Zábava s akordeonem

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:561
Počet zobrazení:11 359

Po oblíbeném průřezu v historii elektrické kytary a bicí soupravy tu máme další hudební nástroj, jehož vývoj nám představí hudební kanál CDZA. Tentokrát půjde o něco méně obvyklého - o akordeon, rovněž známý jako tahací harmonika. K tomuto nástroji má naše země blízko, takže můžete očekávat i zmínku o Československu.

Přepis titulků

Dnešní epizoda: Zábava s akordeonem Na akordeon hraje Sam Reider Akordeon byl vždy tím nejlepším pařícím nástrojem. Nyní si představíme jeho 200letou historii. Na zdraví! Na počátku 19. století si v jižní Itálii užívali s akordeonem tarantellu - rychlý a živý tanec. V Británii si zpívali námořníci a piráti, aby jim rychle utíkal čas, své vlastní pracovní písně.

V Rakousku se ve vinných sklípcích zvaných "Heuriger" hrála "Schrammelmusik". Lidé popíjeli při sladkém zvuku tahací harmoniky. Ve střední Evropě tancovali cikáni na svou lidovou hudbu, u níž byl akordeon neodmyslitelným prvkem. V New Yorku se hrál na akordeon hudební styl ragtime. Tancovaly se při něm tance "cakewalk" a two-step. V Československu proslavila polku a akordeon píseň Škoda lásky.

Ve 20. a 30. letech 20. století dorazilo z Argentiny do Evropy tango. V New Yorku nahrál Duke Ellington tuto píseň od Petera Dalea Wimbrowa. V Louisianě byla díky novým diatonickým knoflíkům harmonika hlasitě slyšet na cajunských večírcích. V polovině 20. století bujela životem bulharská lidová hudba. Vesničané tancovali na rozžhavených uhlících, které akordeon rozdmýchával. Na přelomu 19. a 20. století se stal akordeon hlavním prvkem irské taneční hudby. Když byl v Americe populární žánr western wing, držel akordeon rytmus pro ty nejlepší kovbojské muzikanty.

Taneční hudbu aškenázských Židů zpopularizoval návrat klezmeru. Akordeon můžete slyšet při každém bar micva či svatbě. V Louisianě byl v hudebním žánru zydeco využíván akordeon jako sólový nástroj. Zydeco je kombinací cajunské hudby, rock 'n' rollu a R&B. V Kolumbii spojil hudební styl cumbia taneční rytmy Afričanů a indiánů s evropskými melodiemi. Ukrajina.

Moderní kapely jako Gogol Bordello kombinují východoevropský zvuk s rockem a punkem. Rumunsko. Diskotéky nejsou jenom o technu. V nejlepších písních, co vyhrávají na diskotékách, uslyšíte i akordeon. Zalíbil se i Jennifer Lopez. Kdo potřebuje syntezátory, když máte tahací harmoniku? Kdo ví, jakou budoucnost před sebou akordeon má?

Jedna věc je ale jistá: Na každé párty se akordeon může "vytáhnout". Učte se hrát na hudební nástroj. Je to zábava. Překlad: Ninjer www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To co se hraje na diskotékách neni techno!

00

Odpovědět

ani se nedivím že to emerický pivo nevypil celý... :P

60

Odpovědět

naučte sa hrať na harmoniku.. prečo? lebo harmonikár nikdy neplatí za chľast.. :D

132

Odpovědět

Tak ten chlapec by veru u nás nepochodil, vypije polku piva a zdochýna tam jak mula na porážke. U nás keď na chatu príde harmonikár tak musíme do neho liať pivo jako hádzať mince do jukeboxu.

284

Odpovědět

Výtečný :) Hru na harmoniku jsem vždycky obdivoval, už jen proto, že na ni uměl bezvadně táta, který s ní jezdil po oslavách a dělal veselo :) Budiž mu země lehká.

375

Odpovědět

Tenhle by jim moh jeste trochu vypomoct, pac ovlada vicero nastroju :-)
http://www.youtube.com/watch?v=uXMuWi0dUBc

41

Odpovědět

Pustil jsem jen tak z "povinnosti" kvůli hodnocení, ale fakt pecka! Úplně mi to zlepšilo náladu ;-)

212

Odpovědět

Video super, akorát jsem nepochopil, proč vypil na konci tu moč.

2018

Odpovědět

Zdá se mi to, nebo v 0:51 kde u té cikánské hudby je na té desce střední Evropa, tak bráno podle směru hodinových ručiček je tam Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Švýcarsko a pak Německo s připojeným Českem?!?! :-D

182

Odpovědět

Řekl bych, že to je tím rokem, který je u toho uveden.

213

Odpovědět

+SandyVV roce 1904 jsme opravdu nebyli součástí Německého císařství. Prostě se jim to nepovedlo... stejně tak jako nápis Bohemia (anglicky Čechy) nad hranicemi států Česká republika a Slovenská republika. Nehledě na to, že Beer Barrel Polka taky není originální název té písně. No, ale myslím, že o historickou a zeměpisnou přesnost v tomto videu nejde, tak proč se tím trápit, i když by to potěšilo, kdyby si s tím dali práci. :-)

191

Odpovědět

+SandyVOkej, nejspíš máš pravdu, díky za vysvětlení.

12

Odpovědět

Pecka!! Nevite prosim jak se jmenuje pisnicka 3:43 ? Uz sem ji dlouho neslysel :D

22

Odpovědět

Dole vlevo jsou názvy jednotlivých skladeb. ;)

190

Odpovědět

+Diskjaj :D tech sem si nevsiml, diky ;)

82

Odpovědět

Tyjo .. té v zeleným bych dal :-D

713

Odpovědět

Ale ona tobe ne

812

Odpovědět

+Tomzrpočkej až na ni vybalí to s tou žížalou

123

Odpovědět

Super a přitom to má takový vytahaný zvuk (no pun´ inteded)

65

Odpovědět

Na těhle videích mě stejně vždy nejvíc pobaví factman.

392

Odpovědět

Jako hráč na akordeon musím tomuhle borci vyseknout poklonu. Tohle je absolutní bomba!

370

Odpovědět

A v roce 2014 ho Lipo v songu město co spí dal k rapu a řikejte si co chcete mě se to líbí :)

015

Další