Překrásné Norsko

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:115
Počet zobrazení:7 172

Cestovatelský nadšenec Erik Conover představuje sedm krás Norska, o kterých jste možná ani nevěděli.

Přepis titulků

NORSKO Norsko patří k nejvýjimečnějším a nejdrsnějším zemím na světě. Jsem zpět v New Yorku, kde točím video o mých oblíbených místech v Norsku. A začalo pršet. Déšť se vlastně k videu o Norsku dost hodí, protože jde o jednu z nejdeštivějších zemí světa. Jsem Erik Conover a tohle je můj video deník o cestování a o životě v New Yorku. Nedávno jsem se vrátil z týdenního výletu do Norska s Paul&Shark.

Jedná se o italskou značku oblečení a já točil kampaň na jejich bundu 777, kterou jsem v Norsku měl po dobu 7 dní a 7 aktivit. Dnes vám představím ta nejúžasnější místa, která jsem při testování bundy viděl. Než začnu, pokud se vám video bude líbit, ohodnoťte ho, sdílejte ho s přáteli a pokud jste tady noví, odebírejte a zapněte si upozornění, ať vždy víte, kdy vydám další cestovatelské video. A teď už pojďme na nejúžasnější místa v Norsku, která musíte vidět, abyste uvěřili, že existují.

Prvním místem je ledovec Nigardsbreen. Nachází se asi 30 km severně od vesnice Gaupne. Nigardsbreen je ve skutečnosti součástí největšího ledovce v kontinentální Evropě, kterým je ledovec Jostedalsbreen. K ledovci se dostanete malou lodí, která vás dopraví k úpatí přes tu nejčistší a nejtyrkysovější vodu, kterou jste kdy v životě viděli. Cesta od lesa k úpatí ledovce vám zabere asi půl hodiny. Na úpatí dostanete mačky, cepín a postroj.

Bez maček není možné na ledovec lézt, a dokonce dostanete i průvodce. Bližší informace budou v popisku. Jakmile vyrazíte, máte před sebou celkem asi 8 hodin cesty. Byl to jeden z nejzásadnějších cestovatelských zážitků v mém životě, ne-li ten nejzásadnější. Je jedna věc to vidět, ale když slyšíte kusy ledu velké jako budovy hýbat a lámat se... Bylo to jako obrovská živoucí masa ledu. Pokud chcete tento ledovec slézt, neváhejte, protože během několika následujících let roztaje.

Kde dříve ledovec končil? V roce 2001 až támhle dole. A jak dlouho tu ještě bude? - Dvacet let. - Dvacet let? Slyšeli jste sami. Dvacet let. Fakt, že to tu za dvacet let nebude... Až budu ve středním věku, možná to tu nebude... Jestli chcete slézt ledovec, udělejte to.

Nečekejte, dorazte sem a slezte ho. My jsme v půli cesty. Uvidíme se nahoře. Dalším místem jsou vodopády Langfossen, v překladu "dlouhé vodopády". Sem se člověk chodí spíše jen dívat než něco dělat. Jedete si tak po silnici a najednou slyšíte hluk, až rachot. Pak uvidíte mlhu a za rohem na vás čeká největší a nejhrozivější vodopád na světě. Měří více než 600 metrů. Podle světové databáze vodopádů je to jeden z nejlepších vodopádů světa. Jel jsem kolem něj cestou do města Voss, kde jsem sjížděl divokou vodu.

Langfossen je skvělé místo, kde zastavit, pokud jste na roadtripu po Norsku. Dejte si něco k jídlu a prostě jen vstřebávejte tu krásu. Stojí to za to. Další místo... Zastavte video a pokuste se vyslovit tohle slovo. Tohle dlouhatánské norské slovíčko v překladu znamená Atlantická cesta. Je známá jako nejnebezpečnější silnice světa, protože jsou zde v zimě silné bouřky. Když jsem po ní jel, bylo krásně jasno, takže jsem ji nezažil v zuřivé bouři. I tak si ale tu hrůzu umím představit. Jedná se o celkem osm mostů na 8274 metrů dlouhé silnici.

A teď pro vás mám nejlepší tip. Pokud se chystáte do Norska a točíte videa, fotíte... Investujte do dronu. Norsko zachycené z dronu prostě musíte vidět, což nás přivádí k další lokaci. Hluboko v horách západního Norska leží cesta Trollstigen. Trollstigen doslova znamená "trollí žebřík". Trollstigen je pastvou pro oči. Nikdy jsem neviděl místo, které by bylo tak...

Zaprvé stresující... Chystáme se sjet nejstrmější cyklostezku na světě. Je to jeden z momentů, kdy si život užíváte, ale zároveň se o něj bojíte. - Jedeme přímo dolů. Můžeme? - Můžeme! Čistě kvůli sklonu cesty. Pokud jedete na kole po kraji cesty a špatně zatočíte, přepadnete přes okraj a budete padat stovky metrů. Je to přímý spád z útesu do údolí.

Jedná se o nejtěžší a nejvyšší cyklostezku na světě. Přes 12 kilometrů téhle cesty má sklon úmorných sedm procent. Výhled seshora je prostě... Nedá se slovy popsat, jak dechberoucí a ohromný ten výhled do dálky je. Sjel jsem dolů... To kolo, to vám řeknu... Norsko je jednoznačně nejextrémnějším místem, kde jsem kdy byl. Krajina je tady prostě... Koukněte se na to! Místy jsem jel i 60 km/h.

Návštěvu tohoto místa můžu jen doporučit. Je dechberoucí v každém slova smyslu. Doslova vám dojde dech, obzvlášť při jízdě do kopce. Ale i dolů. Trollstigen je při návštěvě severozápadního Norska nutností, určitě si tam zajeďte. Vyjet nahoru byla ta nejnamáhavější věc v mém životě, ale ta cesta dolů za to stála. Dalšímu místu na seznamu se snad nic jiného nepodobá. Je to jako z románu nebo filmu. Co vám teď ukážu, vám vyrazí dech.

Další lokací a zároveň asi také nejzajímavějším místem na seznamu jsou nejsilnější vodní víry na světě. Nachází se v kraji Nordland a jde o nejprudší mořský proud na světě. Tyto vodní víry jsou tak velké, že by dokázaly pohltit lodě. Když jsme se k nim přiblížili, bylo cítit, jak nás do sebe vtahují. Až 400 milionů tun mořské vody proudí skrz 3 kilometry dlouhý a pouhých 150 metrů široký průliv co 6 hodin s každým přílivem a odlivem. Proudy dosahují maximální rychlosti až 37 km/h.

Nikdy jsem neviděl tak silné proudy. A jsou tu opravdové víry, jako když spláchnete. Takhle to vypadá, jen tisíckrát větší. Tak pojďme. Samotné víry jsou obrovské. Některé dosahují šířky až 10 metrů a hloubky 5 metrů v centru víru. Pět metrů hluboko! V den mé návštěvy nebyly zdaleka tak velké, a nedokážu si je tak velké a silné ani představit, i když takové bývají.

Nejdříve jsem byl dost skeptický a považoval to za hloupost nebo místní povídačky, ale je to opravdu tak. K víru se dostanete z města Bodø, kde si obléknete záchranný oblek. V docích jsem si říkal, proč si bereme arktické záchranné obleky. Ty obleky nejsou sranda. Jde o těžké vybavení pro přežití na moři, kde čekáte na záchranu. Z městečka je to pak asi 20 minut lodí jednou z nejkrásnějších scenérií přímořských hor, jakou jsem kdy viděl.

Průvodce nám vyprávěl o vojácích, kteří se vydali víry prohlédnout vybaveni kyslíkovými bombami a neopreny. Potopili se na dvě minuty. A když se konečně vynořili, byli o 800 metrů níže po proudu. Takhle silné ty proudy jsou. Měl jsem chuť si tam jít zaplavat, jsem dobrý plavec, ale ne dost dobrý na norské vodní víry. Seznam neuvěřitelných věcí a míst v Norsku uzavírá půlnoční slunce.

Bylo zvláštní sledovat, jak se zapadající slunce vznáší nad obzorem. Zapadalo asi do půlnoci, pak tam chvilku sedělo a v jednu ráno začalo vycházet. Půlnoční slunce je jev, ke kterému dochází v letních měsících za polárním kruhem, ale je viditelný i 80 km pod ním, jen ne v takové výšce. Biologické hodiny se vám rozhodí, protože jste unavení, ale venku je světlo. Je to zvláštní, bizarní jev. V Norsku se velmi těžko spí. Právě teď je půl jedné ráno, 11.

června, blíží se první letní den, nejdelší den v roce. Poslední dva dny jsem nespal, protože se prostě nesetmí, pořád je světlo, sledujte. Slunce zapadne tak akorát za obzor, že je tu v podstatě dvouhodinový západ, a pak zase vyjde zhruba ve dvě, ve tři čtvrtě na dvě ráno. Je to zvláštní, ale docela fajn. A to je vše. Seznam nejúžasnějších míst, která jsem během svých cest po Norsku viděl. Pokud se vám video líbilo, ohodnoťte ho.

Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jezdím do Norska často a jde dost vidět jak se mění a to hlavně díky turismu. Jezdí čím dál více lidí, dělají se parkoviště přímo pod stezkami, pohodlí turisty je nadevše. Před 10 lety jdete na výšlap pěšky z nejbližší vesnice a jste sami v přírodě, dnes polovina cesty vyasfaltovaná a musíte uhýbat autům, kde vás později čeká parkoviště a kvantum turistů. Nevím prostě to ztrácí to kouzlo... Mluvím o profláknutých místech...Trolltunga, Odda, Voringfossen, Praikestolen, atd...

PS: Nejlepší pocit je vidět 100 m frontu na fotku na trolltunze...

80

Odpovědět

Norové sami se za poslední generaci taky hodně změnili. Jsou zkažení štědrým sociálním systémem, který je v odlehlých končinách dotuje, aby tam zůstali a necpali se všichni na jih a do měst. Takže když norkovi rupne sněžná fréza, nechá ji stát, kde zdechla, a jde nafasovat novou. Všude nepořádek, staré stroje, lodě... Co moře vyplaví už se neuklízí. Skoro polovina populace je členy nebo podporovateli jakési obdoby komunistické strany, která je nabádá vést "třídní boj" např. prostřednictvím bonzování na sociálce a u zaměstnavatelů. Příroda je tam nádherná, ale lidi se tam zkazili... Mimochodem, byl jsem na všech místech zmiňovaných ve videu a myslím, že jsou v Norsku ještě lepší místa. A mimo Norsko znám taky pár lepších věcí. Pán je z těhle tak odvázanej, že myslím, že ještě toho v životě moc neviděl a nezažil, a je mamánkovskej modýlek...

10

Odpovědět

jasný... honem, rychle, přijďte na ledovec, všichni co nejdřív za 20 let zmizí... co na tom, že za část důvodů pro jeho úbytek je i zvýšený turismus.

91

Odpovědět

Tipy na místa fajn, ale ten týpek je extrémně nesympatický. Jeho samolibé záběry v džekit a plky o všem, jaké je to nej. Třeba nejlepší vodopád - co to je? Nebo ledovec zmizí za 20 let, tak všichni sem přijeďte a courejte po něm, protože to je edvenčr...

233

Odpovědět

and no poop!!!

60

Odpovědět

Když tak mluvil o té cyklostezce, myslel jsem, že to vezmou po skále rovnou dolů nějakou pěšinkou. Ale on nakonec jede po silnici až :D šedesátkou a tváří se jak kdyby to byl nějaký strašidelný downhill.

290

Odpovědět

Video záběry super, ale toho chlapa bych nemilosrdně vystříhal.

311

Odpovědět

Přiznávám, že při překladu jsem z něj taky chytal trochu amok :D ale kvůli těm záběrům by mi bylo líto sem video nedát ;)

121

Odpovědět

"ta neskutečná nádhera vám naprosto vyrazí dech"
Chápu, že je z toho nadšený, ale mohl by malinko ubrat toho hypu a superlativů. Jinak super video.

62