The Who - Baba O'RileyHudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:595
Počet zobrazení:11 999

Jestli vás včerejší AC/DC zmátli a mysleli jste si, že jsme Hudební klenoty 20. století přesunuli na úterý, jste na omylu, protože ty přicházejí jako klasicky ve středu! Dnes zabrousíme až do roku 1971, kdy přišla na svět písnička Baba O'Riley od britské rockové kapely The Who, o které vám opět něco řekne Kari. V článku se můžete dočíst, že tuto písničku a kapelu proslavil mimo jiné i jeden americký seriál. Dokážete uhodnout jaký? Baba O'Riley byla vydána roku 1971 a složil ji kytarista Pete Townshend. Skladbu mohli fanoušci The Who poprvé slyšet na albu Who's Next. Roger Daltrey zpívá většinu skladby a Townshend zpívá zhruba v polovině verše "Don't cry, don't raise your eye, it's only teenage wasteland". Název skladby je odvozen od jmen filozofických a hudebních osobností Mehera Baby a Terry Rileyho. Známá je díky své inovativní fúzi hard rockového zvuku The Who a Townshendovu elektronickému hudebnímu experimentován. Townshend původně napsal Baba O'Riley pro svůj projekt Lifehouse, rockovou operu, která měla následovat operu The Who – Tommy. Baba O'Riley měla být skladba, kterou by na začátku alba zpíval skotský farmář Ray při svolávání své ženy Sally a dvou svých dětí, aby započali svůj exodus do Londýna. Když byl Lifehouse vyřazen, většina songů byla později vydána na již zmiňovaném albu Who's Next. Baba O'Riley se stala první písní na tomto albu. Je také v Rock and rollové síni slávy jako jedna z 500 skladeb, které formovaly Rock and Roll. Kdo z vás sleduje televizní seriál Kriminálka New York, ten ví, že právě tato písnička představuje jeho úvodní znělku. Ovšem písně od The Who můžeme slyšet ještě v Kriminálce Miami a Las Vegas. No co, tvůrci tuto kapelu asi museli zbožňovat. The Who je anglická rocková skupina, která vznikla v roce 1964. Původní sestava vypadala následovně: Roger Daltrey (zpěv), Pete Townshend (kytara), John Entwistle (basa) a Keith Moon (bicí). The Who se zavedli jako skupina vzpurných, nekompromisních rockerů. Na pódiích ničili nejen hudební konvence, ale i vlastní nástroje; jejich divoké skrumáže kytarového kvílení, zběsilých akordů, razantního bubnování a adolescentních výkřiků vzpoury se staly legendou. Pro muzikanty, kteří se zavedou tímto způsobem, není nikdy lehké stárnout. A pro The Who to platí obzvlášť silně: nejčastěji připomínaný verš z jejich repertoáru totiž zní: "Doufám, že zemřu dřív, než zestárnu." Dva členové The Who - bubeník Keith Moon a baskytarista John Entwistle - už to bohužel opravdu mají za sebou. Kytaristovi a hlavnímu skladateli Peterovi Townshendovi je dnes 61, zpěvák Roger Daltrey je o rok starší. Ve své době byla kapela největším konkurentem Beatles na poli popové scény. Je považovaná za jednu z nejlepších a nejvlivnějších skupin na celém světě.

Přepis titulků

Tady u nás na polích bojuji o svou stravu. A v práci dřu jak kůň. Nemusím se s nikým prát, abych dokázal, že mám pravdu. Nepotřebuji, aby mi kdokoliv odpouštěl. Ne, ne, nepotřebuji... Neplakej.

Neroň slzy. Vždyť je to akorát teenagerská pustina. Sally, chyť mě za ruku. Budeme cestovat jižně napříč celou zemí. Uhas ten oheň a neohlížej se za sebou. Exodus už je tady.

Štastní lidé už se blíží. Tak se rychle sjednoťme, než stihneme znatelně zestárnout. Teenagerská pustina, ano, je to akorát teenagerská pustina. Teenagerská pustina, ano, je to akorát teenagerská pustina. A všichni jsou zpustošeni!

Překlad: bakeLit www.videacesky.cz

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

CSI Miami :D

10

Odpovědět

Děkuji Děkuji Děkuji

20

Odpovědět

Video opět funkční.

30

Odpovědět

Tak trošku trošičku nejde...

231

Odpovědět

Většinou dávám přednost studiovkám, ale tenhle živák je Pecka!
http://www.youtube.com/watch?v=8Z5Tq56gZ00&feature=related

210

Odpovědět

joooooo, to je doba kdy byl Rock opravdu Rockem...
A ne jako dneska, co vydávaj na MTV za rockovou muziku...

210

Odpovědět

Šárka - nevím co tím básník (básnířka) chtěl říct, protože to absolutně nedává smysl. Chtělo by to trochu zapracovat na češtině ;-)

211

Odpovědět

Nechci nikoho urzit. Je to hezká písnička, ale jak jsem se koukala na ten to videoklip, tak mi to připomělo, to že začali jako teď ty moderní. Jak je jen vidět, že hlavama mlátěj pomalu o zem a zve jen tá muzika a není slyšet jestli vůbec něco zpíva. Jestli se dá tomu říct zpěv.
Ale tohle je fakt hezké. Mě se to líbilo

1923

Odpovědět

CSI ? Dr.House ? wtf kde žijete. sežeňte si seriál Life on Mars. UK verzi samozřejmě.

212

Odpovědět

pecka.. tohle sem rozhodně patří.. možná ste sem měli dát i behind blue eyes aby si každej nemyslel, že to složili ti blbci z limp bizkit..

211

Odpovědět

Illidan: GNR už tu někde jsou, ale ne v rámci hud. klenotů 20. st.

210

Odpovědět

Skvělé. A co takhle příště Guns n´roses? To je přece uskupení které si to zaslouží, ne? :-)

211

Odpovědět

teda ti museli mít pěkně v žíle..hlavně Townshend

201

Odpovědět

Tak konecne se tu ukazali! Ano, velke zvirata na popove scene, jeste vetsi na rockove. Vzdyt ti borci prisli s takovym mnozstim rockovym postupu, jako malokdo jiny. Naprosto originalni a inovativni kapela a at uz se nekomu libi, nebo nelibi...uctu by k ni mel mit kazdy.

190

Odpovědět

Nahoďte někdy pls i The Doors, nebo staré Genesis, dík :D

190

Další