Dr. ManhattanHistorie komiksových postav

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 27
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:140
Počet zobrazení:5 971

Zářivý stoický polobůh s perfektní muskulaturou a bez potřeby nosit kalhoty se mihnul již ve videu popisujícím příběh jiného Strážce, Rorschacha. Jaký je ovšem jeho příběh?

Přepis titulků

překlad: Maty www.VideaČesky.cz Božská bytost, která se přenesla přes potřebu nosit kalhoty. Vítejte u WatchMojo.com, dnes se podíváme na historii postavy Jonathana Ostermana, známého spíš jako Dr. Manhattan. Dobrý večer, Rorschachu. Dr. Manhattane. - Víš, proč jsem tu?

- Vím. Jako u většiny postav existuje i zde vícero verzí jeho původu a minulosti. My se rozhodli zaměřit především na tu, která začla roku 1986 v dvanáctém díle série Strážci. Ačkoliv se od prvního čísla objevoval ve své božské modré podobě, jeho původ byl vysvětlen až ve čtvrtém výtisku, ve kterém modrý polobůh demonstroval svou schopnost manipulovat časem a prostorem.

Uchýlil se dobrovolně do exilu na Mars, protože věřil, že lidem, s kterými přijde do kontaktu, způsobuje rakovinu. Je 12. února 1981. Wallie zemřel na rakovinu. Já jsem prý byl příčinou. Později bylo vysvětleno, že když mu bylo třicet, byl najat jako výzkumný pracovník pro pokusy se silovým polem. Snažil se v nich přijít na to, jak hmota drží pohromadě.

nepočítaje gravitaci a elementární zákony fyziky. Během prací se začal vídat se svou kolegyní a trápilo ho, že není schopen spravit její hodinky. Jednoho osudného dne, kdy se vracel do testovací komory pro kabát, zabouchly se za ním dveře a stroj se aktivoval. Jakmile se rozjel, jeho kolegové, včetně přítelkyně, mohli jen v hrůze bezmocně sledovat, jak se John naposledy podíval na hodinky, než ho přístroj roztrhal na atomy.

Měsíce po svém pohřbu se John začal postupně opět zhmotňovat, vždy značně neúplný, než se objevil ve své nové, všemocné modré podobě. Když se znovu setkal s přítelkyní, jeho nově nabytá nesmrtelnost a hluboké vědecké prozření jejich vztahu nepomáhalo.

Ona stárla, John ale zůstával pořád stejný. Mezitím ho kontaktovala vláda, aby pomohl jejím vojemským zájmům. Tehdy si označil čelo znakem atomu vodíku a přijal jméno Dr. Manhattan jako odkaz na neslavný projekt, ze kterého vzešla atomová bomba. Mám-li mít symbol, pak takový, který respektuji.

V následujících letech Manhattan spolupracoval s dalšími superhrdiny. V roce 1961 přiznal, že nejen že věděl, že Kennedy měl být zastřelen, ale i jak to celé proběhne. Pomohl Spojeným státům vyhrát válku ve Vietnamu, kde spolupracoval s Edwardem Blakem, známým pod jménem Komediant. Se svou bývalou kolegyní a přítelkyní, nyní již v podstatně starším věku, se konečně rozešli, když si John začal s mladší ženou Laurie Juspeczyk, maskovanou hrdinkou jménem Hedvábný přízrak.

Janey na mě křičí, že lovím zajíčky. Rozzuřeně pláče. Ptá se, jestli je to kvůli jejímu věku. Je. Manhattan postupně začal ztrácet veškeré zbytky svého lidství.

K lidským starostem projevoval jen mizivý zájem. Zjistil, že je méně a méně schopen se emocionálně spojit se svou přítelkyní. Jeho neomezené schopnosti jej od ní odcizily, a stejně jako jeho předchozí partnerka jej Laurie opustila. Manhattan se poté objevil v televizi, aby vůbec poprvé zodpověděl dotazy veřejnosti. Právě tam uvěřil, že se stal příčinou rakoviny svých blízkých a milovaných. Otřesen a zahlcen otázkami Manhattan všechny z místnosti doslova teleportoval pryč.

Udělal pár posledních zastávek na Zemi a přenesl sám sebe na Mars. Nechte mě být! Tam si postavil zvláštní zámek z krystalových hodin, a rozjímal o svém původu a povaze lidstva. Uvědomil si, že Studená válka se stupňuje a že Zemi brzy čeká nukleární zima. Nadcházející události mu ale byly lhostejné.

Když teleportoval na Mars Laurie, přesvědčila ho, aby v sobě našel zbytek svého lidství a pomohl Zemi vypořádat se s nadcházejícím konfliktem. Když se vrátili, bylo již ovšem pozdě. Hrozivý plán ústící ve zničení New Yorku již proběhl. Když se s Laurie pokusili zasáhnout a přivést pachatele ke spravedlnosti, John padl do pasti a zdálo se, že se vypařil. Samozřejmě tomu tak ale nebylo.

Znovu se zhmotnil a pokud necítil vztek, měl k tomu blízko. Spolu s ostatními hrdiny se znovuujistil o skutečném účelu plánu: ukončit Studenou válku a sjednotit svět proti domnělému společnému nepříteli. Ve filmu je za tohoto nepřítele považován právě Manhattan. V komiksu se ovšem za strůjce katastrofy považuje mimozemský útok. Jak to myslíš, tvoje dílo?

Není moje. Jenom to tak mělo vypadat. Tak či onak, okolnosti nově nalezeného míru, ač založeného na lži, bylo nutno před lidstvem uchovat v tajnosti. Musel ale zabít svého starého přítele Rorschacha, jemuž jeho nezlomný morál diktoval vyjít s pravdou na světlo. Manhattan později řekl, že ačkoliv znovunabyl zájmu o lidské životy, odchází do jiné galaxie, kterou považoval za "méně komplikovanou."

Domníval se, že třeba bude schopen vytvořit v ní život a ze Země navždy zmizel. Jste fandy nesmrtelného nahatého Strážce? Pro další vzrušující příběhy navštivte WatchMojo.com. Sbohem, Rorschachu.

Nebyla zrovna sranda se sem za tebou dostat. Nikam nejdu, dokud ti neřeknu...

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A víte, vy k****i, že je to jen fiktivní postava?? :)

00

Odpovědět

atom vodíku? A já myslel, že je to země, kterou obíhá měsíc.

00

Odpovědět

Teď jsem s ekouknul na tu scénu, kde si dělá ten symbol na hlavě. Sice tam je, ale bez komentáře: "Mám-li mít symbol, tak takový, který respektuji." A v té scéně v televizi teleportuje sebe na Mars.

00

Odpovědět

prosím viac od watchmojo

40

Odpovědět

Prosím hoďte nahoru do popisku "SPOILER ALERT"
Vždyť to vyzrazuje to většinu důležitejch dějovejch zvratů. Díky

710

Odpovědět


Odpovědět

Tak jsem se teda nechal ukecat a dam Strazcum druhou sanci. Poprve jsem to videl prave pred 6 roky a vubec me to nenadchlo. Ale dnes jsem si nasel Ultimate cut, takze mam pred sebou o 53 minut vice filmu, tak verim, ze me podruhe zaujme uz podle Rorschacha a Dr. Manhattana jsem mel nutkani si to hned pustit

90

Odpovědět

kde? Nemuzu Ultimate cut sehnat.

40

Odpovědět

+pajliobavam se ukamenovani, ale je to na cztorrentu.

50

Odpovědět

Podle mě je "normální" verze lepší a nemá cenu si to protahovat o další hodinu.

01

Odpovědět

moje najoblubenejšia komixová postava :)

72

Odpovědět

A já myslel, že ten znak na jeho čele znamená symbol země s měsícem.

62

Odpovědět

Dr. Manhattan je pí*a zabil Rorschacha.

97

Odpovědět

neasi byl by cool kdyby nezabil nejlepšího z nejlepších

30

Odpovědět

+kokosPS: když byl tak mega hustej proč mu nevymazal vzpomínky na ten incident nebo nevrátil čas a nezařídil, aby se to nedozvěděl, nebo ho neportnul někam na jinou planetu? Nojo ono zabít ho je totiž jednodušší

182

Odpovědět

+kokosDr. Manhattanovi schopnosti pramenili z fyzikálních zákonů ve smyslu ovládání hmoty, času a prostoru, proto těžko říct zda by dokázal někomu vymazat paměť, podle mě spíš ne.

112

Odpovědět

+kokoskokos: Dr Manhatan nebyl zas tak silnej, nedokázal ani zneškodnit sovětský nukleární bomby.

60

Odpovědět

+kokoskokos: Teleportovat ho na jinou planetu by znamenalo smrt.
A vymazání vzpomínek by možná byl schopen, ale i kdyby to uměl provést bezpečně, neměl zájem to udělat. Rorschach ho dvakrát nezajímal a on se nezdržoval tím, že by si věci komplikoval.

10

Odpovědět

+kokosRorschach pro něj byl jen zajímavý chodící shluk molekul, který znal osobně. Ale necítil k němu nějaké emoce.

10

Odpovědět

Já bych ani nepovažoval za poloboha, spíš za boha. Protože kdo ovládá čas, může všechno.

17

Odpovědět

To je sice pěkný, ale Dr. Manhattan neovládá čas. Jen vidí do budoucnosti a do minulosti po vlastní časové linii. Navíc mlhavě, protože spousta věcí se dá změnit a on se musí chovat podle určitého řádu, což je nejvíc na palici. Když víš co se stane ale nemůžeš s tím vlastně nic dělat, jen hrát hru dál. Je to jak loutkové divadlo. Svým způsobem jsme tak mi "nevědoucí" na tom lépe. :)

70

Odpovědět

+Gustik5Přesněji, on vnímá celou svou časovou linii. Ta nejistota byla způsobena tachony. Bez takového omezujícího prostředku by mlhavě neviděl.

00

Odpovědět

Dr manhaten nebyl bůh ani polobůh. Jednak neumí ovládat čas ale pouze ho vídí, a nemůže ho změnit. Pak Dr manhaten nedokázal ani znškodnit všechny sovětský bomby, težko ho můžem považovat za boha.

60

Odpovědět

+Honz@Možná že by mohl, ale kdo by ses tím sral..:-D

60

Odpovědět

Vysvetľovať príbehy watchmenov je trochu zbytočne. Ten komiks vychádzal rok a má 12 dielov. Praktický všetko tým pádom šlo napchať do filmu narozdiel od iných nekonečných komiksov.

202

Odpovědět

Plus dostala ještě většina postav vlastní minisérii Before Watchmen.

11

Odpovědět

+ElhonzoViděl jsem film a četl jen původní komiks a ani u Rorschacha ani u Manhattana jsem nenarazil na jedinou informaci, kterou bych nevěděl. Takže i pokud ta minisérie obsahuje víc informací, tak tady použity nebyly. Tím pádem souhlasím, že to video poněkud postrádá smysl, protože se stačí podívat na film. Naopak kdo film neviděl, tak by se na toto neměl dívat, protože to vyspoiluje nejdůležitější dějové zvraty.

121

Odpovědět

Třeba počátek tý lesbičky tam nebyl.

20

Odpovědět

Měl jsem ho rád, dokud nezabil Rorschacha.

482

Odpovědět

DO IT!

181

Odpovědět

On umřít chtěl.

155