Zabírání půdy ve jménu palmového oleje

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:84
Počet zobrazení:6 626

Možná, že taky patříte mezi ty, kdo při nákupu pečlivě čtou etikety a výrobek nekoupí, pokud obsahuje palmový olej. Většina z nás si v této souvislosti vybaví zejména vymírání orangutanů. Dokument, který vznikl díky švýcarské organizaci Bruno Manser Fonds, ukazuje i další negativní stránku výroby palmového oleje – ohrožení lidí, jejichž domov a obživa se nachází právě v kácených lesích. Petici na záchranu pralesa můžete podepsat zde.

O švýcarské organizaci jste možná slyšeli v souvislosti s Leonardem DiCapriem – žádala po něm vrácení peněz, jež získal od pochybné malajské společnosti na vznik filmu Vlk z Wall Street.

Přepis titulků

Hluboko ve vnitrozemí Bornea se dějí šokující věci. Jeden z nejstarších pralesů na světě se ničí ve jménu západních konzumentů. Díky financím od singapurské banky přeměňují malajsijské společnosti prales na obrovské plantáže palmy olejné. Práva domorodých obyvatel nejsou respektována. My, obyvatelé tohoto místa, s tím vůbec nesouhlasíme. Kácení pokračuje i přes protesty. Vraťte půdu zpět Dayakům, lidem ze Sarawaku!

Ještě není příliš pozdě tomu zabránit. Podívejte se na tento film a podpořte obyvatele Sarawaku v jejich snaze o zachování pralesa. ZABÍRÁNÍ PŮDY V MULU Film organizace Bruno Manser Fonds Unikátní prales v oblasti Sarawak, malajsijské části Bornea, se pyšní rozmanitou faunou a flórou. Jeden hektar pralesa je domovem více druhů stromů než celá Evropa.

Díky své biologické důležitosti byla oblast kolem hory Gunung Mulu zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Domorodí obyvatelé z kmene Penam a Berawan zde žili odnepaměti. Penamská vesnice Bateu Bungan se nachází na okraji Národního parku Gunung Mulu. Penamové po generace žijí z toho, co jim prales dá. Pro mě jsou nejdůležitější moje děti a vnoučata.

Co se stane, když to vše zmizí? Co zbude mým dětem? Když nebudeme mít žádnou půdu, kde najdeme jídlo? Aby bylo jasno, my všichni z Bateu Bungan nechceme plantáže palmy olejné. Chceme jen právo na naše území. Prales byl dosud základem živobytí celé komunity.

Penamové zde loví zvěř a sbírají ságo, ovoce a léčivé rostliny. Prales je pro nás důležitý a chceme jej zachovat proto, že jde o náš penamský styl života. Tohle je lék a tohle ságovník, naše jídlo. Ratan je pro nás důležitý, abychom mohli prodávat rukodělné výrobky. Když bude prales zničen, nebudeme moci žít jako dosud, hledat v pralese jídlo. Je to naše bohatství a vlastnictví.

Mnoho předmětů denní potřeby je vyrobeno z produktů pralesa. Živobytí komunity je však v ohrožení, protože jim společnosti vyrábějící palmový olej kradou území. Za novou plantáží stojí malajsijská společnost Radiant Lagoon, která vyrábí palmový olej. Postavené silnice pro kácení dřeva rozdělují prales. Tam, kde býval bujný deštný prales, je pustina. Ve velkém skleníku budou již brzy sazenice palmy olejné připravené k výsadbě.

Práva původních obyvatel nejsou respektována. Tato část byla farma. Na této půdě bývalo hodně ovocných stromů. Patří Berawanům. Vše je pryč. 80 % pracovníků na plantážích v Malajsii jsou migranti, z nichž někteří pracují bez smlouvy a nedostávají minimální mzdu. Použití pesticidů na plantážích je potenciální riziko pro pracovníky i nedaleké komunity.

Jedním z pesticidů na plantáži Mulu je fungicid Antracol od německého výrobce Bayer. Jeden z jeho metabolitů je podezříván z poškození plodu v těle matky. V Evropské unii se nesmí používat, ale v Malajsii tento zákaz neplatí. Znečištění pesticidy není vidět, ale těžba za sebou nechává jasné stopy. Vidíte ten rozdíl v zabarvení vody?

Čistá voda pochází z řeky Melinau, Voda z parku je velice čistá. A ta druhá je z řeky Tutoh. Proč vypadá tak kalně? Vypadá jako bílá káva. Je to kvůli kácení na horním toku řeky. Jak takhle můžeme přežít? Nová plantáž přeruší důležitý přírodní koridor mezi parkem a důležitým pralesem v Bruneji. Rozdělení habitatu má velký dopad na genetickou diverzitu a je tak dlouhodobou hrozbou přežití ohrožených druhů.

Palmový olej je nejčastěji konzumovaný rostlinný olej na planetě. Najdete jej v polovině všech balených výrobků prodávaných v supermarketech. Globální poptávka po palmovém oleji dramaticky vzrostla. S produkcí více než sedmdesát milionů tun ročně je palmový olej nejčastěji vyráběným rostlinným olejem na světě. 85 % palmového oleje se vyrábí ve dvou zemích: Indonésii a Malajsii. V posledních desetiletích došlo k velkému úbytku deštného pralesa na Borneu.

Za posledních 10 let se pěstitelská plocha palmy olejné jen v Sarawaku zdvojnásobila. Před čtyřmi lety bývalý premiér Sarawaku slíbil, že už se pro palmový olej nebude kácet prales. Žádné další plantáže pro palmový olej. Už nikdy. Smutnou pravdou je, že tento slib nebyl dodržen. Každý den dochází ke kácení deštného pralesa, což ohrožuje biologickou rozmanitost.

V Bruneji stále najdete nedotčený prales. Podél hranice poblíž Sarawaku byl nedávno prales vyčištěn pro plantáže. Tisíce místních druhů byly nahrazeny jedním ze západní Afriky. Palmou olejnou. Kdo má však prospěch z této ekologické a sociální katastrofy? Podle všeho jde o nejvyšší vládní kruhy a jejich kumpány. V prosinci 2008 získala od vlády Sarawaku společnost Radiant Lagoon pronájem dvou ploch o rozloze 4 440 hektarů.

Taib Mahmud byl tehdy premiér a coby ministr plánování zdrojů měl na starost půdu. Výzkum Fondu Bruna Mansera ukazuje, že syn Taiba Mahmuda, Abu Bekir Taib, byl devět let ředitelem Radiant Lagoon a donedávna i majitel kontrolního balíku akcií této společnosti. V dubnu 2018, měsíc před posledními volbami v Malajsii, však odstoupil. Současné firemní záznamy ukazují, že Radiant Lagoon koupil magnát Yee Ming Seng, majiteli skupiny palmového oleje Double Dynasty.

Oba nájmy byly společnosti poskytnuty za mimořádně příznivých podmínek. Nájemné společnosti, které platí vládě Sarawaku, odpovídá asi 2 700 amerických dolarů ročně. To je 60 centů za hektar za rok. United Overseas Bank, jedna z největších bank v Singapuru, financuje přeměnu pralesa Mulu v plantáž palmy olejné. Podle oficiálních záznamů banka souhlasila s půjčkou 31,8 milionů dolarů společnosti Radiant Lagoon přes svou pobočku v Malajsii.

Místo jídla pro místní komunity se v lesích v oblasti Mulu bude možná brzy vyrábět palmový olej pro západní spotřebitele. Skupina Double Dynasty prodává palmový olej globálním společnostem jako Kellogg's, Nestlé, Unilever, Mondelēz, P&G a Pepsico. Ve vesnici Penanů, Bateu Bungan, se obyvatelé na komunitním setkání dívají na snímky jejich země z dronu. Šokovalo mě to.

Teď už vidím, že ničení naší země se zhoršuje. Už dřív chodili těžit dřevo a ničit naše ságové palmy a zdroje potravy. Teď jsou tu pro naše stromy, a dokonce na zemi Penanů vysazují palmu olejnou. Radiant Lagoon těží v lesích Penamů a Berawanů dřevo bez jejich svobodného a informovaného souhlasu. Vše, co na této mapě vidíte, je naše země.

Nikdy jsme jim neřekli, že tu chceme vysadit palmu olejnou. My z Bateu Bungan nechceme, aby tu pěstovali palmu olejnou. Nevstupujte! Vstup zakázán. Před zabíráním půdy od těchto společností se vesničané brání pomocí blokád. Blokádu musíme dělat společně, lidé z Penamu, Berawanu i Kayanu. Pokud budeme bojovat sami, bude to těžké. Podpořte prosím boj komunit proti zabírání půdy v oblasti Mulu.

Prosíme vás o podporu zastavení plantáží pro palmový olej. Protože společnosti vyrábějící palmový olej se chystají zabrat naši půdu. Podepište petici pro malajsijské úřady. Ničení pralesa kvůli palmovému oleji už musí přestat. Zachraňte prales v oblasti Mulu. Podepište petici na savemulu.org Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Celý svět plnou hubu keců, na facebooku tisíc smutných a naštvaných smajlíků... a jediný kdo něco dělá je parta křováků. Klasika. Já upřímně řeknu, že jediné co dělám je, že nekupuju nestlé a další blbosti. Ale jinak dělám prd. Většina lidí co tu nadává nedělají ani to. Hanba.

10

Odpovědět

Co takhle zničit tu banku co to celý financuje... Moc radikální? A není radikální to, že ničíme tuto planetu každým rokem víc a víc, radikální je podle mně si myslet že současná struktura moci a politici tenhle problém vyřeší..
Jsem rozhodně pro okamžitý zákaz kácení a klidně i produkce palmového oleje.

54

Odpovědět

Lul, a je v tom zmineno, ze 99% toho oleje jde do Ciny? Takze si hlidejte etikety jak chcete na vysledku to nic nezmeni.

07

Odpovědět

Ne že by Čína nebyla jedním z velkých odběratelů – a taky bude potřeba, aby se zapojila do řešení problému, ale 99 % to fakt není, tak tady nemystifikuj.

70

Odpovědět

+AnonymousAno 99% skonci v Cine. V USA/EU konci palmovy olej z "udrzitelnych zdroju"

02

Odpovědět

+The GGgTo, že Čína je jen další producent pro trh zbytku světa tě nenapadlo ?

00

Odpovědět

Popravdě mě nenapadá žádné skutečné řešení tohohle problému. Má někdo nějaký nápad?

Tyhle dokumenty a petice a "nebudu jíst sušenky s palmovým olejem" jsou sice fajn, protože aspoň zvyšují povědomí o problému, ale reálně se jimi těžba na Borneu nezastaví.

90

Odpovědět

Řešení určitě existuje a nejen na tento problém. Problém je v tom, že to je rozsah na esej nebo diplomovou práci.
Takže jen takový nához. Pro obyčejného smrtelníka jsou 2 možnosti:
1. Můžeš tam jet pomoct protestovat nebo při nejhorším zapálit nějaký ten buldozer.
2. Jelikož víš, kde je problém, tak přestat kupovat věci s palmovým olejem. Jak sám píšeš, tak se tím těžba nezastaví. Určitě ne zítra, protože povědomí je mizivé. Pokud se ale budu snažit chovat tak, jak myslím, že je to správné a jak bych chtěl aby se chovali ostatní, tak třeba i ostatní motivuješ nebo ovlivníš. Žijeme ve světě, kde každý čin má svůj následek. Sám můžeš posoudit, zda činy jako lidstva byly (jsou) správné nebo nikoliv.

43

Odpovědět

KDYBY se najednou všichni rozhodli, že přestanou jíst palmový olej, tak by se určitě zmenšila poptávka po palmovém oleji a přestalo by se tolik kácet.
Bohužel je problém v tom kdyby...

01

Odpovědět

+Pavel CheesKDYBY se tak VŠICHNI rozhodli, tak většina ostatních potravin by byla beznadějně vyprodaných a lidi by pomalu neměli co do huby.

12

Odpovědět

Tak především tam prostě začnou pěstovat něco jiného.

00

Odpovědět

Slusna zpronovera.. skoda, ze to nejde resit nejak mezinarodne..

A vim, ze nasili nic neresi, ALE zajmalo by me, co by udelal nasilny odboj domorodcu.. poskozovat a zapalovat ty tezke stroje, dyt musi stat randal, ne?

31

Odpovědět

Stačiloby keby EU zakázala palmový olej na svojom území a hneď by to zamávalo s cenami a ekonomikou produkcie. Zvýšila by sa tým hodnota našich olejov, ktoré by bolo výhodnejšie pestovať pre farmárov a cena palmového oleja by padla na dno, urobila investorom poriadne škrty v ziskoch.

24

Odpovědět

+fiejifejiA bylo by tu 2x tolik řepky. :D

10

Odpovědět

+Karel VorelAle tej repky tu je toľko kvôli eurodotáciám na biopalivá. Iba úplne smiešne množstvo z produkcie repky ide do potravinárskeho priemyslu. Keď zrušia dotácie, zmizne aj repka. Plus keď si pozrieš značky, ktoré ten palmový olej nakupujú, väčšinou ide o výrobcov sladkostí a rôznych polotovarov. Keby ľudia obmedzili konzumáciu tých sračiek na minimum, tak zabijú dve muchy jednou ranou = klesne produkcia palmového oleja a zároveň nebudeme musieť tlačiť také strašné peniaze do zdravotníctva. Top zabijakom v ČR aj SR sú stále srdcovocievne ochorenia. Následok toho, že žerieme také sračky.

10

Odpovědět

Odpovědět

Už je to dlouho, co jsem dal palmový olej na černou listinu - sice teď nemůžu kupovat asi 90% potravin, ale je to ta absolutně nejhorší a nejnezdravější část. Takže vítězství pro moje zdraví, orangutany i ty džonky z videa.

34

Odpovědět

nieje palmový olej ako palmový olej, sú práve farmy ktoré sú certifikované a dokážu pomocou hnojenia uživiť podu pre ďalšie pestovanie a tak nieje potreba rúbať prales. Ten ale nieje tak lacný a preto ho neodkupujú korporáty ako Nestlé, Pepsico a tak podobne. Produkty ktoré majú tento druh oleja majú myslím značku žabky na obale.

101

Odpovědět

+Richmond153Ano, Rainforest Alliance - žába na obale. Pořád se ale jedná z výživového hlediska o jeden z nejhorších olejů, které se k nám dostanou. Takže já se tomu vyhýbám i nadále, včetně žabky.

43

Odpovědět

Bol to divný pocit jazdiť autom hodiny cez prales ktorý bol plný života potom dlhé hodiny cez plantážé a nakoniec hodiny a hodiny púšťou kde nič nerástlo pretože palmy vysali všetky živiny z pody.

105

Odpovědět

palmy jsou z***i, kradou ziviny ostatnim kytickam

70

Odpovědět

+Palmofóbtak tak :/

13

Odpovědět

+PalmofóbPřesně tak, vykácet tu zk*****u Havaj.....

11