Neviditelný vesmír lidského těla

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:324
Počet zobrazení:6 185

Lidé se neustále snaží objevovat nová tajemství vesmíru, ale napadlo vás někdy, že každý z nás je vlastně takovým malým vesmírem, nebo alespoň planetou? Pojďme se seznámit s obyvateli našeho těla.

Přepis titulků

Až budete stát u zrcadla, vzpomeňte si na tohle. V mnoha ohledech jste spíš mikrob než člověk. V celém vašem těle jsou buňky mikroorganismů, bakterií, virů a hub v desetinásobné převaze oproti těm lidským. Také jejich genů je stokrát víc než těch vašich. Vědci mají pro všechny ty geny i název. LIDSKÝ MIKROBIOM Teď chce asi hodně lidí běžet pro dezinfekci.

Ukazuje se však, že většina mikrobů není zlá ani nezpůsobuje nemoci, právě naopak. Vypadá to, že bez "hodných" mikrobů si nevedeme moc dobře. Naše tělo je oslabené a můžeme častěji onemocnět. Nejspíš se ptáte, odkud svůj mikrobiom vůbec získáme. Jako spousta jiných věcí to začíná u matek. Jak dítě putuje porodními cestami, obalí se mikroby z těla matky.

Tito mikrobi se usadí v ideálním poměru. Když přidáme mikroby z mateřského mléka a ze světa kolem, začíná se mikrobiom v prvních letech pomalu formovat. Výsledná směs mikrobů je velice individuální. Trochu jako otisky prstů nebo krevní skupina. Mikrobi v nás jsou podobní těm u našich příbuzných a mohou s námi zůstat po většinu života.

Mohou také dělat spoustu věcí. Třeba učit buňky imunitního systému, jako je tahle. Ukazují jim rozdíl mezi věcmi, se kterými mají bojovat, protože způsobují nemoci, a "hodnými" mikroby, kteří nejsou hrozbou. V dospělosti jsou mikrobi naší první obrannou linií. Válčí s bakteriemi, co napadají tělo. Chrání své území a přitom i naše zdraví.

Vědci zjistili, že dokonce dokážou vrhat vlastní antibiotika. Typ mikroba silně závisí na tom, kde v těle žije. Jako různé ekosystémy v přírodě. Máme vlhká místa, jako jsou ústa, nos a podpaží, mastná prostředí, jako pokožka hlavy a zad, a suchá místa, jako předloktí. Různé druhy mikrobů se těmto prostředím přizpůsobily. Jejich největším a nejdůležitějším stanovištěm je asi trávicí trakt.

Je nejsložitější a nejrozmanitější. Všechno, co mikrobi dělají, v jiných částech těla, jako boj s infekcemi, povzbuzení a útlum imunitního systému a signalizace buňkám, se děje v trávicím traktu ještě intenzivněji. Zdá se, že nám dokonce pomáhají regulovat metabolismus. Kolik energie spotřebováváme a kolik tuku ukládáme. Takže nesprávné fungování mikrobů kvůli naší stravě nebo antibiotikům může vést k různým onemocněním, jako jsou rakovina tlustého střeva, zánět střev, a možná dokonce cukrovka nebo obezita.

Někteří vědci tvrdí, že hodně nemocí je na vzestupu kvůli ztrátě klíčových trávicích mikrobů. Náš mikrobiom je mnohem chudší v porovnání s lidmi z méně rozvinutých zemí a starších generací. Pamatujete si, jak svůj mikrobiom získáváme?

Od matek při narození a z mateřského mléka. Někteří vědci věří, že jsou o to děti často ochuzené. Kvůli císařským řezům, nedostatečnému kojení, všem antibiotikům, které dnešní děti dostávají a také posedlosti čistotou. Vysvětlovalo by to, proč jsou dnes častější problémy jako astma a alergie. Možná naši mikrobi prostě nikdy nenaučili imnunitní systém, jak správně fungovat. Požívání "hodných" mikrobů, probiotik, by mohlo nemocem předcházet, nebo je léčit.

Stejně tak uživání prebiotik, potravy, kterou hodní mikrobi milují. Náš příběh zakončím připomínkou. Tento výzkum je velmi mladý. O činnosti mikrobů se máme ještě hodně co učit. Podle vědců je ale čím dál jasnější, že drobounké organismy po celém našem těle jsou základem pro lidské zdraví a štěstí.

Přeložil: Ibex www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Byl jsem narozený císařským řezem a nebyl jsem kojený vůbec a krmený jsem byl sunarem od začátku, a jsem zdravější než drtivá většina ostatních, nikdy jsem nebyl nemocný kromě pár chřipek. Co na to výzkum? :)
Podle mě je mnohem důležitější naše strava a jak se chováme ke svému tělu později, než na tom jak jsme narozeni a nebo jak dlouho jsme kojeni. I když prospěšnost kojení samozřejmě uznávám...

18

Odpovědět

Ano, přesně proto je dnes tolik nemocí, protože dnešní mladé hysterické matky dbají až na přehnanou čistotu svých dětí... Jak se naše tělo naučilo vytvořit si imunitní látky? No když jsme jako děcka venku žraly písek a válely se v bahně...
Dnes když něco takového vidí nějaká mladá maminka, dostane z toho hysterický záchvat a hned musí "zachraňovat" své dítě. Nejlépe ho mít pořád zavřené v nějaké dezinfikované místnosti a do "špíny světa" ho vůbec nepouštět... Tím mu ale spíš pouze škodí.

90

Odpovědět

Poslechla bych si to ráda, ale on hrozně mlaská a šišlá a mně je z toho špatně

133

Odpovědět

Od teď se nesprchuju.

433

Odpovědět

velice povedené video, díky :-)

41

Odpovědět

No na Byl jednou jeden život...to asi nemá :D

355

Odpovědět

Byl jednou jeden život je parádní. Jsem se z toho učila na maturitu z chemie :D

150

Odpovědět

Ta animace je úžasná! *-*

671

Odpovědět

po 30 vterinach sem byl donucen toto video vypnout z duvodu mlaskani a hrozne intonace toho vypravece. Kdyz uz nekdo neumi mluvit tak at nedela videa omg, tohle se vazne neda poslouchat.

2137

Odpovědět

to je pravda, ale delal to jen na zacatku, pak toho nechal

91

Odpovědět

Konec jak z pohádky :D

51

Odpovědět

Neskutecne me irituje ten co to vypravi, to to nemohl namluvit nekdo, kdo si neslape na jazyk?

256

Odpovědět

Už jsem se lekl, že z toho vyleze reklama na Activii.

351

Odpovědět

Od kdy je obezita nemoc?

1031

Odpovědět

No řekl bych, že obezita je spíš symptom nemoci (v souvislosti s mikroby bych řekl že měli v tomto videu na mysli zrovna ten špatně fungující metabolismus)

121

Odpovědět

Zhruba rok zpatky o tom v Americe rozhodli - Obesity is disease http://www.medicalnewstoday.com/articles/262226.php

52

Odpovědět

+Vyhul MiHulBTW... "Světová zdravotnická organizace dala obezitu na seznam nemocí před dvěma desítkami let. V Česku je uznána za nemoc a zdravotní pojišťovny její chirurgickou léčbu hradí. Hlavní náklady jsou s léčbou nemocí, které s obezitou souvisejí, jako vysoký tlak a cholesterol, infarkty či cukrovka."

61

Odpovědět

+Vyhul MiHulAle že by třeba hradili nabírání váhy, když má někdo BMI 15...

90

Odpovědět

Od doby co ji WHO zařadili na seznam nemocí.

40

Odpovědět

Zkus si dát do vyhledávače kombinaci slova "obezita" se slovem "infekce" nebo "nákaza". Možná se budeš divit.

01

Odpovědět

Od tý doby co si špekatý amíci museli dát důvod proč jdou tak nechutně tlustý ;)

60

Odpovědět

Jasně, je to nesmysl. 91% všech tlustých lidí si za to může samo. Je nesmysl jim dávat nějaké výhody, když nemají nějaký průkaz o nemoci.

60

Odpovědět

Je to nemoc jako každá jiná. Vystavíš svý tělo virům - dostaneš rýmu, vystavíš svý tělo jídlu - dostaneš obezitu :D :D :D

40

Odpovědět

Označení "nemoc" je relativní pojem. Dřív byla i jako "nemoc" označována homosexualita a pokoušeli se jí léčit...

30

Odpovědět

Dost dobře se u toho usíná...

127