Rembrandtovo mistrovské díloNerdwriter1

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:78
Počet zobrazení:7 582

Noční hlídka, obraz, o kterém bylo hodně řečeno, o kterém bylo hodně napsáno, před kterým se v amsterdamském Rijksmuseu stojí fronty. Co je na něm tak zvláštního, že si vysloužil titul Rembrandtova mistrovského kousku?

Poznámky:
Nizozemský zlatý věk – 17. století, kdy se Nizozemci stali koloniální velmocí, období prosperity a rozvoje
arkebuza – primitivní palná zbraň ze 14. století
kloveníři – nizozemští arkebuzíři, držitelé arkebuz

Přepis titulků

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz NOČNÍ HLÍDKA Rembrandtova malba Noční hlídka, asi neznámější dílo jeho dlouhé kariéry a Nizozemského zlatého věku obecně, se neodehrává v noci a není to vlastně ani hlídka. Je to malba posádky kapitána Franse Banninga Cocqa a Willema van Ruytenburcha, což je také její pravý, dlouhý původní název.

O století později, kdy léta lakování a tlumené světlo ztmavily plátno, ji někdo nazval Noční hlídka a už jí to zůstalo. Protože... No... tak vypadala. Ve skutečnosti se měla odehrávat ve dne jako jiné portréty nizozemských komunálních stráží, skupin zámožných amsterdamských občanů, kteří měli ochraňovat město před případnými hrozbami.

Během 16. a 17. století se portréty komunálních stráží staly samostatným žánrem. Když se malířství v Nizozemsku odklánělo od spirituálních námětů k sekulárním, umělci vítali zakázky od těchto bohatých spolků, protože znovu a znovu chtěly velké skupinové portréty. Zajímá-li vás, proč je Rembrandtův portrét jediný, který se dostal do školních osnov, stačí se na něj jen podívat. Dostal zakázku jako všichni ostatní – dát vyniknout platícím členům spolku.

Rembrandt uchopil žánr a nechal v něm explodovat svou vizi. Noční hlídka je výbuchem akce, stínů a světla, dramatická tak, jak by se patřilo na biblický nebo historický epos, ne na sedmnáct chlápků z Amsterdamu v dobách míru. Bez urážky vůči kapitánu Cocqovi. Proč je tedy Noční hlídka tak úžasná? Co mě trkne nejdřív, je Rembrandtovo nastolení rovnováhy mezi chaosem a souladem. Zjevně chtěl na plátně zachytit spoustu pohybu, ale výzvou bylo, jak takový pohyb, lidé naklonění všemi směry, provádějící různé činnosti, sladit do jednotného celku.

Základním kamenem, částí malby, která drží vše pohromadě, je dvojí postava kapitána a jeho poručíka, zbytek portrétu se od nich diagonálně odklání. Rembrandt tyto uhlopříčky namaloval přímo do portrétu ve formě zbraní a tyčí a nemá to jen dvourozměrný efekt.

Možná to nejpozoruhodnější je, že kapitán s poručíkem vypadají, že z roviny obrazu vystupují. Kapitánova dlaň ukazuje skupině vpřed, jako kdybyste ho za ni mohli chytit a vytáhnout z rámu. Poručíkova partyzána, zbraň podobná šípu v jeho levé ruce, je vykreslena v perspektivě tak umně, že by vás snad i mohla bodnout. Podle úhlu a umístění stínu zbraně na zemi doopravdy zasahuje za rovinu obrazu.

Nebo by alespoň měla. Rembrandtův další trik k dosažení tohoto efektu budou dobře znát filmaři. Postavy vpředu jsou namalovány detailně a ostře, ale čím více se kompozice prohlubuje, tím se vše zjemňuje a zamlžuje. Rembrandt napodobuje hloubku ostrosti, optický fenomén, který nechává zaostřené předměty vystoupit z pozadí.

To vše Rembrandt pečlivě naplánoval, aby kompozici upevnil kolem ústředních postav. Čím déle se na obraz díváte, tím více významů vystupuje z toho záchvatu horečné energie. Například tři muži se zbraněmi provádějí tři základní věci spojené s arkebuzou, hlavní zbraní této konkrétní skupiny.

Nabíjení, palba a čištění zásobníku na střelný prach. Jejich postoje se skoro dokonale shodují s rytinami z knihy Exercise of Arms, slavné příručky o používání zbraní, vydané na začátku století. Tato konkrétní stráž, kloveníři, je znovu naznačena v kuřeti, které visí mladé dívce u pasu. Podobný pařát figuroval na klovenírském erbu. Zatímco kapitánova dlaň ukazuje směrem k divákovi, její stín ukazuje na úlohu jeho spolku.

Obepíná znak Amsterdamu, lva a tři kříže. Kloveníři měli ochraňovat město. Další pozoruhodný rys je Rembrandtovo slavné zacházení se šerosvitem, využití výrazného kontrastu světla a stínu. Tato technika prvně nabyla významu s dílem Caravaggia, který užíval ostrých kontrastů a prudkého světla k výrazně dramatickému efektu. Rembrandtovi se tato technika zjevně zamlouvala, ale u něj světlo sloužilo jinému účelu.

Rembrandtův šerosvit je nejenom jemnější než Caravaggiův, ale v jeho malbách má světlo až božský rozměr. Jako kdyby se dotykem se svým subjektem stalo jeho součástí. V Noční hlídce Rembrandt šerosvit využívá k vyčlenění dvou hlavních postav, poručíka a dívky. Viděli jsme, že obě postavy nesou symboly, které odkazují na samotnou skupinu. Co se týče poručíka, jako kdyby kapitánovo svolávání ozářilo druhého velitele a jeho světlo měl zbytek skupiny následovat.

Přitom z hlediska kompozice dvě nasvícené postavy slouží skoro opačnému účelu. Místo aby skupinu sjednocovali, tak se zdá, že jsou dívka s poručíkem naschvál umístěni tak, aby skupinu rozbili na jednotlivce. Obklopením kapitána ho takřka vylučují. Díky jejich kontrastu nás zaujmou nahodilé pohyby a tváře každého muže.

Každý se zdá být ztracen ve vlastním světě. Noční hlídka zachycuje chvíle, než se skupina vydá za svým posláním. Malba v nás ale vyvolá pochyby, jestli tam vůbec dorazí. Tato malba byla vytvořena v roce 1642, kdy se blížil vítězný konec 80leté války se Španěly. MÜNSTERSKÝ MÍR, 30. LEDNA 1648 Nizozemci prosperovali a komunální stráže byly spíše formalitou než nutností.

V určité chvíli se tyto spolky staly pánskými kluby, kde si hráli se zbraněmi a přispívali na skupinové portréty. Není nepředstavitelné, že by si z nich Rembrandt tak trochu dělal legraci ve své nejslavnější malbě. To je ale napětí, které malíř v Noční hlídce zachytil. Nekonečný souboj mezi světlem a tmou, národem a jednotlivcem, chaosem a řádem.

Rembrandt nikdy nemohl dovolit jedné síle převážit v kompozici nad druhou, protože jinak by ztratil svou esenciální přísadu. Přísadu, o kterou se snažil a které dosahuje s účinkem, který z této malby dělá jednu z těch vůbec nejlepších. Pohyb. Ahoj, díky za zhlédnutí. Tato epizoda vznikla díky NordVPN. Pokud se jako já bojíte o své online soukromí a bezpečnost, měli byste používat VPN neboli virtuální privátní síť.

Abyste svá data udrželi v bezpečí, umožní vám vzdálené připojení, čímž skryjete svou IP adresu a soukromé informace. Párkrát mě hackování už vystrašilo a VPN mi pomáhá se uklidnit. NordVPN je tou nejlepší volbou. Právě vy můžete dostat 66% slevu z dvouletého programu, pokud navštívíte NordVPN.com/NERDWRITER, nebo použijte kód "Nerdwriter" při placení.

Už jsem pár VPN vyzkoušel a NordVPN je určitě má nejoblíbenější. Má nejenom šifrování na úrovni armády a 5000 serverů v 62 zemích, dá se používat zároveň až na 6 přístrojích, tedy počítačích i telefonech, takže až budete na wifi v kavárně nebo restauraci, jste v bezpečí. Není to složité. Připomínám, že NordVPN vám nabízí 66% slevu z dvouletého programu. Stačí jít na www.NordVPN.com/NERDWRITER nebo klikněte na odkaz v popisu, zaregistrujte se a ochraňte se.

Díky a příště!

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

3:19 - Depth of field = hloubka ostrosti (fotografický pojem)

10

Odpovědět

Díky, opraveno :)

00

Odpovědět

Video skvělé, překlad též.
Až na poslední slovo popisku :)
1.p.j.č. arkebuza, 1.p.mn.č. arkebuzy. 2.p.j.č. arkebuzy, 2.p.mn.č. arkebuz. Nikoli (arke)buzen, to je nějaké divné jméno pro čtyřprocentní (arke)menšinu :)

60

Odpovědět

Děkujeme za upozornění, vloudil se nám tam nějaký teplý šotek ;-)

141

Odpovědět

Hezké, ale autor taky zapomněl zmínit, že tento hromadný portrét Rembrandta skoro zrujnoval, Lidé, co si ho objednali byli naštváni protože každý zaplatil stejnou cenu, ale někdo byl vidět více, někdo méně. Dále je také uráželo to, že mají na obraze zastaralou zbroj, špatné držení pušky při nabíjení atd. Velkou důvěru namalovat "Noční hlídku" dostal Rembrandt právě na ukazovaném obraze Operace doktora Tulpa, který se naopak líbil tolik, že Rembrandta už tak slavného proslavil ještě víc. Ten ovšem namaloval 10 leted před Hlídkou.

350

Odpovědět

kámo, super, tieto info pod článkom milujem...rozširujúce a k veci. dík

91

Odpovědět

Říkal jsem si že tu arkebuzu drží nějak divně a že by ji tak asi nenabíjel...

11