Může se z Jupiteru stát hvězda?

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:252
Počet zobrazení:5 472

Může se z Jupiteru nějakým způspobem stát hvězda? Tato otázka zní hloupě, ale před lety se toho někteří lidé obávali. A co bychom museli udělat, aby se z něj hvězda skutečně stala?

Přepis titulků

Sonda Galileo dorazila k Jupiteru 7. prosince 1995. Obří planetu studovala skoro 8 let. Přinesla nám hromadu vědeckých informací, které způsobily revoluci v našem chápání Jupiteru. Ke konci mise byl Galileo značně opotřebovaný. Přístroje selhávaly a vědci se báli, že v budoucnu nebudou moci s plavidlem ani komunikovat. Pokud by ztratili kontakt, Galileo by dál obíhal Jupiter a jednou by se mohl zřítit na některý z ledových měsíců.

Na Galileu jistě přežily nějaké pozemské bakterie, takže by mohl kontaminovat jejich prostředí. NASA se rozhodla, že nechá sondu spadnout na Jupiter. Tím by toto nebezpečí eliminovali. Všichni vědci si mysleli, že je to bezpečné a nejrozumnější. Ale malá skupina lidí se bála, že při zřícení Galilea na Jupiter by mohl jeho plutoniový termoreaktor způsobit řetězovou reakci, která by z Jupiteru udělala druhou hvězdu.

Vodíkové bomby používají jako roznětku plutonium a na Jupiteru je vodíku spousta. Jelikož druhou hvězdu nemáme, tak se to naštěstí nestalo. Mohlo se to stát? Je to vůbec možné? Na oboje je samozřejmě odpověď ne.

Nemohlo se to stát a není to vůbec možné. Nebo ano? Jupiter tvoří především vodík. Abyste ho přeměnili v ohnivou kouli, potřebujete mít k hoření kyslík. Recept nám prozrazuje voda. Na jeden atom kyslíku jsou třeba dva atomy vodíku. Pokud je v tomto poměru smícháte, započne hoření a získáte vodu.

Pokud byste dokázali Jupiter obklopit polovinou atomu kyslíku, než má vodíku, získali byste Jupiter a poloviční ohnivou kouli. Přeměňoval by se na vodu a uvolňoval energii. Ale takové množství kyslíku se neshání snadno. I kdybyste z něj udělali ohnivou kouli, pořád to nebude hvězda. Hvězdy vlastně vůbec nehoří. Alespoň ne ve smyslu spalování.

Slunce produkuje energii díky fúzi. Gravitace vodík stlačuje natolik, že se při tomto tlaku a teplotě mění na hélium. Tato fúzní reakce produkuje energii, proto je Slunce jasné. Tuto reakci získáte jen v případě, pokud shromáždíte obří množství vodíku. Potřebovali byste stejně vodíku, jako je ve hvězdách. Jupiter má 1000krát nižší hmotnost než Slunce. Je 1000krát lehčí než Slunce.

Jinými slovy, pokud byste srazili tisíc Jupiterů, získali byste druhé Slunce. Ale Slunce není tou nejmenší hvězdou. Ve skutečnosti vám k vytvoření hvězdy stačí pouze 7,5 % slunečního vodíku. Tím byste získali červeného trpaslíka. I ten nejmenší červený trpaslík je asi 80krát těžší než Jupiter. Víte, co máte dělat. Najděte dalších 79 Jupiterů, srazte je s naším Jupiterem a máte druhou hvězdu.

Existuje i méně hmotný objekt než je červený trpaslík, který je tak trochu hvězdou. Hnědý trpaslík. Tento objekt není dostatečně hmotný, aby zažehl skutečnou fúzi, ale je dostatečně hmotný, aby zažehl fúzi deuteria, izotopu vodíku. K vytvoření hnědého trpaslíka potřebujete jen 13krát více vodíku než má Jupiter. To už není tak těžké, ne? Najděte 13 Jupiterů a spojte je dohromady.

Galileo nám dokázal, že zažehnutí vodíku na Jupiteru není tak snadné. Druhou hvězdu bychom získali jen při sérii katastrofických událostí v naší soustavě. Ale v tom případě bychom měli trochu jiné starosti. Díky za sledování. Odebírejte náš YouTube kanál. Pokud chcete vidět bonusový materiál, jako záběry ze zákulisí a nesestříhané rozhovory, zde se můžete přidat do naší komunity.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tolik vodíku není potřeba, stačí spousta monolitů
Kdo pozná, na co referuju, dostane od Putina kousek Ukrajiny

325

Odpovědět

monolit by mi seděl do hry S.T.A.L.K.E.R., stejně jako ta Ukrajina :D jak to souvisí s videem netuším :D ... asi jsem úplně vedle, ale vážně bych chtěl kousek Ukrajiny, tak to zkouším :D

17

Odpovědět

+mikipsdZa snahu dostaneš deset centimetrů čtverečných Mukačeva. Užij si to! :D

81

Odpovědět

A. C. Clark! Odysea! Že jo? Dostanu Ukrajinu? :-D Dá se to namazat na chleba? No... když chvilku počkáme :-D

141

Odpovědět

rayt33 dostává jménem Vladímíra Putina oblast Doněcku :-D

00

Odpovědět

Stargate season 4 episode 16 :D :D

281

Odpovědět

Osvěžíš mi paměť? :D

31

Odpovědět

+RomanArtsDíl "2010" Aschenové zachránili lidstvo, SG-1 fucks it up.

03

Odpovědět

+RomanArtsTau'ri uzavreli spojenectvo s Aschenami, kde sa prezidentom USA stal Robert Kinsey. SGC bolo zrusene a tym padom sa rozpadlo aj SG1. Samantha sa vydala za Joe Faxona, ktory zastupoval zem v casti "2001" pri jednani Aschenov a Tau'ri. Snazia sa o dieta uz cele 3 roky, ale stale sa im nedari. Po naliehani doktorky Fraiserovej sa necha Samantha prehliadnut a zisti, ze ma poskodene vajecniky a nemoze mat deti. S pociatku tomu nemoze uverit, pretoze jej Aschensky doktor jej tvrdil, ze je v poriadku a treba sa viac iba snazit. Po tomto odhaleni sa Sam rozhodne zistit preco to tak je a pri praci s Aschenskym vedcom (neviem presne jeho meno ale Jack ho nazval Melounem, takze to bude nieco podobne :D ), kde spolu pracuju na premene Jupitera na Slnko. Sam navrhne napad ako na to a presvedci Melouna aby jej spristupnil Achensky centralny pocitac pre rychlejsie vypocitanie toho napadu..............

30

Odpovědět

+RomanArtsJo a zistili, ze Aschenovia sterilizovali 90% populacie a preto poslali vzkaz na Tau'ri do minulosti.

10

Odpovědět

No nevim ale sem radej kdyz lidi machaj rukama nez hlavou:O

164

Odpovědět

Jo, tak to mi vadilo celé video. Nemohl jsem se pořádně soustředit, ale protože neříkal až nic moc objevného, tak jsem jen nevěřícně kroutil hlavou :-)))

04

Odpovědět

Mě tyhle komentáře u podobných videí už začínají štvát. To pořád musíte řešit všechny věci okolo, než to, co říká? To je pořád: "On moc máchá rukama, to mě sere","On má divný účes, to mě sere", "Má hnusný pokoj, to mě sere", "On moc hýbe hlavou, to mě sere."
Tak prosím, natočte jak mluvíte před kamerou vy. Už se těším na tu ukázku dokonalého přednášení.

127

Odpovědět

+PersekutorNemusíš bejt kuchař, abys poznal, že je jídlo spálený. Ale jinak souhlasím :D

82

Odpovědět

+PersekutorMe to nesere, jen mi to prijde jine a divne. A zajimalo mne jestli si to mysli i ostatni, tak jsem sem proste hodil tu neprimou otazku.

20

Odpovědět

Škoda, že si lidé, co neumí anglicky, neužijí ty hlody, co se ve videu objevují v textové podobě.

192

Odpovědět

Taky mě to mrzí, ale bohužel se to do titulků vecpat nedá. :(

112

Odpovědět

+MithrilA nemohl bys to nějak vložit do popisu videa? :)

30

Odpovědět

Ani nebudu koukat na video a rovnou napíšu že jediná reálná možnost je do něj nějak "napumpovat" dostatek vodíku (možná by mohlo být i helium). Díky tomu by se zvýšila jeho hmotnost a tím pádem i gravitace. Poté by se v něm měla spustit stabilní termonukleární fůze jako při zažehnutí obyčejné hvězdy. A následně by se z něj stal alespoň hnědý nebo červený trpaslík.

627

Odpovědět

throws a bag of attention

171

Odpovědět

Oprava: Hnědý ne, v tom vlastně fůze neprobíhá. :D

29

Odpovědět

Tak se na to radši podívej a zjistíš jakou sračku si napsal

133

Odpovědět

+ZlopánNaopak, jen se mi to potvrdilo.

413

Odpovědět

+ZlopánJezeveC222: Gratuluji! Bohužel pro tebe je potvrzení tvého komentu asi jako speciální olympiáda. Ikdyž vyhraješ, stále jsi retardovaný.

292

Odpovědět

+ZlopánHriibek:
Chlapče ty si mě skutečně pobavil.
Vypadá to že budu moci konečně začít parkovat na místech pro hendikepovaný. Alespoň to nebudu mít do těch obchodů tak daleko.

yakub:
Odpověd na tvoji otázku bude spíš to že pro spousty nevyrovnaných jedinců působí můj příspěvěk příliš arogantně.

14

Odpovědět

Nevím, proč tolik záporných komentů, když má pravdu ??

48

Odpovědět

+yakubMožná proto, že neumí napsat slovo fúze.

111

Odpovědět

+yakubNebo protože v hnědém trpaslíkovi dochází k fúzi deuteria

50

Odpovědět

Ta "malá skupina" co se bála, že podpálí Jupiter, bude ta samá, co tvrdila, že supercollider vytvoří černou díru a zničí Zemi, tutáč.
A to že z Jupiteru nejde udělat hvězdu věděla už Carterová...

661

Odpovědět

vytvořit hvězdu kolizí sondy :D to mi neříkejte, že to vypustil někdo s vysokoškolským vzděláním směru (přírodní vědy alespoň)

480

Odpovědět

Jdi se bodnout, genderové studie jsou stejně dobrý vysokoškolský obor, jako jakýkoliv jiný!! :-D

376

Odpovědět

Ja jsem treba rad,ze tyhle katastroficky scenare ty lidi napadaj. K temhle vecem by se melo pristupovat nanejvys opatrne. O nasi slunecni soustave vime porad jedno velky hovno a o vesmiru celkove uz vubec nic.

419

Odpovědět

+sftAle taky víme, že nukleární reaktor nemá kritické množství reaktivního materiálu, aby mohl spustit termonukleární řetězovou reakci a něco podpálit. A to nemusíš ani řešit brutální tlaky na Jupiteru a tím zvýšené teploty potřebné k zážehu.

40