Predátorské půjčkyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
97 %
38. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 838
Počet zobrazení:27 149

John Oliver konečně přináší téma, které je aktuální i pro naši zemi. Pokud alespoň občas sledujete televizi, mohli jste si všimnout laciných reklam nabízejících mikropůjčky. A asi je vám jasné, že nebudou tak výhodné, jak na první pohled vypadají. Jaká je situace v USA? Co myslíte, liší se nějak od systému u nás? Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Podíváme se na jedno z nejhouževnatějších odvětví v USA. Mikropůjčky. 1 ze 20 domácností si ji někdy vzala. Je to odvětví v hodnotě 9 miliard dolarů. Kanceláře poskytující mikropůjčky jsou snad všude. V USA je víc kanceláří s mikropůjčkami než obchodů Starbucks a McDonald's. Víc než Starbucks a McDonald's! McDonald's!

Netušil jsem, že v USA je něčeho víc než McDonald's. A to včetně lidí a zrnek písku. Odvětví mikropůjček existuje jen asi 20 let. I ebola pozoruje ten nárůst a říká si: "Působivé. Šíříte se rychle." Neexistuje jen pár společností. Je jich celá škála. Máte tu Fast Cash, Cashcentral, Speedy Ca$h, Quik Cash, kde je slovo Quick napsáno špatně, a Kvik Kash, kde je špatně napsáno Quick i Cash.

Co vás může víc uklidnit než společnost, která není schopná správně napsat název produktu, ani rychlost s jakou ho dodají. Existuje tolik možností. Fungují služby, které vám doporučí správnou společnost. A těmto reklamám se nevyhnete. - Tady Montel.

- Jsem Montel Williams. Jsem Montel Williams z MoneyMutual. Běžte na moneymutual.com Už zítra můžete mít 1 000 dolarů na účtu. Oprava auta? Zaplacena. Lékařské výdaje? Vyřešeno. Víc peněz do výplaty? Hotovo. Hotovo... Díky, Montele.

Jen otázečka. Proč zrovna ty jsi mluvčím finanční společnosti? Hej, lidi, není to ten chlap, který vytvořil epizodu o tom, jak těžké je být ošklivější siamské dvojče. Buďte ticho! Tenhle chlap může mít dobré finanční rady. Když je něco tak populární a tak běžné, měli byste si zjistit, o co přesně jde.

Jako když jsem se odhodlal a přečetl všechny 4 knihy Stmívání. Mimochodem, jsem v týmu Bella. V týmu Bella. Nepotřebuje muže, který by ji definoval. Jsem v týmu Bella. Bella. O to nejde. Jde o tohle.

Co je to mikropůjčka? Co je to mikropůjčka? Je to způsob, jak se dostat k penězům, když potřebujete pokrýt nečekané výdaje jako je oprava auta nebo lékařské ošetření. Mikropůjčka je to proto, že si půjčíte malý obnos a splatíte ho při příští výplatě. To dává smysl. Já myslel, že se splácí skrz mikrovlnkou. Váš způsob je lepší. Váš způsob je lepší než můj. Tato dáma je očividně až psychoticky přátelská a zřejmě nabízí zajímavý produkt.

Kolik si společnost může účtovat za takovou službu? Většinou se RPSN pohybuje 300 % až 400 %. Průměrné RPSN je 570 %. Někdy je RPSN na hodnotách 1 900 % a to legálně. 1 900 procent... I ti nejnáročnější trenéři amerického fotbalu požadují jen 110 %.

Prašti ho do huby, Billy. Do huby. Abych byl fér, tyto společnosti budou tvrdit, že poskytují krátkodobé půjčky, takže RPSN o ničem nevypovídá. To je pravda. Ovšem jen pokud je splatíte hned. Hodně zákazníků je nesplatí. Výzkum ukazuje, že 3/4 příjmů pochází od dlužníků, kteří si musí znovu půjčit, aby vydrželi do výplaty.

Mikropůjčky jsou jako brambůrky Lays finančního odvětví. Jedny nestačí a škodí vám. Když začnete zaostávat ve splátkách, nejen že jste vystaveni nepříliš děsivým úrokům, ale i poplatkům, kterých jste si nemusel být vědom. Měl jsem dluh asi 6 000 dolarů.

Byl jsem zde před každou výplatou. Po každé výplatě jsem ji splatila a vzala si další. Je to cyklus. Slepá ulice. Radím všem se do toho nepouštět. Půjčil jsem si 250, myslel jsem, že splatím 325, ale nakonec jsem musel splatit 700 dolarů. Bylo by to 1 100 dolarů, kdybych nezašel do banky a neudělal tomu přítrž.

1 100 dolarů. Neříkám to často, ale tentokrát metafora "stojí to stejně jako dovolená" je pravdivá. Společnosti se prezentují jako někdo, kdo vám pomůže se postavit zpět na nohy. Nechtějí vás uvěznit v dluzích. Dokonce vám pomáhají, když jste v problémech. Pamatujete si tu milou dámu od ACE cash? A co když nemůžete půjčku splatit?

Někde prostě lidé mají problém splácet. Pokud se to stane, pomůžeme vám. Samozřejmě, že jim pomůžete... Váš obchodní model na to spoléhá. Skutečný manuál pro zaměstnance ACE cash obsahuje diagram, který začíná žádostí o půjčku, pokračuje utracením půjčených peněz, neschopností splatit půjčku a končí to nutností si zase znovu půjčit.

Asi jste si všimli, že to trochu vypadá jako kruh. Je to recyklační symbol lidské bídy. Je to kruh dluhů a všechny nás semele. Samozřejmě celý tento podělaný průmysl nesmíme házet do jednoho pytle. Některé společnosti se drží vyšších standardů. Community Financial Service Association of America trvá na tom, že se její členové distancují od nekalých praktik.

Dokonce se tím chlubí v jednom z nejnudnějších videí na internetu. Budu upřímný. V našem odvětví existují společnosti, které se neřídí zákonem. Natož aby se řídily vysokými standardy jako naši členové. Ty ostatní společnosti jsou hrozné.

Naše členské společnosti jsou pilíři komunity. Věděli jste, že jedna darovala ledvinu nemocné holčičce? Sice měla angínu, ale teď má tři ledviny. My jsme ty hodné společnosti. Podívejme se na jejich úžasné členy a jejich vybrané praktiky. Prvním jsou Advance America, jedna z největších firem v odvětví. Její spoluzakladatel odvětví bránil takto.

Poptávka po produktu je obří a to mluví samo za sebe. To je fakt. Ale také bych mohl poznamenat, že poptávka po heroinu je také obří, ale to z něj nedělá produkt, který bych doporučil přátelům, aby se dostali z bryndy. Advance America je společností, jejíž vybrané praktiky zahrnují souhlas s finančním vypořádáním v Severní Karolíně v hodnotě 18,75 milionu dolarů, poté, co byli obviněni z nelegálně vysokých úroků.

Ale oni jsou jen jednou ze dvou největších společností. Druhou společností je Cash America. Jaké jsou jejich vybrané praktiky? Cash America musela loni zaplatit 19 milionů dolarů jako náhrady a pokuty. To za nelegálně vysoké úroky pro vojáky a za ničení dokumentů. Co na to říkáte?

Nelegálně vysoké úroky pro vojáky přece nejsou nekalou praktikou. Musí mít na svém nárazníku tu samolepku s nápisem "Vydírejte naše vojáky". Takové pokuty jsou poměrně vzácné. To nás přivádí k tomu, proč je odvětví mikropůjček téměř nezastavitelné. Daří se jim vyhýbat předpisům. Dám vám příklad z Texasu.

Před pár lety se snažili mikropůjčky omezit. Ale bránil tomu jeden státní zákonodárce. Členové, já prostě nevím proč by tenhle zákon vůbec byl nutný. Pokud ovšem nevznikl proto, aby velká instituce mohla utlačovat ty malé. V té jeho analogii jsou těm malými institucemi společnosti poskytující mikropůjčky.

Pokud napíše Little Guys se symbolem dolaru místo S, máte celkem dobrý název pro takovou společnost. Ten muž je texaský reprezentant Garry Elkins. Malé instituce neobhajuje jen z dobroty srdce. Ale není pravda, že máte 12 velmi prosperujících kanceláří na mikropůjčky a půjčky za auto? Já vám odpovím za něj. Je to pravda. Má společnost nádherně nazvanou Power Finance Texas.

Máte zájem o nějaké mocné finance?! Omlouvám se. Skočil jsem mu do řeči. - Nepotřebujeme regulace. - Není možné, že... zohledňujete především své osobní bohatství, když odmítáte tyto zákony? Ne, tohle není o tom zákonu. Pane Elkinsi, znáte význam pojmu střet zájmů? Jestli ho znám?

Madam, já jsem právě jeho ztělesněním. Může vám připadat, že ta žena, Vickie Truiit, je skvělá. Zapáleně poukazuje na to, jak sektor mikropůjček ovlivňuje politiky. O to hůř se mi říká, že 17 dní po opuštění úřadu se nechala zaměstnat jako lobista pro ACE Cash Express. Pro ty lidi s kruhem. Naštěstí má Texas také finanční komisi, která dohlíží na odvětví mikropůjček.

Hádejte, kdo ji vede. William J. White je viceprezidentem Cash America a také byl guvernérem jmenován předsedou finanční komise, která dohlíží na společnosti poskytující mikropůjčky. Přesně tak. Předseda komise, která dohlíží na sektor mikropůjček, je ve stejnou dobu viceprezidentem jednoho z největších poskytovatelů mikropůjček v zemi.

Je to dingo! Ten muž je dingo! Je to dingo! Dingo, dingo, dingo! Tak si to všechno shrňme. Pokud chcete ochránit Texas před sektorem mikropůjček, musíte dosadit do finanční komise viceprezidenta jedné ze společností a pak zákonodárcům předložit zákon, u kterého bude vlastník 12 kanceláří s mikropůjčkami debatovat o zásluhách tohoto sektoru s někým, kdo se v budoucnu stane jejich po*ělaným lobistou.

Dokonce i vyje*ávání má v Texasu větší rozměr. Avšak největší schopností společností poskytujících mikropůjčky není to, jak zabraňují schvalování zákonů. Největší schopností je to, jak reagují, když zákon projde. Například, když v Illinois prošel zákon, který se vztahoval na půjčky se splatností do 120 dnů, společnosti začaly poskytovat půjčky na 121 dní.

Je to jako vsadit 1 dolar ve Správné ceně. Smíte to udělat, ale: "Táhni do pr*ele." Bude to horší. Když Arizona postavila mikropůjčky mimo zákon, společnosti začaly poskytovat půjčky za auto. Jsou prakticky stejné, ale navíc vám vezmou auto.

Jako by regulační orgány hrály Prašti krtka. Když myslíte, že jste ho zarazili, jinde začnou vyskakovat další, kteří jsou jen jinak oblečení. Nejlepším příkladem je Ohio. Roku 2008 se jim nějak podařilo nastavit hranici úroků mikropůjček na 28 %. Všechny společnosti licencované k poskytování krátkodobých půjček se tím musely řídit.

Ale když jeden krtek padne, další krtek povstane. Loni v Ohiu už neexistovala žádná společnost licencovaná k poskytování krátkodobých půjček. Nastal však náhlý nárůst poskytovatelů hypoték. Nabízejí lidem krátkodobé hypotéky kolem 300 dolarů. Sledujte, jak to právník společnost Cash Land vysvětluje soudci.

Takže půjčování peněz nebude spadat pod zákon o krátkodobých půjčkách, protože společnost není registrována pro jejich poskytování? Přesně tak, vaše ctihodnosti, zákon o krátkodobých půjčkách jasně říká, že se vztahuje jen na ty, kteří jsou registrování jako poskytovatelé krátkodobých půjček. Proč se vůbec nazýváte poskytovatelé hypoték? Proč se nenazýváte arašídovo-chobotnicové společnosti? Nemůžete regulovat arašídové chobotnice, protože ani neexistují.

A ve vzácném případě, kdy stát dokáže prosazovat přísné regulace, se některé společnosti vytasí s esem v rukávu. Někteří poskytovatelé mikropůjček našli zadní vrátka a spolčují se s kmeny indiánů. Poskytovatelé mikropůjček tak získají imunitu a neplatí na ně státní regulace. Přesně tak.

Někteří poskytovatelé mikropůjček se převlékají za domorodé Američany. Myslel jsem, že to smí jen Johnny Depp. Jak to vůbec funguje? Tento poskytovatel mikropůjček, Cash Fairy, se spojil se čtyřmi kmeny z Belknapu v Montaně. Na internetu nabízejí mikropůčky s RPSN kolem 700 %. Dokud se můžete spojit s kmenem a tím se vyhnout zákonům tohoto státu, tak podle mého názoru jsou predátorské půjčky stále legální.

Pravda. Ale buďme fér. Žádná predátorská firma by si nedala název Penízková víla. Máš čas do půlnoci, jinak tě navštíví penízková víla. Penízková víla. Zde je problém. Je skoro nemožné poskytovatele mikropůjček regulovat.

A oni sami nezmizí. Server PEW zjistil, že většina dlužníků si myslí, že společnosti nad nimi mají navrch, ale většina také řekla, že jim poskytují úlevu. Proto jsou tak nebezpečné. Lidé je občas potřebují. Ale musíte si být naprosto jistí, že neexistuje žádná lepší možnost. 41 % dotázaných, kteří si vzali mikropůjčku, si museli nakonec půjčit od rodiny, zastavit věci, nebo něco jiného, co mohli udělat rovnou.

To vše, jen aby splatili tu mikropůjčku. Ale mikropůjčky se na první pohled zdají snadnější. Všechny ty reklamy jsou tak lákavé a jsou naprosto všude. Můžeme udělat jen to, že vyrazíme do protiútoku s naší celebritou, abychom lidem připomněli, že mají nejdřív zvážit všechny lepší možnosti.

Ahoj, jsem Sarah Silverman. Pokud uvažujete o mikropůjčce, nechte mě vám nejdřív říct o skvělé alternativě. Říká se jí cokoliv jiného. Funguje to tak, že místo mikropůjčky uděláte cokoliv jiného. Prodejte sperma nebo krev.

Skočte před auto boháče. Zahrne vás penězi, jen aby měl pokoj. Jste staří a potřebujete peníze? Berte si věci. Jste staří, nikdo vás nezastaví ani nepůjdete do vězení. Běžte do obchodu, naplňte si vozíček věcmi a pak prostě odejděte. A víte že lidé platí za to, že je pomočíte?

A za pokálení taky. Za výkaly je dvojnásobek. Vím to, protože... Na tom nesejde. Ale stejně to musíte dělat každý den, ne? A pokud do toho nejdete, tak doslova splachujete peníze do záchodu. Je to nezodpovědné. Uvnitř vás jsou peníze.

Je to jako by Dorotka celou dobu měla možnost se vrátit domů. Jde o to, že žádné rozhodnutí nebude horší než se zaplést s těmito zkurv*syny. Jsou to zkurv*syni. Jsou to synové ku*ev. Pokud přemýšlíte o mikropůjčce, jen zvedněte telefon, zase ho položte a udělejte cokoliv jiného.

COKOLIV JINÉHO DO TOHO Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (94)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Johna Olivera sice obdivuji díky velkému množství informací, o kterých většina Američanů nemá ani ponětí, nicméně ta jeho show mi přijde jako ta nejméně vtipná věc na světě. Vám třeba připadá vtipný ten jeho vyexcitovanej obličej? Nebo ty jeho grimasy, kterými se snaží dávat najevo, jak strašně je důležitej? Nemluvě o tom, že polovinu těch jeho narážek vůbec nechápu (v této epizodě například ta věc s tím dingem). Mohl byste prosím někdo vysvětlit, o co jako mělo jít? A další věcí, co mi přijde spíše trapná, je to falešné publikum, které se "směje" při naprosto absurdních narážkách.
Nemám nic proti lidem, co ho sledují (osobně jsem už pár dílů viděl), ale vtipnější už mi přišly i bonmoty Miloše Zemana (a to jsem příznivec pražské kavárny).
Přeji hezký den!

00

Odpovědět

Ať někdo nadává, že takové věci jsou možné jenom v Česku... pořád říkám že to je všude, a kolikrát si myslím, že naši politici ve srovnání senátorů USA nebo některých v EU jsou poříd ještě v pohodě...

316

Odpovědět

jj je dobrý se tím konejšit a nechat je dojít tam , kam to směřuje.. přesně tyhle blbý kecy totiž používaj politici, kteří mají na podobných byznysech zájem.

33

Odpovědět

Sarah Silverman zní přesně jako já, kdykoliv vidím "srazily vám finance hřebínek" reklamu a vypadá u toho výrazně lépe. 10/10

110

Odpovědět

No, dvakrát v životě jsem si půjčil, konkrétně od fy. Provident, jednou 6 a jednou 4 litry. Věděl sem že mám za týden výplatu a ty prachy sem zrovna potřeboval, tím myslím opravdu potřeboval. V rodině si půjčovat mi přijde jako naprosto poslední možnost, takže proto ten Pr. Pokud jim prachy vrátíte do 14 dní, neplatíte nic navíc (!!!), společnost asi ví že 90% truhlů která si půjčí větší obnos to prostě nedá a radši pak splácí po pětikilu, pak opravdu ze 4 tisíc platíte třeba 9... myslím že mikropůjčky nejsou vyloženě špatnej nástroj a občas Vám můžou pomoct překonat nějakej problém, jehož řešení až třeba za týden by bylo dražší, pak to má smysl, na druhou stranu, pokud si někdo půjčí 30k na dovolenou, je to prostě idiot, když na o nemám, jedu k Mácháči no :) Nechci dělat nikomu reklamu, o to méně Providentu, je mi jasné že parazitují na lidech u kterých ví že sou nalákání vidinou krátkodobého přilepšení a neviděj to co je pak čeká, ale třeba mě to dvakrát vytáhlo trn z paty a nestálo mě to nic. Spíš si mylím, že by měl stát dohlédnout na to, aby tyto společnosti nepůjčovali lidem, kteří mají dlouhoobé problémy s finančními produkty a nejsou reálně schopni dostát smluvním závazkům. Pravdou je že každý svého štěstí strůjce, na druhou stranu na neřešitelné zadlužení části populace pak doplácíme všichni, výsledkem je že část populace musí makat na černo, tzn. neodvání daně, stát jim pak musí pomáhat různými insolvencemi a nezřídka se pak zadlužení zoufalí lidé odhodlají k různým nelegálním činnostem na opatření peněz... takže za mě krátkodobé půjčky ano, mají smysl, ale měl by být větší dohled na to, aby si je mohli brát jen lidí, kteří jsou schopni dostát svým závazkům.

1813

Odpovědět

Video je skutečně působivé, ale po přečtení většiny komentářů jsem usoudil, že drtivá většina z Vás nemá ponětí jak tyto mikropůjčky fungují :-) Vím to, protože je již několik let poskytuji a věřte mi, že je nechci obhajovat právě proto, že mě to živí, ale vězte že:

1) Ve skutečnosti, stejně jako hosté na tom videu, si stěžují jen a pouze neplatiči, čili ti, kteří nedokázali splatit to co měli včas. Mnohem větší procento, a to několikanásobně, je klientů, kteří tyto půjčky využívají i opakovaně a jsou velice spokojeni! Akorát je k natáčení jakýchkoli videí, reportáží apod. nikdo nezve...

2) Za to, že je někdo "neplatič", si v 98% případů můžou klienti samotní! Obecně řečeno (a má to mnoho nuancí), si nedokážou představit (předem sami posoudit) jak budou danou půjčku splácet, a to i přes to, že vědí kolik přeplatí a za jak dlouho to musí splatit. Přesto si ji vezmou...

3) Tyto společnosti, ať už legálně či nelegálně, budou existovat vždy, protože je neustále opomíjen jeden nejdůležitější sociální problém (důvod), proč to ti lidé dělají. Ono půjčit si raději od rodiny, kamarádů (jak radí hezká paní na konci), je nevím proč pro velkou část lidí velký problém. Může to totiž přinést nepřeberné množství komplikací a problémů, které si málokdo, kdo o tom takto nekvalifikovaně povídá, jako ten komik, nedokážou představit. Oni totiž peníze v rodině totiž mění vztahy, a to i přes to, že půjčka v rodině proběhne tak jak má!

4) V posledním bodě se vrátím k dobře platícím klientům. Protože se jich ptám, proč si půjčují, i když vědí, že to není zrovna levné, odpověď je často stejná. "Pomůžete mi, když potřebuju, nemusím otravovat blízké, viz. bod 3, mám na to, abych vše vrátil a i když vím, že přeplatím nemalé procento, vyhovuje mi tento způsob řešení krátkodobých výpadků nejvíce...

Přeji hezký den! Rubi

1957

Odpovědět

Nezlobte se, ale když je RPSN někoik set procent, je lichva slabé slovo. I kdyby o bylo jen na pár dní. Lenacia má pravdu. Člověk který si může dovolit splácet úvěr do mikropůjčku nepotřebuje.

281

Odpovědět

+dancaRPSN je nic neříkající údaj. Málokdo ví, ani vy ne, co skutečně znamená a jak se vlastně počítá. A u mikropůjček vůbec...
A hlavně mějte na paměti, že nikdo nikdy nikoho na celém světě nenutí, aby si jakoukoli půjčku bral! Je to zodpovědnost každého z nás! Proč nedokážete pochopit, že vinit z toho následně věřitele, je jen zbabělost a zbavování se vlastní odpovědnosti za své činy??
To že mám tolik nesouhlasných palců mě u článku nahoře mě nepřekvapuje, ale snad to jednou většina z vás pochopí...

1128

Odpovědět

Tobě ty z***e bych přál aby jsi tu tvoji půjčku potřeboval a zaměstnavatel ti nedal výplatu.(ne že by to byl můj případ), ale lidi jako ty patří před zeď....

718

Odpovědět

Ja nevim co furt stim vsichni maj.. mam grafiku na splatky a zaplatim akorat 10% co jsem dal predem + nejake ty drobne kolem na pojisteni.

Ale vim ze pujcit si primo penize je fakt sracka kolem 30-40% navic

26

Odpovědět

Vidíš. A kdyby sis šetřil, tak nemusíš platit ani těch 10%. Ale jak říkáš, primárně to bylo o těch "rychlopůjčkách" před výplatou, kdy velice "výhodně" půjčují malé obnosy...

A hlavně u nebankovní společnosti si půjčí opravdu jen zoufalec.

140

Odpovědět

Dikes za preklad. Pecka :D

10

Odpovědět

Pro pana překladatele: Díky za videa Johna Olivera! Obdivuhodná práce.
Jen bych ráda bupozornila, že použití slova mikropůjčky pro anglický výraz pay day loans může lidi mást, jako například zmátl mě. Používá se totiž, alespoň podle mých znalostí, především jako překlad slova microcredits, což je úplně jiný systém, sloužící jako nástroj snižování chudoby v rozvojovém světě.

292

Odpovědět

Po několika videích s Johnem Oliverem začínám pokládat USA za součást rozvojového světa ;)

402

Odpovědět

Ta Sarah Silverman se taky nechá ukecat do všeho. A já se ptám kdo to je, to se jenom provdala za toho ne tak vtipnýho moderátora talkshow??

437

Odpovědět

Dingo. Dingo, dingo, dingo! :D John je prostě skvělej.

320

Odpovědět

Mam radost když vidim že je na tom v podstatě celej svět stejně :D všude si jen majetní hrabou pro sebe a hlupáci jim pomáhaj :)

171

Odpovědět

půjčky nikdy nebyly pro chudé lidi. Jen ti chudí si to myslí, a banky je v tom přiživují. Půjčka je pro člověka se stálým příjmem, který nežije od výplaty k výplatě, a má na účtu dostatek finančních zásob na pár měsíců aby byl schopný splácet půjčku v případě, že o práci přijde. Lidi co jsou tak chudí, že nemaj na dárky či dovolenou, ti si nemůžou půjčit peníze na dárky či dovolenou. Ale pokud víte, že byste třeba do půl roku ty peníze na dovolenou měli našetřené (a stále měli peníze i na bydlení a stravu), ale za půl roku v místě kam byste chtěli ject nebude teplo, nebo nebudete mít volno, tak si vezmete půjčku. Jenže jsou lidi, kteří jsou na tom finančně tak špatně, že si půjčku vezmou, ale nedochází jim, že pak na tom budou ještě o dost hůř.

1401

Odpovědět

Heleho, finančně gramotná osoba. Štípněte mě někdo.

1004

Odpovědět

+Christopherjsme ohrožený druh, jako jednorožci

630

Odpovědět

Děkuju za překlad, bylo to vážně zajímavé video. Nejdřív jsem se kvůli té délce nechtěla podívat, no nakonec jsem na to klikla a nelituju. Jen tak dál, víc takových videí.

190

Odpovědět

JJ, tu druhou větu už jsem slyšel tolikrát :) ....

70

Odpovědět

Já tohle zažívám při překladu. Myslím si, že mi 16 a půl minuty bude trvat věčnost, ale zažeru se do toho jeho videa natolik, že najednou zjistím, že jsem už skoro na konci. :-D

390

Odpovědět

Každej máme šanci se s tím po svém vyrovnat. Jak? Za prvé žít skromně. Utrácet jen tolik, kolik si mohu dovolit. Inteligentní mají vyhráno. Ti to pochopí. A ti hloupí? Patří jim to. Je to selekce: Hloupí a neschopní chtějí žít na stejné životní úrovni jako chytří a schopní. Někdo jim řekl, že na to mají právo - a oni tomu věří. Tak to mají. Chvíli to vychází, ale pak spadnou do dluhové pasti. Není to spravedlivé? Vždyť ti hloupí jsou u nás všude kam se podíváte. Jsou důvěřiví a dělají to, co jim někdo v televizi řekne. Mají tu vlastnost, že ovlivňují všechno, protože jich je moc. Kecají nám ostatním do života.
Ovlivňují pak celkovou politickou atmosféru. Takže co myslíte? Co když tyhle marketingové chytáky a reklamy, těm primitivům patří? Zaslouží si to. Nerozčilujme se nad tím! Není to určené nám :-)

3015

Odpovědět

Právo silnějšího hold pořád platí, chytřejší bere na úkor hloupějšího...

03

Odpovědět

Je skvělý a trefuje se přesně kam má. Takže doufám, že ho za chvíli nezruší, protože myslím, že už teď sere nejednoho šmejda:) Jen tak dál.

200

Další