Souostroví, které má příliš mnoho elektřinyTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
99 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:39
Počet zobrazení:1 673
Na Orknejích, souostroví u severního cípu Skotska, nemají o obnovitelnou energii nouzi. Právě naopak, vyrábí jí tolik, že jim to komplikuje správu přenosové soustavy. Jak se dá neustálý přebytek proudu řešit, aniž by se plýtvalo zdroji? Podívejte se na Tomovu reportáž.

Poznámka:
Na Orknejích už Tom jednou byl, když se rozhodl využít nejkratší letecké spojení na světě.

Přepis titulků

Ano, stojím na větrném místě a mluvím o infrastruktuře. To je můj styl. To hučení, co slyšíte, to je další turbína, kterou v záběru není vidět. Přenosové soustavy musí vyrovnávat nabídku a poptávku, už jsem o tom mluvil, ale připomeneme si to. Když nedodáte dostatek elektřiny, něco se rozbije. Ale pokud jí vyrobíte moc, taky se něco rozbije. A možná je to ještě horší.

Na celém světě neexistuje baterie, která by výkyvy v poptávce vyrovnala. Správci přenosové sítě musí zajistit, že vyrobené elektřiny je vždy podobný objem jako té spotřebované. Existuje řada technologií, které tu rovnováhu udržují. O některých jsem také mluvil. Třeba přečerpávání udělá baterii z jezera, v Austrálii mají zase obří lithiové baterie, co chytly jen jednou. Zatím.

Ale tyhle technologie počítají s tím, že se časem nabídka a poptávka vyrovnají, třeba v rámci hodin. Ale co dělat, když vám elektřina přebývá pořád? Vítejte na Orknejích na severním cípu Skotska. Žije tu asi 22 000 lidí na asi 1 000 větrných km². Mají spoustu obnovitelné energie, z větru, vlnění, přílivu, až je to reálný problém. První řešení: vypnout turbíny.

V roce 2013 jsme produkovali až 130 % naší poptávky, takže některé turbíny měly dlouhé odstávky. Aktivně spravujeme přenosovou soustavu a vypínáme některé turbíny, aby nedošlo k přetížení sítě. Máme vyhlášené moratorium na zapojování nových zdrojů, maximálně nějakých mikro-zdrojů. Na místě, jako jsou Orkneje, kde je tolik potenciálu pro výrobu, - je to škoda.

- Vypínat turbíny není dobré řešení, je to plýtvání. V závislosti na denní a roční době potřebuje celé souostroví 7–46 megawattů. Tady skoro vždy fouká, takže pár parků větrných elektráren pokryje veškerou poptávku. Ale také tu je 500 domácích turbín vlastněných soukromníky, každá 12. domácnost vyrábí vlastní elektřinu, když zaplatí instalaci, nejspíš se jim to každý rok vrátí. Při psaní scénáře jsem měl problém, že se toho tady děje strašně moc!

Na letišti testují hybridní elektroletadlo, dělají pokusy s využitím přílivů nebo vlnobití, testuje se tu skoro každý druh obnovitelných zdrojů. Až na sluníčko. A záloha na těch pár dní bez větru jsou kabely na pevninu, odkud lze čerpat až 40 megawattů. Dobře, vytváří obrovský přebytek energie a jsou připojení na britskou soustavu, takže druhé řešení se nabízí, použít ty kabely a prodávat elektřinu do Británie.

Jenže těch 40 megawattů, na které jsou kabely stavěné, to není zrovna hodně. Ty přípojky jsou malé. Odhadujeme, že z přílivu a vlnobití by šlo vyrobit 2 000 megawattů energie. A z větru by to bylo až 17 000 v pásu pár set km od pobřeží. Tu přípojku stavěli v dobách, kdy se sem posílal proud z pálení uhlí.

To už neděláme. Teď potřebujeme zajistit, že dokážeme energii z Orknejí odvádět. Pokud by se postavila nová přípojka, měla by unést proud ze všech potenciálně postavitelných turbín. Stačilo by to pro většinu Skotské vysočiny. Ale postavit tu přípojku bude stát čtvrt miliardy liber. Britská vláda vyžaduje, aby Orkneje schválily dost turbín, aby se ta přípojka využila, než nové spojení schválí.

To je politické rozhodnutí. Třetí řešení by bylo, že Orkneje zvýší svou spotřebu. Už teď je tu více elektroaut než jinde ve Skotsku, ale převažují spalovací motory. To by se mohlo změnit. Taky tu často topí olejem, přívozy, páteř místní dopravy, také spalují fosilní paliva. Přechod je postupný, nebudou vyhazovat funkční auto ani přívoz, když nemusí. Ale mají velké plány.

Navíc už roky vyrábí vodíková paliva, aby spotřebovali přebytečný proud. Vytváříme vodík z elektřiny, která je navíc. Když zavedete elektřinu do vody, rozbije molekuly na vodík a kyslík. Kyslík vypouštíme, ale zachytáváme vodík. Ten stlačíme a pak ho použijeme v tomto palivovém článku. Na ostrovech máme přívozy a jeden z nich lze pohánět právě tímto článkem, když ho tu na noc zakotvíme. To ušetří palivo v motoru i elektřinu ze sítě.

Tohle je jen začátek. Je to experimentální vybavení a není to efektivní. Není to nejlepší způsob, ale zkoumáme úplně novou oblast. Objevujeme překážky, abychom je odstranili, než budeme technologii škálovat. Mají obrovský náskok před zbytkem světa, je to testovací prostředí, miniatura toho, co bude muset udělat celý svět. Přechod na obnovitelné zdroje tady myslím probíhá nejrychleji na světě.

Ale když sem vyrazíte, vypadá to tu normálně. Žádné výrazné změny. Ale poznatky z jejich experimentů snad vydláždí cestu zbytku světa. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář