Co kdyby nešlo o peníze?

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:836
Počet zobrazení:13 359

Co byste chtěli dělat, kdyby nešlo o peníze? A proč žijeme v začarovaném kruhu? Alan Watts vám poví, jak to vidí on.

Přepis titulků

Po čem toužíte? Co vás nenechá klidným? Jakou situaci byste rádi zažili? Trochu předpokládejme. Tohle dělám často u přednášek o volbě povolání pro studenty. Přijdou ke mně a říkají: "Končíme s vysokou a pořádně nevíme, co chceme dělat." Takže se vždy zeptám: "Co byste rádi dělali, kdyby nešlo o peníze."

"Jak byste opravdu rádi trávili svůj čas?" A je neuvěřitelné, že výsledkem našeho vzdělávacího systému je skupina studentů říkající: "Chtěli bychom být malíři, být básníci, být spisovatelé. Ale všichni ví, že tak si nic nevyděláte." Někdo jiný řekne: "Chtěl bych pobývat venku a jezdit na koních." A já: "Chceš učit v jezdecké škole?"

"Tak do toho jdi. A co chceš dělat ty?" A když se konečně k něčemu dostaneme a lidé mi poví, co by rádi dělali, tak jim řeknu: "Udělej to." "A zapomeň na peníze." "Protože pokud řeknete, že peníze jsou to nejdůležitější, tak promrháte celý svůj život." "Budete dělat věci, které vás nebaví, abyste mohli žít ve světě, kde budete dělat věci, které vás nebaví."

"A to je hloupost!" Lepší je krátký život, ve kterém děláte své oblíbené věci, než dlouhý, ale mizerně prožitý, život. A pokud děláte to, co vás baví, bez ohledu na to, co to je, tak se v tom můžete stát mistrem. Abyste se stali mistrem, musíte se tomu plně poddat. A pak za to, ať je to cokoliv, dostanete dobrý plat. Takže se tolik nebojte.

Všechny... Jakákoliv věc vždy někoho zajímá. A ať vás zajímá cokoliv, vždy najdete sobě podobné. Ale je naprostá hloupost trávit čas děláním věcí, které nemáte rádi, abyste mohli trávit čas děláním věcí, které nemáte rádi, a abyste mohli učit své děti, aby šly ve vašich stopách. Děláme to, že děti vedeme a vzděláváme k tomu, aby žily stejný způsob života, jako my. A to ve víře, že si to nějak ospravedlní a najdou v životě zalíbení tím, že naučí své děti, aby své děti učily chovat se stejně.

Takže je to začarovaný kruh, nikdy se nikam neposunou. Proto je tak důležité si tuhle otázku zodpovědět. Po čem toužím?

Komentáře (95)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

prosím moc bych chtěl toto video vidět prosím o opravení, neběží. Děkuji

100

Odpovědět

Kdybych peníze řadila až na poslední místo, jakože to v dnešní době nejde. Ovšem pojďme snít. Jako většinu lidí na zeměkouli mě baví Fotografování přírody, a rozdávání radosti lidí. Chci si rozšířit obzory, a chtěla bych se naučit fotit kvalitně, a ne jen tak něco sem tak vyfotit.

60

Odpovědět

A co ti brání?

01

Odpovědět

Já bych si asi ze všeho nejvíce přál cestovat po celém světě a fotit v doprovodu mé přítelkyně. Abych ale mohl alespoň někam vycestovat, tak musím dělat to, co mě nebaví a nenaplňuje, protože potřebuji peníze, abych se někam dostal. Z téhle perspektivy je to dost smutné.

413

Odpovědět

V Česku je přece taky pěkně, je tady spousta nádherných míst, kde se dají udělat krásné fotky. Větší problém je spíš sehnat dobrej foťák, na ten se holt musí našetřit.

21

Odpovědět

Paradni video.. ale zbytecne ho tu nekteri berou az moc doslovne..

282

Odpovědět

Já teda nechápu jednu věc....všichni říkají, že je málo lidí, co chtěji studovat technické obory, ale díval se někdo na to, kolik lidí se nabere na VUT, ČVUT atd.? Vždyť to je neskutečná halda lidí....jenže k čemu to je, když potom 2/3 vyrazí? Neměl by se spíš změnit styl výuky a posuzování výkonů na těchto školách adekvátně k tomu, aby byl dostatek absolventů, kteří se můžou v daném oboru uplatnit? Mně připadá, že se tady naříká nad naprosto zcestným problémem.

2410

Odpovědět

Nemyslim si, že chyba je v tom, že mají požadavky, které 2/3 studentů nesplní, ale chyba je v tom, že se tam tyto 2/3 studentů vůbec hlásí ... Špatně je nastavený systém školství a motivace absolventů SŠ do práce (obzvlášť tech. oborů) ... (btw. jsem studenetem FS ČVUT v navazujícím studiu) ...

221

Odpovědět

Tak ono to je trochu jinak - dle mého názoru. Většina lidí z mého okolí odešla sama, protože to pro ně bylo moc náročné/nebavilo je to. Škola by mohla udělat složitější přijímačky a nabrat méně lidí, ale odpad by byl podobný a v důsledku by měli méně lidí, než mají teď. Jestli je to škola pro vás, zjistíte, až když ji studujete. Změnit styl výuky a posuzování výkonů tak, aby bylo více studentů, je reálně možné pouze jedním způsobem. A to snižováním nároků na studenta. Bojíte se létat letadlem? S takovými názory byste možná měl :) student 5.ročníku FSI VUT

240

Odpovědět

+JohnyVSPotom tedy ale není problém v tom, že by bylo málo lidí, kteří se na tento obor hlásí, ale že je málo lidí, kteří tento obor zvládnout dělat. A tam opravdu nevidím jiný způsob, než nějak upravit způsob výuky, protože základní dovednosti a inteligenci lidí předěláte těžko.

223

Odpovědět

+JohnyVSChodím na uměleckou školu a i tady odchází ročně, hodně studentů.

00

Odpovědět

kdyby daly tezsi prijmacky tak budou mit mene studentu tim padem mene penez..a to prece nechcou..a myslim si ze kdyby se pripadny student chtel vyucit v necem technickem tak jit na vysku je asi to nejhorsi protoze tam nemas zadne prakticke veci jen same teoreticke sracky ktere pouzijes jednou a toto jedno pouziti ti ukazou hned pri vstupu do prace pri zaucovani at de o cokoliv..a na vyskach neni smerovana vyuka uci te tam vsecko a to hodne lidi odradi protoze chteji delat jenn to co je bavi a ne dalsich 5 predmetu o kterych vi ze to delat nebudoua tudiz je to nebavi..proto se na to vyserou

20

Odpovědět

Hned jak jsem slyšel ten hlas a šumějící záznam, napadlo mě, že půjde o toho chlápka z videa z velrybami. Je to on, že?

220

Odpovědět

S velrybami*

201

Odpovědět

Ano, je to on. Ty hlasové záznamy jsou poměrně staré, protože Alan Watts zemřel roku 1973.

260

Odpovědět

Chcel by som chlastať, fajčiť, mrdať ... A možno raz sa stanem majster :)

2613

Odpovědět

Ano - můžeš být pornohercem

31

Odpovědět

related tip na překlad

NEWSNIGHT: Paxman vs Brand - full interview
http://www.youtube.com/watch?v=3YR4CseY9pk&hd=1

180

Odpovědět

Vydělávám peníze prací, která mě nebaví, abych je mohl utratit za věci, které vlastně vubec nechci, jenom proto, že to tak dělaj všichni, chci být jak ostatní, chci být někdo, ale ve výsledku nejsem nikdo. (dobrá storka)

306

Odpovědět

''Po čem toužíte?''

Po ničem, nemám žádný sny, žádnej cíl, jenom tak existuju.
Co dál? :D

302

Odpovědět

Teď fakt nevím, jestli si jenom neděláš p***l, protože jsi v zásadě napsal to co já, jenom mnohem kratší verzi :D

200

Odpovědět

+hossaPardon nectu vsechny komentare )

200

Odpovědět

přesně tak a né jinak..
říkám to několik let

zrušme peníze a lidstvo bude svobodné
všichni si budou sobě rovni
všichni můžou a mohou mýt vše
jídla a vody je dostatek pro všechny...jde jen o rovnováhu
pracujme jen proto že chceme a dělejme co nás baví dělat....

i kdyby ten pán ve videu má naprostou pravdu, a jsou mnozí kteří mají stejný směr a myšlenku.

celý tento svět je padlý na hlavu a lidské utrpení je všude... jemě z toho všeho na blití z lidí hlavně jak se k sobě chovají.

Mír a Lásku Všem bytostem na této planetě.

2123

Odpovědět

A koho by bavilo být např. instalatér, horník, popelář,...

233

Odpovědět

+smichproč ne? a koho by bavilo malovat,skládat hudbu,vařit,otesávat sochy a pod. ? bože cotoje za koment smich

238

Odpovědět

Zruš peniaze a svet bude stále taký istý..

253

Odpovědět

+matusyPřesně... akorát to bude mnohem nepohodlnější, protože místo peněz budeš do obchodu chodit s kladivem a budeš se jich ptát, jestli náhodou nepotřebují výměnou za prase spravit něco na střeše :D

270

Odpovědět

napr jedla je dostatok, lebo kopec ludi robi pracu kt ho nebavi, ale robi ju kvoli peniazom /napr v zavode na spracovanie kurciat - myslis, ze tam dakoho bavi 12hodin v kuse v zime rezat kurcata?/

221

Odpovědět

Problém nastává u lidí, jako jsem já, kteří absolutně netuší co by chtěli dělat. Co by je bavilo, čím by chtěli žít. Naštěstí je mi teprve 21 let a třeba časem zjistím, co by to mohlo být. V pracovním procesu už jsem a zatím mě to docela baví, tak snad to vydrží :-)

260

Odpovědět

Jeee, to je tak krasny :D A naivni a hloupy! Hloupe motivacni video. Ja bych treba byl rad hudebnikem. Miluju hudbu...ale holt, neslozil bych ani lehkou melodii do budiku :D Nemluve o tom, kdyby kazdy delal, co by chtel delat, tak nas system zkolabuje. Jenze nase sny jsou z velke casti jen sny. Kdejakej delnik sni o tom, ze je managerem, ze je hudebnikem, ze je malirem, ze je sportovcem...ono rict "jdi do toho" umi kazdej, ale svet takto nefunguje :) Chapu, ze lidi chteji snit, ale tohle video je fakt hloupe...

2032

Odpovědět

A tohle je důvod proč hudebníkem nikdy nebudeš ... Při těhlech komentářích si vždycky vzpomenu na Arnolda, kterej byl ve věku kdy začal posilovat souška a všichni se mu smály, že zněj kulturista nikdy nebude - bum za pár let po tom 7x Mistr Olympia, 5x Mistr Univers. Pak se mu smály, že se svým přízvukem a prkeným hraním nemůže do filmu - bum filmy jako Conan, Terminátor, Predátor. Stejně tak se mu smáli když kandidoval na guvernéra a hádej co ... Když něco chceš, tak nebuď línej a jdi si za tím, říkat proč to nejde, nebo že to není jednoduché umí každej.

3114

Odpovědět

+Pan_FilutaJá vám nevím, já bych zase tu melodii do budíku složil, ale na první hodině skladby mě učitel, co se tomu věnoval celý život, ať se tím živit nikdy nesnažím, že on to tak měl a je to složitý a nepříjemný život v mnoha ohledech. Nic ti nebrání vydělávat peníze a přitom mít koníčky, ale chtít se živit něčím, na co nemáš shora dáno, to je prostě jenom hloupé...

231

Odpovědět

+Pan_FilutaA na kolik takových úspěšných Arnoldů připadá neuspěšných lúzrů, kterým se cesta za senm nepodařila? To se ani nedovíš

242

Odpovědět

+Pan_FilutaTomu se rika soudnost :) Jedna vec je neco chtit a druha vec je na to mit. Nez abych se snazil plnit absurdni sen o tom, jak se stanu hudebnikem a naprosto bez uspechu, radsi se budu venovat realnejsim cilum. Mozna ne tak vysnenym, ale holt jsem vesmes pragmatik. Radsi si budu v pohode zit, nez 30 let doufat, ze v sobe najdu talent, ktery nemam :) A na rozdil od Arnolda, jemuz stacilo fakt jen makat a semtam neco zobnout (heh, ted naseru spoustu naivnich lidi, ale nemyslim nutne jen steroidy), mit hudebni talent vyzaduje vice. S tim se bud narodite, nebo ne. Neovlivnim to a nezalezi na mych snech. Proste je to naivni video, ktere hezky zni a lidi na to skacou. Ale svet tak opravdu nefunguje. Diky bohu za to, jinak bychom tu nemeli zadne delniky, zadne uklizecky, zadne popelare...vsichni by si nekde plnili sny :D

231

Odpovědět

To video si vobec pozeral a cital resp. rozumel mu ? lebo mi pride ze ani z 10% nie ...
Nejde o to stanovit si sen ako zlaty gral a ist za nim, no po ceste zivotom a ako ide cas si dat male 'ciele ktore si budes plnit na ceste za tym velkym. Je na tebe a v tvojich rukach ci sa vydas cestou kazdodennej rutiny, premrhas svoj zivot, budes robit veci ktore ta nebavia aby si mohol zit vo svete/zivot kde robis veci ktore ta nebavia, co je hlupost (citujem z videa, pri com len tato veta dava zmysel vsetkemu co tam hovori)
Alebo sa zdvihnes zo stolicky kde sedis a citas toto, pojdes von a zacnes nieco robit ci uz pre svoj sen /mensi/vacsi alebo pre seba ,,aby si bol TY stastny ..nie tvoj sef alebo rodic.

Peniaze nie su dolezite su len nevyhnutne, no tak isto sa da sklbit sen stim ze budes pracovat a zarabat si po pri ceste ku snu alebo vysnenej praci. Nie vzdy bude to ze chces byt hudobnik lachke a odvodenie z tohto sna ma vela podob, praca v radiu, v hudobnom studiu ..nieco co ta robia statnym a je splocne s hudbou ..

Tak nepiste hluposti o videu, ak ho chapete zle uz od zakladu

214

Odpovědět

+jostoJa video pochopil, jen jsem ho zjednodusil. A stale si stojim za tim, ze svet takhle nefunguje a dukazy kolem sebe vidim kazdej den. Mam pod sebou celou vyrobu, desitky delniku a muzes si byt jisty, ze kazdej z nich snil o jinem zivote. Jenze ono snit nestaci. Ani nestaci si za necim jit. Nebudes uzasnym hudebnikem, pokud se s tim talentem uz nenarodis (abstraktni mysleni...zvetsena seda kura mozkova), totez plati o jinych umelcich. Nebudes uzasnym sportovcem, kdyz mas proste mensi hladinu testosteronu (ikdyz v norme), a muzes drit sebevic. A tak dale a tak dale.

PS. Ano, muzu pracovat v radiu, ale ta prace je na hony vdalena tomu, byt hudebnikem. A pokud mam sedet v kancelari, tak je jedno, jestli v radiu ci jinde. Sen se mu neplni tak aj tak. Tyhle videa proste jen krasne zni, lidi maji radi pocit, ze jejich potencial je pomalu neomezeny, ale...

200

Odpovědět

+jostoHelemese: covece.. tak sem se docetl az sem a ne... Tobe ten smysl porad unika... ty si to zjednodusujes az moc...

btw: kdyz se podivam na soucasnou hudebni produkci, tak nejaka seda kura mozkova neni vubec podminkou, to si me pobavil :D

213

Odpovědět

Nepochopil... A to hned ze dvou důvodů. Za prvé- psychologická definice talentu říká, že i mimořádný zájem o nějakou činnost je sám o sobě talentem- bez hladin testosteronu nebo toho, co nazýváš hudebním sluchem. Je tu jedna zajímavá věc- pravidlo deseti tisíc hodin- to říká, že nějaké činnosti musíš věnovat minimálně tolik času, abys v ní začal být dobrý. A taky to, že dokud tomu těch deset tisíc hodin nevěnuješ, nemůžeš říct, že na danou činnost nemáš talent. A tady je přesně ten důvod, proč většina lidí selže- vzdá to moc brzy. Je naprostý nesmysl říct, že potřebuješ nějaký talent- jo, inteligence, paměť a další faktory ti můžou do začátku trochu pomoct, ale v průběhu času se ten rozdíl stírá. Nejlepší děti ve škole se zřídka stanou zázračně úspěšnými a ti nejnadanější často selžou. Prostě málo tréninku, toť vše.

A za druhé. Video, tak jak ho chápu já, říká, že máš dělat, to, co tě baví. Jak tě může bavit vytváření hudby, když, podle svého komentáře něco takového neumíš a tudíž jsi to zřejmě nikdy nezkusil? A navíc, ani to, že hudbu nemůžeš sám tvořit, neznamená, že se jí nemůžeš věnovat. Co třeba hudební kritika? Nebo miliarda dalších profesí v hudebním průmyslu?

251

Odpovědět

Já bych chtěl putovat po světě, být nositelem pravdy a lásky, toulat se s batohem na zádech, chodit se modlit do hor, rozesmívat děti a těšit starý lidi, obšťastňovat mladý holky a starší ještě víc. Bohužel v tomhle světě existuje jenom práce, výroba a spotřeba a není lehký se z tohohle kolotoče vymanit.

234

Odpovědět

Přijde mi jako strašné klišé, že pokaždé když má být něco dojemné ... tak tam nacpou Ludovica ... kdyby to nebyl můj oblíbený klavírní autor, tak bych to asi ani nezaregistroval. Ale, to není žádný jiný skladatel nebo co? :D

201

Odpovědět

Trochu nechápu jak to může být tvůj oblíbený skladatel, krom toho, že jsou ty skladby děsně jednoduché, tak jsou všechny stejné a strašně rádobydojemné :D

1913
Další