Pohádkové pohromy: Bláznivá Locika

Thumbnail play icon
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:403
Počet zobrazení:7 742

Už vás někdy zarazilo, jak moc jsou originální verze pohádek odlišné od jejich moderní podoby, nebo jak nesmylsné některé z nich vlastně jsou? Dnes si Carrie Hope Fletcher vezme na paškál známou pohádku bratří Grimmů - Lociku (Rapunzel).

Přepis titulků

Locika je jednou z nejbláznivějších žen v historii fikce. Nevím, jestli jste si toho všimli, ale je pojmenovaná po salátu. Odtud to pochází, locika je druh salátu. A pohádka je o tom, že jedna čarodějnice má velkou zahradu, kde je nějaká locika. A na druhé straně zahrady žije žena. Uvidí ten salát a jakmile ho uvidí, posedne ji touha po tom salátu. A ta touha je tak silná, že pokud nesní nějaký salát, tak umře. "Já...

mám salát vážně ráda, a co víc, pokud ho nesním, tak umřu." "Jestli do sebe nedostanu trochu tý zelený věci, bude z tebe vdovec." Její muž, protože je naprosto dokonalým mužem, přeleze zeď do tý zahrady a začne si nacpávat kapsy locikou. A čarodějnice ho samozřejmě chytí: "Co to děláš? To je moje! Ruce pryč!" Tak jí řekne: "Moje žena by vážně chtěla ten salát a jestli ho nedostane, tak umře." A čarodějnice řekne: "Dobře, můžeš si vzít salátu, kolik chceš, pokud mi za to dáš své prvorozené dítě." To už je podruhé, co někdo chtěl prvorozené dítě výměnou za něco.

A já nechápu proč! Řekněte si o peníze, nebo o dům, já nevím. Chtějte něco lepšího než dítě! Takže žena se nacpe salátem a narodí se jí dítě. V pohádce není žádný vysvětlení, ale to dítě prostě odevzdaji. "Měla jsem salát, narodilo se mi děcko. Ještě bych si dala trochu salátu, děcko si vezmi." Já si myslela, že Locika byla ve věži zamčená celý svůj život, ale podle všeho ji tam čarodějnice zamkla až ve dvanácti, protože tak dlouho trvalo, než jí narostly vlasy, po kterých čarodějnice lezla nahoru.

A aby se tam dostala, čarodějnice volala: "Lociko, Lociko, spusť dolů své vlasy!" Pak Locika spustí vlasy, čarodějnice se chytí a Locika ji vytáhne nahoru. Jednoho dne kolem náhodou jede princ. Na koni. Nedělá jen tohle. A uslyší Locičin zpěv z vrcholku věže, okamžitě se do jejího zpěvu zamiluje a chce vědět, komu ten hlas patří.

Tak se schová a vidí čarodějnici volat: "Lociko, Lociko, spusť dolů své vlasy!" Pak čeká, až čarodějnice sleze a odejde, pak dojde ke spodku věže a zkusí štěstí: "Lociko, Lociko, spusť dolů své vlasy!" a ona spustí vlasy. Locika ve věži měla jenom jednoho návštěvníka, starou, otrhanou čarodějnici, která bude mít určitě úplně jiný hlas, než má princ. Takže když princ zavolal: "Lociko, Lociko, spusť dolů své vlasy!" tak kam jsi dala rozum, Lociko?

Nevěř cizím lidem! Takže princ tam vyleze a vlastně jí řekne, že se mu vážně líbí, jak zpívá, a protože je to pohádka, tak se do sebe zamilují. A ona mu řekne, ať jí přijde navštívit každou noc potom, co odejde čarodějnice a přinese jí vlákno hedvábí, aby si upletla žebřík. A až spolu utečou, tak on jí sleze po vlasech a ona pak sleze po žebříku. Takže každou noc po čarodějnici přijde princ s hedvábím. Ale po čase jsou Locičiny šaty trochu těsnější v pase. Takže princ si tam asi nechodí jen popovídat.

Že jo? A teď to začne být úplně na hlavu. Za Locikou do věže chodili jenom dva lidi - čarodějnice a princ - a první z nich neměl vědět o tom druhém. A v pohádce se píše, že "ve chvíli zapomnění" se Locika jednoho dne zeptá čarodějnice: "Jak to, že prince do věže vytáhnu mnohem snadněji, než tebe?" Žiješ ve věži!

Většinu svého života! Měla jsi jen jedno tajemství! Jednu věc! Jen jednu věc a nic víc, Lociko! A ty to jen tak vyžvaníš, ty bláznivá holko! Čarodějnice se samozřejmě naštve, ušmikne Locice vlasy a dovleče ji do lesa, kde ji nechá. Princ v noci zase dorazí, protože neví, co se stalo. a zavolá: "Lociko, Lociko, spusť dolů své vlasy!" čarodějnice je vyhodí, princ tam vyleze a zarazí se: "Ty nejsi Locika..."

Čarodějnice princi řekne, že Locika je mrtvá a princ je tam nešťastnej, že se vrhne z věže, ale nějak pád přežije a přistane v trnitém křoví a dva trny bu vypíchnou oči. Takže je slepý, ale naživu. Pár let princ bloudí lesem, dokud neuslyší ženský zpěv, což je samozřejmě Locika, která teď má dvě děti. Kde ty se asi vzaly? A když se spolu znovu setkali, tak Locika prý plakala do jeho obličeje a dvě slzy mu stečou do očí a on najednou znovu vidí.

Praštěný... Praštěný... Překlad: Atevi www.videacesky.cz To já jsem ti omylem spálila koberec. Promiň. P.S. Chybíš mi a vždycky budeš těstovinami pro můj sýr. Já si říkám, že když její slzy mají takovou sílu, tak by měla brečet a brečet, aby naplnila pokoj, a vyplavala navrch a pak vyjela z okna na obří vlně ze slz. Hotovo.

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Má docela dobré postřehy, ale kvůli tomu příšernýmu střihu se na to skoro nedá koukat :-(

192

Odpovědět

Ksakru tahle blogerka je snad ta nejnudnější,k tomu mě štval její hlas a jsou to snad pohádky kdo ksakru potřebuje racionální vysvětlení pohádek.Jsou to pohádky,nic takovýho mít nemusí.

1815

Odpovědět

Jééé další Carrie :) Měli byste přeložit nějaká videa s ní A s Alexem. třeba to jak Alex skládá zkoušku z přátelství :D

( http://www.youtube.com/watch?v=cQTD0J9GaYo&list=TLc0ve88DV-DsAf-8f5-LZneSQxl4ylRse )

190

Odpovědět

A teď když na to video znovu koukám tak si říkám, že by to přišlo nudný všem, pokud Alexe a Carrie neznají :D Tak nic... ignore me :D

190

Odpovědět

to este slecna necitala Dobsinskeho, to by sa jej aj tie rozkosne brcky narovnali :D

180

Odpovědět

na vlásku miluju! ale tahle slečna se mi zdála brutálně nudná, někdy v polovině jsem to musela vypnout, bo už jsem ji měla plné zuby.

1813

Odpovědět

Hele na co tam potřebovali ten žebřík když by se mohla spustit na vlastních vlasech ?

183

Odpovědět

Mě spíš zajímá, jak jí čarodějnice pak dostala z té věže... a odtáhla do lesa... Ale možná se spustili no... divný...

181

Odpovědět

A přitom tohle je jedna z mých nejoblíbenějších pohádek, potom je to Dupinožka a po tom asi sůl na d zlato :D

Ale furt dobrý, asi před týdnem jsem byla na základní škole a četla jsem si tam pohásky dětí z prvního ročníku.
Jeden měl pohádku o tom, jak král a královna měli Prince a princeznu, a jak to tak bývá byl nějakej malér a princezna byla zakletá a ten princ ji šel vysvobodit, a zachránil ji a potom se spolu vzali a měli plno dětí...
Já vám nevím, ale to trochu zavání incestem :D

182

Odpovědět

Jestli ti vadí incest, tak ani nekoukej na Game of thrones :)

181

Odpovědět

Tak tuhle pohádku jsem neslyšela :D Asi mají v její rodné zemi ty pohádky jinak :D

189

Odpovědět

Možná to bude tím, že v originále nejsou Grimmové až tak uplně pro děti ?

181

Odpovědět

Jen tak mimochodem, proč ježibaba chodila navštěvovat princeznu do věže? ... Ono vlastně nic v téhle pohádce nemá racionální vysvětlení, že jo...

183

Odpovědět

No třeba jí nosila jídlo a tak? Když jsi holka zavřená ve věži, tak máš asi dost omezený výběr míst, kam můžeš chodit na nákup. Jinak podle verze pohádky, kterou znám já, měla ta čarodějnice Lociku opravdu ráda jako svou dceru - do věže ji zavřela, aby ji ochránila před vnějším světem.

180

Odpovědět

Já teda viděla jen film a tam si nějak chodila čerpat sílu z těch jejich vlasů, ne..? Aby byla věčně mladá...? Ale říkám.. to je film.

185

Odpovědět


Odpovědět


Odpovědět

Ale je stejně zajímavý, jak se časem ty pohádky mění...já například znám Lociku trochu jinak. Jednak si pamatuju, že na začátku ta žena byla těhotná, proto měla tak neodolatelnou chuť na ten salát a proto asi čarodějnici napadlo, že si to dítě vezme :) A pokud se nepletu, tak znám verzi, kdy na konci čarodějnice svrhne snad oba z té věže nebo spadnou nebo nevím a v tom trní oslepnou oba a zůstanou slepí (nebo alespoň ten princ minimálně) a ty dvě děti mají až potom... Tak nevím, co je to za verzi, ale ta její bude asi ta pravá a originální :)

180

Odpovědět

Nejhezčí pohádka je stejně s Čerty nejsou žerty..

188

Odpovědět

Princ a 12-ti letá princezna mají sex a dítě ? To by se mělo zfilmovat !

1812

Odpovědět

A jak jsi přišel na těch dvanáct? Ona říká, že jí čarodějnice zavřela do věže, když jí bylo dvanáct, ale to neznamená, že hned v tu dobu přijel ten princ...ten mohl přijet, až když jí bylo třeba osmnáct... :D

182

Odpovědět

+kriststeTo už by ten film byl ale o ničem.. xD

181

Odpovědět

+kriststeTakovýhle chytrolíny uplně miluju. Zkazí každej vtip, jen aby se ukázali. Ach jo :(

1811

Odpovědět

+kriststeA kde se říká, že přijel až když jí bylo 18 ?

188

Odpovědět

Tak on to měl být vtip? Tak to pardon, mě to totiž nepřišlo moc vtipné, takže jsem to jako vtip nebrala :p

180

Odpovědět

V poslednej dobe je tu nejak veľa anglánov... Ten ich prízvuk je neznesitelný

1866

Odpovědět

a ty jsi zase slovák, váš přízvuk je taky nesnesitelný. Běž si stěžovat na videaslovensky

196

Odpovědět

+Babolat7to nie je prízvuk, to je náš jazyk :D

1913
Další