. Jestli jste jedním z těch lidí, kteří to nenávidí, měli byste asi přestat sledovat filmy. Pokud vás ve světě Jacků a Jill a Jak porodit a nezbláznit se naštve ambiciózní vědecko-fantastický film, tak pro vás neexistuje žádná naděje. Souhlasím a zároveň nesouhlasím. Trailer dost navnadil, běhal z něj mráz po zádech.

Fakt, že se vrací Ridley Scott. Bylo to jako Skrytá hrozba. Návrat tvůrce originálu. Mělo to ten punc kvality. - Chápu, proč jsou tedy lidé zklamaní. - Zklamání chápu. Taky jsem byl trochu zklamaný. Není to ale nejhorší film všech dob. Lehké zklamání, - ale parádní scény. - Skvělé scény a herecké výkony. Lidé mluví v souvislosti s tím o Avataru a jak to dokázalo vytvořit vlastní svět, který mě tedy zajímal víc než ten druhý. Když v Avataru střihnete na modrý lidi, tak to vypadá jak od Pixaru.

Tohle je uvěřitelné prostředí, které Ridley Scott vytvořil. Má to vážně styl. Tohle na tom bylo to přitažlivé. Snahy o náboženské filozofování? Některé myšlenky se mi líbily, i když neměly pointu. Existuje nějaký režisér, který se vrátil k sérii nebo žánrů, který ho v mládí proslavil a znovu uspěl? Země mrtvých od George Romera. John Carpenter se nedávno vrátil s The Ward.

Bylo to někdy opravdu úspěšné? Indiana Jones a Království křišťálové lebky. S touhle sérií jsem skončil. - To jsou vlastně opaky. - Jo, říkáš naprosté opaky. Možná Sam Raimi a jeho Stáhni mě do pekla? I když i to mělo nějaké nevhodně použité počítačové efekty. Jediný filmař, který mě napadá, je Frank Henenlotter s jeho Šílenstvím proutěného košíku a Frankensteinkou.

Ten se vrátil po 15 nebo 17 letech s jeho Zvrhlou biologií. Tomu říkám triumfální návrat. Narodila jsem se se sedmi klitorisy. Myslíš, že byla epizoda Star Treku: Voyager s Prometheem lepší než film Prometheus? - O tom nic nevím. - Tam byla ve flotile loď Prometheus. Měla taky čtyři motory. Myslíš, že to Damon Lindelof obšlehnul? Asi se snažíš říct, že jsou Damon Lindelof a Ridley Scott lajdáci, mizerní filmaři - a ty bys to zvládl líp.

To tvrdíš? - Ano. Měli bychom také poznamenat, že chápeme koncept Promethea a co znamená to jméno v řecké mytologii. Tohle chápeme. Jen nám nedošlo, proč je tam tolik olihní. Proč lezou olihně po jiných stvořeních a proč jsou tam penisy v černém maglajzu. Viděl jsem už hodně penisů v černém maglajzu, ale takhle ještě ne. Doporučil bys tedy Promethea? - Ano. Vlastně ne. - Ale ne. - Nevím. - Asi jo. - Já bych ho doporučil. Těžko se hodnotí z hlediska toho, jestli dosáhl, čeho chtěl, nebo je to jedna velká záhada.

Pokud na to půjdete jako na kvalitní sci-fi s dobrými sci-fi prvky a napětím, tak je to potom v pohodě. Trochu to potápí syžet a díry ve vyprávění. Co se teď děje? A proč dělá tenhle tohle? Už pro ten zážitek bych to ale doporučil. Pokud chcete vidět Vetřelce od Jamese Camerona, tak to potom ne. Velké věci začínají jako maličkosti.

Měli bychom pokračovat v opravě videa pana Plinketta. Bez bundy si nepřipadám oficiálně. - Vem si bundu. - Budeme tedy pokračovat. Jsou to firemní nařízení, abychom nosili naše bundy. Nerad bych nějak firmu naštval. Ahoj, kluci. Počkat... Co tu děláte?

My tu nejsme. Cože? Překlad: Brousitch www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč se nikdo neujme překladu legendárních recenzí nové trilogie Star Wars, které vznikly pod hlavičkou RedLetterMedia, tedy těch, kteří dělají Lahváč v pytli? Tyhle recenze, které natočil Mike Stoklasa coby maniakální vrah Plinkett, patří k tomu nejlepšímu a nejvtipnějšímu, co lze v rámci žánru na internetu najít. Nabízel jsem Videačesky, že ty recenze přeložím, bohužel bez odezvy.

30

Odpovědět

video nefunguje

10

Odpovědět

Čo sú to za koktavý "moderátori" ? :D
Ale v mnohom s nimi súhlasím. Tiež som bol na Prometheovi v kine a sklamal ma. Prvá polovica bola fajn, napätá a vizuálne úžasná ale potom to šlo dolu vodou. Priveľa kriku,rozbitých žiaroviek a sprostých slov. Vizuálne, ako som povedal, to bola lahôdka ale ten film nemal nejaké posolstvo. Škoda.

188

Odpovědět

V mnoha ohledech mají pravdu. Když se vám rozhoudnout postavy během pár vteřin dobrovolně zabít, tak asi ten scénář nebude úplně v pořádku. Však taky pochází z pera pochybných pisálků, kteří mají na svědomí třeba Kovbojové a vetřelci.
Z technického hlediska to je možná velmi dobré, ale Scott často jen vykradá scény sám sobě (rozuměj natočil totožné), což vás spíše odradí a raději by jste se podívali na 30 let starý originál.

190

Odpovědět

jsem sám, kdo dostává tuto hlášku? "Video not found or access denied"

188

Odpovědět

asi ne dokonalý, ale i tak nadprůměrný film... pro mě to rozhodně vyhozené peníze nebyly

187

Odpovědět

Dost objektivní recenze. Až teď jsem zjistil že jsem kvůli wc prošvihl asi nejlepší scénu filmu :D aspoň podle nich. Je fakt že to rozhodně bylo zklamání protože po traileru jsme všichni čekali něco jiného, už jen kvuli té hudby co v něm byla. Každopádně myslím že k Vetřelci to dost sedí. Jsem rozhodně rád že jsem na tom byl v kině protože takových filmů už moc není. Jediné co se dá vytknout tak že film asi nemá pointu, a jen nám připomíná životní otázky které většinou známe, ale na některé snad i odpovídá :) PS: k logu Veolia na konci videa, pokud vím tak tahle společnost dělá do více služeb, u nás taky neprovozuje jen dopravu ale myslím že mají i něco s vodárenstvím.

191

Odpovědět

Proto se na trailery nedívám... Je to zlo, co mně buď navnadí tak že mě film zklame a nebo mně k filmu nic neřekne...

180

Odpovědět

Všechna úcta Scottovi ale Prometheus mi v hlavě nezůstane jako "Další Alien" ale spíš "Aha to zklamání".

Herci super,obvzlášt Noomi Rapace po tomhle a Sherlockovi zařazuju mezi favoritky. Atmosféra taky, první půle je fakt super.

Jenže pak je tu scénář. Lindelof po neuvěřitelně neuvěřitelném konci Lost a Kovbojich a Vetřelcích z nějakého mě neznámého důvodu dostal zakázku na Promethea. Něco tak neuvěřitelně děravého jsem snad ještě neviděl.

Tak a do mě jaký jsem blbec, že se mám vrátit k Rambovi když nepochopím takové filmy a tak.

184

Odpovědět

Všimli jste si toho loga Veolia na konci? Co má společného popelářská firma a naše autobusy? :D

183

Odpovědět

Veolia je nadnárodní koncern a mají pod sebou služby všeho druhu

180

Odpovědět

Co jsem se takhle díval, tak tahle recenze výborně shrnuje všeobecný a většinový názor na film. Vizuálně, atmosféricky a po sci-fi stránce dokonalé, skvělé herecké výkony. Scénář ale problematický. Buď z důvodu neschopnosti Lindelofa, nebo kvůli návaznosti na další díly, a nebo je ten film skutečně moc chytrý na ostatní. Sám Lindelof říkal, že on odpovědi na otázky nezná, ale Ridley 100% ano, takže já doufám, že to tak skutečně je.

181

Odpovědět

v recenzi mi přišlo že jim vadí že ten film je trochu komplikovanej - bodejď by ne když jsou to amíci a nemaj mozek

1834

Odpovědět

Za to, že řekl na začátku, že měl chuť jít na záchod po dokoukání si zaslouží pořádnou facku aby se probral. Prometheus možná byl film, který nemohl naplnit očekávání, ale každopádně je výborný.

1817

Odpovědět

Nemohl naplnit očekávání nejspíš proto, že se od něj tak strašně moc čekalo a proto, že si skoro každej myslel že to bude prequel k Alienům... Mě se osobně film líbil, protože sem od toho něják moc nečekala, akorát tam podle mě bylo dost nesrovnalostí... A mezi nama, je mi teď docela líto Scotta, myslím si že v takovejch velkejch společnostech si režisér, byť sebelepší, zase tak moc diktovat nemůže. A to že je špatnej scénář ani oscarovej reřisér nezachrání...

182

Odpovědět

Ten film má dvě hodiny, čili potřeba jít na záchod mi přijde celkem přirozená ))

183

Odpovědět

+DF.FutureTy jsi natvrdlý, nebo jen hraješ, že jsi to od něho nepochopil?

1822

Odpovědět

+max.PainSpíš jen nemám potřebu pohoršovat se nad tím ))

181

Odpovědět

Třeba jenom vypil moc Coly. :-)

181

Odpovědět

Teď už ty reklamy chápu, když se musí překládat každá hovadina :D :D :D

1819