Nejkratší komerční let na světěTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:4 554
Tom Scott odjel točit na Orkneje, souostroví u skotských břehů, kde společnost Loganair provozuje nejkratší komerční let na světě. Jak a proč takový let probíhá, vám Tom vysvětlí ve spolupráci s kanálem Wendover Productions.

Přepis titulků

Toto je letiště na Papa Westray, asi nejmenším ostrově souostroví Orkneje. Je tu jen větrný rukáv, jeden dům a štěrková ranvej. Na cestu jsem si nevybral moc hezký den, za pár minut se vrátí déšť. Ale byl to hezký výlet k nejstaršímu ještě stojícímu domu… Prší z boku. …a na pozorování mořských ptáků. I když z dálky. To je pták.

To je pták. To je taky pták. Ale zpátky poletím nejkratším komerčním letem na světě z tohoto letiště na ostrov o 1,5 km dál. Zní to jako skvělé video, ale narazil jsem na problémy. Je to komerční let a máme srpen 2021, takže musím mít roušku. To bude vypadat blbě. Letadla tu jsou také hodně hlasitá, nic byste neslyšeli. Navíc nebudu jako debil točit video v malém letadle a rušit svým řevem ostatní pasažéry.

Ještě bych někoho strčil selfie tyčí. Takže si radši vezmu panoramatickou kameru a potom použiju voiceover. Ale video o logistice komerčních letů s voiceoverem, to nezní jako já. Zní to jako video od Wendover Productions. - Same? - Ahoj Tome. Nechám to na tobě, musím stihnout letadlo.

Na vzdálenost 2,8 km, kterou uletí za asi 80 sekund, je Tomův let na první pohled nelogický, neekonomický i neekologický. Ale nejkratší let světa je pro několik lidí velmi důležitý. Orkneje jsou řídce obydlené souostroví, naprostá většina jejich 22 000 obyvatel bydlí na tzv. pevnině, i když se také jedná o ostrov. Na ostatních ostrůvcích žijí pouze 4 000 lidí.

Tito lidé z ostrovů potřebují na pevninu, ale mosty jsou drahé, hlavně na delší trasy mezi ostrovy. Sice tu mají přívozy, ale jsou pomalé a nenavazují na další dopravu. Řešením jsou tedy letadla. Létání je samozřejmě drahé a ve světě komerčních letů většinou platí, že čím menší poptávka, tím dražší je provozovat lety podle počtu pasažérů.

Na kratších trasách totiž nefungují úspory z rozsahu jako u velkých letadel, častějších letů a velkých letišť, takže letecký servis u míst s 600 nebo 90 lidmi jako Westray a Papa Westray není možné zajistit v rámci volného trhu. Ceny by byly velmi vysoké a lidé by tak od létání upustili a letadlo by se nenaplnilo. Lety na Westray a Papa Westray dotuje britský program pro veřejné služby, jen malá část zisku Loganairu vzniká prodejem letenek za zhruba 18 liber.

Naplnit letadlo pro 9 lidí s destinací Papa Westray je přesto velice složité, když tu žije jen 90 lidí. I s nejnižšími cenami má cenová elasticita své limity. Loganair tedy používá systém takzvané rozvážky. To znamená provozovat letadlo stejně jako vlak nebo autobus. V tomto případě odletí letadlo BN-2 z Kirkwallu, největšího města Orknejí, s cestujícími na Papa Westray i Westray, pak přistane na Papa Westray, vystoupí cestující na tento ostrov a nastoupí ti, co chtějí na Westray nebo do Kirkwallu.

Pak letí těch asi 80 vteřin na Westray, kde vystoupí pasažéři a nastoupí noví do Kirkwallu. Poptávka dvou ostrovů se tak sloučí do jednoho letu a lety probíhají častěji, než kdyby měl každý ostrov vlastní linku. To znamená, že jen mezi Papa Westray a Westray létají jen turisté a nadšenci, kteří chtějí zažít nejkratší let světa.

Tom se ale vrací do Kirkwallu. Moc děkuji, Same. V popisku i na obrazovce máte odkaz na jeho kanál. Opravdu, letadlo strávilo na zemi 2 minuty, jeden pasažér vystoupil, pilot vyplnil nějaké papíry a zase jsme letěli. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jsem si říkal, že tu ten nejkratší let už byl ;-)
Mithrill: Great Big Story : Nejkratší let na světě
Ale více Toma Scotta !!

20