Pravé já

Thumbnail play icon
69 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:380
Počet zobrazení:7 535

Co je pravé ? A co se stane po smrti? V tomto záznamu se vám na tyto otázky pokusí odpovědět Alan Watts.

Přepis titulků

Až budete připraveni se probudit, probudíte se. Pokud nejste, budete dál jen předstírat, že jste chudáčci. Ale protože jste tu a zajímají vás tyto informace a tato přednáška, předpokládám, že jste na cestě k probuzení. Nebo si spíš pohráváte s jakousi myšlenkou na probuzení. Neberete ji moc vážně. Předpokládám, že nejste úplně vážní, ale upřímně si myslíte, že se můžete probudit.

Takže když jste na cestě k probuzení a zjištění, kdo skutečně jste, děláte jen to, co dělá celý vesmír na místě, které nazýváte přítomností. Vy jste něčím, co dělá celý vesmír. Stejně jako je vlna něčím, co dělá celý oceán. Vaše pravé já není loutkou, kterou ovládá život. Vaším nejniternějším já je celý vesmír.

Když zemřete, neupadnete do věčné neexistence, protože to není zkušenost. Mnoho lidí se bojí, že když zemřou, budou navždy uzamčeni v tmavé místnosti. Poddávají se tomu. Ale jednou z nejzajímavějších věcí na světě... je jóga, je to způsob realizace. Zkuste si představit, jaké by to bylo usnout a nikdy se neprobudit. Přemýšlejte nad tím.

Děti nad tím přemýšlejí. Je to jeden z divů života. Jaké by to bylo usnout a už se neprobudit? Když nad tím budete přemýšlet dostatečně dlouho, něco se stane. Zjistíte, kromě spousty dalších věcí, že vám na mysli vyvstanula další otázka. Jaké by to bylo probudit se, když jste nikdy nešli spát? Tak jste se narodili.

Vidíte? V nicotě vás nečeká žádná zkušenost. Přírodě se prázdnota hnusí. Když zemřete, pouze můžete prožít stejnou nebo podobnou zkušenost, jako když jste se zrodili. Všichni víme, že když člověk zemře, jiný člověk se narodí. Všichni jsou vy. Prožívat však můžete jen jeden život najednou. Všichni jsou já, všichni víte, že jste vy.

Stejně tak jako jakákoliv bytost ve všech galaxiích. Jste všechny z nich. Když se zrodí, zrodíte se i vy. Však to sami víte. Jen si nemusíte pamatovat minulost, stejně jako nemusíte nutně vědět, jak funguje štítná žláza. Nebo cokoliv dalšího ve vašem organismu. Nemusíte vědět, proč Slunce svítí.

Prostě to děláte, stejně jako dýcháte. Neudivuje vás, že jste tak komplexní stvoření a že se ve vás tohle vše děje, aniž byste k tomu měli patřičné vzdělání? Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (65)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle video mne tak moc potěšilo, že má oproti dalším řečem Alana Wattse jen 68 %. Líbí se mi, když se lidé čertí.

K tomu New Age, non-dualistické pojetí světa není žádné new age, jen je o dost jiné než nám vkládané dualistické pojetí. A jeho dílo není motivační, nebo ne aspoň v tom duchu, jak teď známe.

Doporučuji, pokud umíte dobře anglicky, na YT shlédnout více jeho nahrávek. Alan na sebe vzal těžký úkol, a to vysvětlovat slepým, co je to světlo. Bez zkušenosti u druhých je nutno předávat svou zkušenost přirovnáním.

10

Odpovědět

New Age propaganda...... bez nejakých realnejších podkladov.. alebo základov,, len tvrdenia...

06

Odpovědět

Jak vzniklo na Zemi z neziveho zive ?? :))

02

Odpovědět

Ničím se svobodný člověk nezabývá méně než smrtí. Jeho moudrost spočívá v tom, že se nezabývá smrtí, ale životem.

Baruch Spinoza

20

Odpovědět

Jestli mne to mělo motivovat zemřít, tak se povedlo ... hned se půjdu zabít. :D
Jinak Steve Jablonsky - My name is Lincoln.

02

Odpovědět

Můj dojem? Další motivační video (resp. sestřih toho, co se na netu našlo) pro prosté lidi, kteří se důkladně zaobírají vírou, přinejmenším tou vlastní, případně lze vycítit lehké vlivy budhismu. Ústředním motivem je pravděpodobně to, že existuje duše, která "prožívá" skrze čas, snad i prostor a že neexistuje nicota. Duše, která existuje po smrti i před narozením, respektive početím dítěte. Ano početím, to jistě víte, jak se dělá, popř. na internetu či s kamarády dostudujete.

Před narozením, vlastním porodem, totiž člověk už nějakou dobu vnímá, bdí, spí, živí se, i když ne ústy, ale na druhou stranu umí regulérně prdět. Takže vypravěč při pokusu rozbít teorii nicoty zřejmě myslí okamžik, kdy se z pouhého vajíčka stane plod, kterému se pak vytvoří mozek a ten začíná pomalu vnímat. Respektive dendridy a axony si začnou hrát na opravdovou neuronovou síť. V tomto okamžiku a dlouhou dobu poté člověk pravděpodobně není schopen prožívat a uvědomovat si události popsané jako "probuzení". Je to jako kdybychom po klíčícím semínku chtěli, aby nám vyprávělo o fotosyntéze.

Ok, ať si lidi věří ve svou duši, křesťanské peklo a nebe nebo reinkarnaci, ovšem pokud si o tom chtějí vyprávět a předávat nějaká poselství, proč to musí takto konit? Proč to nedává smysl? Proč z vědecky dosažených znalostí o funkci lidského organismu a mozku vyhážeme ty fundamentální prvky a dosadíme za ně pohádky, které na místo odpovědi na otázku "proč" nabízí jen možnost věřit? Navěky věřit a svou víru udržovat tak pevnou jako vlastní ignoranství (česky nevědomost).

Takže pardon, ale po naservírování blábolů, že "ty jsi já a on je já a já jsem všichni", doplněno o oslavu ignorantství slovy "nemusíte vědět jak funguje cokoliv ve vašem organismu nebo proč svítí slunce", takové video hážu do pytle společně s dalšími pokusy o tvorbu šťastných a pokorných ovcí. U toho štěstí jsem si vzpomněl na jedno staré povedené video o tzv. MinusIQ: http://youtu.be/z9pD_UK6vGU

Pro
budoucí downvotery, ok holky, sjedeme se z homeopatik, Na 2 l PETku s wasrovicou umístíme 22 cm pyramidu a necháme 24 hodin nabíjet pyramidální energií a pak si půjdeme popovídat o chemtrails a Aštarovi Šeranovi. Nazdar bazar!

65

Odpovědět

Pane "CHytry" jen maly dotaz, jak vzniklo na Zemi z neziveho zive ?? :)))

11

Odpovědět

Tak se mi zdá, že v tomto případě Alan Watts trochu vykrádá Walta Whitmana, famózní dílo Leaves of Grass ...."Co si osobuji, i ty si osobuj, neboť každý atom, který je můj, je nejinak tvůj."

10

Odpovědět

Věčná škoda, že většina z nás není schopna pochopit moudrého Alana Wattse..
Mimochodem v 1:40 říká heureka, nikoliv jóga :-D

21

Odpovědět

A on se snaží o to, aby lidé něco pochopili nebo jen vypráví tak, aby věřili?
Mimochodem, je tam opravdu jóga, je to tak i v knize...

10

Odpovědět

2:00 Když nad tím budete přemýšlet dostatečně dlouho, něco se stane. Zjistíte, kromě spousty dalších věcí, že se začnete obelhávat sami sebe.

Po smrti budete tam, kde jste byli před narozením. Nikde! To je pro lidský mozek tak obtížné přijmout, že si po tisíce let vymýšlí stále další a další pohádku. Co bude příště Deepak Chopra, nebo nějaký jiný lhář a manipulátor?

139

Odpovědět

Prach si a v prach se obrátíš... :-) Pro materialisty naprosto jasná věc ohledně smrti. Pro někoho kdo je více založený, řekl bych duševně, vyvstává řada otázek, které by vydaly na celou knihu... Věřím, že s mojí "duší" bude po smrti lépe naloženo, než s duší člověka, který krade, lže atd... Moc hezká myšlenka nemyslíte? PS: Jsem ateista a snílek :-) a když vidím některé "lidi" kolem sebe říkám si, že na každý ovar se vaří voda... :-) Když v tohle budete věřit budete mít úplně jiný pohled na svět jako takový. Pěkný den přeji

31

Odpovědět

Co za Gandhiho 2 nakecalo toto video? bud sa snazi ziskat si pozornost "skvelou" recou, alebo berie moc drog a premysla... samozrejme, ze ked skapeme, bude proste tma, amen, bodka, tecka, nic sa nebude diat, proste vsetko zhasne a o nicom uz nebudeme nikdy premyslat...

610

Odpovědět

Niekedy si proste zapcháme uši a zostaneme v dave. No občas nezaškodí sa zastaviť, obzrieť sa vôkol seba a všimnúť si, že možno nie je všetko také ako sme si pôvodne mysleli...

31

Odpovědět

Jsem člověk jednoduchý, až primitivní – pro mne osobně ztráta času – k******a.
Jo, a ztráta času překladatele.

613

Odpovědět

Lidi jsou jen stroje na hovna se sebeuvědoměním, které mají díky evoluční náhodě o něco více inteligence než zbytek fauny a tím rozdílnosti končí. Uvažujeme o sobě jako o něčem víc, co zaslouží důvod existence a vesmírné propojení s prdelí mimozemšťana na druhé straně galaxie. Někdo slabší, kdo se nehodlá srovnat s faktem, že jeho existence je asi tak stejně důležitá jak existence prasete, které sežral k obědu, se i obrací k imaginárnímu dědkovi na obláčku. Tyhle motivačně esoterický sračky jsou mi odporné. Chudák Jablonsky složí jednu pořádnou skladbu za život pro The Island a od té doby mu jí vždycky znásilňují v takovýchto shitech. Tohle video, ve kterém se 4 minuty žvatlá a nakonec nic neřekne, mi tu skladbu ještě víc zhnusilo, takže jdi do p****e ty z***e Wattsi! Jedinou podstatnou věc, co dokázal říct, je fakt, že když chcípáte, máte mít radost, protože nějakej z**d vedle v porodnici se zrovna narodil a ten z**d jste vy, protože jste oba ve vesmíru. Ta myšlenka člověku udělá dobře v rozkroku, zkuste to říct své babce, až jí půjdete navštívit do nemocnice.

2912

Odpovědět

Jednu? Jednu skladbu? Soundtrack k Transformers ... kupříkladu.

01

Odpovědět

+MatessTo je možný, já na pohádky pro děti nekoukám.

01

Odpovědět

Pane "CHytry" jen maly dotaz, jak vzniklo na Zemi z neziveho zive ?? :))

00

Odpovědět

Tohle je tak kontroverzní téma, a my všichni o tomhle víme tak moc málo, že si v této diskuzi netroufám vyjádřit svůj názor. Video jako takové se mě líbilo, snad jen pro přítě by bylo lepší ve FullHD ;)

93

Další