Tyto slavné holandské hodiny zničil internetTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:23
Počet zobrazení:2 036

Největší květinová aukce světa mívala ve svých síních obrovské hodiny, které místo času ukazovaly peníze. Tom vám vysvětlí, jak tento systém fungoval a také proč skončil.

Poznámka:
Systém holandské aukce je postavený na počítání od nejvyšší částky k nejnižší. Místo aby účastníci postupně přihazovali stále vyšší částky, zkrátka se cena snižuje tak dlouho, dokud se nenajde kupující, který je částku ochotný zaplatit.

Přepis titulků

Když takhle někde natáčím, většinou se snažím nastavit profesionální hloubku záběru, však to znáte, rozmazané pozadí a tak. Ale tady mají větrný mlýn, tak ať je vidět. Scénář tohoto videa jsem musel skoro celý vyhodit. Obvykle píšu scénář před odjezdem, dělám si detailní rešerši, aby mě po příjezdu už nic nepřekvapilo.

Ale když jsem začal natáčet na střeše tržiště Royal FloraHolland, věděl jsem, že tohle video možná podle plánu nepůjde. Dobré ráno, v Aalsmeeru v Holandsku zrovna vyšlo slunce, jsem na jedné z největších komerčních budov světa a jako každý všední den se uvnitř nakupují a prodávají miliony čerstvých květin. Tak zhruba. Tenhle trh už v nějaké formě existuje 100 let a nedávno tady došlo ke změnám.

Příběh měl být takovýhle: Aukční síň plná kupujících, ti freneticky mačkají tlačítka, přihazují, zatímco jim prezentují řady vozíků plných květin – obrovská, skvěle načasovaná logistická operace. Ale tak už to myslím nechodí. Všechny anglické zdroje jsou zastaralé, protože holandský trh s květinami se mění. Ukázalo se, že i holandské zdroje jsou zastaralé.

Slavná, desítky let trvající tradice skončila. Stejně jako zmizely videopůjčovny. Turistická atrakce, o které lidé předpokládají, že trvá, skončila. Takže teď update v angličtině. Slavné hodiny na holandské květinové aukci už nefungují. Ale ta aukce pořád probíhá, a to v nepředstavitelném měřítku. Tato budova má asi 800 na 500 metrů, často ji srovnáváme s Vatikánem.

Celý Vatikán by se vešel na plochu naší aukční síně. A když přidáte okolní prostory, kde se zdržují například kupující, dostanete se na velikost Monaka. Naše kooperace vznikla sdružením mnoha aukcí, jsme největší aukcí světa, za loňský rok jsme zaznamenali obrat ve výši 5,6 miliard eur. Jsme sdružením pěstitelů, snažíme se najít optimální cenu výrobku za co nejnižší náklady.

Vše je standardizované, aby byla cena co nejnižší, to se nám daří velmi dobře. K efektivitě se ještě dostaneme. Často si stěžuji, že kamera nezabírá rozměry, ale teď to není chyba kamery. V celém skladu není místo s dobrým výhledem, vedle je letiště, takže nemůžu použít dron, a ta budova není vysoká, nelze ji vidět z jednoho místa.

Je tak velká, že zaměstnanci se uvnitř pohybují na kole, aby přejeli z jednoho konce na druhý. Je to vysoce efektivní prodejní sklad. Pěstitelé přivezou květiny brzy ráno a před obědem už se vezou kupujícím. Buď do skladů vedle, nebo dál v nákladních autech. Royal FloraHolland pokrývá asi 40 % celosvětového exportu květin a rostlin. To neznamená, že máme 40% podíl na celém trhu, protože země často pěstují i pro vlastní potřebu. Local-for-local. Ale 40 % všeho, co se exportuje, projde našima rukama.

Takže logistický sklad. Působivá velikost, ale nic moc zvláštního. Slavný je proces prodeje květin. Znáte holandskou aukci? To je ona. Dokonce ta největší na světě. Na starých fotkách jsou obří aukční hodiny, dříve analogické, později digitální. Stovky kupujících sedí v takovém hledišti a před nimi se prezentují vozíky květin. Pro každou položku počítají hodiny od nejvyšší ceny k nejnižší.

Kdo zmáčkne tlačítko první, zastaví hodiny a zaplatí částku. Když zmáčknete pozdě, někdo vás předběhne, když brzo, zaplatíte moc. Je to skvělý systém, dobře se to natáčí, média o to měla zájem, ale už je to pryč. Čekal jsem, že se to změnilo za pandemie, ale stalo se to už před lety. Internet umožnil nákup online, takže se hlediště časem vyprazdňovalo, zavedl se systém reputace prodejců, aby zájemci měli jistotu, že bude zboží kvalitní, aniž by museli květiny vidět. Po roce 2010 už se do aukční síně žádné vozíky nevozily a po roce 2020 byly ty síně uzavřené.

Do jedné mě pustili. Vypadala opuštěná a trochu smutná. Náhrada je spousta dražitelů obsluhujících přes internet řadu hodin, všechny ve stejnou chvíli, sedí u toho s mikrofony v kanceláři. Na těch hodinách najdete spoustu informací o produktu. Jeho kvalitu, certifikát udržitelnosti, do jaké kategorie jakosti spadá… Aukce se účastní asi 2 500 kupujících, samozřejmě ne u jedněch hodin. Dohromady máme 35 aukčních hodin.

Technikové zajistili, že neexistuje žádná výhoda, ať sedíte tady za rohem, nebo třeba v Londýně. Aukce květin není jako stará železnice, kterou by udržovali jako atrakci nebo by ji provozovali dobrovolníci jako nějaký skanzen. Každý rok tu mají obrat v řádech miliard eur, a pokud tomu tradice překáží, je potřeba se jí zbavit. A asi k tomu nenajdete moc informací, protože „slavná atrakce pomalu mizí“ není zajímavý titulek.

Navíc je 60 % obchodovaného zboží dnes prodáváno smluvně předem, čímž se hodinám úplně vyhnou. Velcí hráči jako mezinárodní řetězce si zařizují smlouvy s pěstiteli přímo, tohoto skladu se to vůbec nedotkne. Ty řetězce zajistí logistiku samy a ještě tím ušetří. Turisti sem dál chodí, má to působivé měřítko, myslím, že to stojí za návštěvu, ale pokud jste doufali, že uvidíte slavné holandské aukční hodiny, čeká vás spíš lekce pro každého, kdo si myslí, že nemusí nikdy nic měnit.

Ve světě byznysu bývá tradice málokdy důležitější než peníze. A když jsme u peněz, sponzor tohoto videa je NordVPN. Vážně, je to tak. Taky mě to trochu překvapuje. Překlad: jesterka www.videacesky,cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář