Obyčejný pochod do Mordoru - Epizoda 1

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:747
Počet zobrazení:10 057

Jak moc máte rádi Pána prstenů? Považujete se za věrné fanoušky? Připadá vám přečtení všech knih, zhlédnutí rozšířené verze trilogie a zakoupení modrého špičatého klobouku jako dostatečný výraz vaší neutuchající oddanosti? A co třeba zažít téměř stejné dobrodružství, jako zažili Frodo a Sam? Co takhle vyjít si na procházku do Mordoru? Ode dneška vám tento zážitek každou sobotu v 17:00 zprostředkuje jeden díl z webseriálu A Simple Walk Into Mordor. Přejeme příjemnou podívanou.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Kerry Shawcross a já Chris Demarais a jsme dva skalní fanoušci Pána prstenů. Filmy jsme viděli tucetkrát, pak jsme si pročetli knihy, pak ještě jednou, několikrát jsme opět zkoukli filmy a znovu si přečetli knihy. V Pánovi prstenů šli Frodo a Sam z Kraje až do srdce Mordoru, Hory osudu. Cesta jim trvala zhruba šest měsíců, nebo laicky řečeno - tři knihy. Přece víte, že do Mordoru se člověk jen tak nedostane. Ale jak je to vlastně daleko? Protože do Google Map nemůžete jednoduše zadat z "Kraje do Mordoru", prozkoumali jsme vzdálenost mezi filmovými lokacemi na Novém Zélandě, jak je použil Peter Jackson.

Ukázalo se, že Frodo a Sam šli do Mordoru dost velkou oklikou. Hobitín je zde, Roklinku točili až tady úplně dole, tady jsou doly Morie a hora, ze které udělali Horu osudu, je tady, hned vedle Hobitína. Fakticky. Přišli jsme na to, že celková vzdálenost mezi Hobitínem a horou Ngauruhoe, neboli Horou osudu, je pouze okolo 120 mil. 120 mil. Vypadá to, že do Mordoru by se člověk mohl jen tak dostat. Hned jak jsme si to uvědomili, naskočili jsme na letadlo a letěli na týden na Nový Zéland. Byla to dlouhá cesta, ale během letu jsme měli o zábavu postaráno.

Nacpali jsme si batohy kamerami, vybavením pro přežití i hobití výstrojí a zamířili do městečka Matamata, domova filmového Hobitína. Tohle je Nick, náš novozélandský průvodce, který půjde s námi a bude dokumentovat naši cestu. Máme šest dní na to, co Frodovi a Samovi trvalo tři filmy. Vezmeme naši oficiální repliku Prstenu moci do 120 mil vzdálené Hory osudu a zničíme jej. V pohodě, ne? Jak těžké to může být? Je to jen obyčejný pochod do Mordoru. A tak jsme se ocitli v místech, kde se točil Hobit a Pán Prstenů, připraveni započít naši téměř 200 kilometrů a 120 mil dlouhou cestu.

- Můžeme? - Jo, jdem na to. S dovolením. Pardon. Bohužel jsme byli zrovna uprostřed exkurze, takže byl náš odchod trochu trapný. Než jsme vyšli na cestu, museli jsme počkat, až prohlídka skončí, a tak jsme se jen poflakovali okolo. V knize to vypadalo mnohem větší!

Po nějaké době ale prohlídka skončila a konečně jsme mohli vyrazit. Hned jak jsme si ujasnili, kterým směrem Mordor je. - Můžu? - Dobře. - Nemůžeme jít prostě tamtudy? - Jo, pojďme. Abychom došli k Hoře osudu a stihli náš zpáteční let, budeme muset denně ujít v průměru 20 až 25 mil. Na začátku jsme si cestu zkrátili přes pole. - Podívejte na to malé jehňátko!

- Všechna jehňata jsou malá. - No jo, dobře. To je prostě nádhera. - Je to ta nejroztomilejší věc na světě! To bude náš oběd na večer! Ne počkat, obědy se nejí večer. Bude to naše večeře! Výkaly, kam se podíváš! Tohle se o Středozemi moc neví. - 50 procent jsou ho... - Jo, máme před sebou ještě hodně bobků. To snad ne! Zlomil jsem si vycházkovou hůl! - Krucinál! - No, to bylo rychlý. Končím!

Kašlu na to. - Ne, z toho nemůžeš pít. - Proč ne? - Nedoporučoval bych to, asi ti bude špatně. - To je asi voda pro krávy, co? - Jo. Idiot. - Je v tom elektřina? - Jo. - Proboha. Do háje, Chrisi, jestli dostanu ránu, protože používáš plastovou hračku, tak tě zaškrtím. Já to přelezu sám. Už bylo dost strašení! Máme tu křoví, ostnatý drát a dva elektrické ploty.

Nechci ti pomáhat, raději budu točit. Potřebuješ pomoct? - Teď můžeš točit ty a smát se mi. - Tak jo, dobře. - Pamatuj, ten vrchní je elektrický. - Vrchní je elektrický. To je jak ta scéna z Jurského parku, šplhám přes plot, dostanu ránu, spadnu a natluču si zadek. Dostal jsem to! - Promiň, smál jsem se. - Já se taky smál. - Takže kdybys byl ovce, vykadil by ses tu?

- Jo! Takový nádherný západ slunce, kouknu se, co asi teď dělá Kerry? Mám hlad! Tak to je náš první den, je asi půl jedné ráno. Poslední čtyři hodiny jsme pochodovali s těmihle čelovkami, co Chris koupil. Jsou to supr věcičky. Nemáme ani ponětí, kde jsme si postavili stan, takže ráno si zahrajeme malou hru, které říkám "Kde to jsme?" Chris a Kerry byli Novým Zélandem a zvířaty na farmách opravdu nadšení.

Udělal jsem si mezi krávami pár přátel. Šli jsme o něco pomalejším tempem, než jsem předpokládal, aby se Chris mohl honit zvířata. Jsme o 15 kilometrů pozadu za místem, kde jsme měli dneska být, a zítra to budeme muset dohnat. Takže zítřek bude velký den. Zítřek bude na prd. Děsí mě, že nám zbývá ujít víc než sto mil. A ještě víc kilometrů. Prsten udělá bác!

Ale do lávy. A ne na moje koleno. Další epizodu najdete již příští sobotu v 17:00 na www.videacesky.cz! Překlad: ABigWhiteWolf www.videacesky.cz

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

- Plán A: pořídit rybí oko
- Plán B: Pořídit Battery grip, nebo náhladní baterii do foťáku
- Plán C: Pořídit mapu a buzolu

všechno naplánováno, nic nepřirpaveno, ale máme v plánu cestu po Tepelsku s dokumentací rybího oka.

180

Odpovědět

Škoda, že ho ty krávy nenabraly nebo alespoň trochu neprohlaly. Alespoň by příště věděl, že zvířátka se mají nechávat v klidu :-)

190

Odpovědět

Tak jako musím říct, že super. Mají to vtipně natočený a i tak by mě ta jejich výprava bavila :D Fajn, že je něco takového zařazené na videa česky :)

190

Odpovědět

Nečekal bych, že tu objevím video od RoosterTeeth

180

Odpovědět

Mě akorád zaráží, jak někdo kdo viděl filmy a pak si přečetl knižky, muže mět žaludek na to, aby ty filmy viděl znovu.

1982

Odpovědět

Mě akorát zaráží Tvoje "d" ve slově akorát..

221

Odpovědět

Zdravím, tohle je můj první komentář a trochu mě mrzí že musí být lehce negativní. Video a potažmo celý seriál palec nahoru. Sám jsem s kamarádem podnikl spoustu vandrů (samozřejmě v menším) a uplně se mi vracejí vzpomínky:-). Jen mě mrzí ten začátek .. viděli jsem film a pak četli knihy, to mi dost vysvětluje, že co jim v televizi neřeknou, sami asi nezjistí. Například mě stačí otevřít své vydání a na přadsádce mám mapu i s měřítkem ..... nevidím pak tedy důvod se posmívat filmařům, že byli alespoň schopni si přečíst co pan Tolkien napsal.
Jinak jim držím palce, ukrojili si pořádnou porci :-)

187

Odpovědět

To jsem nějak nepochopil. Jako že je špatně když někdo napřed viděl filmy a až potom četl knížky? A nebo že mají špatnou mapu a ty vzdálenosti nemají správně? Díky za objasnění.

Jinak, první díl se mi líbil. Prostě dva nerdi jdou na vandr do Středozemě, co může být lepšího? :D

191

Odpovědět

Závist, hned bych jela taky..

191

Odpovědět

Kluci sympaťáci, dost se těším na pokračování :)

193

Odpovědět

Úžasné. :)) Kluci mají srdce dobrodruha a já jim ten výlet závidím. Je to něco, na co budou vzpomínat do konce života. Respekt kluci, moc bych tam chtěl být taky...

191

Odpovědět

škoda že tam v tom stadu nepotkali žadnýho berana a nebo bejka :D

181

Odpovědět

nebo skřeta :-D

193

Odpovědět

Nebylo by "Simply walk to Mordor" lepší přeložit spíše jako "Jednoduchá cesta do Mordoru", než "obyčejná"?

1854

Odpovědět

IMHO ne

186

Odpovědět

IMHO jo

1823

Odpovědět

+jahodajelikož je to jasně odvozeno od one does not simply walk into mordor, kde bylo simply ve významu lehké či jednoduché tak by dávalo smysl přeložit to tímto slovem. s tím že jednoduchá cesta do mordoru mi zní lépe než lehká, takže bych se přikláněl k navrhované překladu. snad jsem se do toho nezamotal a je to pochopitelné.

191

Odpovědět

people walking to a fucking volcano

184

Odpovědět

No, problém je v tom, že to brali podle toho, jak to bylo při natáčení filmu, kdyby N. Zéland byl jako v knížce, tak by to bylo asi horší... :D
Každopádně super, těším se na další díly. :)

183

Odpovědět

Dobrý. Zrovna minulý prázdniny jsme si s kamošem usmysleli že se vydáme na nějakej pořádnej pochod smrti:). Tak jsme vzali bágly a vyrazili na cestu z Brna do Vídně, cca 150 km podle mapy.cz vytyčenou trasou. :D A měli jsme na to taky jen týden, za týden jsem totiž musel být ve špitále na operaci která byla už objednaná měsíce dopředu(:D). Sice to asi nebylo tak kůl jako ve videu :D, bylo to mnohem víc propocenější a opilejší, ale parádní zážitek. A když si vzpomenu na únavu třeba během čtvrtého, pátého dne, tak už se těším na další videa a jak to budou kucí zvládat. :D

183

Odpovědět

Vypadá to zatím dobře.

181

Další