Lucy Lawless o vztahu Xeny a Gabrielle

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:98
Počet zobrazení:7 106

V rozhovoru s představitelkou seriálové Xeny se dozvíme o tom, jak vnímala vztah Xeny a Gabrielle, jak je důležité mít v životě parťáka, na kterého se můžete spolehnout, a co říkala na zjištění, že má vztah Xeny a Gabrielle určitý lesbický podtext.

Přepis titulků

Bylo to setkání s Gabrielle v první epizodě, kdy se z ní konečně stala parťačka, kamarádka, která ze stoické Xeny tahala informace. A vytvářela takový protiklad... Xeny. Myslím, že Gabrielle představovala diváky. A to potřebujete, jinak... Komedie taky potřebuje někoho, kdo na vtipy nahrává, jinak nejsou vtipné. Takže bez Gabrielle...

Xena není... Páni, ani nevím, jak to vyjádřit. Nemůžete být velkou sestrou, aniž byste měli malou sestru. A díky Gabrielle dávala Xena smysl. Xena žila ve stejném období jako Julius Caesar, Marcus Antonius a tak. Vím to proto, že se v seriálu objevili. Nevím přesně, kdy to je. 70 let před Kristem? A toto období je velmi barvité a kosmopolitní.

A proto jsme museli mít spoustu komparsistů, kteří byli africkými imigranty. Měli jsme tam lidi z mnoha různých etnik. Xena dokonce měla afrického... Řekla bych afroamerického, ale o Americe tehdy nevěděli. Afrického... milence, Marcuse, kterého hrál Bobby Hosea. To je fantastický herec a muž.

A pro televizní diváky 90. let to bylo něco nového. Pořád ještě... Mezirasové vztahy a potenciálně lesbický vztah mezi Xenou a Gabrielle. Mimochodem, tohle mě i Renee dost překvapilo. Pamatuju si, že vyšla osmá epizoda a v časopise Village Voice jsme viděly něco o jejich lesbickém vztahu. A říkaly jsme si: "Copak jim hrabe?"

A Rob a Liz Friedman, scenáristé Xeny, si říkali: Moc dobře věděli, co dělají. To jen já a Renee jsme byly mimo. "Jako fakt? Aha." Řekněte nám o tom více. Scenáristé se toho chytili? Nechytili, věděli to předem. - Udělali to záměrně? - Ano, Liz je lesba. Teď pracuje na Orange Is the New Black. Dobře věděla, co dělá.

A Rob hledal hranice toho, co je na obrazovkách přijatelné, a začal je posouvat dál. Díky tomu je to revoluční seriál. Přišlo nám to vtipné. Částečně díky našemu smyslu pro humor. Renee se pak vrátila do Texasu a říkala: "No jo, ten lesbický podtext." A oni: "Co? Jaký podtext?" "Jaký lesbický podtext?"

Pokud se s tím lidé neuměli ztotožnit, tak to neviděli, nemuseli to vidět. A ostatní si v tom mohli najít, co chtěli. Bylo to tam. Už od začátku. Myslím, že Gabrielle dala Xeně domov. Ne fyzický domov, ale byly v podstatě rodina. A takový vztah je jedním z hlavních lákadel pro diváky.

Hlavně pro věrné, hardcore diváky. Vztah mezi nimi byl to nejdůležitější. Bylo to totiž něco, po čem lidé v životě touží. Aby měli... skutečného parťáka. Nezáleží, čím si procházíte, pořád máte někoho po boku. V dobrém i ve zlém. To se jim moc líbilo. Asi to ukazuje na něco, co v naší společnosti chybí.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zlaté časy, kdy jsme se každej drželi své rasy, ne jako tedka kde jsou v serialu mixovane pary

112

Odpovědět

A slyselz jsi ten příběh o stvoření Europy Diem v podobě býka?

Sakra vždyť oni se nedrželi ani živočišného rozdělení...

50

Odpovědět

Díky, do teď jsem nevěděl, že je to "Zína" a ne "Ksena" :)

101

Odpovědět

Tyhle odlišnosti jsou vždycky. Tak jako když my říkáme Kratos a v anglicky mluvicích zemích většinou ,,Krejtos".

32

Odpovědět

+ass.ass.inFakt jo? No do p****e, ty jsi ale chytrý. :D

06

Odpovědět

+Kafka TamuraLul, tak tady příště nebreč.

50

Odpovědět

+ass.ass.inMáš pravdu, celou krabici kapesníčků, jsem u toho spotřeboval. Kolik ti je, 10?

02

Odpovědět

Áno, pretože anglická výslovnosť. Aj Xardass sa vyslovuje [Zardas].

00

Odpovědět

Nevím, zda do věty "A Rob a Liz Friedman, scénáristé Xeny, si říkali" nepřidat spíš celé jméno Robert Tapert, protože to nejsou manželé, jak by z věty mohlo vyznít. Naopak Xena (Lucy Lawless) byla jeho manželkou, proto říká familiérně Rob...

12

Odpovědět

Ještě pořád jeho manželkou je, pokud vím :).

30

Odpovědět

Jejej, kde tohle se tady nabralo? Xena byla, je a vždycky bude moje největší seriálová láska (a Gabriela byla moje první celebrity crush, což je dost s podivem, když normálně jsem na brunetky). Miluju, jak Lucy líčí Robovu reakci na to, když si lidi poprvé začali všímat subtextu :D. Jinak pár poznámek ke zdejším komentům:

- Pro děti a náctileté? Ach jo.. Jako jo, tenhle argument slýchám často, ale to neznamená, že i dospělí si tam nemohou něco najít. A věřte mi, pár dospělých, co Xenu jako seriál milovali znám osobně. Není to jenom o "pitomoučkém" bojování (jo, Xeniny schopnosti popírat fyzikální zákony jsou na nejeden facepalm, ale ten seriál se nikdy netvářil jako dokument o fyzice, nebo o prostředí antického Řecka a Říma. Byť pár pikošek z ne až tak známé historie tam dali (Caesarův únos piráty, vznik celé Taoistické filozofie v Číně a tak podobně). Je to tak trochu i o hledání sebe sama. O snaze se vymanit minulosti a o snaze se nějakým způsobem vykoupit. (a když Lucy mluví o tom, že Gabriela poskytla Xeně domov, tak mi automaticky vyskočila věta, kterou Gáby říká jedné postavě: Pro většinu lidí je domov místo, pro mě je to osoba).

- Souhlas s tím, že Bobby Hosea nebyl zrovna dobrý herec :D. Nebo teda Marcus byl příšerná postava.

- Kdo nechtěl, ten se s lesbickým subtextem neztotožnil ani v šesté řadě, kdy už bylo naprosto jasné, že jsou ty dvě jak manželé po dvaceti letech (nejenom pošťuchováním, ale i ostatním chováním i vyjadřováním emocí a citů). Ale pro ty, kdo to potřebovali, pro ně tam byl. Hodně holkám (me included) Xena pomohla vyrovnat se sama se sebou (co jsem tak měla možnost se bavit, tak každá lesba si v pubertě prošla aspoň jedním crushem na hetero kamarádku). Najednou viděly, že v tom nejsou sami. A to, mi věřte, bylo v době vysílání XWP v bedně sakra vzácné. Pokud byla nějaká lesba, tak buď jako vedlejšák (Rossova ex manželka), nebo z toho bylo hodně problémů (Ellen DeGeneres). Tady to sice na jednu stranu bylo skryté, ale jak píšu, tak na tu druhou, kdo to potřeboval, ten to tam našel.

- Ano, Gabriela se vdala ale nikde nebylo řečeno, že by se vdávala z kdovíjaké lásky. Perdicus (její muž) ji k tomu sňatku v podstatě dotlačil citovým vydíráním. Mezi xenity panuje názor, že by mu stejně časem utekla, protože by hrozilo unudění se k smrti. A navíc, po ovdovění žádného jiného milence neměla. V podstatě jediný další kontakt s mužem byl, když ji znásilnil zlý bůh, aby mu porodila dceru. Xena měla hodně milenců, ale i milenek. Jí to podle mě bylo jedno, kdo jí projde postelí. V jejím temném období nešlo o lásku, ale (jak sama Xena v jednom díle říká) o moc, o chtíč, nebo o sex. A i když měla s jedním bojovníkem syna, nikdy neřekla, že ho milovala. Takže z mého pohledu, Xena by mohla být brána hlavně jako bisexuálka.

- A k těm badass hrdinkám. Xena byla podle mě první velká badass hrdinka v televizi. Ripleyová nebo princezna Leia jsou filmové holky, které uvidíš a vzpomeneš si na ně zase při dalším filmu. Ale potkávat někoho, kdo chlapům nakopává zadky týden co týden po šest let... V jistém smyslu by se to dalo brát jako přelomová záležitost. Protože až po ní přišla Buffy a ty další (a myslím, že nebýt Xeny, tak Buffy a spol ne že nemůžou uspět, ale rozhodně by to měly o dost těžší). Takže ano, v mytologii a v asijských kulturách je badass hrdinek dost, ale z hlediska kulturního vývoje a nových sdělovacích prostředků (jiných než jsou jenom mytologické zkazky o bohyních a hrdinkách) je Xena svým způsobem nová, přelomová.

411

Odpovědět

Takový sranda seriál. Spíše pro náctileté. Ale kdysi mě to bralo no. Každopádně legendární znělka, naprosto luxusní. :))

121

Odpovědět

ked hovori o tom ciernom hercovi, tak sa kukne dolava a zavre oci, takze klame, nebol to dobry herec, asi ako kazdy v tom serialy, ale inac dik za video, aspon mi vedla neho vyskocili videa malviviendo, mozem kukat odznova

811

Odpovědět

Nebo se prostě jen podívala dolů, protože si zrovna něco zapsala, což je i slyšet...

21

Odpovědět

+Ceckohahahahah, hardfan co?

01

Odpovědět

Pravdou je, že, když jsem ten seriál v mládí sledoval, tak jsem tam žádný podtext nevnímal. Koneckonců se Gabrielle vdala a Xena měla několik milenců a já byl moc mladej, aby mě vůbec něco takového napadlo. V dnešní době by bylo možná zajímavé se podívat se na ty první díly, jestli bych tam ten podtext dokázal vysledovat, ale asi mi na to chybí morál. Nicméně jsem s poměrně velkým odstupem viděl poslední řadu a tam už se nedá mluvit o podtextu, tam už je jasno:)

150

Odpovědět

Zrovna jsem se zacal koukat na Herkulese (a Xenu), takze me tohle vudeo dost potesilo, diky.
Xena - prvni badass zenska hlavni postava (nebo byla mezi prvnima) a dokonce to slo i bez politicke korektnosti.

98

Odpovědět

Herkula ;-)
Ale za ten postřeh s politickou korektností palec nahoru :-)

66

Odpovědět

+Grammar NazisEeee, ja nemam co rict na svoji obranu :-)
Tak diky za opravu. Jeste ze jsou grammar nackove-skutecni hrdinove internetove doby.

41

Odpovědět

A co sedmdesátkový seriál "Charlieho andílci"?

60

Odpovědět

+Lteraz by to mohli byt charlieho andílci jedine ak by charlie bola teplá černoška

46

Odpovědět

Mezi prvníma leda snad co se týče filmů. I tak, Vetřelec s Ripleyovou vyšel skoro o dvacet let dříve.
Co se týče ostatního, znáš mytologii? Např. řecká Atalanta, proslulá lovkyně vychovaná medvědama. Nebo pak v Číně Mulan, co šla do války v přestrojení za muže (páté století). Taky záleží, co všechno považuješ za 'badass'.

50

Odpovědět

+ThooJasně, že je důležité, co považujeme za 'badass'. V době Napoleonově bylo normou, že děti a ženy vojáků cestovali s regimentem.

Jenže pak přišla viktoriánská/Biedermeierovska ( čajová ) kultura a pořádání salónních dýchánku nad čajem (či opiem).

00