Proč se obtěžovat s fázovou animací?

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:93
Počet zobrazení:5 407

V tomto videu se vám Rossatron pokusí vysvětlit, proč někteří režiséři stále upřednostňují fázovou animaci před počítačovými efekty.

Přepis titulků

Když mi bylo asi sedm, koupil mi táta k Vánocům videokazety s filmy s efekty od Raye Harryhausena, člověka, jehož dílo mě okamžitě velmi ovlivnilo. Byly to kazety Jáson a Argonauti, Sedmá Sindibádova cesta a Sindibád a Tygří oči. Okamžitě jsem si je zamiloval. Později jsem objevil Souboj Titánů, Údolí Gwangi, King Konga a další. Poznával jsem různá využití fázové animace. Někdy v této době jsem si také všiml, že u série Wallace a Gromit byla použita stejná technika.

Na videích Wallace a Gromita jsem vyrostl, ale když jsem začal chápat, jak byla vyrobena, získala si můj respekt. Nedávno jsem viděl Pračlověka, což mě potěšilo skoro jako Wallace a Gromit. Když jsem se na to díval, nemohl jsem se nezamyslet nad tím, proč vkládají lidé tolik úsilí do vytvoření filmu o rodině z jeskyně, který skoro jistě nevydělá tolik peněz jako třeba Croodsovi. Nick Park, režisér snímků Pračlověk a Wallace a Gromit a legenda fázové animace, k tomu řekl: "Najednou jsem uviděl ten kouzelný efekt.

Všichni ví, jak vypadá kus hlíny, a vidět ho probouzet se k životu je vcelku kouzelné. Vidíte hmotu, vidíte, jak se začne hýbat, a najednou se z ní stane postava." Myslím si, že Park zde odkazuje na hmatatelnost, na vědomí darování života něčemu neživému. Dnešní počítačové efekty mě neohromují.

Jelikož vím, že i když je na to potřeba strašně moc práce a umu, tak se tomu stačí věnovat a lze dosáhnout čehokoliv. A nejen to... Tyto efekty vidíme tak často, že pro mě ztratily své kouzlo. U fázové animace je cosi opravdu ohromujícího na tom, že to bylo opravdu vytvořeno rukama. Navíc se stále vyvíjí. Podívejte se, čeho nedávno dosáhli v úžasném filmu Kubo.

I když to nikdy nebude vypadat reálně, nemá to zapotřebí. O to tu nejde... I ve filmech Harryhausena a dalších starších dílech s fázovou animací můžete říci, že tyto výtvory nebyly reálné. I když tehdy to asi bylo těžší rozeznat. Ale je tu to kouzlo a pocit úžasu A to, jak to prostě zvládli. Umístění lan svazujicích allosaura v Údolí Gwangi mě vždy ohromovalo. To, jak můžete tak dobře zařadit do choreografie tyto velmi odlišné prvky.

A samozřejmě bitva kostlivců z Jásona a Argonautů je celkem oprávněně považována za mistrovské dílo. A detail ukázaný v tomto díle je také úžasný. A to nemluvím o tom, jak moc úžasný je pro mě. Díky pocitu, že jsou nějak ručně vyráběny, jsou ještě vtipnější. S časem, který vám to zabere, se potřebujete držet svých rozhodnutí. Na rozdíl od počítačových efektů nebo točení naživo nemůžete nic změnit na poslední chvíli.

Pár vteřin kompletní animace může trvat dny nebo déle. A to nepočítám čas potřebný k navrhnutí a vytvoření postav a scén. Musí jít o spolupráci s plným pochopením mezi režisérem a animátory. O vztah založený na důvěře. Je to prostě velmi náročné, ale také záleží na osobním přístupu. Tito animátoři dali do postav tolik ze své identity, strávili u nich prakticky dny. V Pračlověkovi jsem viděl otisky prstů animátorů a tak nějak se mi to líbilo.

Neberte to tak, že nemám rád počítačové efekty nebo že chci, aby vše bylo s fázovou animací. Spíš naopak. Miluju go-motion dinosaury, které navrhl Phil Tippett pro Jurský park. Ale mohl bych říct, že byli lepší než animovaní, kteří byli použiti místo nich? Ani náhodou! Fázová animace nabízí rozmarné kouzlo, které jsem už zmínil dříve.

Přidává více fantazie, zatímco si udržuje opravdu osobní přístup. Animalisa se mi líbila, protože potřebovala speciální natáčení. Typický britský venkov inspiroval Fantastického pana Lišáka. Šlo jej oživit lépe než takto? A od umělce, jako je Wes Anderson, který má v oblibě specifické rámování, dává tento přístup smysl. Práce s fázovou animací je založena na uměleckých důvodech.

Kvůli tomu, kolik to zabere práce a jakým umělcem musíte být. Když se díváte na film a víte, že se někdo tak staral o svůj příběh a svoje postavy, aby mohl použít takový způsob jejich převedení na obrazovku, jednoduše přidává nový rozměr vášně. A to je to, proč byste se tím měli obtěžovat. Protože práce, kterou do toho vložíte, z toho sálá. V docela možném případě nouze dejte hlavu mezi kolena a...

A rozlučte se se svým zadkem. Překlad: Sisa www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Fantastický pan lišák, neměl chybu :D

01

Odpovědět

Já sem stejně nejlepší

218

Odpovědět

napriklad film Koralina a svet za tajnymi dverami by som si ani nevedel predstavit v inej podobe ako stop-motion

131

Odpovědět

#sorryjako ale stop motion je terminus technicus, překládat to je docela zvěrstvo...

1118

Odpovědět

Taky mám radši stop motion, ale používají se oba výrazy, i když fázová animace výrazně méně.

91

Odpovědět

+OpravaTermín fázová animace jsem tady slyšel poprvé, stop motion je výrazně užívanější a tím pádem by se v tomto videu neměl IMHO překládat.

49

Odpovědět

+VevacA nebo to můžeš brát tak, že si díky tomuto videu rozšíříš obzory a slovník synonym ;-)

41

Odpovědět

+OpravaNo jasně, brát to můžu různě. Překládat něco, co překlad nepotřebuje ale beru za poněkud matoucí.

02