Proč je vstávání tak těžké?

Thumbnail play icon
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:135
Počet zobrazení:12 126

Taky nedokážete ráno vstát? Ani pokud si nastavíte několik budíků za sebou? To znám až moc dobře. Ale rozhodla jsem se to změnit! A proto jsem nám vyspávačům přeložila tohle video od DNews, ve kterém Trace radí, jak se s tím konečně vypořádat.

Přepis titulků

Spánek je nejlepší! Vstávání nejhorší! Ještě pět minut, mami. Stejně to nikdy nepomůže, co? Ahoj, vyspávači. Tady Trace z DNews. Podívejte! Máme nové kulisy! Měl jsem spolubydlícího, co si nastavil budík na 7:15, protože mu v 8 začínala výuka.

Zvuk na nejvyšší hlasitost. Ani se nepohnul! Ale já bych ho zabil, jak mě to vylekalo. Videí o spánku už máme celý playlist. Ale probouzení se... Někdy to prostě nejde. "Sociální jet lag" je, když vstáváme dříve, než si žádá náš přirozený rytmus, a podle jedné vědecké studie ovlivňuje 70 % populace. Potížím probudit se se říká spánková opilost.

Podle studie z roku 2013 je to stav snížené bdělosti a výkonnosti. Příznaky jsou: špatná paměť a zpomalené reakce, neschopnost provádět základní matematické operace a soustředit se. Příznaky mohou trvat až hodinu a objevují se při probuzení ze spánku "pomalých vln". Spánek probíhá postupně ve čtyřech fázích. První fáze je přechod z bdění do lehkého spánku. Během těchto 5–10 minut vysílá mozek elektrické signály – théta vlny.

Druhá fáze trvá asi 20 minut. Mozek produkuje rychlé vlny – spánková vřetena. Srdce se zpomalí, tělesná teplota klesá. Třetí fází je delta spánek. Ten trvá asi hodinu a mozek tvoří pomalé delta vlny. Lidé v této fázi nereagují na zavolání. S koncem této fáze je spojené pomočování či náměsíčnost. Ve čtvrté fázi, REM spánku, se nám zdají sny, to je známé.

Když usneme, jdeme z fáze jedna do fáze dva, pak tři a čtyři, pak zpět do dva, tři, čtyři a zpět do dva... To se zopakuje čtyřikrát či pětkrát. Když vám budík zazvoní v nejhlubším spánku – ve fázi tři, skočíte do té nejhorší spánkové opilosti. Cítíte se pak, jako by vás srazil vlak. Hormony, které vás udržovaly v hlubokém spánku, stále ovlivňují teď už probuzené tělo.

Spánkovou opilost zkoumáme teprve od 70. let, takže společně: Potřebujeme více výzkumu! Ale už teď víme, že nejlepším lékem je vstát, rozsvítit a začít fungovat. Sítnice je totiž přímo spojena se suprachiasmatickým jádrem (SCN). SCN ovlivňuje spánkové cykly a uvolňování melatoninu, což je hormon, který fázi spánku spouští. Mobil se nepočítá.

Musíte vstát a jít na denní světlo. Navíc modré světlo z vašeho telefonu v noci rozhodí regulaci spánkových cyklů v SCN. Před spaním ho tedy nepoužívejte. Ale podle studie z Plus One modré světlo mozku během ranní malátnosti k bdělosti nepomůže. Takže mobil vás ráno nezachrání. Ani tlačítko "přispat" nepomáhá. Když jste vytrženi z delta spánku a pak zase usnete, začnete znovu celý cyklus a bude to ještě horší.

Budík každých 30 minut vás neprobouzí postupně, ale stále znovu přerušuje a začíná váš spací cyklus. Já to dělám a mnoho z vás taky. Prostě s tím přestaňme. I zdravý spánkový cyklus vyžaduje úsilí. Stejně jako u běhu – chcete-li uspět, musíte trénovat. Nastavte si jeden budík a přinuťte se vstát.

Nejdřív to bude děs, ale časem se to zlepší. Sundejte závěsy, ať máte světlo. To pomůže. Sítnice pak řekne SCN, že je čas vstávat. Když vstanete brzy i o víkendu, nerozhodíte si systém. Ráno je potřeba rutina. Každý je jiný, ale s nespavostí lze naštěstí lehce pracovat, pokud chcete. Býval jsem noční sova. Usínal jsem ve tři ráno a vstával v poledne.

Ale vstáváním pro DNews jsem už víc ranní ptáče. Úplně se změnily mé spací cykly. A víte co? Je to super. Chcete změnit svůj spánkový režim? Nechte nám komentář. Přidejte své tipy a nezapomeňte nás odebírat. Překlad: Manana www.videacesky.cz

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak rada vstávat se sluncem mě docela pobavila... Taky miluju když mě budí sluneční paprsky, proto mám ložnici na východ a zásadně nezatahuju závěsy. Ale- do práce vstávám ve 4:45, protože mám pracovní dobu 6-14. Je super že jsem o půl třetí doma a mám celý odpoledne volno, ale s ranním sluncem vstávám celé tři týdny v roce. A v zimě vychází slunce kolem osmé ráno, a to už musím dvě hodiny makat a vytvářet hodnoty. A ne, nedělám u pásu, jsem speciaista chemické laboratoře v hutích, ale bohužel, moje pracovní doba se řídí výrobní směnou v tavírně a válcovně....

10

Odpovědět

Já mám se vstáváním strašnej problém..když vstávám před devátou/desátou, tak jsem celej den jak chodící zombie....upřímně řečeno kdybych byl v práci od 12 do 16h, tak toho udělám tak dvojnásobek než když tam musím být třeba od 8 do 18.

40

Odpovědět

Páči sa mi typická americká pracovná doba od 9:00 do 17:00. Človek si v kľude vstane približne o 7:30, dá si raňajky a ide do práce. Zato u nás sa zvykne začať s prácou niekde medzi 6:00 až 7:00. Takže človek vstáva skoro pol roka za tmy, často sa za tmy aj vracia. Odtiahnutie závesu mi nič nepomôže, pretože reálne je ešte hlboká noc a ja to tiež tak pociťujem. Radšej by som bol v práci do piatej a vstával ráno za bieleho dňa, ako byť v práci do tretej a vstávať, keď sa mi najlepšie spí.

61

Odpovědět

Viac videií o tom, ako je spánok super!

111

Odpovědět

Budím se sám od sebe mezi 6 - 7.h ráno a za 15.min zase spím. Pak vstávám v 9.hod den co den = nějak sám od sebe. Ovšem pracuji odpoledne a do večera a doma. Třeba se to info někomu šikne. Video asi není úplně "mimo." :-)

20

Odpovědět

Hlavně sem dost často přidáváme i kratší videa, co jen něco načnou nebo o něčem informují právě proto, že se obvykle pod videem rozjede zajímavá diskuze, kde se lidé dělí o své tipy, zkušenosti a zážitky, což poselství videa jen dotváří. ;-)

60

Odpovědět

A jak mam zařídit, že když ráno vstanu ve 4 tak bude při roztažení zavěsů svítit slunce...

310

Odpovědět

Staci aj ked si rozsvietis obycajne svetlo... nie je to kvalitativne ako slnko, ale ak je dostatocne silne, vie ho nahradit.

12

Odpovědět

Ráno, jak vstaneš, tak si rozsviť lampičku vedle postele a ze vzdálenosti přesně 25 centimetrů se do ní upřímně zahleď na dobu 60 sekund. Probudí rozhodně lépe, jak čumět do vycházejícího slunce a člověk nemusí udělat ani krok. Ozkoušeno. Navíc zbystří smysli díky kterým uvidíte vycházející slunce i za zavřenými víčky. Jen při opakování na denní bázi dosáhnete pravého osvícení.

232

Odpovědět

+pav1U made my day :D

60

Odpovědět

"úspěch" je skurvená reklama, která uspěla leda v tom, že zapínám adblock

39

Odpovědět

Negativní myšlení je ta nejlepší cesta k neúspěchu ;)

91

Odpovědět

+pav1a právě proto zapínám adblock, aby mě ta blbá reklama neotravovala a já mohla být pozitivní

43

Odpovědět

+lenaciaTo není zrovna něco, čím by jsi se měla chlubit. Díky takovým jako ty by to tu mohli za chvíli zabalit... Navíc tu skoro žádná ani není, tak nechápu proč brečíš.

82

Odpovědět

Pokud sis ho zapnula, je to tvoje volba. Třeba já jsem v životě AdBlock na žádným webu nezapnul, protože mě nikdy reklamy na webech, které pravidelně a rád navštěvuji, neotravovaly natolik, abych to udělal a zároveň to vnímám ze svého pohledu a dobře vím, že autoři jakéhokoliv webu z něčeho žít musí. VideaČesky.cz sice už nepatří mně, ale i tak chápu, že Mladá fronta potřebuje, aby jim web vydělával.

Myslím, že oproti reklamě na Májku, co tu kdysi byla, je tahle reklama neinvazivní a dá se po pár vteřinách přeskočit. Pokud si všichni zapnete AdBlock a budete u nás na webu reklamy blokovat, dopadne to maximálně tak, že ho MF jednou zase prodá někomu jinýmu nebo přestane mně a překladatelům vyplácet či výrazně sníží odměny.

U člověka, co sem zajde jednou za čas, protože vidí dobrý video u kámoše na Facebooku, to chápu. U fanoušků, co nás navštěvují už x let a píšou nám děkovné vzkazy a e-maily, jak jsou vděční za to, co děláme, už moc ne, ale samozřejmě je to vaše volba a my vaše rozhodnutí nijak nezměníme, takže to sem ani nemusíte psát a AdBlock si můžete kdykoliv rovnou zapnout.

123

Odpovědět

+BugHer0nevaděj mi reklamy pod videe, nad videem, vedle videa, nevaděj mi reklamy mezi odkazy na videa tak luxusně vložených že vypadají jako odkaz na video, ale nemám ráda reklamy, tkeré zasahují do samotného přehrání videa. Jednou za den? Ok, to bych i skousla,. ale jestliže se jednoho dne rozhodnu tady shlédnout těch videí 9, a pokaždý musím slušet nějakého pitomce mlýt "úspěch" "úspěch" "úspěch" "úspěch" "úspěch" "úspěch" "úspěch" "úspěch" "úspěch", tak to je pro mne tak otravné, že ten adblock prostě zapnu

41

Odpovědět

+lenaciaNa mne tyhle reklamy celkem fungují, můžu si být jistý, že po pár takových "zážitcích" od dané značky rozhodně po ničem v brzké době toužit nebudu.
A kdoví, třeba vytvoření extra otravné "reklamy" na svého konkurenta začne letos konečně být validní marketingovou strategií :)

30

Odpovědět

+lenaciaŘešil jsem to s vedením z MF a nově by měl být nastaven přijatelnější limit zobrazování na jednoho uživatele. Tyhle věci jdou trochu mimo mě, takže díky za podnět. ;-)

30

Odpovědět

+BugHer0no vida :)

20

Odpovědět

Remember, u snooze, u lose:)

80

Odpovědět

Jednoduchý řešení.... Nastavíš si dva budíky, jeden o hodinu a půl dřív... ten tě vzbudí, resetuje cyklus a za hodinu a půl tě budí druhej, tentokrát ve správný fázi... u mě to funguje docela dobře... a když je nejhůř, je nastavenej ještě jeden po další hodině a půl... :D

170

Odpovědět

To je geniální :D

00

Odpovědět

Zaujímalo by ma, či to naozaj funguje alebo to len dobre znie. Potrebujeme viac ľudí na test, pridá sa niekto? O týždeň napíšem ako sa mi vstávalo. Podľa mňa úplne stačí, keďže toto by malo fungovať aj bez návyku.

30

Odpovědět

Funguje to dosť dobre!!! :P :P

00

Odpovědět

+Rokievyzkoušim a za tejden napíšu :D

00

Odpovědět

proc nenapsal kolik hodin je idealni spat, aby se clovek probudil do faze 1?

40

Odpovědět

viz. níž :D Nejlíp spát násobek 1,5 hodiny. A dostat se do delta spánku trvá cca 20 minut, když nepočítáš prvotní usínání. A třeba dobré je si dát budík naopak míň nahlas a postupné zesilování a nějakou příjemnou melodii, která vás jakoby "provede" probuzením. Největší blbost je si dát nějaký ultrašok.

60

Odpovědět

+-=(GT)=-ja mam ultrasok a ani ten ma niekedy nezobudi, kebyze si dam prijemnu melodiu, tak ani nesiaham po budiku a vychutnam si hudbu :D :D

30

Odpovědět

+-=(GT)=-Na mobil sú nejaké aplikácie,ktoré ukazujú v ktorý čas je sa najlepšie zobúdzať.Kamarát si to pochvaloval,ale mne to nijak lepšie neprišlo.Názov už si nespomínam.

10

Odpovědět

+-=(GT)=-zkoušel jsem si dávat pěkné písničky na budík ... skončilo to tím, že jsem svoje oblíbené písničky po pár týdnech nemohl ani slyšet :D

260

Odpovědět

protože říkal že jdeš 1-2-3-4-2-3-4-2-3-4 fáze atd takže se nikdy nemůžeš probudit do fáze 1, leda že by tě někdo vzbudil chvilku po tom co jsi usnul, ale to asi nikdo nikdy neví když jdeš spát, tak kdy jsi asi tak mohl usnout...a co mlžu říct, tak když tě někdo vzbudí chvilku po tom co jsi usnul, tak je to taky naprd...:D super je spát +- 6 hodin nebo 7,5... spát 9 hodin je prostě moc...a spát míň je podle mě taky k ničemu.
Nicméně jsou různé pokusy s tím, že nespíš typem jsem vzhuru přes den, v noci spím... ale že se den rozdělí na několik částí a nakonec spíš 4 denně vždy jen chvíli ...hlavně pro to abys makal na nějakem projektuu...nebo tka...někde jsem o tom četl a bylo to docela zajímavé...

10

Odpovědět

+NormalGuyA jak to dopadlo? Bylo to efektivnější?

10

Odpovědět

Hádám, že tyto fáze stejně nejsou u každého přesně na minutu totožné. Navíc jedna z hlavních a řekl bych i důležitějších věcí je návyk. Když během cca měsíce vždy vstanete na první zazvonění budíku, tak si vybudujete návyk, díky němuž bude vstávání jednodušší. Pak navyknutí si vstávat ve stejnou dobu vám taktéž usnadní vstávání. Chodit spát ve stejnou dobu, aby jste se vyspali 7-9h (To je hodně subjektivní, ale zase záleží hodně na návyku, který se dá změnit) . Dále kvalita spánku a sní spojená další hromádka faktorů.. Jinak jsou i zajímavé aplikace na lepší buzení i když ty zatím moc doporučit nemůžu. Snad krom o trochu lepšího a pozvolnějšího probuzení, stejně jsem většinou zmáčkl sooze i po 5 vypočítaných rovnicích (za odměnu:)..

10

Odpovědět

Aha, takže odpověď na otázku ve videu jak se ráno dokopat k probuzení a vstaní z postele? Musíte vstát z postele.

Ježiš díky moc, já myslel, že ke vstaní je potřeba zůstat ležet a chrápat dál.

Meh.

650

Odpovědět

Mě přijde nejlepší nevstávat vůbec.

230

Odpovědět

Abych byl co nejdéle po zazvonění budíku vzhůru, tak si dám budík někam, kam se jen tak nedostanu. Třeba do mojí holky.

554

Odpovědět

Hmm... snazim si to predstavit.

180

Odpovědět

Made my day! :-D

110

Odpovědět

Co ve videu ještě chybí je fakt, že celý cyklus trvá cca 1,5 hodiny. Takže lepší je spát 4,5 hodiny než 5 nebo 7,5 než 8... zkrátka se budit na konci cyklu... já obvykle spím 7,5 a půl hodiny a leta se budím bez budíku :)

61

Odpovědět

Ale jak chces zjistit, kdy usnes? Pul hodina je celkem kratky cas

270

Odpovědět

+KopyVětšinou pokud otrocky každý den vstáváš ve stejnou dobu trvá max pár týdnů než se s tím tělo srovná a začneš být večer unavenej přesně tak, aby to pro tebe bylo akorát... Já pokud se neposlechnu a jdu spát o půl hoďky dřív nebo pozdějc než mi říká biorytmus, tak vím že ráno budu mít mnohem větší problém vstát... Musím jít spát přesně ve 21:00 abych v těch 4:30-4:45 vylezla z postele...

00

Odpovědět

Ja mám trojsmenovú prácu.Ráno,poobede,v noci.Nočná dosť rozhádže spánkový cyklus.Večer sa mi nedá zaspať a potom ráno 11-01 hod. dospávam.Na ranné tiež používam budík hodinu pred vstaním,každých desať min. odklad a ešte pať minút pred vstaním z postele si svietim mobilom(pozerám foto a tak) do očí,striedavo jedného,druhého aby som sa zobudil.Niekedy,keď sa poriadne nevyspím,tak ma celí deň bolí hlava,kým sa zase nevyspím.Možno to aj ovplyvnuje voda.Treba sa večer,pred spaním napiť vody.

20

Odpovědět

Míval jsem několik budíku asi po 20min aby to vstávání nebyl takovej šok. Teď mám jen jeden, daleko od postele abych ho nemohl zamáčknout, a přesto, že vstávám 3:50 tak mi to přijde lepší.

40

Odpovědět

Trojsmenna praca je ta najhorsia praca aku mozes mat a hlava ta boli z toho, ze mas totalne rozhodeny cyklus a telo si nedokaze zvyknut na pravidelny rezim, lebo to ani nie je mozne kedze stale vstavas a chodis spat v inu dobu.
Nerozmyslal si nad zmenou prace ? O 5 rokov budes mat tak rozhodene telo, ze to uz nevratis spat.
A tesne pred spankom sa voda nema pit, pretoze cinnost obliciek sa v noci dost obmedzi. Max 20-30 minut pred spanim, pohar vody.
Ked som robil nocne, vedel som si na nich zvyknut v zmysle, ze aj ked som mal volno bol som takisto hore v noci a cez den som spal. Telo si zvyklo na jeden rezim. A ked som mal ranne, tak ked zazvonil budik, hned som vyskocil z postele a zapol svetlo, inac by bolo este horsie... to prebudzanie. Ked som mal striedave denne-poobedne po tyzdni, tak prvy den po zmene si telo zvykalo a cez spanok som sa dost prebudzal...cele zle.

Trojsmenna praca je zabijak organizmu, ak mas moznost to v buducne zmenit, urcite to zmen, lebo na to doplatis so svojim zdravim.

90