Thumbnail play icon

Proč je sklo průhledné

90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:455
Počet zobrazení:3 880

Se sklem a dalšími průhlednými látkami se setkáváme snad každý den. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, co je vlastně činí průhlednými?

Jedno naučné video z kanálu Sixty Symbols už tu máme a jelikož se profesor Phil Moriarty setkal převážně s úspěchem, přináším druhé, které se zaměřuje právě na problematiku průhlednosti pevných látek.

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

00:55 má být "že sklo je podobné tekutině", ne světlo

190

Odpovědět

Aha takze uz konecne vim jak ty tajne jednotky vidi pres zdi.Maji ty bryle na urcite frekvenci toho svetla a ty fotony projdou treba pres ty cihly husty .)

1816

Odpovědět

ne xD oni maj termokamery

192

Odpovědět

Kéž by to takle vysvětlovali ve školách..
Nezáleželo by na tom, co je elektron (to by se vysvětlilo třeba pozdějc), ale na tom jak by to učitel vysvětlil - takle pomocí plastových pomůcek a trocha pohybu je to lepší, než nějaký obrázek, nebo suchý výklad.

182

Odpovědět

Zajímavé video, jen malá chyba v 0:56 říká glass, ne light.

180

Odpovědět

Paráda, více takových videí :) Třeba i Vsauce už dlouho nebyl. Ale to je jen takový návrh, díky za taková videa :)

182

Odpovědět

Gut videjko akorát by se mohli naučit zacházet z kamerou z toho neustálého třepáni kde věčinu času ukazuje něco mimo záběr me začne tak leda bolet hlava nebo dostanu mořskou nemoc.

1812

Odpovědět

Neříkám, že nemáš pravdu, ale ty se radši nauč zacházet s češtinou.

182

Odpovědět

Takze preto sklo pohlcuje UV žiarenie... super videa, len tak dalej ;)

181

Odpovědět

To, že je sklo kapalina, je pravda. S jeho průhledností to však nesouvisí...

1948

Odpovědět

http://www.glassrevue.com/news.asp@nid=196&cid=6.html
Jestli
mi nevěříte, jděte se někdy podívat na nějaká opravdu stará okna - všimnete si, že dole jsou tlustší než nahoře, protože stéká. Je to kapalina o velmi vysoké viskozitě...

1812

Odpovědět

+SriberTakže trvá několik desítek let (ne-li století), než se to skutečně projeví na tloušťce skla. Můžu potvrdit!

185

Odpovědět

+Sriber"Fyzikové dospěli k překvapivému zjištění, že sklo nepatří mezi látky skupenství pevného, ale musíme ho považovat za tuhou kapalinu. Pevné skupenství je totiž především určeno krystalovou strukturou, a ta má danou určitou krystalovou mřížku"

To byli fyzikové snad ze středověku, když neznali pojem amorfní pevná látka.

200

Odpovědět

a ja som plazma...

188

Odpovědět

+QuelThassklo je přechlazený roztok.

181

Odpovědět

No jasně, pokud říkáš, že sklo je tekutina, pak má pravdu i QuelThas, že on je zas plasma :-) tím neříkám, že se pleteš, ale chci tím říct, že látka je určitý skupenství při určitých podmínkách...

jako H2O může být pevné (led), tekuté (voda) i plynné (pára), při enormních podmínkách i plasma... tohle se přece učí i na základce ne? Chování H2O je tady: http://2.bp.blogspot.com/-KptpEVwLD4k/TicMaHxMBmI/AAAAAAAAAiU/GGH3140_E5M/s1600/tlak.jpg a stejně tak je to u skla i u ostatních látek...

Když se sklo vyfukuje ve sklárnách, tak tam je to tekutina, ale když zchladne, tak je to pevný skupenství, ale otázka je kde jsou ty hranice... často to nejde říct jednoznačně, jsou to jen termíny...

182

Odpovědět

+jeffry-jordanSklo je kapalina i když je třeba v oknech nebo sklenicích. Jen je natolik viskózní, že to nejde od oka poznat.

197

Odpovědět

+jeffry-jordanto by musela být kapalina i plast, nebo třeba i železo, zlato... když nechám plastovou lahev dlouho na sluníčku, a že třeba v egyptě se mi to stalo, tak prostě začne roztávat.

183

Odpovědět

+jeffry-jordanlenacia: Jenže to sklo neroztává, ale stéká - není to teplotou, ale gravitací...

186

Odpovědět

+jeffry-jordanSciber: to i prsa mojí babičky, ale to ještě neznamená, že jsou kapalina...

210

Odpovědět

+jeffry-jordanSriber: no záleží na úhlu pohledu, myslím, že to nemá smysl řešit, podle mě se sklo nijak výrazně neliší od ostaních materiálů.

Z dlouhodobýho hlediska se jeví jako tekutina, protože stéká jak říkáš, ale to stéká i to zlato při dlouhpodoběji, nebo na planetě s vysokou gravitací... ta gravitace to je síla působící na hmotné těleso a tím pádem se v něm vytváří tlak (stejně jako ve vzduchu)... každej kov při vyšším vnitřním tlaku teče jako voda :-) prostě nevidím důvod proč dělat ze skla něco vyjímečnýho :-)

181

Odpovědět

Sklo patří mezi amorfní látky s pevnou, ačkoliv nepravidelnou strukturou. Váš příklad tekutosti skla na starých okenních tabulích, které po několika stovkách let jsou silnější v dolní části z důvodu "natečení" skla, je každopádně jen mýtus. Ve skutečnosti byla tato skla nalezená jen u několika kostelů ze středověku, přičemž toto ztluštění ve spodní části bylo způsobeno výrobním procesem, který je výrazně odlišný od toho, který používáme dnes. Přeji hezký den. A děkuji za video, bylo skvělé.

213

Odpovědět

http://fykos.cz/rocnik16/reseni/reseni6-3.pdf
Kdyby
někoho zajímaly podrobnosti o tomto bludu...

190

Odpovědět

Sklo je průhledný, protože je skleněný. Hotovo

192

Odpovědět

S takovým jménem učit, zrovna v Anglii... :D

180

Odpovědět

Moriarty is real!

180

Odpovědět

Jen tak dál, zajímavé věci to jsou :)

Ale profesor Moriarty? Vážně? :D

180

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)