Mosty na bankovkách euraTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:313
Počet zobrazení:9 432

Možná jste si všimli, že na bankovkách eura se nacházejí vyobrazené mosty. Protože by byl problém vměstnat mosty ze 12 zemí na 7 bankovek, vznikly fiktivní návrhy mostů. Ovšem i ony mají v současnosti menší problém...

Přepis titulků

Evropská centrální banka chtěla mít na bankovkách mosty. Problémem bylo, že euro využívalo 12 států a bankovky existovaly jen v 7 hodnotách. Nemohli být neutrální a vzít jeden most z každé země, proto designer Robert Kalina vytvořil fiktivní mosty, které by reprezentovaly celou Evropu. Nikdo si nemohl stěžovat, že ho vynechali, protože mosty neexistovaly. Až na to... Vítejte ve Spijkenisse poblíž Rotterdamu.

Před pár lety byl na tomto ostrově postaven bytový komplex a designéra napadlo tyto mosty postavit a tím je všechny umístit do Nizozemska. Jsou naprosto stejné. Jsou postaveny ve stejném stylu. I v těch samých jasných barvách, které ve skutečnosti vypadají bizarně. Také tu najdete abstraktní sochy, které na papíře vypadají hezky, ale ve skutečnosti jsou divné. Čím vyšší hodnota bankovky, tím modernější most.

Pokud máte bankovku 500 euro, most na ní vypadá jako tato růžová... věc. Evropské centrální bance se tento nápad líbil, proto ho schválila. Obyvatelům se také líbí. Stalo se to malou turistickou atrakcí a také zajímavostí, která se dostala na mapy. Jak často někdo staví infrastrukturu jen jako vtip? Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Není náhodou, že návrhy českých bankovek patří mezi nejlepší. Dokonce jsem četl dost divokou teorii tady v diskuzi http://www.investomanie.cz/zpravy/67151-koruna-je-vuci-euru-nejsilnejsi-od-listopadu-2013/ že koruna proti euru posílila i poté, co vyhrál návrh českého umělce na vyzobrazení nové pětiset eurové bankovky :D ale to je už asi trochu ptákovina..

21

Odpovědět

A teď já zase něco co jste možná nevěděli o eurobankovkách.

FAQ na zednářském webu:
"Jsou na amerických dolarových bankovkách zednářské symboly?"
"Ano. Ostatně na Eurech také."
Zdroj: http://www.lnarod.cz/casteDotazy.htm

Ono
to dává docela smysl v kontextu evropské integrace.
Tak co? Bude flame war? :-D

27

Odpovědět

Celý ten nápad s mosty mi příjde dost nahovno. Jakože asi to má symbolizovat "spojování" Evropy (chápej: mosty spojují dva břehy).... ale nijak dvakrát z toho nadšený nejsem.

Měli raději vybrat nějaké vocasy kteří se podepsali do dějin Evropy. Hitlera bych asi vynechal ze zřejmých důvodů - ten předpotopní sestřih jakože fakt ne!

Churchil, Alžběta nějaká, Karel IV., Napoleon, Alexandr Veliky, nebo klidněi Sokrata atd.

Těch držek je kotel.

39

Odpovědět

dobře a jak vyřešíš že máš 12 zemí a 7 bankovek vezmeš fiktivní osobnosti? a nebo jak vybereš jenom 7? Navíc anglické osobnosti jsou trochu mimo jelikož Anglie nepatří do eurozony

30

Odpovědět

Mam strasne rad urbanistiku.. jako baraky a tak ve velkejch mestech a tady jsem se spis pozastavil nad tema balkonama na tom panelaku za nim :)

11

Odpovědět

tak třeba obchoďáky...
"postavíme obrovskou prodejnu, a bude tu na sto pokladen! Ale otevřené budou jenom dvě."

761

Odpovědět

ty nové to už nemají, mají to stará tesca, která ty pokladny otevřené dkysi měli všechny

42

Odpovědět

Nechceš se podívat na havířovské nádraží....tu mělo už v 70. letech 7 pokladen; otevřeny jsou vždy jen dvě ;)

41

Odpovědět

"Jak často někdo staví infrastrukturu jen jako vtip ? "

Evidentně nikdy nejel po D1, to je zvrácený, nemocný, bolševický vtip ve formě infrastruktury.

1603

Odpovědět

Nebo neslyšel o Blance, co? :D

442

Odpovědět

+Shadrisno, já jednu Blanku znával a ta měla infrastrukturu naprosto v pořádku a funkční

242

Odpovědět

+ShadrisBolševický vtip jsi evidentně ty. D1 byla kapacitovaná na provoz v dané době a byla plně dostačující úrovni automobilismu v tehdejším Československu. Ti zasraní komunisti aspoň postavili dálnici, zato kapitalisti v čele s udavačem a ochlastou Havlem nebyli schopni ani zalepit díry v asfaltu.

726

Odpovědět

+ShadrisSry Shadris, příspěvek měl být o úroveň výše.

21

Odpovědět

+ShadrisAno za bolšana tady vše kvetlo stavěly se nové dálnice, byty, auta atd. Nikoho ovšem nezajímá že v dálnici byly okamžitě díry, místo bytů se stavěly odporné králíkarny typu Jižák a auto muselo z výrobního pásu hned do servisu aby alspoň jelo. :D Holt byl to ráj, soudruzi, byl to ráj.

153

Odpovědět

+ShadrisBtw jenom idiot staví infrastrukturu která má sloužit desítky let podle toho kolik je dnes aut, idiot nebo bolševik kterému je jasné že v jeho systému bude počet aut za 20 let podobný, protože ekonomická úroveň bude pořád stejně tristní.

74

Odpovědět

+ShadrisAby bylo jasno, já ten režim neobhajuju. Ale fascinuje mě sebereflexe tobě podobných. Tak se podívej, jak vypadá dálnice před Ostravou. Stálo to tam 3 roky a dnes jsou sjezdy z dálnice uzavřené, protože se jim to drolí před očima. Proč ještě většina populace bydlí v těch hnusných králíkárnách a né v pěkném rodinném domečku? Protože na vlastní bydlení po 25 letech v "západní prosperitě" má málokdo. Zkus si dneska postavit barák a zadlužíš sebe i sovje děcka. A že auto socialistické výroby musely hned do servisu? Vždyť polovina z nich ještě dnes jezdí po silnicích. Chtěl bych vidět ty křápy ze Škodovky či z Hyundaie za 30 let, jestli budou provozuschopné

115

Odpovědět

+ShadrisTo že ČR vypadá tak jak vypadá není tím že by tu byl "západní systém" ale tím že tento západní systém se snaží dělat produkty totality. Tuhle zemi přes 40 let řídili rusáčtí "poradci" a komunisti, jak si někdo může vůbec myslet že po 25 letech to tu bude vypadat jako třeba v Rakousku ? :D Víš proč si česká firma dovolí "ošulit" podloží pod dálnicí a Německá či jiná ne ? Protože 90% zaměstnanců a lidí ve vedoucích pozicích jsou odkojeni hesly jako "kdo nekrade denně hodinu, okrádá svou rodinu" apod. V ČR bude trvat ještě deístky let než se česká společnost stane společností "normálního" západního střihu.

113

Odpovědět

Aneb jak vyhodit peníze daňových poplatníků.

233

Odpovědět

Pominu to, že nevíš, jestli byl investorem stát, město nebo soukromá osoba (až fyzická nebo právnická) a přejdu rovnou k tomu, že jak znám Nizozemí, ty mosty tam potřeba byly, takže bylo vypsáno výběrové řízení na stavbu za určitý obnos. A vyhrál tento návrh za předem daný obnos... nejde tedy o vyhazování peněz ve smyslu zbytečného utrácení. Ne každý staví mosty jako Magistrát hl. m. Prahy ten Trojský.

521

Odpovědět

+erazmusKdo potřebuje most co 50 metrů?

319

Odpovědět

+erazmusJak vidíš jsou to i mosty pro pěší, pokud to je nějaký velký blok nového campusu je za potřebí mnoho přístupových cest.

100

Odpovědět

Tak v tom případě už ty mosty fiktivní nejsou a nacházej se jenom v nizozemsku, tudíž musí postavit dalších 11 mostů po všech zakládajících zemí EU a k tomu předělat bankovky.

416

Odpovědět

Proč jen v zakládajících zemích?

111

Odpovědět

Proč by museli? Investor se dobrovolně rozhodl inspirovat bankovkami, ne bankovky investorem. Je tedy na dalších investorech, zda chtějí nebo nechtějí mít ty samé mosty.

210