Thumbnail play icon

Predátorské půjčkyLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 211
97 %
42. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 830
Počet zobrazení:18 504

John Oliver konečně přináší téma, které je aktuální i pro naši zemi. Pokud alespoň občas sledujete televizi, mohli jste si všimnout laciných reklam nabízejících mikropůjčky. A asi je vám jasné, že nebudou tak výhodné, jak na první pohled vypadají. Jaká je situace v USA? Co myslíte, liší se nějak od systému u nás? Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Komentáře (94)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Johna Olivera sice obdivuji díky velkému množství informací, o kterých většina Američanů nemá ani ponětí, nicméně ta jeho show mi přijde jako ta nejméně vtipná věc na světě. Vám třeba připadá vtipný ten jeho vyexcitovanej obličej? Nebo ty jeho grimasy, kterými se snaží dávat najevo, jak strašně je důležitej? Nemluvě o tom, že polovinu těch jeho narážek vůbec nechápu (v této epizodě například ta věc s tím dingem). Mohl byste prosím někdo vysvětlit, o co jako mělo jít? A další věcí, co mi přijde spíše trapná, je to falešné publikum, které se "směje" při naprosto absurdních narážkách.
Nemám nic proti lidem, co ho sledují (osobně jsem už pár dílů viděl), ale vtipnější už mi přišly i bonmoty Miloše Zemana (a to jsem příznivec pražské kavárny).
Přeji hezký den!

00

Odpovědět

Ať někdo nadává, že takové věci jsou možné jenom v Česku... pořád říkám že to je všude, a kolikrát si myslím, že naši politici ve srovnání senátorů USA nebo některých v EU jsou poříd ještě v pohodě...

306

Odpovědět

jj je dobrý se tím konejšit a nechat je dojít tam , kam to směřuje.. přesně tyhle blbý kecy totiž používaj politici, kteří mají na podobných byznysech zájem.

33

Odpovědět

Sarah Silverman zní přesně jako já, kdykoliv vidím "srazily vám finance hřebínek" reklamu a vypadá u toho výrazně lépe. 10/10

110

Odpovědět

No, dvakrát v životě jsem si půjčil, konkrétně od fy. Provident, jednou 6 a jednou 4 litry. Věděl sem že mám za týden výplatu a ty prachy sem zrovna potřeboval, tím myslím opravdu potřeboval. V rodině si půjčovat mi přijde jako naprosto poslední možnost, takže proto ten Pr. Pokud jim prachy vrátíte do 14 dní, neplatíte nic navíc (!!!), společnost asi ví že 90% truhlů která si půjčí větší obnos to prostě nedá a radši pak splácí po pětikilu, pak opravdu ze 4 tisíc platíte třeba 9... myslím že mikropůjčky nejsou vyloženě špatnej nástroj a občas Vám můžou pomoct překonat nějakej problém, jehož řešení až třeba za týden by bylo dražší, pak to má smysl, na druhou stranu, pokud si někdo půjčí 30k na dovolenou, je to prostě idiot, když na o nemám, jedu k Mácháči no :) Nechci dělat nikomu reklamu, o to méně Providentu, je mi jasné že parazitují na lidech u kterých ví že sou nalákání vidinou krátkodobého přilepšení a neviděj to co je pak čeká, ale třeba mě to dvakrát vytáhlo trn z paty a nestálo mě to nic. Spíš si mylím, že by měl stát dohlédnout na to, aby tyto společnosti nepůjčovali lidem, kteří mají dlouhoobé problémy s finančními produkty a nejsou reálně schopni dostát smluvním závazkům. Pravdou je že každý svého štěstí strůjce, na druhou stranu na neřešitelné zadlužení části populace pak doplácíme všichni, výsledkem je že část populace musí makat na černo, tzn. neodvání daně, stát jim pak musí pomáhat různými insolvencemi a nezřídka se pak zadlužení zoufalí lidé odhodlají k různým nelegálním činnostem na opatření peněz... takže za mě krátkodobé půjčky ano, mají smysl, ale měl by být větší dohled na to, aby si je mohli brát jen lidí, kteří jsou schopni dostát svým závazkům.

1813

Odpovědět

Video je skutečně působivé, ale po přečtení většiny komentářů jsem usoudil, že drtivá většina z Vás nemá ponětí jak tyto mikropůjčky fungují :-) Vím to, protože je již několik let poskytuji a věřte mi, že je nechci obhajovat právě proto, že mě to živí, ale vězte že:

1) Ve skutečnosti, stejně jako hosté na tom videu, si stěžují jen a pouze neplatiči, čili ti, kteří nedokázali splatit to co měli včas. Mnohem větší procento, a to několikanásobně, je klientů, kteří tyto půjčky využívají i opakovaně a jsou velice spokojeni! Akorát je k natáčení jakýchkoli videí, reportáží apod. nikdo nezve...

2) Za to, že je někdo "neplatič", si v 98% případů můžou klienti samotní! Obecně řečeno (a má to mnoho nuancí), si nedokážou představit (předem sami posoudit) jak budou danou půjčku splácet, a to i přes to, že vědí kolik přeplatí a za jak dlouho to musí splatit. Přesto si ji vezmou...

3) Tyto společnosti, ať už legálně či nelegálně, budou existovat vždy, protože je neustále opomíjen jeden nejdůležitější sociální problém (důvod), proč to ti lidé dělají. Ono půjčit si raději od rodiny, kamarádů (jak radí hezká paní na konci), je nevím proč pro velkou část lidí velký problém. Může to totiž přinést nepřeberné množství komplikací a problémů, které si málokdo, kdo o tom takto nekvalifikovaně povídá, jako ten komik, nedokážou představit. Oni totiž peníze v rodině totiž mění vztahy, a to i přes to, že půjčka v rodině proběhne tak jak má!

4) V posledním bodě se vrátím k dobře platícím klientům. Protože se jich ptám, proč si půjčují, i když vědí, že to není zrovna levné, odpověď je často stejná. "Pomůžete mi, když potřebuju, nemusím otravovat blízké, viz. bod 3, mám na to, abych vše vrátil a i když vím, že přeplatím nemalé procento, vyhovuje mi tento způsob řešení krátkodobých výpadků nejvíce...

Přeji hezký den! Rubi

1856

Odpovědět

Nezlobte se, ale když je RPSN někoik set procent, je lichva slabé slovo. I kdyby o bylo jen na pár dní. Lenacia má pravdu. Člověk který si může dovolit splácet úvěr do mikropůjčku nepotřebuje.

281

Odpovědět

+dancaRPSN je nic neříkající údaj. Málokdo ví, ani vy ne, co skutečně znamená a jak se vlastně počítá. A u mikropůjček vůbec...
A hlavně mějte na paměti, že nikdo nikdy nikoho na celém světě nenutí, aby si jakoukoli půjčku bral! Je to zodpovědnost každého z nás! Proč nedokážete pochopit, že vinit z toho následně věřitele, je jen zbabělost a zbavování se vlastní odpovědnosti za své činy??
To že mám tolik nesouhlasných palců mě u článku nahoře mě nepřekvapuje, ale snad to jednou většina z vás pochopí...

1027

Odpovědět

Tobě ty z***e bych přál aby jsi tu tvoji půjčku potřeboval a zaměstnavatel ti nedal výplatu.(ne že by to byl můj případ), ale lidi jako ty patří před zeď....

718

Odpovědět

Ja nevim co furt stim vsichni maj.. mam grafiku na splatky a zaplatim akorat 10% co jsem dal predem + nejake ty drobne kolem na pojisteni.

Ale vim ze pujcit si primo penize je fakt sracka kolem 30-40% navic

26

Odpovědět

Vidíš. A kdyby sis šetřil, tak nemusíš platit ani těch 10%. Ale jak říkáš, primárně to bylo o těch "rychlopůjčkách" před výplatou, kdy velice "výhodně" půjčují malé obnosy...

A hlavně u nebankovní společnosti si půjčí opravdu jen zoufalec.

140

Odpovědět

Dikes za preklad. Pecka :D

10

Odpovědět

Pro pana překladatele: Díky za videa Johna Olivera! Obdivuhodná práce.
Jen bych ráda bupozornila, že použití slova mikropůjčky pro anglický výraz pay day loans může lidi mást, jako například zmátl mě. Používá se totiž, alespoň podle mých znalostí, především jako překlad slova microcredits, což je úplně jiný systém, sloužící jako nástroj snižování chudoby v rozvojovém světě.

292

Odpovědět

Po několika videích s Johnem Oliverem začínám pokládat USA za součást rozvojového světa ;)

402

Odpovědět

Ta Sarah Silverman se taky nechá ukecat do všeho. A já se ptám kdo to je, to se jenom provdala za toho ne tak vtipnýho moderátora talkshow??

437

Odpovědět

Dingo. Dingo, dingo, dingo! :D John je prostě skvělej.

320

Odpovědět

Mam radost když vidim že je na tom v podstatě celej svět stejně :D všude si jen majetní hrabou pro sebe a hlupáci jim pomáhaj :)

171

Odpovědět

půjčky nikdy nebyly pro chudé lidi. Jen ti chudí si to myslí, a banky je v tom přiživují. Půjčka je pro člověka se stálým příjmem, který nežije od výplaty k výplatě, a má na účtu dostatek finančních zásob na pár měsíců aby byl schopný splácet půjčku v případě, že o práci přijde. Lidi co jsou tak chudí, že nemaj na dárky či dovolenou, ti si nemůžou půjčit peníze na dárky či dovolenou. Ale pokud víte, že byste třeba do půl roku ty peníze na dovolenou měli našetřené (a stále měli peníze i na bydlení a stravu), ale za půl roku v místě kam byste chtěli ject nebude teplo, nebo nebudete mít volno, tak si vezmete půjčku. Jenže jsou lidi, kteří jsou na tom finančně tak špatně, že si půjčku vezmou, ale nedochází jim, že pak na tom budou ještě o dost hůř.

1401

Odpovědět

Heleho, finančně gramotná osoba. Štípněte mě někdo.

1004

Odpovědět

+Christopherjsme ohrožený druh, jako jednorožci

630

Odpovědět

Děkuju za překlad, bylo to vážně zajímavé video. Nejdřív jsem se kvůli té délce nechtěla podívat, no nakonec jsem na to klikla a nelituju. Jen tak dál, víc takových videí.

190

Odpovědět

JJ, tu druhou větu už jsem slyšel tolikrát :) ....

70

Odpovědět

Já tohle zažívám při překladu. Myslím si, že mi 16 a půl minuty bude trvat věčnost, ale zažeru se do toho jeho videa natolik, že najednou zjistím, že jsem už skoro na konci. :-D

390

Odpovědět

Každej máme šanci se s tím po svém vyrovnat. Jak? Za prvé žít skromně. Utrácet jen tolik, kolik si mohu dovolit. Inteligentní mají vyhráno. Ti to pochopí. A ti hloupí? Patří jim to. Je to selekce: Hloupí a neschopní chtějí žít na stejné životní úrovni jako chytří a schopní. Někdo jim řekl, že na to mají právo - a oni tomu věří. Tak to mají. Chvíli to vychází, ale pak spadnou do dluhové pasti. Není to spravedlivé? Vždyť ti hloupí jsou u nás všude kam se podíváte. Jsou důvěřiví a dělají to, co jim někdo v televizi řekne. Mají tu vlastnost, že ovlivňují všechno, protože jich je moc. Kecají nám ostatním do života.
Ovlivňují pak celkovou politickou atmosféru. Takže co myslíte? Co když tyhle marketingové chytáky a reklamy, těm primitivům patří? Zaslouží si to. Nerozčilujme se nad tím! Není to určené nám :-)

3015

Odpovědět

Právo silnějšího hold pořád platí, chytřejší bere na úkor hloupějšího...

03

Odpovědět

Je skvělý a trefuje se přesně kam má. Takže doufám, že ho za chvíli nezruší, protože myslím, že už teď sere nejednoho šmejda:) Jen tak dál.

200

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK