O čárku blíž

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:862
Počet zobrazení:15 497

Možná jste nedávno zaznamenali virální video amerického rappera a řečníka s pseudonymem Prince Ea, ve kterém se snažil poukázat na to, jak velkými jsme otroky sociálních sítí a chytrých mobilních telefonů. Nyní vám přinášíme jeho překlad. Poznámka: Pokud nevíte, co znamenají zkratky ve videu, zde je uveden jejich význam: OMG - Oh my God (Panebože, Bože můj) SRS - Serious (To myslíš vážně?) SMH - Shaking my head (Kroutit hlavou)

Přepis titulků

Věděli jste, že člověk stráví v průměru čtyři roky koukáním do telefonu? Je docela ironické, jak nás tyto dotykové displeje dokážou připravit o kontakt. Ale ve světě plném iMaců, iPadů a iPhonů se není čemu divit. Všude samé "já" a selfie. Ale ne dost "nás" a "my". Díky technologii jsme mnohem více sobečtí a odloučení než dříve. A zatímco se tvrdí, že nás spojuje, tak takovéto spojení není nic moc.

Tímto nechci být nezdvořilý, pane Zuckerbergu, ale musím říct, že byste měl Facebook označovat jako to, čím skutečně je. Anti-sociální sítí. Zatímco možná máme seznam plný přátel, spousta z nás je osamělá a bez přátel, protože přátelství jsou zničená více než displeje našich telefonů. Sedíme doma u počítače a měříme svoji sebeúctu počtem followerů a liků. Ignorujeme ty, kteří nás mají opravdu rádi. Radši napíšeme afektovaný příspěvek, než abychom si promluvili s někým, kdo nás může fyzicky obejmout.

Zdá se mi to? To mi řekněte vy, protože když jsem se chtěl sejít s kamarádem mezi čtyřma očima, napsal mi: "Tak jo, kdy chceš zaskypovat?" Odpověděl jsem mu: "OMG! SRS? SMH, SMH" A uvědomil jsem si: "A co já?" "To nemám dost trpělivosti na to, abych psal bez zkratek?" Naše generace je bombardována médii. Chatování se omezilo na fotky, na zprávy o 140 znacích. Videa jsou zrychlená, mají jen šest vteřin a vy se divíte, proč se porucha pozornosti rozšiřuje rychleji než 4G LTE, ale poslechněte si tohle...

Podle aktuálních studií udrží dospělý člověk pozornost o jednu vteřinu kratší dobu než závojnatka. Jestli jste jedním z těch lidí, nebo vodních živočichů, kteří tohle video ještě nezavřeli, tak vám gratuluji. Ale nechte mě ještě říct, že máte možnost volby! S tímhle nám nepomůže žádná automatická oprava, musíme to udělat sami. Vezměte rozum do hrsti a rozhodněte se...

Já už nechci dál kazit vzácné chvíle tím, že si je budu nahrávat na telefon. Prostě si je zapamatuji. Už nechci fotit svoje jídlo. Prostě ho sním. Nechci novou aplikaci, nový software ani nový update. A kdo říká, že musím počkat do čtvrtka, když chci nahrát nějakou starou fotku? Už mě nebaví být součástí téhle pompézní marnivosti a téhle přijímané formy digitálního šílenství. Myslete si, že jsem blázen, ale sním o světě, ve kterém se smějeme, když máme vybitou baterii.

To by totiž znamenalo, že jsme si o jednu čárku blíž. Překlad: sp00ne www.videacesky.cz

Komentáře (67)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nj ale to neni chyba sociálnych sieti že ich ľudia nevedia využívať. Ak si kúpim obraz a 15 hodín denne naňho čumím tak to tiež neznamená že umenie je zlo a treba sa obrazov zbaviť.

141

Odpovědět

Na co narážel s tím #TBT?

24

Odpovědět

to je throwback thursday, tzn. že ve čtvrtek lidi postujou svoje starý fotky, z dětství a tak...

110

Odpovědět

Připadá mi to jako Look Up, které bylo virální před rokem a tak se znovu okopčilo to samé a podle mě dost nepovedeně...

54

Odpovědět

Naprosto souhlasím se Zeckem. Internet a sociální sítě ve své podstatě nejsou žádný zlo. Záleží na lidech, jak je využijí. Naopak některé introverty můžou dostat mezi správnou skupinu lidí, kterou by jinak ve svém okolí nikdy nenašli. Kdyby nebyl internet, tak dodnes sedím v koutě s knížkou, lituju se, píšu depresivní deník a nedokážu promluvit s cizím člověkem. Lituju lidi, u kterých je to naopak, které technologie izoluje, namísto toho, aby jim otevřela nové obzory. Ale to už je zase jejich individuálním přístupem.

283

Odpovědět

Smutné jak je to pravdivé…

34

Odpovědět

Tady zase morálně nablito. Před deseti lety (v dobách mé poluce) byl vrcholem xchat a Nokie 3310, poslouchal jsem stejný sračky, kterými se dnes moje generace pohoršuje nad tou o deset let mladší. A takhle to pokračuje časem zpět až do doby, než se vynalezl gramofon. Každá generace bude s**t na tu druhou, technologie je jen perfektní záminkou. Generace dospívajících v 90. letech poslouchala stejnou písničku o televizi, několik předchozích zase o rádiu. Rock and Roll by se měl zakázat a poslouchat jenom vážná hudba, bla bla bla. Tady n**r ve videu určitě chodil po Bronxu se sluchátkama a walkmanem a přišlo mu to cool, ačkoliv o dvacet let starší n**r se divil, co je to za mládež, která ani nevnímá tak úžasné okolí a místo toho poslouchá sračky. Chudák Zuckerberg ukradne nápad, nechá NSA špehovat lidi a vydělává miliardy na reklamách, a tady se z toho bude dělat zase zabíjení lidství. Samotáři, nerdi případně pohodlní lidi by bez připojení k síti prostě seděli doma a čuměli do stropu. Představa, že by šli do lesa sbírat houby a cestou zpět to vzali přes seznamovací party, ta je naprosto směšná. Naopak, sociální sítě jsou perfektním nástrojem, jen holt nesmí být člověk kretén a z nástroje si udělat pána.

7412

Odpovědět

Odpovědět

Protože o tom píšou nějaký Slováci, tak je to automaticky dogma?

411

Odpovědět

+Bushido:D Nějací slováci :D Manfred Spitzer

42

Odpovědět

+BushidoProtože o tom píše nějakej Skopčák, tak je to automaticky dogma?

57

Odpovědět

Tak jinak. Extroverti se nám opět snaží diktovat, jak máme žít, co máme a co nemáme dělat, protože jak to dělaj oni, tak je to normální a ostatní sou divný a "nežijou reálnej život". Extrovertů je v populaci většina, takže snadno nabydou dojmu, že nemít potřebu chodit každej pátek na párty, neustále si s kamarádama kecat, nesedět v tichosti v koutě a číst si, je divný a mělo by se s tim něco dělat. Třeba natočit rapovanou básničku! Jenomže to JE náš život, reálnej život!
Introverti se tak chovali vždycky a chovat se tak budou, jen se mění prostředky. My prostě chceme bejt chvíli sami, abysme si odpočinuli a dobili energii. Při tom si čteme, posloucháme hudbu, koukáme na filmy/videa… a to tu bylo vždycky, jen teď je ta možnost mít to všechno v telefonu.
Takže extroverti, laskavě si žijte svý extrovertní životy a nás nechce si v tichosti čumět do telefonu a nemluvte na nás a do našeho způsobu života. Díky

Půlka toho videa naprosto přesně popisuje styl života introverta, druhá půlka tendenčně brečí nad aktuálníma trendama: Vine, softwarový aktualizace (bez těch by to asi moc nešlo, co?) a iPhone, iMac, selfie? To už bylo hodně ubohý

2216

Odpovědět

Wtf? Podle mě si to video moc nepochopil :D

915

Odpovědět

+AutoTo ty si ho vůbec nepochopil a ani to, o čem píšu

99

Odpovědět

A krásně se to projevuje i v komentářích tady, Nohal77, vaso, MikeHavliczek… a další hlupáčci. Selektivní paměť, nevzdělanost, zaslepenost vlastní sociální bublinou…

25

Odpovědět

+eXeOsobne si myslim, ze mas tiez ciastocne pravdu, ale to stracanie pozornosti povazujem za dost velky problem.

52

Odpovědět

Introvert se nebude masově vyskytovat na sociálních sítích, a tam se předvádět, nebo nasávat životy jiných lidí.

14

Odpovědět

+komunardPardon, má to být v množném čísle.

02

Odpovědět

+komunardBude

22

Odpovědět

+komunardA proč? Neexistuje nic extrovertnějšího, než snaha sdělovat něco velkému množství lidí, předvádět se před nimi, nebo si o nich naopak zjišťovat nepodstatné informace. Proč by to dělal někdo introvertní? Ten, pokud bude vůbec mít nějaké účty na těchto sítích, bude mít jen minimum "přátel" a bude tam trávit minimum času.

31

Odpovědět

Boha jeho, prosím tě mluv příště laskavě sám za sebe. Já se nabíjím tím že chodím do lesa a né čuměním do mobilu. Pro info, introvertů a extrovertů je tu zhruba půl na půl (takže žádná většina či menšina) a to že ten černoch natočil video neznamená automaticky že je extrovert který by nám tu chtěl kázat co máme a nemáme dělat. A vůbec tohle video nemá s introverzí/extroverzí nic společného. Do mobilů prostě čumí obě skupiny, tady se to prostě nedělí dle ničeho.Ten tvůj koment je prostě celý zcestný.

61

Odpovědět

Přece jen mám pocit, že o tomhle to video až tak nebylo. On nekritizuje lidi, co chtějí být chvilku sami, ale ty, co chtějí být s přáteli po síti.
Tvoje argumenty chápu. Taky jsem introvert s přídomkem "suchá", "nudná" apod. od ostatních, kteří nechápou, že - jak jsi to sám řekl - nemám potřebu furt chodit s lidmi někam ven.
Ale když už tam zajdu, tak to, co tam vidím, je podle mě tématem toho videa - sedíme s partou u stolu, ale nepovídáme si. Všichni čumí do mobilů. SMSkdy, facebook, co já vím, na čem tam ujíždí. Faktem je, že šli s partou někam ven, aby si pokecali, a místo toho hypnotizují telefony. Smutná realita, ale je to tak.

80

Odpovědět

Věčný souboj o starou známou věc. Někomu stačí jedno pivo, cigareta, hodina na PC ( nebo ani ta jednotka) a někdo se tím nechá prostě pohltit. Za to nemůžu technologie, za to si každý může sám.

13

Odpovědět

A můžeš nám vysvětlit, proč to popisuješ jako by to mělo bejt něco špatnýho? "za to si každý může sám"?

04

Odpovědět

Co nějaké tecjnologie...
Uvědomte si, že zhruba třetinu života prospíme!

Jinak díky technologiím se člověk může bavit s lidmi, se kterými chce, nejen s těmi, kteří jsou fyzicky kolem něj.
Před negativy zavírat oči nechci (a pokud je na tom někdo tak špatně, jak to popsal, tak je dobře, pokud ho toto video trochu popostrčí ven z jeho bubliny, pokud si myslí, že jeho bublina opravdu není dobrá), ale celkově jsou podle mě technologie a sociální sítě určitě pozitivní.

131

Odpovědět

Osamělost začíná být reálný problém, akorát každý kdo pociťuje osamělost o tom nemluví, protože má pocit, že v dnešní době sociálních sítí a neomezených možností kulturního vyžití je vyjmkou. Ale čísla mluví jasně, průměrná česká domácnost má nyní 2 členy a trend je klesající. Není to sice úplně přesné potvrzení toho co říkám, existují lidé, kteří jsou rádi sami (resp. nejsou osamělí, dva rozdílné termíny) a pak jsou lidé, kteří nejsou rádi sami, ale mají malý výběr, kvůli těm, co sami rádi jsou, a proto se stávají osamělými.

01

Odpovědět

+AutoOdpověď na otázku, jestli k tomu přispívá i Facebook je asi pro někoho jinýho, nejsem sociolog :D ale ten borec si asi myslí že jo.

01

Odpovědět

Tupac se vrátil!! :-O

06

Odpovědět

tak vítej zpátky, Tupče :)

80

Odpovědět

Díky internetu a Facebooku a všem možným dalším kravinám má stále více a více lidí dostupné informace které mohou v budoucnu využít. Je mi líto lidí kteří vidí budoucnost tak, jak je popsána ve videu. Díky smartphonům, Google, Facebooku máme přístup k informacím v řádech sekund. Stejně jako se zrychluje rozpínání vesmíru, tak stejně se zrychluje i vývoj nových technologií. A ten váš hejtovanej Facebook aspoň pomohl rozšířit nemoc ALS a tím oslovit lidi ve vyšších pozicích (a tím oslovit i potenciální dárce peněz). Je to o lidech co takové sítě používají. Ne o technologiích.

57

Odpovědět

"Facebook aspoň pomohl rozšířit nemoc ALS"... vážně ?

160

Odpovědět

Co z toho, ze budeme technologicky vyspeli, ked budeme chodit po Zemi jak vypatlani zombici ? Pointa videa je jednoznacna - straca sa medzi nami kontakt.
Napredujeme v ramci upadku.
Je mnoho veci, ktore sa daju pozitivne vyuzit - ako si pisal, ale nemam pocit, ze masy ludi v tejto dobe su natolko inteligentne, aby si zo vsetkeho zobrali iba to dobre a pritom nestracali kontakt s realitou, aku poznaju generacie pred nami.

31

Odpovědět

1) Ten konec bych přeložil spíš než "jsme si blíž" tak "jsme blíž k lidskosti" (protože tak to zní v originále a je to hezčí i v češtině (dle mého názoru))

2) Prosím lidi, aby si to pustili na youtubku a zapnuli si funkci automatických titulků ...řeknu vám, že tolik jsem se dlouho nenasmál... (mr. Zuckerberg aka "suck a Burke" a mnoho dalších šíleností :D )

141

Odpovědět

...a pak to apnul na fejs a tvítnul to kámošum, ať mu daj na jútúbku ňáký lajky. Pokrytec

318

Odpovědět

O co vlastně jde? Takové lidi jsou mi někde, nestýkám se s nimi, jsou to tupé ovce se kterými mám společné jen to, že musím trpět jejich přítomnost. Pitomé zřejmé a opakující se video pro "lajky", bez pointy jen poukazuje na "problém" ovcí a samo nemá řešení... jak říkám, kdo si fotí jídlo... nasrat.

710

Další