Lynyrd Skynyrd - Sweet Home AlabamaHudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:574
Počet zobrazení:7 903

Naši pravidelní návštěvníci si asi již všimli, že téměř každé ráno v 7:30 zde visí nějaká písnička. A naši ještě pravidelnější návštěvníci již musí vědět, že každé středeční ráno zde visí nějaký hudební klenot 20. století! Tento speciál vám již pár dobrých týdnů naděluje to nejlepší, co nám hudební průmysl kdy mohl nabídnout, a dnes vám přinášíme americkou klasiku Sweet Home Alabama od skupiny Lynyrd Skynyrd. Sweet Home Alabama se poprvé objevila v roce 1974 na druhém albu skupiny Lynyrd Skynyrd, které se jmenovalo Second Helping. Skladba byla zčásti napsaná jako odpověď na písně Southern Man a Alabama od Neila Younga, ve kterých se kriticky vyjadřoval k Jihu. Píseň zaujímá postoj obrany a oslavy Jihu. Její větší část je tvořena zpěvákovou touhou vrátit se zpátky do svého rodného státu Alabama, avšak obsahuje i slova, která se někdy interpretují jako vyjádření podpory tehdejšímu guvernérovi Georgi Wallaceovi, ale fanoušci skupiny tvrdí opak. My jsme ji mohli slyšet, stejně jako předchozí San Francisco, v legendárním filmu Forrest Gump. Posloužila i jako úvodní znělka videoher NASCAR a iPhone hře Guitar Hero 2 (pozn. bakeLit). Stala se neoficiální státní písní Alabamy a její ukázka byla použita v reklamních kampaních firmy KFC. Navzdory její kontroverzi se skladba stala jednou z nejoblíbenějších písní tzv. southern neboli jižanského rocku v historii rockové hudby. Lynyrd Skynyrd je americká hudební skupina, hrající tzv. jižanský rock. Její vznik je datován v roce 1964 v Jacksonville na Floridě. Původně hrála ve složení: Ronnie Van Zant (zpěv), Allen Collins (kytara), Gary Rossington (kytara), Larry Junstrom (basa) a Bob Burns (bicí). Největší inspirací pro ně byly britské skupiny jako například The Rolling Stones či The Beatles (Help!) a různé vlivy jiných hudebních žánrů, jako je jižanský blues či country & western. Skupina poměrně často měnila názvy, ten finální se časem ustálil na "Leonard Skinnerd" podle jména Leonarda Skinnera, učitele tělocviku a basketbalového trenéra členů skupiny na škole, který šikanoval Rossingtona a Burnse, protože si nechtěli ostříhat vlasy. Jejich škola nedovolovala, aby se vlasy dotýkaly školní uniformy. Z tohoto názvu potom vznikla finální, typicky jižanská verze ve tvaru Lynyrd Skynyrd. Kapela se do povědomí veřejnosti dostala hlavně v 70. letech právě díky Sweet Home Alabama. Dne 20. října 1977 při leteckém neštěstí v blízkosti městečka McComb v Mississippi zahynuli Ronnie Van Zant, Steve Gaines a Cassie Gaines. Po této tragédii se skupina na deset let odmlčela. Od roku 1987 se v ní vystřídalo množství muzikantů. Dne 13. března 2006 byla skupina uvedena do Rock and rollové síně slávy. Popisek sepsal Adam Karas.

Přepis titulků

Překl Překlad: ba Překlad: bakeLit Překlad: bakeLit www. Překlad: bakeLit www.videa Překlad: bakeLit www.videacesky.cz Překlad: bakeLit www.videacesky.cz Překlad: bakeLit www.videacesky.cz Překlad: bakeLit www.videacesky.cz Překlad: bakeLit www.videacesky.cz Překlad: bakeLit www.videacesky.cz Překlad: bakeLit www.videacesky.cz Velká kola se točí a točí.

Vezou mě domů za mojí rodinou. Zpívám si písničky o americkém Jihu. Znovu se mi stýská po mé Alabamě a považuji to za hřích.

Slyšel jsem o ní zpívat pana Younga. Zaslechl jsem, že ji starý Neil zkritizoval. Alespoň doufám, že si Neil Young bude pamatovat, že lidem z Jihu by ani trochu nescházel. Alabamo, sladký domove. Tvá nebesa jsou tak modrá. Alabamo, sladký domove. Bože, už jsem na cestě domů.

V Birminghamu zbožňují svého guvernéra. Všichni jsme se snažili ze všech sil. Aféra Watergate už mě teď netrápí. Užírá vás vaše svědomí? Chci slyšet pravdu. Alabamo, sladký domove. Tvá nebesa jsou tak modrá. Alabamo, sladký domove. Co ty na to, holka? Bože, už jsem na cestě domů.

Tak mě tu máš, Alabamo. Všichni dobří lidé z Alabamy. V Muscle Shoals teď válí The Swampers. Jsou známí tím, že vyberou jednu dvě písničky. Přesně tak! Ach, Bože, jak oni mě dokážou potěšit. Pozvednou mi náladu, když se cítím pod psa. A co vy? Alabamo, sladký domove. Tvá nebesa jsou tak modrá.

Alabamo, sladký domove. Bože, už jsem na cestě domů. Už tam skoro jsem. Alabamo, sladký domove. Ach, zlatý domove. Tvá nebesa jsou tak modrá. A guvernér věrný. Alabamo, sladký domove. Ach, ano. Bože, už jsem na cestě domů. Montgomery zná odpověď. Sladká Alabamo...

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dumpswrap is the number one choice among IT professionals, especially the ones who are looking to climb up the hierarchy levels faster in their respective organizations.
https://www.dumpswrap.com/cisco-dumps/500-445.html

00

Odpovědět

Video opět funkční.

20

Odpovědět

Když už jsou tady Lynyrd Skynyrd, tak co takhle přidat něco od ZZ Top. Třeba Legs...
http://www.youtube.com/watch?v=6EXXZVdUJ98

190

Odpovědět

sweet home Alabama!

200

Odpovědět

no to som netušil že je to reakcia na neila younga :O Btw.. nieco od neila younga by sa sem hodilo.

180

Odpovědět

len taka poznamka,ze sa to hra aj v StarCraft II

183

Odpovědět

když pominu free bird, tak nejlepší song od LS je podle mě Simple man.. ta je fantastická

http://www.youtube.com/watch?v=sHQ_aTjXObs

180

Odpovědět

Moje sladká Alabámo!

180

Odpovědět

Aaah, starej dobrej jižanskej rock. Překlady k těmhle peckám pravda ani nepotřebuju, ale stejně se (jako oddaný posluchač classic rocku) vždycky těším, jakou legendu bakeLit na středu vybral. Má vkus, ten pán! :-D A taky mě vždycky strašně potěší diskuse, kolik tu je znalců (nebo aspoň fandů) tohoto žánru. Jako že tu někdo vzpomene třeba Kansas nebo Buffalo Springfield, to je povzbuzující - asi to v Čechách s tou muzikou není tak strašný, jak to kolikrát vypadá.

180

Odpovědět

PARÁDA UŽ TO TU JE SUPER PŘEKLAD bakeLit :D fajnový

190

Odpovědět

Čekal jsem jenom, že tu bude o něco dřív..;)..pro mě je tahle písnička společně s What a Wonderful World největší klenot ze všech klenotů. Díky

180

Odpovědět

Patrick: Ať žije unie? WTF?

180

Odpovědět


Odpovědět

Markus: I na Biggieho se dostane, ale ne v těchto klenotech, nýbrž v mém nově otevřeném nepravidelném rap / hip-hop okénku. :D ;)

180

Odpovědět

Forrest Gump sakra!

180

Další