Proč je Valerian takový propadák?

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:77
Počet zobrazení:9 784

Valerian a město tisíce planet je adaptací francouzského komiksu, který vsází na nádherné prostředí a efekty. Avšak start filmu v kinech byl spíše zklamáním. Co vše mohlo způsobit, že toto epické dobrodružství u diváků propadlo?

Přepis titulků

Pro sci-fi Valerian a město tisíce planet Luca Bessona to nevypadá dobře. Drahý film byl během prvního víkendu téměř ignorován. Skončil až na 5. místě s vydělanými 17 miliony dolary. Rozpočet filmu však byl 180 milionu dolarů. Když zvážíte, že jméno Luc Besson má mezi fanoušky sci-fi váhu, můžete být překvapeni, že jeho poslední film si jen těžko hledá publikum. Ale existovalo několik varování, že Valerian bude propadák. Zde uvádím důvody, proč byl Valerian co se týče výdělků mezigalaktickým zklamáním.

Málo známý materiál. Valerian je založen na francouzském komiksu, který vycházel mezi lety 1967 a 2010. Besson tento komiks četl už od dětství a roky snil o tom, že ho promění ve film. Ale aby přenesl komiks do filmu, musel čekat na technologii a dostatečné zkušenosti. Přestože v Evropě je komiks známý, v USA nikdy neměl velkou čtenářskou základnu.

Takže když Besson oznámil, že svůj vysněný projekt natočí, mnoho lidí tyto komiksové postavy ani neznalo na rozdíl od jiných superhrdinských trháků. Už od počátku tedy film nepřitahoval diváky faktorem podobnosti. Příběhové zmatení. Zmatení pomohlo to, že Valerian divákům poskytl jen strohé informace a téměř je neinformoval o tom, o čem Valerian skutečně bude.

Trailery se zaměřovaly spíš na styl filmu, a ne na jeho obsah. Soustředil se spíš na odlehčené části příběhu. Flirtoval jsi. Smála jsem se. Žádný z trailerů se nezaobíral vysvětlením, co Alfě hrozí. Ani neřešily, proč ji mají zastavil právě Valerian a Laurene. Díky tomu se ukázky zdály být prázdné a nezajímavé. Vy dva musíte být strážci naší budoucnosti. Zatímco tento marketing mohl přitáhnout pár diváků, kteří chtěli vidět Bessonův vizuální styl, zaměřovat se pouze na styl filmu nebylo asi nejchytřejší volbou.

Protože možní diváci nebyli s komiksem obeznámeni, tento nedostatek porozumění mohl stát za nízkým výdělkem. Nepříznivé recenze. Některé zavedené sci-fi série do kina přitáhnou zaryté příznivce i běžného diváka. Jiné jen těžko získávají přízeň masového publika, aby zaplatily svůj obří rozpočet.

Každému filmu s neobvyklou premisou pomůže dobrá recenze, která vzbudí zájem diváků, kteří by na film jinak nešli. U Valeriana moc kladných recenzí nevznikalo. Recenzenti poukazovali na nedostatek chemie a prázdnost filmu. Skvělý vizuál zůstával jediným pozitivem filmu. Tyto nepřesvědčivé recenze odradily sci-fi skeptiky, kteří by jinak možná filmu dali šanci.

Budoucí hvězdy. Přestože jsou Dane DeHaan a Cara Delevigne v průmyslu známí, zatím se neprojevili jako hvězdy blockbusterů. DeHaan je známý z nezávislých filmů. Delevigne se teprve nedávno přesunula od modelingu k herectví. Přestože se objevili ve známých filmech, Amazing Spiderman 2 a Suicide Squad byli spíše zklamáním a nedokazují, že se studiu vyplatí.

Ani jim nezajistí slavné jméno. Tvrdá konkurence. První víkend Valerian soupeřil se spoustou alternativ, včetně vychvalovaného válečného filmu Christophera Nolana Dunkerk. Film nabízel vizuální dynamiku, kterou Valerian sliboval. Navíc se točil kolem skutečné události. Zatímco komedie pro dospělé Girls Trip nabízela divákům oddechový film a trochu dospělého humoru.

To mohlo zlákat diváky, kteří jsou už superhrdinskými filmy unaveni. Film také vyšel pouze 2 týdny po filmu Spiderman: Homecoming a týden po zakončení trilogie ve Válce o Planetu opic. Oba filmy překonaly počáteční očekávání hlavně díky dobrým recenzím, takže je jasné, že na ně lidé budou chodit nejen první víkend. Protože lidé mají tyto čtyři alternativní možnosti, mnoho z nich se na Valerian vůbec nedostalo.

Kreativní vykoupení? Pokud jde o rozpočet filmu, padají různá čísla. Ale všechny naznačují, že byl obří. Tento film, který má být tím nejdražším francouzským filmem všech dob, stál kolem 200 milionu dolarů včetně marketingu. Čas běží, když se bavíš. To znamená, že aby vydělal, musel by to být trhák v návštěvnosti.

Ale Valerian má stále naději. Jako u mnoha amerických propadáků roku 2017 mohou film spasit mezinárodní zisky. Očekává se, že ve Francii film zaboduje, protože zde diváci komiks znají. Během léta se bude promítat i jinde ve světě. Filmu však největší naději dává Bessonův kreativní způsob financování. První šancí jsou daňové úlevy.

Podle odhadů náklady na film srazily o 50 milionu dolarů. Podle všeho je velká část rozpočtu filmu financována z prodeje podílů a předprodejů v zahraničí. Ale pomalý start Valerianu není z dlouhodobého hlediska dobrou zprávou. Ještě horší je to pro Bessona, který už prý plánuje pokračování. Aby byl film považován za úspěch bude muset v zahraničí vydělat spoustu peněz. Ale nejspíš už nepřekoná stigma finančního propadáku. Díky za pozornost.

Klikněte na ikonu Looper a odebírejte náš YouTube kanál. A sledujte naše další skvělá videa. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

IMHO má na neúspěchu podíl i ten název, já to zprvu považoval za něco pro děcka tak do 12 let. Snad kdyby se to jmenovalo "Poručík Valerian...." bylo by to lepší. Dále výběr hlavních postav, Cara budiž, je docela pěkná dá se na ni dívat, ale "poručík" co vypadá jako 16letý kluk je těžko uvěřitelný. Kdyby tam hrál někdo formátu Jasona Stathama, bylo by to asi o něčem jiném. Netvrdím že to ten "kluk" zahrál špatně, jen že nevypadá dost "poručíkovsky" :) Neznám ale původní komiks a jak to vlastně odpovídá předloze.

30

Odpovědět

Valerian je něco jako Pátý element ale natočený pro fanoušky Twitlightu. :P Navíc hlavní mužský hrdina vypadá jako náctiletý zakrslý rachitický nesympatický jeliman s pytlema pod očima a když ze sebe sype rádoby drsňácké hlášky, tak je mu to fakt těžko věřit. Nějaký badass typu Bruce Willise a spol. to prostě není ani náhodou. Paradoxně i když Cara pro mnohé není žádná ultra sexy krasavice (plus to její obočí, sorryjako :) ), ale vedle toho "borce" je fakt ve filmu za hvězdu ona a tahá rozhodně za delší konec. Nicméně je to pořád jednooký mezi slepými králem.
Filmům jako Pátý element, Brutální Nikita, Leon, Taken atd. nesahá Valerian ani po kolena.

120

Odpovědět

Osobně jsem nenavštívil kino pouze na základě traileru. Samozřejmě jde jen o osobní subjektivní dojem, ale oba dva hlavní aktéři mi jsou neskutečně nesympatičtí.

160

Odpovědět

Film jsem viděl a mé hodnocení:
Valerian je výborně zpracován po grafické stránce a veškeré mimozemské rasy jsou fakt krásně a originálně vymodelovány. Příběh je solidní, ovšem ničem taky nevyniká a závěr děje je vyloženě kýčovitý s odhalením hlavního motivu padoucha (potažmo odhalení hlavní záporné postavy). Cara zde hraje o něco lépe jak její "mužský" protějšek ale ve výsledku je její herecký um spíše průměrný.
Hlavním problémem filmu je ale, že přišel v době kdy je na světě nepřeberné množství sci-fi snímků v čele s toliko opěvovanými star wars. Původní star wars vlastně z komiksu Valerian hodně vychází (1967 komiks Valerian, 1977 první SW) což bohužel málokdo ví...
A konečně další problémy byly ve videu zmíněny + jak tu někdo podotkl film nemá hvězdy jako 5th Element které by natáhli lidi do kina.
Nicméně shlédnutí doporučuji, hlavně fanoušci sci-fi si příjdou na své.

80

Odpovědět

No, když uvážím tu strašnou bídu posledních let, tak to nebylo vůbec špatné. Některé scény byly super a přišli mi i dobře vypointované, př. hostina, kloubouk, citrón. Dále jsem ocenil realističtější motivaci záporáka, nebylo to obvyklé "chci zničit svět, protože jsem strááášně zlej MUHAHA". Jinak uznávám, že hlavní hrdinové jsou někdy dost otravní a zvysoka kašlou na záchranu světa, dokud se někde stranou můžou mrouskat, ale zase nadruhou stranu jsou to super agenti s brněním jak z Mass Effectu, což mimoděk vysvětluje jejich pracovní morálku. :-D

60

Odpovědět

Valerian je skvělý, ale bohužel Američané znají jenom Star Wars a ostatní sci-fi označují za bezduchou kopírku, i když to kolikrát tak není. Taky až moc hledí na recenze a jejich názor je nezajímá. Já jsem obvykle za každé nové sci-fi rád, protože tenhle žánr spolu s fantasy v dnešní době umírá.

65

Odpovědět

Cože? proč do toho pleteš američany? ten film ma na csfd 68 procent, když je film prostě hloupej tak za to nemůžou recenze, podle mě ten film je jen variace Avatara a pátého elementu, osobně si myslím že to je úplně zbytečný žánr tento film, mám rád scifi filmy nad kterýma se člověk zamyslí a vrtají u hlavou že by to tak opravdu mohlo byt a né tyto pohádky

511

Odpovědět

+GwarkaHodnocení na CSFD má nějakou váhu, když má aspoň nad 5000 hodnocení. Jinak není nad vlastní názor, nepotřebuji se řídit stádovým myšlením.

194

Odpovědět

+Blackhand47XDTa hodnota 5000 je nesmysl. Film (link níže) má v současné době přes 1000 hodnocení a nevím, proč by to nemělo stačit.

Spíše je to podle mě tím, že ty konkrétně máš hodně rád sci-fi, takže dokážeš ocenit širší spektrum filmů tohohle žánru. V tom případě se ti mohou líbit i kousky, které nejsou celkově "stádem" až tak dobře hodnocené. Já třeba sci-fi moc nemusím, podívám se rád jen občas na nějaký všeobecně líbivý mainstream, takže myslím, že se v takovém případě může současný stádový názor tisíce lidí na ČSFD s velkou pravděpodobností shodovat s tím mým.

https://www.csfd.cz/film/53000-valerian-a-mesto-tisice-planet/

44

Odpovědět

+jjkPretože tých tisíc sú práve zaritý filmový magory...tzv. kritici... Až širšie publikum skutočne ohodnotí film...A to širšie publikum je rozhodne od 5K+
Napr. Taký Dunkerk má 7K+ a to stále počítame len tých filmových onanistov...

30

Odpovědět

+GwarkaFilm se zrovna nepoved, ale "zbytečnej žánr"? Jen proto, že zrovna ty nemáš rád pohádky?
Navíc pokud by bylo kritériem filmu "zamyslím se u něj" nebo "mohlo by to tak opravdu být", tak přijdem o půlku celý filmový produkce... ;-)

30

Odpovědět

Jenže Avatar, stejně jako Titanic je jen převlečenou Popelkou s velkou dávkou onanismu režiséra. Žádná invence a jen vatové sekvence jednou o létání na planetě, po druhé o pobíhání na lodi.

12

Odpovědět

asi mizivá reklama...

10

Odpovědět

To stáhnu. Ještě díky autorovi za připomenutí 3 dílu s opičáky.

30

Odpovědět

imho mel to udelat jako u 5. elementu - dat tam zname xychty. To mu tenkrat zajistilo slavu.
Nebo by se mel vratit k jinejm filmum / akcnarnam typu Leon, Transporter atd.

30

Odpovědět

Mě nejvíce odradily ksichty hlavních hrdinů -_-

192

Odpovědět

Chodím do kina hodně často ale tohle šlo úplně mimo mě. Předlohu neznám, trailery byly nejednoznačný stejně jako celá propagace, nic mě na tom nezaujalo včetně hlavního dua kdy borce vůbec neznám a Cara je mi vyloženě nesympatická neskutečným způsobem ...

113

Odpovědět

Na Valerianu je hezké, že je strašně oldschool. Je to vesmírný dobrodružný film, které se nejvíce rozmohli v animované produkci. Přeji filmu, aby vydělal, protože v dnešní době žánr space opery umírá (a posledních šest hřebíků do rakve, vlastně i rakev samotou byl Jupiter vychází).

250

Odpovědět

Co proti Jupiter vychází všichni mají? Mě se líbil.

418

Odpovědět

+nevimjmeno2no ano, lenže ty aj tvrdíš, že Cara je hnusná....máš evidentne dobrý vkus :)

10

Odpovědět

+nevimjmeno2Kupodivu furt někoho zajímá názor kdejakého fricka. Tak aspoň něco, když už film. vkus stojí za hovno.

00

Odpovědět

tá baba s chlapským obočím je fakt hnusná

1620

Odpovědět

Tvůj názor ti neberu, jen na vyvážení říkám, že mně zase připadá super sexy. A vzhledem k dlouhé řadě jejích chlapců i děvčat, asi je nás víc. :-D

186

Odpovědět

+SleevaSuper sexy!!! Prvý a predpokladám, že aj posledný krát čo s tebou súhlasím :)

34

Odpovědět

+SleevaJe hnusná, ale na film se podívám.

13

Odpovědět

Je oboje.

51

Odpovědět

keby som dal na kritikov, prišiel by som o hromadu skvelých filmov...O scifi žánry to platí dvojnásob...

260

Odpovědět

To bych si rád o tom scifi žánru poslechnul.

02

Odpovědět

Pokud se film odehrava v budoucnsti a jsou tam n***i, hodnoceni o 20-30% dolu

1212

Odpovědět

muzes mi to prosimte rozepsat ? :D me by zajimalo proc tomu tak je, nebo proc si myslis ze tomu tak je :D

31
Další