Úvod do hry na bicí

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:488
Počet zobrazení:10 157

Po velmi úspěšném prvním dílu The Instrumentals, v němž se hudebním kanál CDZA podíval na vývoj kytarového sóla, je tu druhý díl, tentokrát zaměřený na bicí. Dozvíme se především něco o tom, jak fungují a jak vznikly rytmy využívané v jazzu a rocku.

Přepis titulků

Dnešní epizoda: Úvod do hry na bicí Na bicí hraje Allan Mednard. Bicí jsou jedním z nejstylovějších hudebních nástrojů. Dnes se dozvíte něco o základních rytmech. Nejdřív si postavíme moderní bicí soupravu. Basový buben - velký buben s nízkými tóny. Hraje se na něj pedálem. Tom tomy - tom s hlubším zvukem je na podlaze.

Tom s vyšším zvukem je nasazený nad basovým bubnem. Hi-haty - činely, které můžete rozeznít nohou nebo paličkou. Další činely: "Ride" (nalevo) a "Crash" (napravo). A v neposlední řadě: malý buben (Snare) Bicí souprava je kompletní. A teď co s ní? Existuje mnoho stylů hraní, ale dnes se zaměříme na západní hudbu.

Na rock. Na rock a jazz. Hlavní rozdíl je v rytmu. U rocku je přímočarý. Sledujte Allanovu pravou ruku. Přímočarý rytmus. Ale u jazzu je každá osminová nota "houpavá". Allanova pravá ruka přidává k rytmu jakousi "houpavost".

Nejdřív se zblízka podívejme na to, jak se hraje jazz. Ten "houpavý" pocit údajně pochází z New Orleans na počátku 20. století. Jedna z prvních podob byla "2. řada", jež se vyvinula z hudebních pochodů. Když ve 30. letech slavil úspěch swing, dávali hráči na bicí důraz na 2. a 4. úder. U balad se začaly využívat metličky pro vytvoření "vzrušujícího" zvuku. Jde o jemnější způsob podpory rytmu. Po příchodu bebopu v 40.

letech byl rytmus ještě intenzivnější. Určovaly ho činel "Ride" a malý buben. Bubeníci dokonce začali hrát v třídobém metru - například v taktu 3/4 a 6/8. Slyšíte třídobý metrum? V jazzu došlo ještě k dalšímu rozvoji rytmů. Se složenými metry typu 7/8. Slyšíte takt 7/8? A teď se podíváme na rock. Jak jsme již řekli, je přímočařejší.

Vždy je důraz na 2. a 4. úder, ale existuje mnoho variací. Kupříkladu u rockabilly se hraje pouze na malý buben. Zní to trochu jako projíždějící vlak. Tvrdší rock využívá činely "Crash" a "Ride". Existuje i pomalejší bubnování s velkým důrazem na 2. a 4. úder. V discu bubeník "tancuje" šlapáním basového bubnu v taktu 4/4. A stejně jako u jazzu se hrají složená metra. Slyšíte takt 5/4?

Kdo ví, jak cool ještě bicí můžou být? Jedna věc je ale jistá: vždycky budou udávat tempo. Učte se hrát na hudební nástroje. Je to zábava. INSTRUMENTALS od CDZA Překlad: Ninjer www.videacesky.cz

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tady máte super hru na bicí.....je to trochu už brutal... http://www.youtube.com/watch?v=RqzZmNqdWck

13

Odpovědět

co za hudební analfabety a kretény tomu dalo mínusy ?

00

Odpovědět


Odpovědět

Jakožto bubeníka, mě tohle velice potěšilo :)

40

Odpovědět

Tento pořad by tu mohl chodit pravidelně...

132

Odpovědět

Zatím je nepřeložený pouze 1 díl, na který se chystám ;)

130

Odpovědět

Sice jsem hudebně blbý, takže neslyším ten rytmus apod. :D Ale stejně skvělý video.

113

Odpovědět

"Learn an instrument. Beacause it's FUN."
To mám věřit tomu zasmušilýmu týpkovi s cedulí, jo? :D

55

Odpovědět

*Because, překlep. :)
Jinak pěkný video.

13

Odpovědět

"učte sa hrať na nástroje, je to sranda"
Sranda je, keď sa učí hrať človek bez štipky rytmu :D Môže sa chudák snažiť pol života a nezahrá ani z polovice tak, ako človek, ktorý s rytmom ktorý hrá 10 min :)

141

Odpovědět

Au! Činele? Odjakživa jsou to činely.

90

Odpovědět

I za tohle dík... tenhle můj překlad asi do síně překladatelské slávy nevstoupí.

62

Odpovědět

+NinjerU mě klobouk dolů, že ses pustil do něčeho, včem se úplně neorientuješ. A ta odezva je podle mě jen a jen pozitivní věc, aspoň víš, že nad tvými videi lidé přemýšlejí a má to pro ně nějaký přínos.

111

Odpovědět

+NinjerStane se. Aspoň ses dozvěděl nějaká česká slova, která zná spíš odborná veřejnost... třeba to metrum laici fakt neznají a ani amatérští muzikanti tomu tak neříkají.

20

Odpovědět

Ten Fact Man vypadal, jako by měl být ten bubeník on sám, ale v poslední minutě ho nahradili tím černochem a dali mu aspoň práci jako křoví :D

66

Odpovědět

A mě se zase líbí styl bubnování, jaký předváděl Rev v A7X - napříkllad skoro až "maniakální" využití činelů jako v Bat Country (zde navíc v provedení krásné Meytal) : http://www.youtube.com/watch?v=XsSOxTuEDe4 :-)

71

Odpovědět

Složité metry? Jako seriously?

20

Odpovědět

Složené... Každopádně metry jsem teda v češtině pro rytmus bicích v životě neslyšel a to jsem na to hrál 5 let. Složený takt, nebo složený rytmus by asi bylo lepší...

41

Odpovědět

+MaFFianCZNo já pracuju s původním textem a tam je "odd-meters", na což jsem našel překlad "složené metry" (také něco jako "liché metry", ale tohle se mi zdálo jako rozšířenější pojem).
A např. z tadytoho popisu mi přijde, že je rozdíl mezi metrem a taktem/rytmem:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Metrum_(hudebn%C3%AD)
("Určuje tedy rytmus hudební skladby (resp.popisuje koncept jejích rytmických jednotek) v rámci taktu a její charakteristiku z hlediska přízvučných a nepřízvučných dob.")

Každopádně tyhle termíny pro mě byly při překladu nové, rozhodně na to nejsem žádný odborník, takže samozřejmě si rád nechám poradit.

32

Odpovědět

+MaFFianCZJe to TO metrum (střední rod), takže nikoli složené metry, ale složená metra. (podle vzoru muzeum-muzea).

110

Odpovědět

+MaFFianCZScalex: Ups, OK, dík.

31

Odpovědět

Bicí jsou parádní nástroj. Je úžasné, jak kombinací několika různě znějících bubnů a činelů (a stylů hraní - střed činelu a jeho okraj, na blánu virblu nebo na ráfek, všemožné vychytávky s hajtkou) je možné vytvořit pestrou paletu doprovodů.
(Že tu takhle mudruju: Jsem basák a basáci vždycky dělaj, jakože rozuměj bicím)

341

Odpovědět

Bicím rozumějí všichni muzikanti, akorát bubeníci nerozumějí lautr ničemu. 8^) [interní muzikantský humor]

301

Odpovědět

+Scalexjak to víš ? že bys hrál na bicí ? :)

21

Odpovědět

+ScalexZ interního muzikantského humoru mám nejradši vtipy o bubenících (bubeník=člověk, který je viděn nejvíce ve společnosti muzinantů), o basácích (On mi rozladil strunu a neřekl mi kterou!), a o violistech (rozdíl mezi violou a rakví je ten, že v případě rakve je zesnulý uvnitř)

81

Odpovědět

Ehm, znáte? :-D

http://www.youtube.com/watch?v=ItZyaOlrb7E

23

Odpovědět

Jinak nejlepší bicí jsou u redhotů :)

511

Odpovědět

Joojo, od září se učím na bicí :))

61

Další