Jak mění vlci tok řek

Thumbnail play icon
96 %
195. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:2 573
Počet zobrazení:61 523

Vlci jsou pro rovnováhu prostředí potřební, o tom není sporu. Ale jak by takový vlk mohl mít vliv na koryto řeky?

Přepis titulků

Jedním z nejúžasnějších vědeckých zjištění za posledních 50 let byl objev rozsáhlé trofické kaskády. Trofická kaskáda je ekologický proces, který začíná na vrcholu potravního řetězce a klesá až na úplný spodek. Klasickým případem je to, co se stalo v Yellowstoneském parku v USA, kam se v roce 1995 vrátili vlci. Všichni víme, že vlci zabíjí mnoho druhů zvířat.

Ale většina z nás už neví, že dávají život mnoha dalším. Vlci se sem vrátili po 70 letech. Počet jelenů v Yellowstoneském parku neustále rostl, protože je nikdo nelovil. A to i přes snahu lidí jejich počet regulovat. Na některých místech téměř zlikvidovali všechnu vegetaci. Všechno spásli. Ale když se vlci vrátili, přestože jich bylo jen pár, měli na ně úžasný efekt.

Nejprve pár jelenů zabili, ale to nebylo tak důležité. Drasticky pozměnili jejich chování. Jeleni se začali určitým částem parku vyhýbat. Místům, kde mohli být snadno obklíčeni. Především údolím a soutěskám. Tyto oblasti začaly najednou ožívat. V některých oblastech se výška stromů za 6 let zpětinásobila. Holá úbočí začala zarůstat osikami, vrbami a topoly.

A hned poté se navrátili ptáci. Počet pěvců a stěhovavých ptáků se začal rychle zvyšovat. Začal se zvyšovat i počet bobrů, protože bobři stromy rádi jedí. A bobři, stejně jako vlci, ekosystém velmi ovlivňují. Vytvářejí životní prostředí pro mnoho jiných druhů. A jejich hráze na řece vytvářejí domov pro vydry, ondatry, kachny, ryby, plazy a obojživelníky.

Vlci zabíjeli kojoty, a z toho důvodu začal růst počet zajíců a myší, což vyústilo v nárůst počtu jestřábů, lasiček, lišek a jezevců. Krkavci a orli bělohlaví se živili mršinami, které vlci zanechali. Medvědi také, takže i jejich populace začala růst. Částečně také proto, že na obnovených křovinách rostlo více bobulí. A medvědi vliv vlků ještě posílili, když začali zabíjet kolouchy.

A zde to začíná být velmi zajímavé. Vlci ovlivnili chování řek. Vytratily se meandry, zpomalila se eroze, koryta se narovnala, vytvořila se jezírka i peřeje. To vše je pro živočichy dobré. Řeky se díky vlkům změnily. Důvodem bylo, že obnovený les stabilizoval břehy, které se rozpadaly méně často.

Řeky se staly přímějšími. Díky vyhnání jelenů z některých míst a obnově vegetace na úbočích údolí ubylo eroze, protože vegetace zemi zpevnila. Takže i malý počet vlků nezasáhl jen do ekosystému Yellowstoneského parku, který má obrovskou plochu, ale i do jeho fyzické podoby.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (82)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nádhera! Tady je jasně vidět, že největším škůdcem na Zemi je člověk. Příroda si bez nás poradí sama - jen jí do toho nekecat!

221

Odpovědět

Je zázračné,a to jsem ateista,naštěstí,že to ještě funguje?
A to je podstatné u demokratické cenzury v in.novinkách na SEZNAMU.

HRŮZA A DĚS

MÁME A HLAVNĚ VY MLADÍ MÁTE DEMOKRACII PLNOU "VEPŘOVÝCH" UZENEK.
V téhle demokraticky rozkradené zemi,kterou tvořili ještě moji rodičové,prarodičové a pra-prarodičové je během 27 let v p****i.
Jak to politicky v Evropě vypadá,dalšího zvonění za 13 let,se stejně nikdo nedožije.

ZDRAVI DOŠLI Georgij

316

Odpovědět

:D

00

Odpovědět

souhlasím s vámi do puntíku ;)
...stádo je v pohodě, hlavně že má práci - sice nuzně placenou a bezesmyslu, ale pracuje ...vlastně za byt a stravu(umělou a jedovatou) to nevadí...má plnou lednici chemtravin a mohou se pravidelně "napást" v suprhypermarketu... nic jiné ho nazajímá... kdyby T.G.Masaryk viděl do budoucna, dělal by nejspíš Ferdinandovi v Sarajevu bodygarda a byl by dnes znám jako horlivý "prohabsburák" ;)

03

Odpovědět

Tady přece nejde o jeleny nebo o vlky. Mám pocit, že lidé se neustále zaměřují jen na to co přímo vidí a to je špatně. Řekla bych, že tu jde o to že neustále zasahujeme do přírody ať v dobrém nebo zlém a přitom my lidstvo vůbec neumíme žít s přírodou a nebýt k ní lhostejní. Tohle je hodně rozsáhlé a širokospektré téma, ale asi by stačilo jen přemýšlet a nemít klapky na očích...

151

Odpovědět


Odpovědět

Kdyz jsem to videl tak jsem si hned vzpomel na tenhle super dokument:-) Stastni to lide :-) http://www.youtube.com/watch?v=1GXR5sSVftc

33

Odpovědět

Vypusťte vlky i do měst, lidé utečou (ti, co přežijou) a za pár stovek let budou lesy i místo asfaltu.

1002

Odpovědět

Zkurvení jeleni!

21618

Odpovědět

A jinak je ti dobře? To je přesně to, co říkali kdysi (možná, že mnohdy i dnes myslivci: "Zkurvení vlci!"). Příroda sama si poradit umí, kurví ji jen člověk!!!

47

Odpovědět

+PilotPříroda si sama poradí, ale ty si sám neporadíš, když nepochopíš jednoduchý humor a ještě se máš potřebu k tomu vyjadřovat a kázat svoje moudra. Ale nebuď skleslý, nejsi sám, ještě dalších 14 lidí dalo palec dolů, protože neví :(

00

Odpovědět

Vzdycky jsme rikali: "zabij bobra, zachranis strom". Ted to budemu muset modifikovat na "udelej neco pro prirodu - zastrel jelena!" :-))

5915

Odpovědět

Žádný komentář o Karkulce ? =D Já si počkám

285

Odpovědět

Tohle bych pustil každýmu blbečkoj, kterej bude hájit přemnožený jeleny v Krkonoších

737

Odpovědět

V tomhle případě není "hájit" jako "hájit" ;-) ... ale i tak bych jim dal přes držku, jako ty :-) ... Naštěstí se k nám do Českosaského švýcarska podle všeho vlci také vracejí a bude líp ... snad :-)

372

Odpovědět

+pilinaJestli je zase "omylem" nějakej "ozbrojenej brigádník" nezačne střílet. Já bych byl osobně pro, střílet myslivce!!!

31

Odpovědět

Svatá pravda. A počítej ještě srnčí a hlavně černou! Za chvíli jsme na tom jako v Berlíně, kde se divočáci procházejí po parcích. Člověk je vůl a myslivec korunovanej!!!

20

Odpovědět

Z tohohle videa plyne, že jeleni jsou ti špatní, a vlci ti dobří :-D

308

Odpovědět

přesně tak ;) není vždy to dobré co je za dobré považováno!! ;)

145

Odpovědět

Naopak! Pravda je někde "nad tím" - nejde vůbec o to, která zvířata jsou ti "dobří" a kteří ti "špatní", to je scestné a nikam nevedoucí hodnocení. V přírodě i životě jde především o rovnováhu, vyváženost a díky tomu řád a harmonii... a příroda si toto všechno umí vytvořit, když jí člověk nepřekáží...

30

Odpovědět

Kdybych měl po ruce tlačítko, které by vyhubilo 7 miliard lidí a zbylo by nás tu jen pár milionu/stovek tisíc bělochů rozesetých po celé planetě, bez váhaní ho zmáčknu! :)

3373

Odpovědět

Předpokládám, že naivně počítáš s tím, že bys měl bejt mezi přeživšími.......

1353

Odpovědět

za 1) běloši jsou stále nejpočetnější rasa na planetě (především díky době kolonizace), za 2) smysl toho videa je, že by člověk neměl zasahovat do ekosystému, např. vyhubením vlků a odstranění "pouze" jednoho článku potravního řetězce může napáchat mnohem větší škody než se může na první pohled zdát, za 3) jsi rasista a hlavně debil!

797

Odpovědět

+scraftBiely sú najpočetnejší ?
Niečo mi uniklo ?

150

Odpovědět

+scraftJá si myslím, že Menttor to tak nemyslel. Chtěl tím podle mého říci, že lidi nadělali tady na téhle modré kouli hrozné a nenapravitelné škody a že je nás prostě už moc. Na barvě pleti v tomhle případě příliš nezáleží.

10

Odpovědět

Takže za všechno můžou jeleni. Já jsem to věděl, hajzli jedni!

382

Odpovědět

Super video, kez by jste prekladali mnohem vic dokumentu!
Kdo je pro???? :)

2592

Odpovědět

Tak až příště zase dostanu vlka, tak si ho budu vážit.

1303

Další