Faunův labyrint: Neposlušná pohádkaNerdwriter1

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:185
Počet zobrazení:11 434

Jak vnímáme pohádky a je Faunův labyrint pohádkou? Evan se v této epizodě zamyslí nad tímto filmem, který by určitě mnoho z nás za pohádku neoznačilo. 

Musím jen upozornit, že video obsahuje celou řadu spoilerů včetně toho, jak to celé dopadne. 

Přepis titulků

VIDEO OBSAHUJE SPOILERY K FILMU FAUNŮV LABYRINT! Myslím, že je v pořádku začít analýzu Faunova Labyrintu od Guilerma del Tora spoilerem. Ofélie, hlavní hrdinka, na konci zemře. Myslím, že je v pořádku to říci, protože del Toro dělá to samé i ve filmu. První záběr Faunova labyrintu je současně konec filmu. A tím del Toro konec komplikuje. Ale než se k němu dostaneme, řekněme si pár věcí o pohádkách. Pro většinu z nás je zdrojem pohádek Walt Disney.

Není to náhoda. Walt Disney se pasoval králem pohádek, když natočil klasické pohádky jako Sněhurku, Popelku nebo Šípkovou Růženku zcela novým způsobem a k těmto adaptacím vznikla autorská práva. Avšak protože byl film poměrně novým médiem, ujmutí se královského trůnu vyžadovalo po Disneym, aby zůstal věrný původním verzím těchto příběhů, které zpopularizoval Charles Perrault a bratři Grimmové. Přechod z knihy do kin udělal co nejhladší, a dokonce zašel tak daleko, že začíná filmy otevřením knížky.

Disney byl chytrý. Jeho filmy jsou nyní považovány za klasiku. A přesto, že zůstal věrný předloze z 19. století, zůstal věrný a prohloubil rovněž morálnost 19. století. Konzervativní patriarchální systém hodnot, ve kterém princ vždy přijde na pomoc bezmocné hrdince. Systém hodnot, který byl i tehdy zastaralý. Tímto způsobem Disney omezil věci, které jsou v pohádkách možné.

Ve Faunově Labyrintu se Guillermo del Toro pokouší zbořit tyto hranice a dělá to tak, že mění kontext těchto příběhů. Namísto čerpání z jednoho zdroje čerpá del Toro z velkého množství zdrojů, a ani jednomu nepřikládá větší váhu než druhému, přičemž je nechává působit jeden proti druhému, aby tak vytvořil nový kontext. Film vypráví příběh malé holky Ofélie a její matky Karmen, která se rozhodne žít s vysoce postaveným fašistou Vidalem pět let po konci španělské občanské války.

Vidal se snaží potlačit poslední zbytky odboje v horách, zatímco očekává narození svého dítěte. Ofélie se mezitím ocitne na kouzelné výpravě poté, co jí Faun poví, že je ztracenou princeznou podzemního království. Odtud se příběh odvíjí ve dvou paralelních dějových liniích. Stává se kouzelnou výpravou a politickým dramatem. Důležité je, že ani jeden příběh nestahuje dolů ten druhý.

Del Toro toho docílil kombinací těchto příběhů způsobem, který činí jakoukoliv snahu o jejich vysvětlení problematickou. Na konci filmu vidíme zdánlivě tvrdou ránu příběhu Ofélie. Vidal přijde k Ofélii mluvící s Faunem, a když kamera přistoupí k jeho pohledu, Faun je pryč. To se zdá být jasným důkazem, že si Ofélie výpravu vysnila, aby se snáze vypořádala se svým smutným životem. Ale pokud se vrátíme, vidíme, jak del Toro komplikuje onu scénu tím, že Vidal vypil silnou dávku léků na spaní.

Jinde jsou drogami způsobené halucinace použity k vysvětlení toho, proč lidé vidí nadpřirozené věci, ale ve Faunově labyrintu je to naopak. Del Toro využívá tohoto prostředku, abychom pochybovali o tom, co Vidal vidí. Tady i jinde film odmítá uposlechnout naši touhu po vševysvětlujícím rozuzlení. Neposlušnost je samozřejmě v tomto filmu hlavním tématem. Proč jsi mě neuposlechl?

Uposlechnout, jen tak, uposlechnout bez otázek je něco, čeho jsou schopni jen lidé jako vy, kapitáne. Zatímco v mnoha jiných pohádkách je neposlušnost využita pro začátek příběhu, tady je neposlušnost zobrazena jako zásadní a důležitá hodnota. Vidíme neposlušnost rebelů, kteří chtějí osvobodit Španělsko ze spáru fašismu. Neposlušnost Mercedes, která spolupracuje s rebely a samozřejmě neposlušnost Ofélie, která zpochybňuje a nedbá příkazů své matky, kapitána a Fauna.

Ale nejpůsobivější neposlušnost je ta zobrazená v samém kontextu filmu. A tady se dostávají ke slovu del Torovy odkazy. Dociluje toho mnoha výklady toho, co vidíme, kterými podlamuje autoritativní postavy Vidala a obecně fašistů a vzájemně se ovlivňujícími odkazy, jejichž vyznění je čistě naší volbou. Vezměte si všechny ty odkazy v sídle Fauna. Vidíme obra, který si užívá jedení dítěte, a jiné mytologie, jako Krampuse nebo odkazy na řeckého titána Kronose, který pozřel své děti, aby stejně jako fašismus ve Španělsku zabránil mladým lidem zaujmout své místo.

Měl bych také zmínit, že Kronos je název prvního del Torova filmu. Je to jedna věcí, která s ním spojuje jeho práci. Stůl odkazuje na předešlou scénu a Fauna staví do stejné pozice jako Vidala, který následně zabije dítě. Hromada bot odkazuje na Oféliiny červené boty, které dostane v pozdější fázi filmu a jsou samy o sobě odkazem na Čaroděje ze země Oz a film z roku 1948 od Powella a Pressburgera.

Můžeme si to také vyložit jako odkaz na hromady oblečení z nacistických koncentračních táborů a samotná scéna funguje jako metafora pro způsob, jak nás krása pohádek může okouzlit a donutit nás uvažovat způsobem, který nemusí být v našem zájmu. Zde máte vytvořenou rozsáhlou síť příkazů, které zasahují do jiných částí filmu, ale i mimo něj.

Tento děj má divák sledovat způsobem, jakým uzná za vhodné. Del Toro proplétá tyto odkazy prací s kamerou a střihem, čímž příběh posouvá kupředu. Pokud sledujete jeho filmy, tak to nemůžete popřít. Vidalovým účelem bylo, stejně jako účelem všech autoritativních režimů nebo patriarchálně moralistických pohádek, omezit počet a druh příběhů, které mohou být vyprávěny a podloženy fakty nebo událostmi, na pouhý jeden příběh.

Jedinou cestou je neuposlechnout. Staré pohádky měly uzavřený příběh, který končil jedním slovem: konec. Genialita del Tora tkví v použití stereotypního žánru a neuposlechnutí našeho očekávání toho, jak se měl příběh rozvíjet a jak měl skončit. Rebelové zajmou a zabijí Vidala, ale Španělsko zůstane v područí autoritativního diktátorství 30 let. Ofélie je zavražděna, ale dokončí svoji výpravu a vrátí se do podzemního království.

Můžete to vnímat jako poetický konec pro smutný příběh, jako šťastný konec pohádky nebo jako Oféliinu poslední volbu v příběhu, který chce o sobě vyprávět. Samozřejmě si nemusí vybírat. Nemohl by na ní stát žádný samostatný příběh. Protože i když se vrátila do světa kouzel, zanechala po sobě odkazy z časů, kdy chodila mezi námi pro ty, kteří vědí, kde a jak je hledat.

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dokonca aj pri tomto videu mi došli slzy,toto bol fakt silný ne/rozprávkový film!

01

Odpovědět

Nerdwriter je boží. Doufám že tu bude k vidění častěji. Palec hore za vybraný video!

20

Odpovědět

Já tenhle film nemůžu vidět znova...Dal mi dost zabrat. (Jo bulel sem jak malý děcko.)
Stejně jako hrob světlušek.

90

Odpovědět

Super video!! :) Jenom si dovolím být trošku hnidopich :D v čase 4:54 říká: "Think of all the linking references in the PALE MAN scene for example." a ne: "Pan." Stejná chybka je i v čase 5:20 ;)

50

Odpovědět

Spodní lištu na widlích vyvolám vybráním okna myší pomocí naprogramovaného tlačítka switch applications.
Na iPadu to řešit nemusím, protože tam stále fullscrean nefunguje vůbec :-(

10

Odpovědět

Parádní a hlavně nezapomenutelný film :-) Ten hnusák bez očí mě bude děsit ještě hodně dlouho :-D

92

Odpovědět

Nevím, jestli to dělá jen mě, ale když si hodím video na celou obrazovku, tak vidím spodní lištu v pohodě. Jakmile zmizí, znova se mi nezobrazí ani když na ni přesunu myš. Je to malá věc, ale dost nepraktická, pokud chci video na celé obrazovce nějak posouvat. Musím Esc do normálního zobrazení a teprve ve chvíli, když myš přesunu z videa někam jinam a zpátky, tak se lišta ukáže. AdBlock mám na webu vypnutý, stejně tak Ghostery.

220

Odpovědět

ale jestli teď bude před každým videem reklama, asi ho zase zapnu :'(

20

Odpovědět

+mglaedrPokud si ho zapneš, je to tvoje volba. Třeba já jsem v životě AdBlock na žádným webu nezapnul, protože mě nikdy reklamy na webech, které pravidelně a rád navštěvuji, neotravovaly natolik, abych to udělal a zároveň to vnímám ze svého pohledu a dobře vím, že autoři jakéhokoliv webu z něčeho žít musí. VideaČesky.cz sice už nepatří mně, ale i tak chápu, že Mladá fronta potřebuje, aby jim web vydělával.

Myslím, že oproti reklamě na Májku, co tu kdysi byla, je tahle reklama neinvazivní a dá se po pár vteřinách přeskočit. Pokud si všichni zapnete AdBlock a budete u nás na webu reklamy blokovat, dopadne to maximálně tak, že ho MF jednou zase prodá někomu jinýmu nebo přestane mně a překladatelům vyplácet či výrazně sníží odměny.

U člověka, co sem zajde jednou za čas, protože vidí dobrý video u kámoše na Facebooku, to chápu. U fanoušků, co nás navštěvují už x let a píšou nám děkovné vzkazy a e-maily, jak jsou vděční za to, co děláme, už moc ne, ale samozřejmě je to vaše volba a my vaše rozhodnutí nijak nezměníme, takže to sem ani nemusíte psát a AdBlock si můžete kdykoliv rovnou zapnout.

45

Odpovědět

+BugHer0Mám rád videačesky, je to skvěly projekt, proto mám taky AdBlock vypnutý. Píšu ASI, protože mám tenhle web tak rád, že jsem to nezapnul okamžitě při první reklamě. Chápu, že reklama je nezbytná pokud chci na webu něco dělat zadarmo.
Ale jinak jak vidím, udělal jsem chybu, že jsem reagoval dalším komentářem. Doufal jsem, že praxe rodičů, učitelů, webů tady platit nebude. Můj problém (a ostatních) je upozaděn na úkor ponaučení o čemkoliv, co se zrovna hodí.

20

Odpovědět

+BugHer0I tebe si samozřejmě vážím za všechnu tu práci, neber to, prosím, jako útok na sebe.

20

Odpovědět

+mglaedrNeberu to jako útok, jen se k tomu vyjadřuju, protože předpokládám, že když někdo v komentáři napíše, že zvažuje zapnutí adblocku, aniž by si ho tiše hned zapnul, chce, aby se k množství reklamy nebo důvodům jejího nasazení někdo povolaný vyjádřil a třeba mu to rozmluvil.

Bohužel je jasné, že kdykoliv se sem nasadí před videa reklama, bude spousta lidí nespokojených, obzvlášť poté, co tu x měsíců žádná video reklama nebyla. Nicméně bannerové reklamy obecně poslední dobou fungují míň a míň a touhle cestou bohužel marketing směřuje. Já budu radši, když tu budou reklamy před videi, ale budeme mít svobodu v tom, co můžeme překládat a dostaneme za to nějakou tu odměnu, než kdybychom tu překládali špatná videa, za která si nějaká firma zaplatí nebo nedostali ani korunu, protože má každý zapnutý adblock a nikdo u nás nechce kupovat reklamu.

Takže to spíš jen na vysvětlení. Jinak se neurážím a nespokojenost chápu, i když jak říkám, u webů, na kterých mi záleží, adblock vůbec nezvažuju, dokud na mě nezačnou vyskakovat nějaké otravné samospouštěcí reklamy přes celou obrazovku. :-)

22

Odpovědět

+BugHer0Rozmluvit formou ctrl+c, ctrl+v, příspěvkem, který prakticky vůbec není k tématu, ale hodí se ke klíčovému slovu adblock, které náhodou padlo v souvislosti s buglou lištou...eh.

30

Odpovědět

+BugHer0Nebudu se tu už zabývat AdBlockem, ale co ta lišta? Bude se to nějak řešit?

10

Odpovědět

+mglaedrAhoj,
ano, mám to na starosti já. Pokusím se kontaktovat přímo JWPlayer a uvidíme, co oni na to.

10

Odpovědět

+JohnSorrownějaká odpověď? protože mi to dělá pořád :(

00

Odpovědět

+mglaedrAhoj,
tak JWPlayer se přímo kontaktovat nedá (museli bychom být prémioví uživatelé). Ještě zkusím našeho programátora, zda se s tím přeci jen nedá udělat něco z naší strany.

00

Odpovědět

Mám to úplně stejně :/

10

Odpovědět

+SimonkaStejně tak kolikrát mizí titulky, když se dá fullscreen. Ten web má plno bugů, ale nijak se to neřeší. Viz staré zprávy a typické rn.

40

Odpovědět

Taky neni moc prakticke, že když dvojklikem (jako na youtubu) chci zapnout celou obrazovku, zapne se video akorát do celého okna, zmizí titulky a nedá se z toho nijak vyjet, protože lišta tam není :(

10

Odpovědět

+mglaedrAhoj,
tohle je bohužel potíž na straně JWPlayeru. BugHer0 už řeší nějaký jejich bugforum, tak snad to pomůže:)

10

Odpovědět

opravíte někdy tu chybu kdy ve full screenu nejde zobarzit dolní lišta?

170

Odpovědět

Ahoj,
zrovna tohle my bohužel neovlivníme. Jde o JWPlayer a jeho problém. Ale BugHer0 už hledal jejich bugforum, tak to zkusíme touto cestou.

00

Odpovědět

Na tomhle webu miluju, že si můžu během chvíle pustit animák s prsatýma slečnama a pokračovat inteligentním, analytickým rozebráním skvělého filmu. What a world we live in!

425

Odpovědět

Pokud někdo film nezná, sežeňte si španělskej originál s českýma titulkama. Existuje anglická verze a ta je hrozná. Český dabing se taky moc nepovedl.
A když jsme u ,,tématu,, , Pohádka pohádek taky stojí za podívání:
http://www.csfd.cz/film/363307-pohadka-pohadek/galerie/?type=1

50

Odpovědět

To je pravda, Pohádka pohádek je na podobný princip :) Rozhodně žádná "pohádka".

50

Odpovědět

Faunův labyrint je moje srdcovka

131