Šifra Thomase Beala

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:198
Počet zobrazení:5 894

Tento animovaný film vypráví příběh založený na skutečné legendě o šifře Thomase Beala, údajně nevyřešitelné hádance, jejíž odpověď v sobě ukrývá polohu zakopaného pokladu. Šifra Thomase Beala je unikátní tím, že o šifrách nejen vypráví, ale sama je i obsahuje. Ukrývá celkem 16 tajných zpráv, které vám prozradí některá z tajemství hlavních postav. Osm z nich je prý poměrně snadných a vyžadují jen pozorné oko. Šest je trochu obtížnějších a používají různé šifrovací metody. K vyřešení posledních dvou je potřeba geniální mysl. Jak jste si vedli vy?

 

Přepis titulků

DR. WHITE NEJMLADŠÍM UNIVERZITNÍM PROFESOREM PREZIDENT UDĚLIL KRYPTOGRAFOVI OCENĚNÍ ZA NEJNOVĚJŠÍ OBJEV PRO VÁLEČNÉ ÚSILÍ BYLA ZŘÍZENA JEDNOTKA PRO DEŠIFROVÁNÍ ZPRÁV SLAVNÝ PROFESOR VYHOZEN Z UNIVERZITY ŠIFRA THOMASE BEALA SLAVNÝ PROFESOR NĚMECKÝM ŠPIONEM? Vždy jsem věděl, že se jednoho dne dostanu na titulní stranu. Jen jsem netušil, že takhle.

Špión není obvinění, které se v dnešní době nese lehce. Jízdenku, prosím. Určitě přitáhnu pozornost federálů. Jízdenku? Což je to poslední, co chcete, když máte na dosah řešení největší hádanky naší doby. Ale ještě mě nesuďte. Potřebuji, abyste mi věřili.

Jednu věc jsem se ve svém oboru naučil, a to, že věci často nejsou takové, jaké se zdají. Právě když si myslíte, že znáte odpověď, všechno může změnit náhly obrat. Vždycky jsem se snažil ze své situace co nejvíc vytěžit. Poté, co se můj poslední projekt nevydařil, jsem chtěl věřit, že tato šifra by mohla být mojí spásou. Ale ani ona nebyla taková, jaká se zdála.

A jestli se od té doby něco změnilo, bylo to jen k horšímu. Nemůžu říct, že mě nevarovali. Tato šifra má nechvalně proslulou minulost. Její příslib v lidech probouzel to nejhorší. Neznámé množství zlata schovaného někde v krajině, skoro na dosah. A samozřejmě je tu sám Thomas Beale.

Podle vědeckých zkoumání nikdy neexistoval. Někteří říkali, že je zloděj, ale byl pravým americkým podnikatelem své doby. Nelítostný, ale vynalézavý. Říká se, že své jmění zakopal někde v horách ve Virginii a že přesné místo zaznamenal do dopisu, který dal hostinskému do úschovy. Ale Beale už se nikdy nevrátil. Hostinského nakonec přemohla zvědavost, ale to, co našel, bylo matoucí.

Žádné instrukce, žádná slova. Jen čísla. Místo zakopaného zlata leželo na těch stránkách, přímo před ním vyzývalo k tomu, aby bylo objeveno. Mnoho mužů se pokusilo šifru Thomase Beala rozluštit a v průběhu let je postihla zkáza. Nemoci, šílenství, vražda.

Ti nejslibnější kryptografové strávili roky v jejím zajetí a odcházeli od ní jako trosky. A legenda se šířila dál. Dal jsem si za úkol vyřešit tuto šifru a očistit své jméno. Šifru, která vznikla v lidské mysli, aby mátla, aby ukrývala, aby nepustila pravdu ven.

To po ní jsem pátral. I kdybych měl jen dokázat, že je to lež. Po měsících práce jsem obdržel telefonát od svého asistenta v St. Louis. Poslední testy fungovaly. Potřeboval jsem si výsledky ověřit na stroji. Ale sledovali mě.

Kolik jsem byl ochoten dát v sázku? Svoje jméno? Svoji pověst? Svůj život? Máte velké štěstí, pánové. Běžně tady nezastavujeme. Počkat, pane! Nemůžete sem jen tak vrazit! Omlouváme se za pana Blacka. Pracujeme pro FBI.

Potřebujeme tento vlak prohledat. Moc vám děkujeme za ochotu. Jo, díky. Zatracení federálové. - Tohle není St. Louis. - Proč jsme zastavili? Tady zastavovat nemáme. - Možná se mýlím. - Ticho. Co máme dělat teď? Zeptat se, jestli ho viděli? Pamatuješ si, co říkal Black?

Prostě buď zticha a dávej pozor. A nepleť se panu Blackovi do cesty. Ptát se budu já. Je mi z toho tady špatně. Nikdy jsem neměl vlaky rád. Já taky ne. Promiňte, pane. Někoho hledáme a chtěli bychom vědět, jestli jste ho viděl. Hej!

Mluvím na vás. Viděl jste tohoto muže? Myslím, že tu fotku nevidí, když má tu hlavu takhle. Dobrý bože! Hořím! Já hořím! Vodu! Vodu! Dobrá, pane. Jestli jste tohoto muže viděl, mrkněte dvakrát.

Jestli ne, mrkněte jednou. Myslím, že to má být jednou pro ano a dvakrát pro ne. Odkud to jde? Asi po nás střílí. Ty pitomče! - Proboha. Slyšíš snad výstřely? - Nic nevidím. - Kryj mě. - Zatkneme vás. Ať už to dělá kdokoliv.

Do obličeje ne! Střelili mě do obličeje! Někdy je útěk snazší. Nikdy jsem té legendě o šifře nevěřil. Ale nějak se stalo, že jsem nejblíž k jejímu vyřešení. Tak blízko. Většina vidí jen odměnu a přehlédne kousky skládanky. Ale indicie jsou všude kolem nás.

Každá v sobě má malý kousek pravdy. Se správným obratem a trochou trpělivosti do sebe všechno zapadne. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak je pohled na tu ženskou z vokna jedoucího vlaku tak to neni LACK EYEWITNESS ale je to BLACK a když budete hodně pzorný a dobře to stopnete tak je tma ještě IS takže BLACK IS EYEWITNESS - Black je ten týpek vod FBI taže to znamená že ten týpek je očitý svědek ;)

200

Odpovědět

nepřipadá nvám někomu že ten zvuk jak dopadají ty mince do větráku zní jaK telegrafní zpráva?

190

Odpovědět

No sice neexistuje stránka www.consumer-health-report.org, ale našel jsem stránku http://www.consumer-health-report.com/ . I když není nijak zvláštní, zdá se mi nějaká podivná...

180

Odpovědět

zajímal by mě názor na tyhle "možná indície" 1:24 lístek papíru - písmena jsou napsaná opačně, jinak se to ale dá přečíst. 2. poklad byl ukryt někde v horách ve Virginii - a na novinách je oběvení nové jeskyně v V - a tam končí papír

190

Odpovědět

Nefiguruje v tom nějak ta žena kouřící cigaretu? Objevuje se tam hodně často, a v té scéně kdy je na ni pohled, přes ní "lítají" ústřižky novin apod., a pořád dokola se na nich velkým písmem píše "EYE WITNESS"... jako by ona byla očitý svědek, nejen jeho útěku, ale i něčeho jinýho - vždyť před ní ležel ten lístek "meet me at platform seven"..

To že jí agent vezme korále, ale potom je zas má, na to jsem nepřišla, co to má znamenat.

A jak kouří tu cigaretu, a drží ji v ruce, tak je to jako morseovkou ".-", čili "A", ale to mi taky nic nenapovídá, takže je to možná blbost..

190

Odpovědět

11. LACK IS EYE WITNESS ... hele nebude to spíš Black - jako že černá je očitý svědek nebo tak něco ?

190

Odpovědět

1. čísla
2. POE IS NO KEY
3. THE LEGEND OF BEALE
4. BOMBE - dešifrovací zařízení enigmy
5. A PAROLED ANGEL - Edgar Allan Poe
6. BETH GULDOG - The Goldbug
7. GOLDBUG - povídka od Poe
8. odkaz na knihu Eleventh hour
9. Consumer-Health-Report.org
10. MEET ME AT PLATFORM SEVEN
11. LACK IS EYE WITNESS
takže nám zbývá pořád ještě 5 vodítek a z těchto co tady jsou, si nejsem jistý jestli to všechna vodítka jsou každopádně bych řekl že ty co jsou o Poeovy a s ním souvislé vodítka jsou nejspíš zbytečné díky té morseovce že Poe není klíč, podle mě klíč k řešení a je sice pěkné, že Miroslav Šustek vyluštil z těch číslic nějaké slova z knihy ale pořád to nedává smysl a ještě tam chybí těch 5 vodítek bez kterých to podle mě nejde rozluštit, můžou třeba udávat pořadí těch slov nebo číslic atd. no každopádně by mě zajímala ta další vodítka:D

210

Odpovědět

Podíval jsem se na video 3x a nato, že jsem poprvé neregistroval žádné číslo, tak po třetím shlédnutí jich mám 32 :D , trošku zděšení...

190

Odpovědět

k tomu poeovi, ještě je tam to kyvadlo-viz jáma a kyvadlo

190

Odpovědět

nemůžu za to že tu ňákej blb píše pod mojí přezdívkou ...

190

Odpovědět

Consumer-Health-Report.org ...nemůže to třeba být odkaz na Funkci Chr, která konvertuje ANSI znak na ASCI znak ... ? čísla by pak možná šlo převést na písmena

190

Odpovědět

5:53 Aparoled Angel je také přesmyčka - Edgar Allan Poe

180

Odpovědět

5:53 Beth Guldog je přesmyčka The Gold-bug, kniha je vyobrazena s klíčem

180

Odpovědět

5:26 - druhý procházející federál ukradne ženě korále z krku

180

Odpovědět

Ještě jedna podivnost v čase 5:34 adresa Consumer-Health-Report.org neexistuje, ani jí podobná.

180

Další