Nejděsivější malba všech dobNerdwriter1

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:181
Počet zobrazení:10 866

V dějinách umění vzniklo množství obrazů, které v lidech vzbuzovaly děs a neklid. Který z obrazů považuje Nerdwriter za nejděsivější? A jaké je pozadí jeho vzniku?

Přepis titulků

Co je nejděsivější malbou v dějinách umění? Konkurence je velká. Například Kambýsův rozsudek od Gerarda Davida, vypodobnění pekla Hieronyma Bosche, Noční můra Henryho Fusseliho nebo Výkřik Edvarda Muncha. Ale existuje jedna malba, která mě opravdu znepokojuje.

Tato. Saturn požírající svého syna od Francisca Goyi. Legendární španělský malíř zde vyobrazuje římského titána Kronose, který si přisvojil moc svého otce a podle proroctví měl jeden z jeho synů udělat to samé a přisvojit si jeho moc. Aby tomu zabránil, kdykoliv mu královna Rheia porodila dítě, Kronos ho snědl.

Bohužel pro něj Rheia ukryla jejich nejmladšího syna Dia, který nakonec naplnil proroctví, svrhl otce a ukončil vládu titánů. Je to známý řecký mýtus. Ale podívejte, jak ho Goya pojal. Hned jsou znatelné určité změny. V mýtu Kronos spolkl své děti celé. V jeho žaludku zůstávaly živé.

Malba Goyi je mnohem odpudivější záležitostí. Inspiroval se Peterem Paulem Rubensem, vlámským barokním malířem, který tento mýtus také zpodobnil. Rubensův Saturn zdánlivě vysává životní sílu ze svého dítěte. Přestože je to děsivý moment, Rubens tíhu okamžiku spojil s bohatostí a krásou, která je podobná baroknímu stylu a který proslavil. V Goyově verzi žádná krása není. Zůstává děsivá a šílená zrůda, která se skrývá v temnotě a kterou jako by objevil průzkumník s pochodní, jenž vešel do nesprávné jeskyně.

Saturn, což je Kronosovo římské jméno, už ukousl hlavu svého dítěte. Jeho černá tlama objímá zbývající ruku u lokte a je připravena ji ukousnout. Jeho tělo je přikrčeno ve zvláštní pozici. Jeho ruce se zarývají do páteře.

Krev vytéká z rukou, krku a ramene jeho dítěte. Tvoří ji křiklavá primární barva. Když se blíže podíváme, uvědomíme si, že to není dítě, je to dospělý člověk. Ještě děsivější je, že oběť věděla, co se děje, a snažila se bránit. Avšak zřejmě nejvíce znepokojivé je, kdy a jak byla tato malba nalezena. Francisco Goya si ve stáří koupil dům na okraji Madridu, který se nazýval La Quinta del Sordo čili Dům hluchého, po předchozím majiteli.

Je to zajímavá shoda, protože Goya byl v té době také hluchý. Jak se fyzické a psychické zdraví zhoršovalo, Goya namaloval 14 nástěnných maleb, kterým se často říká Černé malby. Nacházely se přímo na zdech jeho domova. Saturn požírající svého syna se nacházel v jídelně. Tyto fotografie byly pořízeny o 50 let později. Goya se o těchto malbách nikdy nezmínil. Nikdy je nikdo neměl vidět.

O významu Černých maleb se lidé dodnes přou. Proč Goya v samotě svého domova vytvářel tyto pesimistické obrazy? Pomoci nám může, když si projdeme jeho život. Vyrůstal v Zaragoze ve Španělsku. Byl čtvrté ze šesti dětí v rodině ze střední třídy. Byl lehkomyslný a radostný chlapec, který studoval malbu v Zaragoze, Madridu a Římě. Jeho první skutečnou prací bylo místo v královské výrobně tapisérií.

Vytvářel tapisérie pro paláce a šlechtické domy po městě. Tyto tapisérie vycházely z rokoka. Elegantní, hravé a bezstarostné výjevy šlechty a rolníků, kteří si užívali každodenní starosti. Goya se nakonec stal dvorním malířem krále Karla IV. Španělského, nepopulárního monarchy, na rozdíl od svého otce Karla III. Španělského, který byl milován lidem za reformy, které do Španělska přinesly sekularismus a osvícenství.

V roce 1793 neznámá nemoc Goyu připravila o sluch. Přestože stále plnil zakázky od královské klientely, jeho nemoc naprosto změnila jeho život. Je to vidět na Dvoře se šílenci z roku 1794. Propletená těla a bolestné výkřiky. Rozdíl mezi tímto a tapisériemi je až šokující. Bez sluchu začal Goya posuzovat okolní stát s pochmurnou jasností. V sérii svých leptů zvaných Los Caprichos, čili Rozmary, vyobrazil španělskou kulturu, která je tragická i komická.

Jako student osvícenství Goya pozoroval, jak se jeho země vybočuje z cesty k modernímu světu. Král byl svržen a lidé jsou pověrčiví a příliš hloupí, než aby věděli, co potřebují. Vidíte zde, jak použil celou svou představivost. Cesta za základní pravdou, potřeba kritiky společnosti a posedlost bytostmi a nestvůrami. Celé to shrnul v tomto díle nazvaném Spánek rozumu probouzí nestvůry.

V následujících letech se situace ve Španělsku zhoršila. Napoleon zaútočil a zmasakroval všechny, kteří mu odporovali. Goya byl tomuto krveprolití svědkem a hluboce ho zasáhlo. Jeho malba Popravy 3. května 1808 je revolučním vyobrazením války, odporu a brutality. Dříve v umění byla válka vyobrazována velmi upraveně. Goya zobrazuje pouze brutální sílu.

není to nikterak upravený výjev. Trvalo 5 let, než Španělsko opět získalo svobodu a odboj dal vzniknout Ústavě 1812, která volala po liberálních reformách, jako po národní svrchovanosti, svobodě tisku a podnikání. Ale nový král Ferdinand VII. ústavu zamítl a zatkl ty, kteří ji vytvořili. Zlomený Goya se stáhl.

Země, která se v jeho mládí stávala novodobým státem, byla opět pohlcena autokracií. Zjizven válkou a zjizven nemocí, Goya začal malovat děsivé scény na své zdi. V jedné je mladý muž sněden svým otcem, kterému měl uzmout moc. Goya věděl, že pokrok není jistý a že porážka není bezbolestná. Je děsivá a pomalá. Oběť ji pociťuje.

Tento obraz si můžete vykládat mnoha způsoby. Možná se Goya snažil vymýtit démony ve své hlavě nebo démony své země. Možná se snažil jen vyobrazit jednu děsivou vlastnost lidí. Použil k tomu schopnosti a techniky, které se během života naučil. Černé malby změnily dějiny umění. Ale nejděsivější je asi to, že to Goyu nezajímalo.

Nezáleželo mu na výkladu maleb, protože je nenamaloval pro nás. Saturn požírající svého syna se nedá vysvětlit. Je to brutální síla, naprosto čirý děs. Zrůda shlížející z temné zdi v temném domě. Žvýkajíce. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To jste ještě neviděli, co dokážu nakreslit já.

00

Odpovědět

Hodně subjektivní věc. Jemu to může připadat děsivé, mě ne.
Upřímně kdybych dal takovejhle zvukovej podtext a ton hlasu do videa, tak bych mohl mluvit o mnoha jiných malbáh a vyšly by taky děsivě.
A to spousta z těch, co jsme viděli jen ve videu je mnohem propracovanější a děsivější, protože jsou relističtější. Řekl bych, že drtivou většinu lidí (hlavně žen) více děsí reálné podříznutí krku nebo stáhnutí kůže, než skoro neviditelné "ruce zarývající se do páteře".

Ale proti gustu... Pro něho to může být nejděsivější, ale jinak je to subjektivní a pokud by se rozbor dělal čistě psychonalaticky, tenhle obraz by rozhodně nevyhrál. ;)

32

Odpovědět

Jaký obraz by podle tebe vyhrál?

00

Odpovědět

Rozhodně tu nejde jen o vizuální projev, musíš si uvědomit okolnosti a alegorie na které malba naráží. Jistě, že je nepříjemnější dívat se na reálné násilí, ale o tomhle to není. V době kdy malba vznikla se děly hrůzy, které si málokdo umí představit. Jde tu o psychologický dojem, který přichází při uvědomění si těchto věcí. Nejde o dokonalost vyjádření se, naopak, rozmazané a nedokončené rysy dávají prostor fantazii o to lepší umění se jedná.

00

Odpovědět

Mimochodem Kronos prý získal vládu od svého otce Úrana tak, že mu usekl přirození a to pak zahodil do moře (podle jednoho výkladu tenhle akt přímo symbolizuje oddělení oblohy a oceánu). U malířů to pochopitelně příliš oblíbeným námětem nebylo, ale aspoň jedna ukázka: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/The_Mutiliation_of_Uranus_by_Saturn.jpg

40

Odpovědět

Zrovna tento týždeň vyšlo aj najnovšie číslo komiksu Injustice 2, ktoré nám ukázalo Batmanovu spáľňu :D hádajte čo tam má zavesené => https://ctrlv.cz/96PK

90

Odpovědět

Goyiu jsem měla při výuce děj výtvarné kultury ráda. Naposledy jsem se k jeho dílům dostala díky v=mu výzkumu historie 'zlatých' koní. Tam sem narazila na kresbu Mare Terey de Vallabriga.
Goya svůj styl maleb temnějšího rázu ovšem začal malovat už dřív. Zrovna tenhle jezdecký portrét je z roku 1783 skoro 10 let před ohluchnutím, a lze už vidět temnější ráz malby
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/Francisco_de_Goya_y_Lucientes_-_Portrait_of_Mar%C3%ADa_Teresa_de_Vallabriga_on_Horseback_-_WGA9990.jpg

osobně malba, která mě doslova trýznila k sehnání dalších informací byl vor Medůzy, který po přečtení příběhu o námořnících na tom voru ve mě nadále vzbuzuje takový neklid. http://www.dedenik.cz/2010/06/01/rozhlednik-horror-pramu-medusy/

no a nakonec malby útrap mužů z Franklinovy expedice, HMS Terror a HMS Erebus, ty taky dkáží v člověku vytvořit pocit beznaděje

126

Odpovědět

Přečetl jsem si tvůj odkaz na "vor Medůzy". Nebylo mi dobře po těle! Je vidět že se lidstvo moc nemění.

40

Odpovědět

Trochu netrefili ten zvuk žraní, protože mě to teda zní jako když se můj tatík láduje sušenkami a mlaská při tom. XD

72

Odpovědět

Tak už jsem to viděl – opět 111 % (šest hvězdiček by bylo málo)
V čase 5:00 je napsáno
"Bez sluchu začal Goya posuzovat okolní svět s pochmurnou jasností."
Dalo by se říci "Začal svět vidět v jeho skutečné podobě – realisticky".
(toto není kritika překladu, jen můj pohled na svět)

Video moc pěkné a poučné; šlo by přeložit i např. následující odkaz?
Las Meninas: Is This The Best Painting In History?
Plííís!

70

Odpovědět

No nevím, video jsem ještě neviděl – úvodní obrázek bych nazval jako "Nedobrovolná kuřba"

424

Odpovědět

Tu asociací chápu. Jestli si děláš srandu, tak v pohodě, ne vtipné, ale tak co... Jestli je to fakt to první, co tě napadlo, lituju tě, že ti p***o zničilo požitek z umění. Pokud tě to napadlo kvůli nějakému špatnému zážitku, tak přeju dobrého terapeuta. Lidi, nezaplevelujte takovýma komentářema diskuse...

87

Odpovědět

+?Měla to být legrace, ale vidím že se to nechytlo.
Opravdu to bylo to první co mne při spatření napadlo; litovat mě není nutno, o to nikomu nestojím.
Jo, a ještě nevím co to je "p***o", nešlo by to vysvětlit?
Požitek z umění mi nic nezničilo, jak je vidno z mého výše umístěného komentáře po zhlédnutí.
·
Chlap si dá v hospodě 6 fernetů a číšník se ho ptá: "K jaký příležitosti si je dáváte?"
A chlap nato: "Moje první vykouření."
"No, jestli to je takhle, tak tady máte sedmýho ferneta na mě!"
"Hm, jestli jich šest tu chuť nesmeje, tak sedmej už nepomůže."

60

Odpovědět

uz viem z coho cerpalo inspiraciu Attack on Titan

32

Odpovědět

Naživo to vidět je ale docela zážitek, škoda, že Goyovy Černé malby nejsou v Pradu v úplně oddělené místnosti, takže si je člověk neužije v tichu.

190

Odpovědět

no ale zase uplne rozjarena nalada tam neni ... ja se do Prada dostal bez jakekoli znalosti Goyova pribehu a historie a ten prechod z krajinek na cerne malby me docela dost vzal...

30

Odpovědět

tak tahle malba me neprijde vubec strasidelna teda...

1114