Můžeme rozbít sklenici svým hlasem?

Thumbnail play icon
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:7 040

Určitě si pamatujete scénu z Harryho Pottera, kde se Buclatá dáma pokouší svým hlasem rozbít sklenici. V tomto videu se dozvíte, je-li něco takového opravdu možné.

Poznámka: Video, kde Jaime Vendera rozbije svým hlasem sklenici, najdete zde.

Přepis titulků

Pamatujete si z Vězně z Azkabanu scénu, kde Buclatá dáma zkouší svým hlasem rozbít sklenici? Přestože ona to nezvládla, vy byste mohli, a to díky vědě. Zvuk je jen vibrace a umí rozbít sklo, pokud ho rozvibruje tak, že se roztříští. Každý materiál má tzv. rezonanční frekvenci, na které přirozeně vibruje. Tato či tyto frekvence, může jich být více, závisí na fyzikálních vlastnostech.

Kytarová struna vibruje na své frekvenci, když na ni brnknete, což vytváří zvuk. Jelikož materiál snadno vibruje na své frekvenci, je-li zasažen zvukem stejné frekvence, jeho molekuly se začnou hýbat shodně se zvukovou vlnou. Tyto vibrace se stále zesilují, jako když houpačka stoupá, postrčíte-li ji ve správném intervalu.

Když něco silně vibruje, nakonec se materiál roztáhne tak, až se rozbije. Většina věcí může dost vibrovat, ale i silné materiály jako kámen či beton mají limity. Sklo je snazší roztříštit, zvlášť když je tenké. Pomůže i to, je-li staré či levné, protože ty mají častěji nějaké slabé místo, kde se praskliny formují nejdřív.

Nedoporučujeme vám ničit své skleněné vybavení nebo se vystavit riziku zasažení skleněnými střepy. Ale hypoteticky k rozbití skla zvukem nejdřív zjistíte její frekvenci tak, že na ni lehce zaťukáte vidličkou nebo po okraji přejedete mokrým prstem. Tento tón musíte napodobit. Nejspíš to bude trochu přes 500 hertzů čili vibrací za sekundu, jako vysoké C.

Některé sklo je odolnější, je-li moc silné či je správný tón mimo váš rozsah. A musíte být hlasití, přes 100 decibelů. Což je hlasitější než váš fén nebo vysavač. Když to zkoušel zpěvák Jaime Vendera, pokusil se rozbít 12 sklenic, než rozbil jednu, díky tónu o 556 hertzech a 105 decibelech.

Problém je, že k rozbití skla jen silou svých plic ho musíte držet před obličejem. Což znamená, že když uspějete, roztříští se vám do tváře. Je to špatný nápad, nezkoušejte to. Raději buďte v bezpečné vzdálenosti, vezměte mikrofon a osolte hlasitost. Ale nepřežeňte to. Sklo lze rozbít jakoukoliv frekvencí, je-li zvuk dost hlasitý.

Zvuk je tlak vzdušných vln, a když tlak dost zvýšíte, rozbijete sklo "silou". To není tak cool, a krom toho vám nejspíš i prasknou ušní bubínky. To taky nedoporučujeme. Drobné zesílení tónu rozbije sklo snadno a nepoškodí vám uši. Až budete připraveni, položte do sklenice brčko a zpívejte. Měňte tóninu, dokud se brčko nezačne hýbat.

Pak už budete blízko! Pokud dokážete tón udržet pár sekund, sklenice se rozbije. Hodně štěstí! A při úklidu opatrně. Díky za dotazy a díky sponzorům na Patreonu, kteří nás podporují. Pokud byste chtěli položit dotaz nebo třeba vidět nepovedené záběry, běžte na patreon.com/scishow. Překlad: Alienor www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ne, to si určitě nepamatujeme.

42

Odpovědět

Fat Lady is trying to break a glass with her voice
Oho ho, hoooo. Ah hah.hah. HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAh!!!!!!
/práskne skleničkou do zdi/. Ah,amazing!! That was my voice!
:D

31

Odpovědět