Eagles - Hotel CaliforniaHudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:601
Počet zobrazení:11 705

Opět tu máme po týdnu den, na který čeká nejeden příznivec kvalitní muziky. Pravidelní diváci či posluchači Hudebních klenotů 20. století zajisté zbystřili. Ano, je to tak, i dnes vám nabídneme další hezký song z 20. století. Protentokrát trošičku zmírníme, dáme si totiž nejznámější pecku od skupiny Eagles. Znalci hudby již určitě tuší, že na scénu přichází Hotel California a s pár slovy o ní Kari. Hotel California je titulní skladba stejnojmenného alba The Eagles z roku 1976, která vyšla začátkem roku 1977 také jako singl. Hotel California patří mezi nejznámější skladby této skupiny. Jejími autory jsou Don Henley, Glenn Frey a Don Felder. Jako jedna z jejich nejpopulárnějších patří dodnes do základního repertoáru živých vystoupení a kompilačních alb. Hlavní linií skladby je vyprávění historky unaveného cestujícího, který zůstal uvězněný v hrůzostrašném hotelu, který se zpočátku zdál být lákavý. Text písně je metaforou o požitkářství a sebedestrukci v hudebním průmyslu jižní Kalifornie, kde je Hollywood přirovnávaný k luxusnímu hotelu, který zpočátku vítá a nabízí splnění všech tužeb, ale výsledkem je past pro jeho návštěvníky s jejich sebedestruktivními požadavky. Song byl v březnu roku 1977 jeden týden na vrcholu žebříčku Billboard Hot 100. Kytarové sólo v této skladbě je umístěné v hodnocení časopisu Guitar World na osmé pozici mezi 100 nejlepšími sóly všech dob. Skupina Eagles byla založena v srpnu 1971, tehdy byla ve složení Glenn Frey (kytara), Bernie Leadon (kytara), Don Henley (bicí) a Randy Meisner (basa). V roce 1975 Leadona vystřídal kytarista Joe Walsh a brzy se skupina rozšířila o dalšího kytaristu Dona Feldera, takže byla pětičlenná. Se svými pěti singly a šesti alby na prvním místě žebříčků se tato skupina stala jednou z nejúspěšnějších kapel 70. let. Na konci 20. století byla dvě alba této skupiny, kompilace Eagles: Their Greatest Hits 1971–1975 a studiové album Hotel California, řazena mezi deset nejprodávanějších alb (do roku 2001). 29krát platinové album Eagles: Their Greatest Hits 1971–1975 patří k deseti nejlépe prodávaným albům hudební historie. Skupina The Eagles se v roce 1980 rozpadla, ale členové skupiny se v roce 1994 znovu sešli (ve videu zazní věta: "Jen pro úplnost, nikdy jsme se nerozpadli, jenom jsme si vzali na 14 let dovolenou.") při sestavování alba Hell Freezes Over, na kterém se nacházela sbírka skladeb z koncertů a nových studiových nahrávek. Od této doby spolu příležitostně koncertují. V roce 1998 byla skupina Eagles uvedená do Rockandrollové síně slávy. 8. června 2009 vystoupila skupina také v pražské O2 aréně.

Přepis titulků

Jedu po temné dálnici v poušti, vlasy mi vlají v chladném větru. Hřejivá vůně palic marihuany nese se ke mně vzduchem. Před sebou v dáli spatřil jsem třpytivé světlo. Hlava mi těžkla a víčka se zavírala, musel jsem někde přespat.

Stála tam před vchodem a já zaslechl kostelní zvon. Říkal jsem si, že to vypadá, jako bych už byl v nebi či v pekle. Nato zapálila svíčku... a ukázala mi, kudy jít. Chodbou zněly různé hlasy. Přišlo mi, že říkají: "Vítej v Hotelu Kalifornie."

Jak nádherné to místo... S tak nádhernou tváří... V Hotelu Kalifornie je místa požehnaně. Kdykoliv v roce... sem můžete zavítat... Její mysl prahne po moci a jmění, vozí se v Mercedesu Benz. Kolem prstu má omotáno spoustu pohledných chlapců, kterým říká kamarádi.

Při tanci na nádvoří... z nich teče letní pot. Někdo tančí pro radost, někdo kvůli žalu. Tak jsem zařval na kapitána: "Doneste mi, prosím, moje víno!" A on na to: "Takhle zapálenou duši jsme tu měli naposledy v roce 1969."

A ty hlasy se doposud z dáli ozývají. Probouzí vás uprostřed noci, jen aby vám mohly říct: "Vítej v Hotelu Kalifornie." Jak nádherné to místo... S tak nádhernou tváří... V Hotelu Kalifornie každý rozhazuje a užívá si. To je ale milé překvapení, vezmi si s sebou své alibi...

Zrcadla na stropě, růžové šampaňské na ledu a ona řekla: "Všichni jsme tu akorát vězněni... svou vlastní vůlí." Ve správcově komoře... sešli se na hostinu. Ať kuchají svými ocelovými noži jakkoliv, bestii prostě nezabijí.

Jako poslední si vybavuji, jak jsem utíkal ke dveřím. Musel jsem najít cestu zpět k místu, ze kterého jsem přišel. "Uklidni se," řekl mi noční hlídač, "jsme naprogramování, abychom přijímali." Zaplatit můžeš, kdykoliv se ti zachce, ale odejít už odsud nesmíš! Překlad: bakeLit www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video opět funkční.

191

Odpovědět

Stale nefunkcni .... :-(

203

Odpovědět

Nefunguje ....

200

Odpovědět

Bohuzel .... video nejde ....

200

Odpovědět

video nejde ...

190

Odpovědět

Nefunguje :/

190

Odpovědět

Video znovu nejde ....

190

Odpovědět

Video znova nefunguje...

190

Odpovědět

Video opraveno.

185

Odpovědět

video nefunguje

191

Odpovědět

To je muzika pro dlouhé noční večery a vzpomínky.

200

Odpovědět

Klaun??

190

Odpovědět

Degnic: Beatles tu máme hned jako 1. video ;) Tos asi špatně projížděl nebo sis nepřeklikl na 1. stranu hudebních klenotů :)

180

Odpovědět

10/10výborné!

180

Odpovědět

* teda 46... :)

180

Další