Pohádkové pohromy: Rumplcimprcampr byl ňouma

Thumbnail play icon
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:587
Počet zobrazení:6 863
S britskou YouTuberkou Carrie Hope Fletcher už jste se tu párkrát setkali. Na svém YouTube kanálu (ItsWayPastMyBedtime) Carrie mluví a zpívá o různých věcech. V rubrice Fairy Fails ("Pohádkové pohromy") se zabývá originálními verzemi pohádek, které se od toho, jak je známe my, často docela hodně liší. Dnes Carrie ale bude mluvit o tom, jak jsou některé pohádky divné a vezme si na paškál Rumplcimprcampra (Rumpelstiltskin) od bratří Grimmů. Měli byste zájem o další Pohádkové pohromy?

Přepis titulků

Jsem zase u mě doma! Chystala jsem se udělat video o pohádkách a o tom, jak jsou jejich originální verze mnohem temnější a pochmurnější, než ty od Disneyho nebo z knížek pro děti, ale když jsem na internetu hledala originální verze pohádek, které znám, narazila jsem na Rumplcimprcampra, kterého jsem měla ráda, dokud jsem si to nepřečetla znovu a neuvědomila si, jak hloupý to je. Mlynář chce, aby se král oženil s jeho dcerou, takže mu řekne, že jeho dcera umí ze slámy upříst zlato.

Tak zaprvé, když někomu lžete, abyste na něj udělali dojem, ujistěte se, že je to proveditelné. Mohl mu prostě říct, že jeho dcera je vážně kočka. Každopádně, král zamkne mlynářovu dceru do věže, kde je spousta slámy a kolovrat a řekne: "Jestli do rána neupředeš všechnu slámu ve zlato, useknu ti hlavu." To ji samozřejmě trošku rozhodí, protože to nikdo nedokáže, ale objeví se Rumplcimprcampr, a řekne jí: "Já to za tebe udělám, když mi dáš něco hezkého."

Ona řekne: "Dám ti svůj náhrdelník." On řekne: "To by šlo." Takže upřede všechnu slámu ve zlato a dalšího rána přijde král a řekne: "Paráda, ale dokážeš to znova?" Už to udělala, dokázala, že to umí, proč to dělat znovu? To je směšný. Znovu je rozhozená, protože to neumí, ale objeví se Rumplcimprcampr a řekne: "Udělám to za tebe, ale co za to?" Ona řekne: "Mám prstýnek, líbil by se ti?"

On na to: "To by bylo super!" A upřede všechnu slámu ve zlato. Král se raduje: "To je skvělý, ale svedeš to ještě jednou?" Protože dvakrát mu to, bůhvíproč, nestačí. Zase je rozhozená, ale objeví se Rumplcimprcampr a říká: "Co mi za to dáš?" Ona na to: "Já už nic nemám." Tak on řekne: "Co kdybys mi, až se staneš královnou, dala své prvorozené dítě?" To je trošku moc, ne?

Předtím jsi chtěl náhrdelník a prstýnek. Jak to, že další v té posloupnosti je dítě?! Ale ona souhlasí, protože samozřejmě nechce umřít a myslí si: "Třeba děti ani mít nebudu, takže si klidně moje první dítě vezmi." Takže král je ohromen, že dokázala třikrát za sebou upříst všechnu slámu ve zlato a ožení se s ní. Když jste někomu slíbili své prvorozené dítě, tak kdybych to byla já, nikdy bych žádné děti neměla, ale tahle holka se o rok později rozhodne mít dítě.

Nevím, jestli si myslela, že ten slib, který dala Rumplcimprcamprovi prostě neplatí, ale bohužel. Objeví se Rumplcimprcampr a řekne: "Dej mi své dítě." A ona řekne ne! Něco jsi slíbila, zlato, teď už to nejde vrátit, tak to nefunguje. A protože Rumplcimprcampr je měkkota, tak dítě nevyžaduje, řekne: "No dobře, dám ti šanci. Když do tří dnů uhodneš mé jméno, tak to odpískáme." Královna vyšle posla, aby se ve všech městech ptal na jména, aby jich mohla vyzkoušet co nejvíc.

Tahle část mě vážně mate a docela i štve, protože je to tak směšný. Posel uvidí Rumplcimprcampra, jak v lese tancuje kolem ohně a zpívá o tom, že se jmenuje Rumplcimprcampr! Cože?! Proč... Proč bys to dělal? Když jsi někoho vyzval, aby uhodl tvé jméno, tak bys ho měl držet pěkně pod pokličkou, ne? Posel to samozřejmě řekne královně, která ho uhodne a Rumplcimprcampr je nahranej.

Vše, co jsem se z příběhu naučila je: A) Nenechávej lidi rušit jejich sliby. B) Když jste někomu dali úkol uhádnou vaše jméno, nedělejte z něj písničku. Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ale to co tam říká tak není originál a je tam spousta věcí domyšlená... tak ať se pak nediví že je to hloupý :D

00

Odpovědět

Konečně to někdo řekl! :) Mám ráda pohádky, ale je fakt, že tahle mi vždycky připadala právě z těchhle důvodů vážně nesmyslná. Plus teda ještě to, že bych si určitě vzala chlapa (i kdyby byl nakrásně princ), který mi třikrát vyhrožuje, že mi usekne hlavu :) Nicméně znám verzi, kde Rampelník chce dítě, protože je sám a chce ho vychovat jako svého a ne ho sníst... a být já středověká sociální pracovnice, tak mu ho dám, protože vlastní rodina evidentně není vhodná - manžel budoucí ženě několikrát vyhrožuje smrtí kvůli majetku - jasný domácí násilí. Žena je evidentně slabá a zvyklá pouze poslouchat, co se jí řekne (zřejmě za to může dominantní otec, který jí vlastně do sňatku donutil) a práv na dítě se vzdala ještě dřív než se narodilo...tak co? U Rampelníka by mu bylo líp :D

210

Odpovědět

V mojí verzi sbírky německých pohádek, "Sedmikráska", je pro změnu Pidivousek. :)
"Včera jsem měl polívčičku, dneska peču housku, zítra si jdu pro princátko, vyhráls, Pidivousku!"
Ale nechme stranou to, že pidimužík chtěl to nebohý batole k večeři... Proč hned na začátku od mlynářoby dcery chtěl něco hezkýho, když sám umí utkat ze slámy zlato? :D

190

Odpovědět

Tuhle pohádku neznám tak dobře, ale vsadím se, že ten konec je "přidaná hodnota" moderní doby, tak jako u všech ostatních pohádek. Karkulku nezachrání deus ex machina myslivec, Sněhurku neprobudí kolemjdoucí princ, Jeníček se nestane Rambem během pěti vteřin a nehodí perníkářku do pece a tady buď dcera poslušně odevzdá dítě nebo zkape už poté, co nemá, co nabídnout... (hmm, možná měl na to dítě větší právo, než si to děvče myslí). Ty pohádky měly výchovné konce, dokud k nim nevymysleli tyhle debilní konce (nesvěřovat se cizím lidem, nebrat drogy od cizích lidí, chovat se slušně k cizím lidem a neničit jejich dílo (a zároveň střechu nad hlavou) a neobchodovat s čerty).
Jo a princezny měly dlouhé vlasy, protože to byla známka silného genomu, když je tlupa unášela z cizí osady do té svojí pro posílení svého kmene. Jak by asi dopadla tahle? :)

180

Odpovědět

Podle mě je to bída - za ty prakticky 4 minuty neřekla nic inteligentního ani vtipnýho (jestli to teda není celé vtip). Jestli není schopná pochopit význam a sémantiku pohádek. Ne, že by byly dnes pro lidi moc často srozumitelné, což je dáno do značné míry, že byli tvořeny v jiné době.

207

Odpovědět

Kde vzniklo to Rumplcimprcampr? Já měl knžku pohádek bratří Grimů a tam se ten prďola jmenoval Rampelník a na konci si ze samé zloby (že byl takto podveden) dupnul tak, že zarazil nohu do země a když se chtěl vyprostit chytil se za druhou nohu a přetrhl se vejpůl. Hezká pohádka :-)

190

Odpovědět

Já mám doma zase pohádky od Grimmů, kde se jmenuje "Hrombuchdup" :)
Rumplcimprcampr byl i na Wikipedii a myslím, že je nejrozšířenější a nejpodobnější originálu (i když tam mají i Rampelníka :))
http://en.wikipedia.org/wiki/Rumpelstiltskin#Names_used_in_translations

180

Odpovědět

Tak i kdyby se ženě něják náhodou povedlo nemít dítě, tak myslím že by jí král tu hlavu utnul a našel si jinou :D

180

Odpovědět

nuda jak p**a

1924

Odpovědět

Můžete mi říct, proč jsou podobná videa sestříhána tak jak jsou, tedy uprostřed vět a hodně frekventovaně? Na efekt? Nepamatují si delší text? Fakt už to začíná být otravné.

188

Odpovědět

To je spíš proto, aby ses nenudil. Kdyby to bylo na jeden záběr, polovina lidí by u toho usla. Btw. není to uprostřed vět, ale mezi jednotlivými větami v souvětí a to si myslim, že neni tak strašný.

182

Odpovědět

+ToxyVsauce tyhle špinavý triky nepoužívá, má plynulý výstup a nenudím se u toho. Jinak nechápu, že by mě mělo bavit neustálé a hlavně náhlé změny polohy těla.

183

Odpovědět

Dobře, že se ptáš! Nerimon o tom minule mluvil - video je sestříhané, protože by jinak bylo nudné - vystříhávají přeřeky, kašel, zásek atd. Vydal následně nesestříhané video, aby lidi viděli, jak to vypadá. :)
Video: http://www.youtube.com/watch?v=tUC-RhpwjgQ
Nesestříhaná
verze: http://www.youtube.com/watch?v=hSF-de1IjPI

181

Odpovědět

+KolikokoliProstě lenivost, spíše neschopnost, zopakovat výstup v delším kuse a bez zádrhelů, takže to raděj sestříhají.

1811

Odpovědět

+KolikokoliJasně, nechtějí dopadnout jak Sheldon z Big Bang Theory, když se rozhodl udělat ten zábavný videoseriál o vlajkách.

180

Odpovědět

+KolikokoliProč by to měli říkat celé v kuse? Víš, Alex (nerimon) je ještě v pohodě. Ten prostě vystřihne, když se přeřekne nebo nemůže něco najít atd. a půl hodinový záznam sestříhal do 6 minut. Jeho kamarád (a spolubydlící) Charlie (charlieissocoollike) je milionkrát horší - prý točí hodiny a hodiny materiálu, ze kterého vznikne třeba 4minutové video.
Další důvod: přidává to na "dynamice" celého videa (ti co nesestříhávají - jako třeba Vsauce - tam dávají každou chvíli nějaký obrázek, video atd. Tohle obyčejní vlogeři nedělají, takže na dynamice nepřidá obrázek, ale střih).

181

Odpovědět

Popravdě bych radši víc videí od Neila deGrasse Tysona :p

182

Odpovědět

Jů, Carrie! Potěšili jste mě :)

182

Odpovědět

Jako je to sice jen pohádka, takže je jasný, že to nebude mít nějak extra promakanej a vychytanej příběh, ale mně se to docela líbilo, protože tahle někdy až úplně neuvěřitelná stupidita některých pohádek mě štvala i jako malýho. Takže sice žádnej zázrak, ale zase bych to viděl na víc než současných 6,9. Dávám 8/10.

182

Odpovědět

Nevím proč, ale přijde mi celkem otravná. Ale jinak není to nejhorší. 6/10

189

Odpovědět

Tak jsem to proklikal a ta bloncka tam furt něco kecá a kecá, ani kozy neukáže...no ještěže se baví jen o pohádkách, o botách a šminkách by to bylo na hodinu.

1849

Odpovědět

All magic comes with a price dearie....

BTW: Někdo by jí měl říct, že je to JEN pohádka...

185

Další