Proč se neuděluje Oscar pro kaskadéry?

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:79
Počet zobrazení:5 870

Kaskadéři, dubléři a jejich koordinátoři jsou nedílnou součástí především akčních filmů. A přestože se každoroční Ceny Akademie udělují celkem ve 24 kategoriích, kaskadérství v nich zahrnuto není. Proč tomu tak je? A změní se to v dohledné době?

Přepis titulků

Proč se neuděluje Oscar pro kaskadéry? Pokud jste viděli Atomic Blonde, pamatujete si na tuto scénu, která je celá natočená na jeden záběr a končí skokem Charlize Theron z okna. Až na to, že v částech scény to nebyla ona, ale její dublérka. Jméno, které asi neznáte, je Sam Hargrave. Byl to koordinátor kaskadérů tohoto filmu a hrál důležitou roli při vytváření nejpamátnější scény filmu. Přestože pomohl vzniku jedné z nejdiskutovanějších scén roku, nemůže být oceněn Cenou Akademie.

Přestože se to kaskadéři snaží změnit, stále nemají kategorii na Oscarech. Slyšel jsem každé rozhodnutí a důvod, ale nic z toho nedává smysl. Veřejnost nás tam chce, kolegové nás tam chtějí. Kaskadéři a dubléři jsou jedni z nejdůležitějších lidí u každého filmu. Kaskadéři dělají ty nejriskantnější a často nejpamátnější scény jakéhokoliv filmu, zatímco koordinátor kaskadérů úzce spolupracuje s režisérem a pečlivě připravuje vzhled kaskadérských scén a tím pádem i akce celého filmu.

Je to jako jízda na horské dráze. Akademie kaskadéry ocenila jen při dvou příležitostech. Poprvé to bylo v roce 1967, když Yakima Canutt dostal čestné ocenění za přínos světu kaskadérů, například za jeho legendární práci na filmu Ben Hur z roku 1959.

Podruhé to bylo v roce 2012, když Hal Needham získal ocenění za celoživotní přínos a filmy jako Polda a bandita. Akční filmy jsou v posledních letech na Oscarech překvapivě často. Takže to, že neexistuje cena pro kaskadéry, nedává smysl, když si vzpomenete na filmy, za které mohli být kaskadéři nominováni. Šílený Max: Zběsilá cesta 10 nominací na Oscara Gravitace 10 nominací na Oscara Avatar 9 nominací na Oscara Počátek 8 nominací na Oscara Tohle je kaskadér žijící v Los Angeles, Jay Lynch.

Co práce kaskadérů? V každé scéně tohoto filmu byly vidět výsledky práce kaskadérů. A ani jeden z nich za to nebyl nijak oceněn. Ani jediný koordinátor kaskadérů nebyl za svou práci oceněn. Komunita kaskadérů se ale nevzdává. Tohle je Jack Gill, veterán kaskadérství, který pracoval na sérii Rychle a zběsile.

A právě on vede boj za to, aby kaskadéři získali právoplatné místo na Oscarech. A bojuje už 30 let. Gill si myslí, že Akademie pohrdá akčními filmy. Členové Akademie mu řekli, že už tak se během přenosu předává příliš mnoho ocenění. Ale on nechce, aby byly předávány v přímém přenosu. Právě teď se nesnažím o to, abychom se dostali i do televize. Stačilo by ocenění, které nebude vysíláno v televizi, bude někde v hotelu, na našem vlastním červeném koberci.

Chceme vlastního Oscara, abychom byli na úrovni našich kolegů. Aktuálně se snaží protlačit kategorii pro koordinátory kaskadérů. Gill doufá, že název této kategorie by odrážel to, co koordinátor dělá. Nejlepší návrhář akce. Poslední dobou to vypadá, že se situace zlepšuje. Až do nedávné doby nebyl žádný kaskadér ani součástí Akademie – hollywoodské skupiny, která rozhoduje, které filmy jsou vybrány a oceněny. Až v roce 1992 začala Akademie přijímat za členy i kaskadéry.

A to díky Jacku Gillovi. Vedl kampaň za to, aby kaskadéři a koordinátoři získali hlas v Akademii. Akademii tvoří několik skupin lidí. Například kameramani, návrháři kostýmů a scenáristé. A téměř každá tato skupina má vlastní ocenění. Aktuálně jsou všichni kaskadéři součástí skupiny nezařazených členů. Je jich 49. Gillův plán je, aby Akademie zavedla kategorii pro koordinátory kaskadérů a brzy nato se začala udílet cena.

Ale to nemusí nutně fungovat. Většina skupin Akademie má sice vlastní ocenění, ale ne všechny. Například vedoucí castingu. Je to nejmenší skupina Akademie, má jen 116 členů a žádné ocenění nemá. V oficiálním prohlášení sdělil mluvčí Akademie našemu kanálu: "Koordinátoři kaskadérů hrají významnou roli v produkci mnoha filmů. Ti nejlepší z nich se mohou stát členy Akademie.

Motivujeme je k tomu, aby jich bylo stále více." Zní to jako hra čísel. Pokud bude kaskadérů v Akademii hodně, možná se odštěpí a získají vlastní cenu. Ale mluvčí Akademie nám nesdělil, zda v budoucnosti bude, nebo nebude cena pro kaskadéry. Gillova kampaň na sebe často poutá pozornost médií, a to jak jeho protesty, petice i extrémně silná vyjádření. Nebojím se pálení mostů, protože to vypadá, že mí kolegové jsou se mnou zajedno.

Podporují ho dokonce hollywoodští giganti jako Steven Spielberg, James Cameron a Arnold Schwarzenegger. Tohle je Melissa Stubbs, koordinátorka kaskadérů filmů Deadpool a Ant-Man. Ona by tento problém raději vyřešila zevnitř. Tento přístup byl velice agresivní. "Jsme kaskadéři, tady jsme, budeme demonstrovat proti Akademii." A myslím, že to jde vyjednat i jinak.

Abychom byli vyslyšeni. Pokud něco pořád dokola požadujete, brzy vás začnou ignorovat. Ale pokud si sednete a společně to prodiskutujete jako inteligentní a kreativní filmaři, tak řešení problému najdete. Můj přístup by byl trošku mírnější. Kategorie nejlepšího návrháře akce by nebyla jen o sošce samotné. Jde hlavně o zasloužené uznání.

Kaskadéři jsou neviditelné hvězdy Hollywoodu. Skoro pokaždé, když jdete do kina, vidíte jejich práci, ale nevíte o tom. Možná se koukáte na herce. Nebo se koukáte na dubléra. A často nelze poznat rozdíl. Prozatím boj pokračuje. Kdyby byla komunita kaskadérů oceněna, to by byla paráda. Mám pocit, že uznání je to nejdůležitější.

A aktuálně se nám za naši práci žádného uznání nedostává. Jsme nejlépe střežené tajemství filmového průmyslu. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No, a co se změní až Oscara dostávat budou? Zvlášť když to nebude v televizi. Stejně se poslední dobou diskutuje o upadající kvalitě tohohle ocenění. Proč neusilují třeba o Zlatou palmu nebo Zlatý glóbus? Ale je fakt, že je trochu absurdní, že se ceny udělují v mnoha technických kategoriích, které normální člověk ani nedokáže rozlišit (např. střih zvuku a mix zvuku) a neuděluje se někomu, kdo skoro nasazuje život.

115

Odpovědět

Za mnoho věcí se Oscar nedává. A co jako.
Jasně, že si každý lobuje za svůj píseček, ale aby ocenili samotné lidi riskující životy? To ne. Organizátor kaskadérů bude mít prestiž a ten co si vyseká xicht o sklo nic... Nakonec nebude nominovaný ani třeba Tom Cruise, ale nějaký noname patlal, co to naplánoval.

Mimochodem já bych třeba navrhl Oskara za nejlepší titulky (které už dávno nejsou jen pár řádků pod sebou, ale jedná se často o umění). Cena za efekty by se měla také rozdělit do více kategorií. Nevím, proč by ale měl dostávat cenu nějaký organizátor, co sám z okna neskočí.

210

Odpovědět

Já bych všechny ty Oscary zakázala.

153

Odpovědět

Dobrý den, vy jste nějaká nová inkarnace paní Věry Pohlové? :-)

46

Odpovědět

Proč se neuděluje cena Věry Pohlové pro nejlepší trolly na internetech

141