Jak chameleoni mění barvu?

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:418
Počet zobrazení:14 230

Chameleoni jsou proslulí svou schopností měnit zabarvení. Jak to ale dělají?

 

Přepis titulků

Většina lidí si myslí, že chameleoni mění barvu, aby splynuli s okolním prostředím. To ale není pravda. Když je chameleon v klidu, má zelenou barvu, takže je ve svém přirozeném prostředí dobře maskovaný. Samečci mění svoji barvu, když se vzruší v přítomnosti samičky nebo soupeřícího samce, jak můžete vidět tady.

Nechám první snímek pro srovnání na obrazovce. Jak vidíte, když se vzruší, mění barvu na žlutou, oranžovou a červenou. Místo toho aby se maskoval, bude teď upoutávat větší pozornost. Jak ale vůbec svoji barvu mění? Mnoho let jsme si mysleli, že to dělá jednoduchým způsobem. Že má v kůži různé buňky obsahující různá barviva. Žlutý, červený a tmavý melaninový pigment. Mnoho zvířat umí ztmavit svou barvu rozprostřením melaninu do prstovitých výběžků kožních buněk.

Světlejší odstín dostanou, když pigment zmenší svoji plochu. Všichni se domnívali, že chameleoni mění žlutou, oranžovou a červenou stejným způsobem. Tím, že rozprostřou pigment ve svých buňkách. Jenže nový výzkum fyziků a biologů ze Ženevské univerzity dokázal, že to není pravda. Už jen proto, že chameleoni žádný zelený pigment neprodukují. Zelenou barvu vytváří dvěma odlišnými mechanismy.

Barvou pigmentu a strukturální barvou. Pod vrstvou žlutých pigmentových buněk jsou buňky plné krystalků velkých 130 nm, uspořádaných v pravidelné mřížce. Světlo se od těchto krystalků odráží a kvůli mezerám mezi nimi se modré světlo interferencí zesiluje a je lépe odráženo, zatímco ostatní barvy odráženy nejsou. Je to podobné tomu, jak motýli rodu Morfo vytváří svoji zářivě modrou barvu. Nemají modrý pigment, ale uspořádanou strukturu velikosti nanometrů, která odráží jen jednu barvu.

Chameleon je tedy zelený díky kombinaci žlutého světla odraženého pigmentem a modrého světla odraženého krystaly ve spodní vrstvě. Jak ale mění tuhle zelenou na žlutou, oranžovou nebo červenou? Dříve se mělo za to, že je to rozprostíráním pigmentu ve speciálních buňkách. Teď se ale zjistilo, že je to způsobeno změnou krystalů. Změnou vzájemné vzdálenosti krystalů může chameleon ovlivnit, jakou barvu bude odrážet. Při větších vzdálenostech mezi krystaly se lépe odráží delší vlnové délky.

Když od sebe krystaly oddálí, odrážená barva se mění z modré na zelenou, žlutou, oranžovou a červenou. Vědci porovnali vzorky kůže klidných zelených chameleonů a vzrušených žlutých a dokázali, že u vzrušených chameleonů je vzdálenost krystalů opravdu větší. Tady můžete vidět jednu přiblíženou buňku a jak se její barva mění z modré na zelenou, žlutou, oranžovou a červenou. Tohle je počítačová simulace světla odraženého přibližujícími se krystaly, která pozorování vědců potvrzuje.

Navíc když na kůži zatlačíte, krystaly se stlačí k sobě a začnou odrážet více modrého světla. když tlak ustane, krystaly se znovu oddálí a odráží zelenou. Chameleoní kůže je ale ještě zajímavější. Hlouběji je ještě jedna vrstva buněk, která také obsahuje krystaly. Tyto krystaly jsou větší, vzdálenější od sebe a méně uspořádané. To znamená, že odráží delší vlnové délky infračerveného záření a že odráží širší spektrum vlnových délek.

Tato vrstva by mohla sloužit k odrážení tepelného záření Slunce, protože tito chameleoni žijí ve velmi slunečném prostředí. Samci chameleonů nemění svoji barvu rozprostřením červeného a žlutého pigmentu. Místo toho dělají něco mnohem úžasnějšího. Aktivně mění vzdálenosti nanokrystalů tak, aby vytvořili strukturní zabarvení, které pokrývá celé viditelné spektrum. Podle mě je zajímavé, že jsme si ještě nedávno mysleli, že víme, jak chameleoni mění barvu, ale bylo potřeba společného výzkumu fyziků a biologů abychom zjistili, o co doopravdy jde.

Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kolik chameleonu muselo být zabito pro toto zjištění? STOVKY, TISÍCE?

811

Odpovědět

MILIONY

113

Odpovědět

všiml si někdo z vás, že v cca od 00:15 - 00:21 změnilo jeho triko barvu?

81

Odpovědět

a v 0:07 splyne s okolím ;)

61

Odpovědět

*Šameleoni

190

Odpovědět

to jsi se dočetl v enkyklopédii ?

100

Odpovědět

Já vám nevím, ale pochybuju, že by chameleon neuměl splynout s okolním prostředím. To, že to nedělá je věc jiná...
https://www.youtube.com/watch?v=KMT1FLzEn9I

014

Odpovědět

Ne, vážně nemůže. A většinu času to ani nepotřebuje... Ty odstíny zelený a pískový mu vyřešej maskování skoro ve všech situacích a bez námahy

120

Odpovědět

+PomPokoNo, to je asi fakt, že to základní zbarvení stačí... A jestli je video fake, jsem nějak neřešil :)

20

Odpovědět

Tohle video nám ukázala učitelka v PŘ a celá třída se jí totálně vysmála že je to FAKE :D

123

Odpovědět

+Jenda100To je ale smutne

80

Odpovědět

už vidím, jak se do toho za x-hodně let vrhnou bioinženýři a budou takovéto buňky rovnou roubovat lidem na hřbet ruky místo displaye hodinek :D

430

Odpovědět

mal by si si to dat patentovat :P

70

Odpovědět

takže to je velice podobné jako LCD, kdyby měli žlutý filtr :)

212

Odpovědět

Vzdávám hold fyzikům a biologům, ale P vs NP stále zůstává nevyřešeno :(.

90

Odpovědět

Raději bych viděl rozlousknutou Navier-Stokesovu rovnici.

22

Odpovědět

Nevím jak vám, ale mně nedává spát Yangova-Millsova teorie a hypotéza hmotnostních rozdílů...

11

Odpovědět

Wiki: Zabarvení a chování chameleonů se sebou úzce souvisí. Jednak podle zbarvení těla můžeme poznat, jak se chameleon cítí nebo jakou má náladu, a jednak to slouží i k domluvě mezi samotnými chameleony (např. si zbarvením dávají najevo svou přítomnost, aniž by se museli hýbat) a namlouvání (pomocí zbarvení se zajišťují, že se nespáří s jiným druhem). Samotná změna barvy netrvá dlouho, stačí na to 3 sekundy. Zabarvení nezáleží ale pouze na náladě a prostředí, ale také na stavu, teplotě, intenzitě a spektru osvětlení, denní době, ročním období, atd. Barvy jsou mimořádně pestré, avšak není pravda, že se chameleoni mohou vybarvit do jakékoliv barvy – každý druh má svou omezenou paletu barev. U většiny druhů převládají všechny možné odstíny zelené, hnědé a černé barvy. Některým druhům nedělá problém se vybarvit i do žluté, oranžové, modré a fialové barvy. Změnu barvy pokožky vyvolávají tzv. chromatocyty umístěné ve třech vrstvách v podkožní tkáni – první vrstva je tvořena žlutými a červenými buňkami, druhá vrstva modrými a bílými a třetí vrstva černými buňkami. Tyto buňky mají výběžky, které se rozšiřují nebo mění svoji velikost a přibližují se nebo oddalují od pokožky, která je průhledná, a proto jsou přes ni tyto barevné buňky vidět.

Když je chameleon naštvaný, tak se nafukuje, aby okolí ukázal, že je velký a vybarví se do nejtmavších odstínů zelené, hnědé a černé barvy.

Když chameleon spí, tak jeho tělo je naprosto uvolněné a vybarví se do nejsvětlejšího odstínu zelené barvy, jaké je schopen. Při vyhřívání se na slunci se zpravidla vybarvuje do hnědých odstínů, jelikož hnědá přijímá daleko lépe teplo než zelená barva. Při namlouvání se sameček před samičkou „naparuje“ svým krásným zbarvením a vybarvuje se do všech barev, kterých je schopen, aby samičku uchvátil.

622

Odpovědět

Viz předchozí video "Profesor Wikipedie" :)

682