Snění o životě

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:397
Počet zobrazení:7 736
Nedávno se zde objevilo video Velrybí fantazie, kde se o doprovodné slovo postarala nahrávka Alana Wattse. A protože jste vyjádřili zájem o přeložení celé této řeči, můžete si ji dnes poslechnout.

Přepis titulků

Když se z téhle iluze probudíte a pochopíte, že černá znamená bílou, sebe znamená ostatní, život znamená smrt, nebo spíš smrt znamená život, tak pocítíte sami sebe. Ne jako cizince v tomto světě, ne jako něco dočasného.

Ne jako nějakou šťastnou náhodu. Budete moci pocítit svoji vlastní existenci ve své úplné podstatě. Nesnažím se vám tuto myšlenku podsunout, ve smyslu vás přesvědčit. Chci, abyste si s ní hráli. Chci, abyste přemýšleli nad možnostmi. Nesnažím se ji dokázat. Předkládám ji jako zamyšlení o způsobu žití.

Takže... Předpokládejte, že byste mohli každou noc snít sen, který chcete. A mohli byste mít třeba schopnost za jednu noc prosnít dobu dlouhou 75 let. Nebo jakkoliv dlouhou dobu. Samozřejmě byste si na začátku tohoto snového dobrodružství splnili všechna svá přání. Prožijete si jakékoliv potěšení, které budete chtít.

A po několika nocích kdy každá z nich bude 75 let potěšení, si řeknete: "Ty jo, to je skvělé." "Ale teď se necháme překvapit." "Mějme sen, který nemáme pod kontrolou." "Něco se mi stane, ale nevím, co to bude." Ponoříte se do toho, vyváznete a řeknete si: "Ty jo, to bylo o vlásek."

Poté budete čím dál víc prahnout po dobrodružství a budete ve svých snech čím dál víc riskovat. A nakonec budete snít... o svém životě. Budete snít sen o životě, který právě vedete. To bude výsledkem nekonečných možností, které máte. Hraní, že nejste Bůh. Protože podstata Boha ve vás, podle téhle myšlenky, je v hraní, že neexistuje.

Podle téhle myšlenky je každý v podstatě konečnou realitou. Ne Bohem ve smyslu vyšší bytosti, ale ve smyslu být sám sebou. Nejhlubší část duše, ať je to cokoliv. A to jste vy. Jen předstíráte, že ne.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

škoda že to hodně lidí za svůj život nikdy nepochopí :)

51

Odpovědět

Začátek-vymytí mozku, člověk vůbec neví o čem mluví. Zbytek-blbost, vzali si myšlenku z matrixu-> prvni verze matrixu byla ráj, ale lidem se to po čase přestalo líbit a bouřili se. Tak stroje udělali druhou verzi takovou jako je dnešní svět.

336

Odpovědět

Těžko si mohl vzít myšlenku z Matrixu, když ten mluvčí zemřel v roce 1976.

A tyto videa nejsou o tom, aby ti řekly co si máš myslet, ale aby ses nad tím zamyslel. Samozřejmě s tím nakonec nemusíš souhlasit, mužeš si říct, že nemá pravdu, ale nejde o to ti vnucovat nějakou myšlenku.

451

Odpovědět

Prosím více videí jako je toto. Věřím, že nejsem sám.

557

Odpovědět

Krásné video, akorát bych několik prvních vět pouze z titulků nepochopil. Příjde mi, že by se tam pro jejich pochopení více hodilo ne "znamená", ale "dokazuje existenci", "vyvozuje", "implikuje", které se anglickémů odpovídají víc a navíc je z nich patrnější význam tvrzení.

62

Odpovědět

Díky. Konečně po dlouhé době hodnotné video.

2210

Odpovědět

Úžasné. Nový námět k zamyšlení. Děkuji. Tohle určitě nebyl promrhaný čas.

277

Odpovědět

WTF?
Dobrý preklad réčí ktoré nič neznamenajú a ak aj znamenajú tak niesu pravdivé.

1640

Odpovědět

Mohu se zeptat, jak jsi přišel k tomuhle závěru? Mám pochopení, že nesdílíš stejný názor nebo nad takovými věcmi neuvažuješ, ale když už takhle kritizuješ něčí snahu a práci, tak bys mohl podložit svá tvrzení nějakými argumenty, nemyslíš? ;) Mimochodem je to velice uznávaný spisovatel a filozof. Pro ty co ocenily jeho slova a myšlenky, tak doporučuji toto: http://www.youtube.com/watch?v=6UVE5zF8P-o

124

Odpovědět

+crawfordFilozofia je krásna. Hľadá zmyseľ tam, kde nie je. Sú to krásne rozprávky pre ľudí, ktorí sa tu stratili a blúdia. Mňa to moc neoslovilo, ale myšlienka rozhodne pekná.

Viac by som ocenil videá od vedcov, ktorí majú reálnejší pohľad na svet. Dokonca šialenosti od Michio Kaku o paralelných vesmíroch a červých dierach mi prídu reálnejšie než toto.

Ale tak, je to len môj subjektívny názor, založený na mojich skúsenostiach a informáciach uložených v mojom mozgu, vďaka ktorým sa potom môj mozog vyvíja a s ktorými potom mozog pracuje. Každý sa stretáva s inými informáciami a skúsenosťami, takže každý premýšľame trochu odlišným spôsobom. Veď, bola by to nuda ak by sme boli všetci rovnakí. :)

69

Odpovědět

Dobré zamyšlení, takhle nějak bych tipovala, že se to zvrhlo. Nevím jak ostatní, ale já se chci z toho snu probudit. O čemž tam nemluví. Dali jsme si nějakou pojistku, když se ten sen bez naší kontroly zvrhne a my už ho nebudeme chtít prožívat?

314

Odpovědět

Pojistku? Jistě, Edith Piaf. :D

342

Odpovědět

+LigerA ještě roztočit nějakou káču.

20

Odpovědět

Vždycky si můžeš lehnout na koleje a počkat na vlak, který tě odveze hodně daleko.

622

Odpovědět

+revbrapokalebo ta tiez zabije ;)

648

Odpovědět

+revbrapokS tím, že nikdo neví, co je po smrti? Snad každý má teorii, ale nikdo neví na 100%... Co když je reinkarnace a uvízli jsme tu?

33

Odpovědět

Jestli se chceš probudit, tak nejspíš tu budeš muset udělat jako Buddha. Tak dlouho meditoval až se probudil. Cesta probuzení v podstatě spočívá v tom, že přestaneš toužit po světských věcech a požitcích tak, aby ses navrátil do své původní duchovní podstaty. Vše, co prožíváme je iluze. I sny jsou iluze. Pojistka je tak možná naše duše.

425