Poznej své memy #8: Philosoraptor

Thumbnail play icon
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:283
Počet zobrazení:4 346
Philosoraptor je jeden z mála starších memů, který neupadl do zapomnění a i dnes se stále těší velké popularitě. Na anglických webech si v otázkách pro Philosoraptora nejraději hrají s dvojsmysly anglických slov, což moc bohužel v češtině nejde, ale i u nás se občas nějaký ten zamyšlený dinosaurus najde. ;)

Přepis titulků

- Forreste. - Ano, Kristino? Co mají tyhle dvě věci společného? Nevím. Překlad: Shial www.videacesky.cz POZNEJ SVÉ MEMY Filozofové. Inteligentní, moudří. Vousatí zakladatelé moderního myšlení.

Velociraptoři. Brutální, masožraví. Úžasní prehistoričtí predátoři. Co se stane, když je spojíme? Filozof. Velociraptor. Philosoraptor! Philosoraptor je série obrázků s clipartem velociraptora hluboce ponořeného do metafyzických otázek.

Řeší nepředvídatelné paradoxy nebo absurdní myšlenkové experimenty. Jako jedna z nejúspěšnějších variací Advice Dog memu, vyzývá Philosoraptor čtenáře svými hlubokými, existencionálními, palelotickými otázkami. Ty zahrnují slovní hříčky, logické klamy, paradoxy a myšlenkové experimenty jako: Proč slaninu smažíme a sušenky pečeme?

Jsou děti přírodní, nebo stvořené lidmi? Co byla nejlepší věc před krájeným chlebem ? Díky podobnému znění slov filozof a velociraptor, spousta lidí nezávisle na sobě přišla na stejný termín. Philosoraptor. To zahrnuje i Philosoraptora YTMND zveřejněného 30. března 2007. Zobrazoval raptora z Jurského parku držícího kompletní sbírku Platónova díla.

Zatímco tyto první verze Philosoraptora sdílí s dnešní verzí jméno, je důležité vědět, že se jim nepodařilo dosáhnout stejné úrovně uznání. Podívejme se, co vše přispělo k vzestupu současného Philosoraptora. Na začátku léta 2008 byl originální obrázek Philosoraptora navrhnut Samem Smithem, který ho prodával jako potisk na trička na své stránce LonelyDinosaur.com Obrázek získal ochrannou známku 8.

září 2008. Poté si našel cestu na 4chan. První vlákno na fóru je z roku 2009 a bylo zveřejněno na čistém pozadí jako tomu bylo u memu Advice Dog. To vyvolává zajímavou otázku. Co řekne umělec na celosvětovou distribuci svého autorským právem chráněného majetku? LonelyDinosaur a Sam Smith prohlásili, že věří ve svobodné vyjadřování na internetu a nechtěli se pokoušet kontrolovat mem.

Po přívalu popularity jeho obrázku Philosoraptor změnil pan Smith licenci díla na nekomerční licenci Creative Commons. Tato licence umožňuje další distribuci a použití licencovaného díla, pokud je uveden původní autor. Žijeme v době, kdy mohou být myšlenky a nápady okamžitě sdíleny a manipulovány na internetu.

Tímto jsou tvůrci nuceni postavit se za svou práci. Využijí zákon k prosazení svého autorského práva jako Downfall, Dysfunctional family circus, nebo O RLY fotka? Nebo přijmou spolupráci jako Nyan Cat, Bear Grylls nebo Philosoraptor. Zatímco debata stále zuří, je jasné, že sdílení a úprava obsahu na internetu stále roste a vzkvétá.

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na začátku to dělá blbě. Ten pařát měl udělat nohou :D.
http://tinyurl.com/d7graf3

192

Odpovědět

"Čím víc sebevrahu,tím mííň sebevrahu"

:DDDDDD

192

Odpovědět

Proč tak malé hodnocení ? :) Mě jakožto pravidelného uživatele FB (ano ukamenujte mě) mě tohle fakt zajímá :)

1823

Odpovědět

Ty chodíš na memy na FB? *sigh*

194

Odpovědět

Stop Kiling mine Childhood... :(

1811

Odpovědět

+TeddyDickHeadStop killing my brain cells.

mine se používá když u něj není pojmenována žádná věc.
Příklad: That's MY pen - je tam pojmenovaná ta tužka - tj. tam je MY
That's MINE! - není tam nic pojmenované - tj. tam je MINE

190

Odpovědět

+TeddyDickHeadDiky za opravení ;)Přece jen jsem ještě student ale učím se ;)

184

Odpovědět

+TeddyDickHeadXeotroid: ale může být- This pen is MINE :) není to jen o tom jestli je ta věc pojmenovaná ;)

180

Odpovědět

+TeddyDickHeadPrávě, záleží hlavně na umístění toho zájmena.

190

Odpovědět

Velociraptory prostudovené nemám, ale není to celý jeden rod? S mnoha druhy?

180

Odpovědět

+Cardano rod to je, ale má zatím objevené a popsané pouze 2 zástupce,... oba byli částečně opeření a velicí byli asi jako statný pes (podle obrázku)... to že je velociraptor běžně vyobrazován a popisován tak, jako v tomto videu, má příčinu v tom, že takto byl vyobrazen dosti přehnaně ve filmu Jurský Park a jeho pokračováních... filmový velociraptor byl však vytvořen na základě jeho severoamerického příbuzného

190

Odpovědět

+Cardkaždopádně je to maličkost,... myslel jsem to spíš jen jako zajímavost (alespoň mě přijde zajímavé, že cituji: "Brutální, masožraví. Úžasní prehistoričtí predátoři..." jsou ve skutečnosti jen takové prehistorické dravé slepice :D )

200

Odpovědět

Velociraptor z Jurského parku byl založen na jiném dinosaurovi jménem Deinonychus, kterého považovali za severoamerického Velociraptora. http://cs.wikipedia.org/wiki/Deinonychus

190

Odpovědět

+Calidtak mě někdo předběhl :D

190

Odpovědět

mi připomíná jaký jsem nekulturní prase :)
To když náctileté holčiny všude říkaly jak dostaly k vánocům 1D, a furt samý 1D...
No a já nad tím čumím a říkám, k čertu, kterej táta by svý holce koupil Canon 1D? :D

190