Nechte ropu v zemi

Thumbnail play icon
70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:262
Počet zobrazení:5 267

Následující video od neziskové organizace Amazon Watch informuje, proč je důležité ochránit Amazonský deštný prales před těžbou ropy. Pokud chcete Amazonskému pralesu pomoci, můžete tak učinit podpisem petice proti těžbě zde.

Přepis titulků

Život na Zemi by nebyl možný bez kyslíku a sladké vody vznikajících v místech jako je Amazonský prales. Amazonský prales je ale ničen ropným průmyslem pro krátkodobý ekonomický zisk, což ohrožuje rostliny, zvířata a lidi žijící v pralese. Ekvádor nepřestane být chudý jen tím, že přijdou těžit ropu do Amazonského pralesa. Ekvádor ztratí jediný deštný prales, který nám zbývá. Zničí se kultury a životní prostředí, zabije to zvířata...

Tohle nám od chudoby nepomůže. Lidé žijící v Amazonském pralese dělají vše, co můžou, aby zastavili rozšiřování hranice těžby. Ale místní vlády podporují ropné společnosti. Pod mylnou představou, že těžba ropy je dostane z chudoby. Když se podíváte na místa, kde se ropa těží, jsou to regiony, kde většina lidí žije v hrozných zdravotních podmínkách a bez žádného vzdělání.

Jsou to ty nejchudší oblasti. Lidé si mysleli, že sem mohou přijít těžit a pak by si jen umyli ruce a šli dál. To se ale nestalo. Jsme teď pro vládu osinou v zadku. A to ve mně budí naději. Díky tomu vím, že... se můžeme dostat dál. Nemůžete ospravedlnit zneužívání lidských práv ekonomickými argumenty.

Jsme také lidskými bytostmi, jako všichni ostatní, a máme stejná práva, jako všichni ostatní, vybrat si náš způsob života a aby ostatní respektovali tuto volbu. Tohle není jen místní problém. Je to globální problém. Pokud ropné společnosti zničí Amazonii, trvale by se změnilo klima v Severní i Jižní Americe. Následky pro svět by byly zničující. Cyklus počasí se tady změnil.

Když má pršet, tak neprší. A když pršet nemá, tak prší. V pralese existuje celý ekosystém. Nejsou to jen všechna zvířata v něm žijící. Je to celý svět, jak se ovlivňují, jak žijí, co jedí, kam se přesunují. Pamatuji si, jak dědeček jednou říkal, že Amazonský prales je plícemi světa.

Myslím, že bez Amazonského pralesa by svět nedýchal. Mezinárodní energetická agentura uvedla, že aby se zamezilo oteplování světa, alespoň polovina světové ropy a uhlí musí zůstat v zemi. Pokud se brzy něco neudělá, světová teplota může trvale vzrůst o 8 °C. O kritickou hodnotu, při níž by ekosystém světa mířil k nezastavitelnému kolapsu. Ještě ale není příliš pozdě na změnu. Občané z celého světa se musí spojit a naléhat na politiky, aby nechali ropu v zemi.

Navštivte amazonwatch.org a dozvíte se, jak můžete Amazonskému pralesu pomoci. A sdílejte toto video s kýmkoli, kdo rád dýchá čerstvý vzduch. Společně může být náš hlas vyslyšen. Společně zachováme svět krásný. Překlad: Frix www.videacesky.cz

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

T H I C C

00

Odpovědět

Pokud lidem tolik záleží na životním prostředí, proč si nekupují parcely? První co by měli udělat je uznat vlastnické právo na zem kde domorodci žijí a nezajímat se o nějakou těžbu.

00

Odpovědět

Ve skutečnosti množství kyslíku, které Amazonský prales vyprodukuje, tak ho také spotřebuje...

34

Odpovědět

To nevím, ale cca 70% kyslíku produkuje phytoplankton ve vodních plochách (takže Amazonka nejsou plíce světa :*)

00

Odpovědět

Dokud na jedné straně budou nadále ropný a uhelný průmysl uplácet politiky, a na druhé straně "ekologové" jako Greenpeace protestovat proti jaderné energii a prosazovat nefunkční řešení jako fotovoltaiku, nic se nezmění.
A btw. argumentace domorodými kulturami? Come on, tohle nejsou sedmdesátá léta, téměř každý racionální člověk je dnes přesvědčen, že naše západní kultura je v současnosti ta nejlepší.

104

Odpovědět

btw2: To, že si jako mluvčí vybrali pěknou indiánku, jen svědčí o nečestnosti a úmyslu manipulovat, nikoliv opravdově argumentovat.

85

Odpovědět

+scipioMěli tam dát ošklivého dědka? Mluvčí vždycky vypadá k světu, je to součást jeho profese.
A nezaměňujte bohatství a technologickou vyspělost za kulturní nadřazenost, nejsme v devatenáctém století.
A fotovoltaika je dobrý lehký zdroj (těžký už ne), jen s ní neumíme správně pracovat.

107

Odpovědět

Lidi vykašlete se na podepisovaní paticí! Místo toho raději přestaňte jezdit autem, používejte MHD a vykašlete se na dovolené tisíce km od vaších domovů k tomu ještě nekupujte potraviny od regionálních výrobců a tím zajistíte to že vaše spotřeba ropy klesne klidně na polovinu a pak už nebude třeba těžit ropu z každé p****e světa jak se to děje dnes!

192

Odpovědět

Čo si, podpísať petíciu je predsa jednoduchšie :D

222

Odpovědět

ty šaty co má na sobě jsou určitě z polyesteru :D

145

Odpovědět

:D :D :D neasi

00

Odpovědět

Další video od ekoblbů.......

850

Odpovědět

2 hviezdicky za snahu zachovat ekosystem. zvysnych 8 stratili v prvych 5 sekundach, ked ukazali ze maju na salame vedecke fakty a zistenia.
50-85 percent kyslika (je to tazke spocitat, preto tak hruby odhad) pochadza z morskeho planktonu.
ked uz chcete robit akukovek kampat (hoc ako je uslachtila), pouzivajte spravne a overene fakty, inak je to len kopa kecov s nulovou doveryhodnostou.

no a to zvysenie globalnej teploty o 8°C , tak k tomu by som velmi rad vydel nejaku studiu, pretoze toto cislo je urcite prehnane aspon o 200%

206

Odpovědět

Pokud to mají z toho zdroje, co jsem zapomněl (bylo tam nějaké podobné číslo), tak vzniklo tak, že autor vzal data, fitoval je exponenciálou, a vzal hodnotu té exponenciály v nějakém bodě. Proč exponenciálou? Protože mu ta data připomínala exponenciálu.
Ale možná to je z něčeho hodnověrnějšího, jen jsem viděl někde něco s podobným výsledkem.

Obecně diskuse o GKZ jsou v tomhle jedlé. Na obou stranách jsou lidé, kteří jsou schopní proložit sinus přímkou.

50

Odpovědět

Proč já vůbec čtu ty komentáře na toto téma, neříkám, že všechny jsou strašné, ale vždy se tu najde nějaký expert, který mě dokáže "potěšit" -.-, kdyby jenom nebyli lidé takový zabedněnci...

170

Odpovědět

Second that... :-(

02

Odpovědět

No ..ikdyž samu sebe vidim jako toho vašeho ekofašistického hippíka, tak taky musím jako už tady někdo říct, že vzhledem k naší (s)potřebě ropy to moc dobře nevidím, svět se jen tak nezastaví a nepřestane vyrábět plasty,stejně jako nepřestane žrát maso, ikdyž by to globálnímu oteplování taky pomohlo a jemu možná taky. Je to na pytel a jako jedna velká bezmozkovitá masa ( co dělaj všichni, dělám já - kolektivní (ne)zodpovědnost) se řítíme do..záhuby. Tak alespoň, Přátelé,bylo mi ctí s Vámi koukat na videa na videacesky.

167

Odpovědět

Tak čierno by som to nevidel...
Svetová životná úroveň sa dvíha. Čím vyššia životná úroveň tým zdravšie stravovanie ( menej mäsa )
Elektromobily sú na prudkom vzostupe.
Stromy sa po vyrúbaní znovu vysádzajú.

Za posledných 100 rokov sa to tu pekne rozjebalo, na druhej strane je ten trend na prudkom ústupe

23

Odpovědět

+thorium.cekuj.netTohle se natolik podobá argumentu, že na to musím reagovat.
Zvyšování životní úrovně znamená pochopitelně více masa (a méně zdraví).
Pokud nevylepšíme naše baterie (vylepšením myslím opravdu výrazné zlepšení), budou elektromobily odkázány na roli městských vozítek. Což je prima, ale nestačí to ani vzdáleně. O problému, z čeho se ta elektřina vyrobí, ani nemluvě.
Sázení stromků je prima, ale vzhledem k struktuře deštného pralesa to není až tak jednoduché.
Za posledních 200 let se to tu dost poničilo, a to nadále pokračuje, byť o trochu pomaleji.

41

Odpovědět

+thorium.cekuj.netElektromobil Tesla S má reálny dojazd 300km v akomkoľvek počasí, v ideálnych podmienkach aj 400km a superchargerom sa dá nabiť za 30min na 80%. Takéto auto bohate stačí 90% vodíčom a ani nevyužijú naplno jeho potenciál. Pre ostatných je tu vodík (chystá sa vyrábať Toyota) alebo syntetické palivá. Pokiaľ ide o elektrinu tak sa dá vyrobiť z rôznych zdrojov narozdiel od nafty a benzínu. Stále tu však ide o to, že ropa je lacná a iné zdroje sa proste ekonomicky neoplatia.

30

Odpovědět

+thorium.cekuj.netJe pravda že odstavujú staré jadrové bloky, ale kôli bezpečnosti...
Dopyt do jadrovkách to naopak navýši... Na uhlie pravdepdobne padne nejaká ultranepríjemna daň...

00

Odpovědět

tu zaverecnu vetu by som zmenil na, obcania z celeho sveta musia prestat pouzivat produkty vyrobene z ropy aby ostala v zemi

110

Odpovědět

To je blbost. Doba kamenná taky neskončila protože jim došel kámen :)

00

Odpovědět

Beztak si tou peticí akorát vytřou pre*l.

251

Odpovědět

Jenže on svět ropu potřebuje a to i když pominu jaký se v tom točí prachy.

Já jsem pro záchranu pralesů a ohrožených druhů, ale kdybych se dostal do situace že nebudu mít dát co do nádrže, tak bych s klidným svědomím řekl: "vyhlaďte je!"

1664

Odpovědět

to seš dobrej dmnt, víš že jednou ta ropa prostě fakt dojde? co si tam potom budeš lít?

1714

Odpovědět

+YeeperNo nevím kdo z nás je na tom po stránce inteligence hůř.

Možná když se aspoň trochu zamyslíš, tak zjistíš že v době kdy ta ropa dojde tady já už nebudu, takže mi bude úplně u p****e (která bude buď hnít v zemi, nebo se popelit v urně) co do těch nádrží tady ta zdegenerovaná stvoření budou lít :)

1237

Odpovědět

Tak ti seš hodně solidní dement!

209

Odpovědět

+Pragon23Aspoň vychodil základku.

111

Odpovědět

+Pragon23Jo ti ťaky.

63

Odpovědět

Vyrob si elektroauto a běž lovit maso do lesa ;-)

62

Odpovědět

Aby jsi se nedivil ty blbečku. http://www.worldometers.info/cz/ najeď si na energie a dozvíš se, že zbývý už jen 14 254 dní do vyčerpání ropy.. to máš 39 let cca a ohledně inteligence kterou projevuješ ve svých komentářích ti více jak 15 let nebude.

24

Odpovědět

Já nevim, co všichni pořád hysterčí...pralesy, globální oteplování, vymírání zvířat. A já říkam NO A CO? V průběhu vývoje země vyvhynulo 99% všech druhů, země přežila 100x větší katastrofy než je lidstvo. Je to naprosto přirozený proces.
Je neuvěřitelné, jaký homocentrismus dneska vládne ve světě na OBOU stranách barikády, jak u "zlých kapitalistů", tak i u zelených komunistických ekofašistických hippíků.

Je uplně jedno jestli vytěžímě všechnu ropu nebo uhlí, je jedno jestli vymře nějaká posraná velryba. Jenom zaprděný intelektuální deprivant si myslí, že lidstvo muže způsobit na Zemi nějaké trvalé následky.

Prach jsi a v prach se navrátíš!

2552

Odpovědět

Obecně dneska to, co chybí v celé lidské společnosti napříč stavy, je pokora. Kdybych byl věřící, tak řeknu pokora před Bohem a jeho stvořením, ale bohužel mi v mládí nevytekla půlka mozku ušima, takže to říct nemůžu.

V dnešní době si všichni myslí, že lidstvo je všemu nadřazené, jedni toho využívají jako argument pro to, aby si mohli dělat co chtějí, a druzí zase pro to, aby si mohli hrát na spasitele světa.

275

Odpovědět

Milý zlý kapitalisto,
no a to, že si lidstvo samo zkracuje onu dobu, za kterou se připojí k těm 99%. Ano, je to antropocentrické (ne homocentrické). NO A CO? Jsem člověk, nic lidského mi není cizí. A je tedy logické, že hájím zájmy lidstva. Ano, Země, i život na ni, lidstvo přežije. Možná, říkám možná, by přežili i zásah gama zábleskem. Ale stejně by mi nebylo jedno, kdyby ji měl zasáhnout. S tím bych sice stejně nic nenadělal, ani lidstvo jako celek, ale s vlastní blbostí bychom se o to mohli alespoň pokusit.
S úctou váš
Zelený komunistický ekofašistický hippík

88

Odpovědět

+komunardA já jsem misantrop, vše lidské je mi cizí. Nemá cenu oddalovat nevyhnutelné. Je takový rozdíl, jestli to bude trvat 5 generací, nebo 100?

211

Odpovědět

+komunardPro ty, co budou tvořit těch 95, je.

91

Odpovědět

To je videt, ze jsi peknej dement.

To, ze tady byli dinosauri a ti vymreli, je vec prirody. Zpusobila to priroda a ta taky dokazala celej proces restartovat a diky tomu jsme tady my.

Je otazkou, kdyz si zem znicime sami, zda to priroda dokaze restartnout. Imho je to tak, ze se priroda jednou nasere a vsechny nas vyhladi.. a potom to restartne.

Druhou veci je, ze tobe neni lito ze tu nejsou urcity zivocichove? Me treba sere, ze pandy ziji uz jen v zajeti, nebo ze tu nemuzeme potkat dinosaura v prirode.. proste me sere ze lidi jen kvuli kravine, ne nutnosti preziti vyhlazuji rasy zvirat..

15

Odpovědět

Už jenom kvůli takové pěkné ženě, bych se nechal zapsat do Amazon Watch

184

Odpovědět

Chlapče chlapče, treba pravidelne vyprázdniť zásobník, lebo keď preteká tak nepracuje hlavička...

249

Odpovědět

+thorium.cekuj.netTak teda výraz "chlapče" jsem na svou osobu už dlouho neslyšel. Chápu, že ironie se mnohdy nedá z krátkého psaného textu u komentářů vyčíst, ale člověku to nedá a nepopíchnout že? ;) :)

110
Další