Lucy Lawless o speciálních efektech a soubojích v seriálu Xena

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:79
Počet zobrazení:3 568
Lucy Lawless, představitelka seriálové Xeny, vzpomíná na natáčení seriálu a vzpomene třeba na své nejhorší zranění a na způsob, jakým se natáčely akční scény.

Přepis titulků

Hodně se používal greenscreen. Tehdy se to dělalo jinak. I když srovnáte Xenu a Battlestar Galacticu. Jejich technologie byla mnohem víc napřed. Takže když jsme natáčeli… Když jsme měli ve scéně plivání ohně, tak tam ten oheň nedoklíčovali, ale prostě jsme plivali oheň. A když bylo ve scénáři „Xena bude odrážet hořící polena“, ptala jsem se: „Jak to uděláme?“ S hořícími poleny!

Přesně tak. A člověk je fakt musel odrazit. No jo, Nový Zéland. Kriste pane. Bylo to děsivé. A bylo toho víc. Shořelo mi obočí. Plivání ohně je vážně záludné, protože když se toho nadechnete, tak si popálíte plíce, takže musíte… Já prostě v situacích, které jsou život ohrožující, dělám, co mi řeknou.

Nevím, proč je mám tak často. Třeba v pořadu Holiday, kde mě vyhodili z vrtulníku a na nohou jsem měla 250metrové lano. Prostě dělám, co mi řeknou. Spoléhám se na své nástroje, tak to je. Používali jste dubléry, nebo jste všechno dělala sama? Bože, ne, nedělala jsem to všechno sama. Kromě toho, že je to nebezpečné a bolí to, tak na to nemáte čas.

Takže jsem natáčela ty pasáže soubojů, kde se natáčí přes rameno dubléra pohled na mě. Ale když to bylo přes rameno Xeny a byl záběr na kolegu herce, to točila dublérka. Dělá se to i kvůli bezpečnosti. Kevin Sorbo dostal ťafku… Jednou ode mě, když nad tím přemýšlím.

Souboje s herci jsou nebezpečné. Nechcete, aby tvář vaší hvězdy zničil hostující herec, co nikdy nebojoval a který nemá prostorové vnímání. Dubléři, ti vždycky dostali naloženo. Trošku jsem trénovala s Douglasem Wongem v L. A. Nikdy jsem totiž nedělala kung-fu. Vlastně žádný sport. A myslela jsem, že budu dělat Shakespeara. Myslela jsem, že pojedu do Anglie a budu tam studovat divadlo.

A pak mě hodili do tohohle… hrozivého života akční hvězdy. A nikdy se mi to nelíbilo. Moje tělo se to naučilo mít rádo. Postupem času. Dneska už to vím. Ale nikdy se mi to moc nelíbilo. Třeba… Třeba jsem dělala bojovou scénu a pak jsem to vymazala z hlavy. A o pár hodin později mi řekli: „Lucy, máte tu další boj.“ A já zareagovala, jako bych dostala šok.

A řekla jsem: „Děláte si prdel? Už zase?“ Jako by mě překvapovalo, že v tomhle seriálu jsou samé souboje. A oni vždycky vymýšleli inovativní a zajímavé způsoby boje. Ale mě to nikdy nějak extra nezaujalo. Takže jsem se to musela naučit. Hrozně rychle se zlepšit.

Co nějaké vážné zranění na place? Ne, nikdy… Měla jsem monokl, viklavý zub, odřená kolena a jednou jsem si ošklivě poranila záda. Ale už nevím jak. A pak mě pověsili vzhůru nohama. Byla jsem pověšená za nohy a mučil mě Gurkhan ve stejnojmenné epizodě.

A pamatuju si, že to byla ta nejhorší bolest, jakou jsem na place kdy zažila. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vás zaujíma , či boli lesby abo ne? Je mi to u p****e. seriál bol pre deti. Ako decko som ho aj tak bral. Ale vždy ma tam nasieralo, že aj ako u herkula so Sorbom. že sa tam neprelieva krv v súbojoch a je to nereálne a detinské ako ke´d pozriete von oknom na svoje deti a mečujú sa s drevenými či plastovými mečíkami. Odpad prveho zrna. Ešte teraz jak sa vyjadrila Lucy , že ju to nikdy nebavilo, na jakú riť to potom natáčala? peniaze? To mali rovno dať inú herečku , ktorá by si zarobila a aj by ju tobavilo. Xena bola len akýsi pokus. O niečo. Trapas, hlavne s jej bojovným výkrikom. Doteraz sa všade smejeme z toho aj s kamarátmi, ak je na akú babu to prirovnať v telke napr., že : Neklidem zmítaná země zrodila hrdinku, byla jí ... tak sa chechtáme.Ale inak Gabriela stála za hriech.
Lucy Lawles sa inak objavila ešte v seriali o Spartakovy. A Spartakus bol k******y bloody serial. Doporučujem! Aj pokračovanie !! Jej postava je bezvýznamná , ja si len ju pametám dakde v lázni obnaženú , inak nepodstatná. Mimo bitevné vřavy, ani si nepametám čo za postavu mala , to je fuk, ukázala kozy tuším, ale nič moc. Ale hrala tam naisto, to si pametam. Pozrite seriál Spartakus 3+1 serie , kde si ju najdete.

07

Odpovědět

Tak fajn, jdu s tebou nesouhlasit snad ve všem :D. Předně.. Seriál nebyl pro děti.. Snad NIKDY! Když už na to přijde, tak Hercules byl víc pro děti, než Xena. Protože v Xeně se řešila spousta věcí, které děti mezi řekněme 6-15 nemají moc šancí pobrat (namátkou znásilnění Gabriely démonským bohem Dahakem, Xena hodně krvavá minulost a tak podobně). Vždyť i na DVD, co u nás se seriálem vycházely bylo napsáno vhodné od 15ti let..

Že tam nebyla v soubojích krev? Ano, nebyla, minimálně v první dvou řadách, ale tím se nedokazuje, že je to seriál pro děti. To jsou prostě devadesátky. Ať se tam podíváš prakticky na cokoli, krev neuvidíš. Móda cákanců krve přišla až s rozmachem kabelovek a streamovacích služeb. Ještě dneska máš u seriálů velké pětky (ABC, CBS, NBC, FOX a CW) problém s tím vidět trochu krve navíc, protože by se na ně přihnala americká rada pro rozhlasové a televizní vysílání a napařila jim pokutu o velikosti dvouletého rozpočtu... Jestli jsi někde v devadesátkách viděl krev, bylo to v doktorských seriálech a šmytec.

Přiznám se, že poznámka o tom, že ji to nebavilo mě docela zarazila. Ale na druhou stranu ji chápu. Protože dělat akční věci je rozhodně mnohem náročnější, než vést nějaké konverzační drama. Ale časem to nebylo jenom o akčních věcech a Lucy dostala trochu víc hereckého prostoru ať už šlo o komediální epizody nebo o emocionální drama. Protože jako všichni si i Xena prošla nějakým vývojem. Co se jódlování týče, tak jsem si nevšimla, že by někdo hejtoval Tarzana a ten to měl taky jako svůj charakteristický znak. Prostě když zařval, tak se vědělo, že se blíží. Totéž platilo s Xenou. I kdyby někdo nevěděl jak vypadá, tak když spustila, tak se všichni začali buď radovat, nebo bát (záleželo na které straně barikády zrovna v tu chvíli stáli).

Co se týče vztahu Xeny a Gabrielly.. Jsou to devadesátky, takže opět cenzura, cenzura, cenzura.. Rob to původně takhle neplánoval. Ale když viděl přirozenou chemii mezi Lucy a Renée, tak tam ty podzemní lesbické vlny začal přidávat záměrně. Ale pořád to bylo na každém, aby si ten vztah interpretoval jak chtěl. Někdo je viděl jako sestry, někdo jako učitelku a žákyni a někdo jako partnerky v plném smyslu toho slova. Pro spoustu holek, které vyrůstaly v devadesátých letech to byl eye opening seriál. A pro dospělé lesby to zase bylo pro něco jako zázrak, že se mohly vidět na obrazovkách v trochu normálním světle (Lucy sama říkala jak byla překvapená, když za ní chodily ženy na conech a děkovali jí za to, že se jich neštítí a že jim dala něco jako hlas). Ale souhlasím v tom, že Gabriella by stála za hřích :D. Taky to byl můj první masivní celebritní crush :D.

Ke Spartacovi: Nevím na co ses díval, ale Lucretia rozhodně není bezvýznamná postava. Možná to tak nevypadá, ale intrikovat a tahat za určité nitky uměla parádně. Byla to fakt dost mazaná intrikánka a v prvních dvou sériích plus prequelu je její úloha docela podstatná. Jediné, co mi k ní nesedělo byla ta posedlost dítětem, ale na druhou stranu se to dalo asi pochopit, protože chtěla rodu Batiatů zajistit dědice a vono nic, ať už chrápala s manželem, nebo s otrokem. Takže to chce možná rozhrnou ten závoj krve a sexu a podívat se na to trochu víc do hloubky.

A pokud chceš nechutnej krvák kde Lucy fakt hrála vedlejší postavu tak zkus Ash vs. Evil Dead :D. To je nechutný až na půdu :D.

20

Odpovědět

Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Xena, mocná princezna zocelená v žáru bitev. Stejně jako lord Mikynsky.

60

Odpovědět

Mikýř je super princezna :)

20

Odpovědět

Díky Xardassovi za Vánoce v květnu :D. Miluju tenhle seriál (a asi ho budu milovat až do své smrti) a miluju Lucyin originální novozélandský přízvuk.. Jinak kdo by chtěl o kaskadérských kouscích nejenom na place Xeny vědět víc, tak ať se mrkne na dokumentární film Double Dare, kde je hlavní hrdinkou kaskadérka Zoë Bell, která dělala kaskadérku právě Lucy na place Xeny a později se přesunula k velkým hollywoodským produkcím (například dělala stunt double pro Umu Thurman v Kill Billovi).

O tom chrlení ohně jsem už pár rozhovorů viděla i četla a v nich se říká, že od něj ustoupili právě proto, že to sice byla jedna z mnoha Xeniných schopností (aneb ne nadarmo je jedna z jejích catch phrases I have many skills), ale pro Lucy to bylo hodně nebezpečné právě proto, že se nemohla nechat zastupovat kaskadérem. V jednom z těch rozhovorů myslím i říkala, že vždycky před scénou vypila sklenku mléka, aby trochu omezila to riziko popálenin. A jinak bych řekla, že co tak vím, tak její nejtěžší zranění z dob Xeny nepochází z natáčení seriálu jako takového, ale z natáčení kousku pro show Davida Lettermana kdy spadla z koně a zlomila si pánev. Jinak ta scéna s mučením, kterou popisuje je docela hard-core, takže pokud u toho měla ještě zraněná záda, no tak klobouk dolů jako...

140

Odpovědět

Odpovědět

Nevím jak je to video staré, ale Lucy vypadá ještě lépe než tehdy! :)

111

Odpovědět

Ta malá bloncka byla její gay přítelkyně? Vždycky mi to vrtalo hlavou. Stále nevím.

83

Odpovědět

Tak nějaký důvod, aby jí sebou tahala mít musela. A vaření a uklízení to podle mě nebylo. :D
Kdyby to natáčeli dnes, tak nás nenechají na pochybách. Půlku seriálu by spolu strávily v posteli. :D

261

Odpovědět

+kilobyteJo, ty herečky v nějakém rozhovoru říkali, že v týmu věděli přesně, co naznačují, ale vždy je fascinovaly rozdílné reakce fanoušků, když v Americe jezdili na různé srazy. Někde i fanoušci přesně viděli ty náznaky a ptali se nebo po sobě potutelně pomrkávali, zato v oblasti Biblického pásu jim vychvalovali jejich ryzí a neochvějné přátelství, protože je prostě tímto směrem ani nenapadlo uvažovat.

110

Odpovědět

Obě byly bi. Starověké Řecko...

161