Proč (ne)mít děti se svojí sestřenicí

Thumbnail play icon
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:91
Počet zobrazení:6 912
Téma incestu je v dnešní společnosti tabu. Přitom ještě ve 20. století nebylo neobvyklé vstoupit do manželství se svou sestřenicí nebo bratrancem. V dnešním videu zjistíme, že existují jisté případy, kdy mít děti se svou sestřenicí nebo bratrancem může dokonce z genetického hlediska přinášet výhody.

Přepis titulků

Aj, jažkovy voči, synku, já jsme zapomněli. Musíš jít vybrat peníze od odběratelů na kuře! Běž a přines je! Ahoj všichni, vítejte u nového dílu Dirty Biology. V dubnu roku 2013 vyšla ÍslendingaApp, která Islanďanům umožňovala zjistit jejich vzájemné příbuzenské vztahy prostým kontaktem mobilů. Cílem nebylo jen ukojit vášeň Vikingů pro genealogii, ale taky se ujistit, že zrovna nebalíte bratrance nebo sestřenici.

Cíl – předejít oplzlostem s členem rodiny vinou nedopatření. S ne více než 329 000 obyvateli čítajícími především čistokrevné potomky kolonizátorů z 9. století si můžeme Islanďany představit jako jednu velkou rodinu různě vzdálených příbuzných. Díky Íslendingabók vzniká databáze obsahující geny 95 % obyvatel Islandu žijících v posledních 1500 letech. Kdokoliv tak ví, kdo je jeho bratranec či sestřenice a s kým nemít děti.

To vypadá jako dobrý nápad, ale je to tak vážné? Je pokrevní spřízněnost problém? Odpověď vás jistě překvapí. Klíčem k pochopení je opět Darwin. Darwin jako první zkoumal vliv pokrevního příbuzenství na živé organismy. Po pokusech na 57 typech rostlin pochopil, že by se sice mohly samoopylovat, ale nedělají to výlučně. Odpověď je nasnadě – jsou z toho trhlé děti.

Darwin o tom dobře věděl, protože se sám oženil se sestřenicí Emmou Wedgwood. Měli stejné prarodiče, kteří sami byli bratranec a sestřenice. Příbuzenství v rodině Darwin-Wedgwood byla četná a sám Darwin byl často nemocný. Z deseti dětí tři umřely, než jim bylo 10, a tři další byly neplodné a neměly děti. Z pokrevních svazků jsou trhlé děti. Příčina je jasná. Od každého genu máme dvě verze – jednu od táty, druhou od mámy. Někdy jedna verze zmutuje a nefunguje, ale to nevadí, je tu ještě druhá verze.

Žijeme tedy, aniž bychom pocítili dopad mutace. Jsme zdraví nositelé. Ovšem když jsou rodiče ze stejné rodiny, pravděpodobnost, že mají mutaci oba, je větší. Pokud jsou bratr a sestra – a mrzí mě, jestli je to tak, mají nejméně polovinu genů společných. Když má jeden mutaci genu, s velkou pravděpodobností ji má i druhý. Nakonec jste to vy, kdo z toho vyjde se shodnými nefunkčními geny. Jestli jsou rodiče bratranci se stejnými prarodiči z jedné strany stejně mají 12,6 % genů společných.

To je pro vás stále docela riskantní. Přitom takové svatby dlouho nebyly vnímány špatně. Mezi celebrity, které si vzaly sestřenici, se řadí Jarry Lee Lewis a Myra, Albert Einstein a Elsa, Franklin Roosevelt a Eleanor, Saddam Hussein a Sadjida. A fakt mě štve dát Einsteina na stejný seznam jako Husseina.

Ve Francii je sňatek bratrance se sestřenicí legální. A více jak půlka sňatků se uzavírá mezi členy rodiny v Pákistánu, Mauritánii nebo Sudánu. Otázka zní: Je pokrevní příbuzenství vážně problém z pohledu evoluce? Připomeňme si, že evoluční úspěch se měří počtem potomků. Čím více máte dětí a vnoučat, tím více se šíří vaše geny. Naopak když děti nemáte, jste vývojová slepá ulička. Blízké příbuzenství zvyšuje riziko genetických onemocnění a neplodnosti jako u Darwinových.

Všechno je otázkou stupně. Podívejme se zpátky na Island. Díky přesné genealogii mohli badatelé porovnat počet dětí od párů blízce, vzdáleně, anebo vůbec ne pokrevně spřízněných. Sledovali také jejich délku života a počet jejich dětí. Nejdřív nic zvláštního, bratranec a sestřenice mají více dětí, protože se znají dlouho, takže se rychleji usadí a mají děti dříve. Problém je v tom, že děti jsou nedomrlé, žijí kratší dobu než děti méně příbuzných.

Ty, co přežijí, mají míň dětí než ostatní, jako tomu bylo u členů Darwinovy rodiny. I když si to spočítali dobře, nakonec mají vnoučat méně. Tomu se říká inbrední deprese a evolučně řečeno je to prohra. Chtělo by se říct, že příbuzenství je špatné, klíčem je rozmanitost. Rozmnožujme se s co nejodlišnějšími lidmi. A to je lež. Islanďani, co měli děti s geneticky vzdálenými osobami, měli málo dětí i vnoučat. Výsledek je dokonce ještě horší než klátit sestřenici z prvního kolene.

Důvody jsou prozatím záhadné, ale existuje pár teorií. Geny DNA jsou uzpůsobeny ke spolupráci s ostatními geny. Pokud máte děti s někým geneticky hodně odlišným, jeho geny s vašimi možná nebudou fungovat a dítě nebude mít nejlepší zdraví. Jev tzv. hybridní deprese není zatím příliš probádaný, takže se dětí s někým geneticky odlišným nezříkejte. Tento jev se skutečně na Islandu vyskytuje a jeho neuvěřitelným důsledkem je, že existuje optimální pokrevní příbuzenství.

Šokující odhalení – brousit bratrance nebo sestřenici z třetího kolene je cesta, jak mít co nejvíc dětí. Příbuzní ze třetího kolene se společnými prapraprarodiči mají o dvě vnoučata víc než lidé bez rodinné vazby. S těmito příbuznými máme společných jen 0,78 % genů, takže riziko, že máte stejné pokažené geny, je velmi nízké. Je malá pravděpodobnost, že dojde k inbrední depresi. Zároveň ty geny nejsou příliš exotické, takže se vyhnete hybridní depresi.

Řeknu to jinak, protože pro naši kulturu je to šokující. Studie dokazuje, že z evolučního hlediska je lepší mít děti s bratranci a sestřenicemi z třetího kolene než s cizinci. K zapamatování: Trocha správně dávkovaného incestu je dobrý nápad. U toho vás nechám, musím jít. Jdeš? Překlad: zizala www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je ale blbosť.

01

Odpovědět

Autor sa v niečom mýli. Vždy keď je celá populácia tvorená z príbuzenského kríženia, tak má z informatického hľadiska tzv. single point of failure. Teda ak sa vyskytne nejaká choroba, tak pravdepodobne vykosí celú populáciu. Aby mohol živočíšny druh prežiť, tak potrebuje genetickú rozmanitosť, aby sa vždy našli nejaký jedinci, ktorí prežijú dramatickú prírodnú zhodu.

Možno že pri sesternici z 3. kolena máte rovnaký gén z 0,12% lenže zoberte do úvahy, že génov máme obrovské množstvo, teda pravdepodobnosť jedného génu, ktorý zničí život jedinca rastie mocninnou funkciou.

Bohužiaľ wolframalpha nedokáže spočítať pravdepodobnosť pre 3 miliardy AGCG párov, ale pre 300 miliónov to zládne a tá pravdepodobnosť je 6,52%, takže kľudne si robte deti so sesternicami v lepšom prípade bude mať 21 prstov, v horšom prípade sa nedožije 21 rokov.

A keď mi tu niekto bude hovoriť o šľachtení psov, koní atď., tak pochybujem, že by väčšina z vyšľachtených plemien prežila bez pomoci ľudí v divokej prírode. Vždy je šľachtenie jednej vlastnosti na úkor iných, vždy je to tradeoff.

26

Odpovědět

Sakra a já chtěl děti vypustit do volné přírody. Tak nic no :(

60

Odpovědět

Niekde som čítal, že existujú druhy, ktoré sa dokážu imbrednej depresii vyhnúť, tento jav bol vraj pozorovaný u niektorých ostrovných populácií organizmov. Iné boli zachránené z niekoľkých zakladateľov a rôznorodosť ich génov bude naozaj malá,napriek tomu v prírode ich populácie rastú, napr: druh Petroica traversi bol zachránený iba vďaka jednej samici, ochranári zvýšili ich počet z posledných 5 jedincov na súčasných niekoľko stoviek, podobne niektoré druhy na Mauríciu, zubor bol zachránený vďaka 13 zakladateľom v 2 genetických líniách ( z toho jedna vznikla iba zo 7 zvierat) a momentálne sú niektoré jeho populácie v prírode celkom životaschopné pokiaľ viem. Ak sa tu niekto v danej problematike vyzná, je to pravda, alebo je to absolútna hlúposť?
PS: Vďaka za odpoveď.

01

Odpovědět

"Autor sa v niečom mýli." Stejně jako ty. Doporučuji ti si přečíst něco o evoluci.

11

Odpovědět

tento vám to vysvetlí najlepšie Aj mudry schybi - Otec, mama, sestra

01

Odpovědět

Já vám nevím, není tam trochu rozpor korelace vs kauzalita? Přece jen v době kdy se antikoncepce zobe, jak lentilky, bych počet dětí, jako důkaz moc nebral... To že můžu mít 10 dětí ještě neznamená, že chci mít 10 dětí. A naopak, to že mám jedno dítě nemusí znamenat, že jich mít víc nemůžu.

+ nevím proč, ale ten týpek mi z nějakého důvodu přijde hodně nesympatický.

100

Odpovědět

Francouština se nedá poslouchat

162

Odpovědět

Já jsem Jens.
Pracuji na designu LEGO Star Wars.
Tohle je stavebnice Snowspeederu k 20. výročí.
Nové vychytávky: Dvě střely tady,

201

Odpovědět

Může mně to někdo vysvětlit? Já to nechápu :-)

10

Odpovědět

+Ashen-Shugarreklama kerá se tu zobrazuje

00

Odpovědět

Protože je ošklivá.

10

Odpovědět

je to vtipné, jak lidi pohoršuje příbuzenský vztah... a pak tu máte profesionální chovatele koní, psů, koček atd... kteří vědí přesně to co je ve videu řečeno, že trocha té příbuzenské plemenitby nemusí vůbec uškodit. Však se snačí podívat na původy například nejlepších parkurových či drezurních koní... tam se často opakují v několika liniích jedna a ta samá jména, LadyKiller, Ramiro Z, Cor De La Bryere, Capitol I....

37

Odpovědět

Tak jasně že první píchačka má být se sestřenicí nebo sestrou. Kde jindy bych to natrénoval? Ale mít s ní dítě, to bych se poblil.

192

Odpovědět

Hitlerovými rodiči byli strýc a neteř.

10

Odpovědět

Hitleruv stryc a strycova neter

40

Odpovědět

+JonathanCTakže Hitlerův strýc byl zároveň jeho otec a jeho matka byla zároveň Hitlerovou vzdálenou sestřenicí?

20

Odpovědět

+(Pepek)Hitler prisel na Zemi jako protipol Jezise. Lidi meli tenkrat prilis moc dobra a nemeli s cim srovnavat, tak Buh seslal druheho syna.

60

Odpovědět

Chce se mi zvracet.

013

Odpovědět

03:08 tam probleskne fotka nejaky zensky. Kdo to je?

00

Odpovědět

Christine Boutin, francouzská politička.

10

Odpovědět

+ErichDekuju. Jestlipak to video nebylo delany jen kvuli tomu...

01

Odpovědět


Odpovědět

Svatá krev nebo ne, z píchání vlastní sestry nevzešlo nikdy nic dobrýho.
Herr Starr, popravčí Grálu.

61

Odpovědět

A co splodili Adam a Eva? Ti museli je..at ako kralici ;)

60

Odpovědět

+PotomokAsi ťažko, Adam a Eva zatiaľ nie je vedecky potvrdená teória. A aj keby to bola pravda, tak Eva by bola Adamov klon keďže pochádzala z jeho rebra. A ak je to pravda, tak potom celé kresťanstvo vysvetľuje vznik ľudstva pomocou homosexuálneho incestu zo skúmavky.

Čo je teda fakt haluz vzhľadom na všetko to dnešné pokrytectvo katolíkov.

01

Odpovědět

+PotomokAdam a Eva zplodili Kaina a Ábela.

Tolik otázek... Tolik otázek...

00