Vliv koronaviru na čínskou ekonomiku a znečištěné ovzduší

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:6 493
Koronavirus si za poslední tři měsíce nevypěstoval zrovna dobrou pověst. Zatím se řeší především dopady na zdraví lidí, nemálo lidí myslí hned v závěsu na ekonomiku, ale co dopady na zdraví naší planety? Jak se odrazila epidemie na čínské ekonomice a zároveň i na čínských emisích? To se dozvíte v tomto videu z kanálu Wall Street Journal.

Přepis titulků

Takto vypadalo znečištění ovzduší v Číně minulý rok. Tento rok je tu ale nebe jasné. Kvůli epidemii koronaviru se totiž velká část Číny musela na několik týdnů zastavit. To způsobilo velký pokles škodlivin v ovzduší, například oxidu dusičitého, který vzniká spalováním fosilních paliv. Ve srovnání s předchozími roky kleslo jeho množství pod průměrné hodnoty. Když zavřete továrny a snížíte počet aut na silnicích, snížíte i úroveň znečištění ovzduší.

Z tohoto snížení můžeme vyvodit, že se ekonomická aktivita utlumila. Na začátku února prezident Si Ťin-pching veřejně vyhlásil tomuto viru válku. Extrémní opatření jako uzavírání pracovišť byla nutná. Ale také varoval, že ta opatření by neměla ohrožovat ekonomický růst. Tak výrazný úbytek škodlivin nad Čínou ale ukazuje, že je složité najít správnou rovnováhu. V posledních pár desetiletích se z Číny stala země, která spotřebuje největší množství uhlí na světě.

Velkou část čínské ekonomiky tvoří výrobní sektor, který je zodpovědný za 95 % spotřebovaného uhlí. Představuje tedy největší emise skleníkových plynů. Během lunárního nového roku se většina průmyslu na týden zpomalí a továrny spálí mnohem méně uhlí. Spotřeba uhlí po tomto týdnu obvykle zase stoupne a tím se zvýší také znečištění. Protože je v Číně tak silné znečištění oxidem dusičitým, dá se to snadno pozorovat z vesmíru.

Takto obvykle po svátcích vypadá Wu-chan, epicentrum koronaviru. Je zásadním výrobcem aut, elektroniky a těžké techniky. Ovšem tento rok spotřeba uhlí nestoupala tak rychle, protože mnoho dělníků zůstalo uvězněno v uzavřených městech. Kleslo tak množství oxidu dusičitého. Nejedná se jenom o Wu-chan, v jiných průmyslových centrech Číny je to stejné. Takto obvykle po svátcích vypadají Šan-Tung a Che-pej. Zde se vyrábí vše od textilu přes kovové výrobky po petrochemikálie, ale tento rok i na ně dopadla epidemie.

V mnoha oblastech Číny byla obloha jasná, ale některá města, mezi nimi i Peking, jsou nadále zahalená smogem. V Pekingu naměřili velké množství škodlivin v ovzduší. Tyto jemné částice vznikají při chemických reakcích plynů, které pochází z pálení paliva. Topné systémy a poloha Pekingu mohou ta měření ovlivňovat, ale nesmíme zapomínat na jeden obrovský zdroj znečištění.

Velké ocelárny kolem hlavního města na svátky nezastavují výrobu, protože zastavení provozu stojí více než nepřetržitý provoz. Během uzavření města tedy některé továrny dále vyráběly ocel. Li Hongmei je analytička, která sleduje čínský kovoprůmysl. Kvůli té epidemii byl porušen obvyklý vzorec, takže na stavbách se teprve teď pomalu obnovuje práce. Tím pádem se také zpomalila spotřeba oceli. Zásoby oceli momentálně dosahují rekordního množství, protože poptávka ve stavebnictví klesá.

Prodej nemovitostí klesal i před epidemií, teď klesl pod loňské hodnoty. Když lidé nemají důvěru v ekonomiku své země, nemají jistou práci, příjem, určitě budou snižovat výdaje a investice. V nedávných dnech propagoval Si své snahy dosáhnout ekonomických cílů a zároveň udržet virus pod kontrolou. Například stimuly pro záchranu bank a snížení daní pro malé podniky, ale podle analytiků není jisté, zda budou stačit na vyrovnání škod.

Některé továrny pomalu obnovují výrobu. Úroveň znečištění, kterou pozorujeme z vesmíru, se zvyšuje, což naznačuje, že se ekonomika opět hýbe. Peking nedávno vydal první úplná měsíční data o ekonomice od vypuknutí epidemie. Tento index sleduje podnikatelské klima v oblasti výroby a služeb a propadl se ještě níže než během světové ekonomické krize.

Nárůst počtu infikovaných v cizině by také mohl dále ohrozit čínskou ekonomiku a zkomplikovat snahu dosáhnout letošních ekonomických cílů. Nyní bude jedním z nejlepších indikátorů toho, jak proces probíhá, dost možná zkrátka čistota ovzduší. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

prelozte dalsie video od johna olivera o korone. dakujem

54

Odpovědět

Myslíš tohle?
Koronavirus

00

Odpovědět

+James WingNemyslí, John vydal tento týden update. V sobotu večer se u nás samozřejmě jako obvykle objeví :-)

00

Odpovědět

+XardassBudeš ho překládat ty nebo zase budeš zdržovat s tím šaškem Lighta.

23

Odpovědět

+JašekF*ck you too :-)

21

Odpovědět

Viac WSJ, menej VICE a bude to krok v pred...

52

Odpovědět

Je docela smutné, že čím větší znečištění tím se zemi více ekonomicky daří.

61

Odpovědět

Odvážné, nepodložené a dost možná nepravdivé tvrzení.

57

Odpovědět

Čím viac ľudí bude, tým to bude zretelnejšie... Naopak, keby sa populácia držala pod 1 miliardov, mohlo by sa ohromne vyrábať, ekonomika by šlapala ako delo, všetci by mali dostatok všetkého a ešte hromadu navyše...
Bohužiaľ je taký trend, že namiesto toho aby sa riešila populácia, rieši sa to, koľko kravy prdia, koľko ľudia prdia, koľko mäsa človek zje a koľko potrebuje... tak sa zdania prdy, zdaní sa mäso, bude nás 15 miliard, zem bude znečistená ako v najhoršiom destopickom scifi filme a všetci budeme bývať v králikárňach 3 x 3m a jesť budeme šváby... v záujme humanity...

52

Odpovědět

+ehm... populačný rast sa pomaly ale isto spomaľuje. Rodiny majú už celkovo menej detí, hlavne vo vyspelých štátoch. A keď eventuálne niekedy v blízkej budúcnosti nastane celosvetový štandard 2 rodičia a 1 dieťa (dúfam v to), tak to bude v pohode. Myslím, že bude aj dosť dospelých, ktorí deti vôbec nebudú chcieť. Počet ľudí celkovo by mal potom hádam klesať

12

Odpovědět

+Nemusí to tak byť...Aj keby sme brali do úvahy tento starý internetový mýtus, ktorý počíta s lineárnym chovaním sveta (čo je nonsens). Navyše ak si si možno všimol, ekologická katastrofa nastala už pri množstve 6 mld ľudí ( čo bolo asi 10 rokov dozadu) Za predpokladu, že bude na svete 12mld ľudí a ani jeden navyše, s ktorými počíta ten internetový mýtický blud, tak je to o 100% viac ako je katastrofa z pred 10tich rokov...Ak by aj počet ľudí začal na 12tich miliardách klesať, zmena nebude radikálna a potrvalo by niekoľko sto rokov, kým by sa populácia dostala na zdravé 2 mld.
Čiže sa tu bavíme o zhovadilosti vychádzajúcej z jedného enormne obludne obrovského mýtu, že sa ľudia na celom svete prestanú množiť...

12

Odpovědět

+ehmHm, no ja som čítal, že sa to zastaví niekde na 10 mld. Ako súhlasím stebou... ale tak 2 mld tu nikdy nebudú, buď sa časom naučíme žiť ako ľudia, rovnomerne distribuovať suroviny, pomoc a všetko potrebné (a aj tak by mal každý dosť) alebo kolonizovať ďalšiu planétu. Jedno ani druhé mi v blízkej budúcnosti nepríde veľmi reálne, máme sa teda na čo tešiť.... uvidíme ešte aké slovo na to všetko bude mať korona.

12

Odpovědět

Upozornění na chybu v překladu: několikrát chybně překládáte nitrogen dioxide jako oxid uhličitý. Nitrogen dioxide je NO2 čili oxid dusičitý. Oxid uhličitý je carbon dioxide. Tyto chyby jsou např. v časech 1:30 a 1:53.

70

Odpovědět

Tady je vidět, že zvyk je železná košile a člověk automaticky doplňuje to, co slyší nejčastěji... Díky moc za upozornění, opraveno :)

80

Odpovědět

+jesterkaV pořádku, není problém. Od toho jsou Grammar Nazies ;) Mám videacesky moc rád a pravidelně je sleduji a pokud mohu nějak pomoct a přispět k lepší kvalitě videa opravou chyb, které poznám, to je to nejmenší, co mohu udělat.

10

Odpovědět

+Grammar NazzzzzzzzziSlza ukápla. To je frajer!!

00

Odpovědět

Takže stačí pár měsíců a ovzduší je čisté?
Začínám mít strach o stromy, jestli nebudeme mít dost CO2 všechny rostliny zahynou.

110

Odpovědět

ako si si to vysvetlil že je čisté ? To by ma teda zaujímalo.

64