Proč vlci vyjí na měsíc?Earth Unplugged

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:233
Počet zobrazení:8 738

Proč vlci vyjí na měsíc? Vyjí přece na něj, ne? Odpověď najdete v tomto videu.

Přepis titulků

Ahoj, jsem Chris. Napadlo vás někdy, proč vlci vyjí na měsíc? Tuto otázku položil Dragith a já jí nemohl odolat. Vlk vyjící na měsíc v úplňku je klasický obraz. Vyvolává to pocity moci, síly i děsu. Ale vědci nenašli vůbec žádnou spojitost mezi vytím a fází měsíce. Vlci jsou noční nebo krepuskulární zvířata, což znamená, že jsou nejaktivnější při setmění nebo rozednění.

Takže není překvapením, že když vyjí, je vidět měsíc. Také zvednou čumák k hvězdnému nebi, takže to vypadá, že vyjí na měsíc. Znovu opakuji, že to není pro dramatický efekt. Při vytí za dne vlci zaujímají stejný postoj. Zvednutím hlavy a vytím k nebi maximalizují efekt volání a zvyšují tak dosah.

Tohle a nízká výška vytí umožňuje dorozumívání se až na 6,5 kilometru v lese nebo tundře. Pro vlky je vytí lepidlem, které spojuje smečku. Často se pohybují po obrovské ploše a musí zůstat v kontaktu a vědět, kde ostatní jsou. A vytí je nejlepším způsobem. Vytí může být i varováním pro ostatní smečky. Pomáhá to vymezovat teritorium a hranice.

Ale nefunguje to vždy. Pokud zůstane potichu, může vlk proniknout do cizí smečky a pak nenápadně zabít některé její členy. Může to zní děsivě, ale hlavní příčinou úmrtí vlků jsou jiní vlci. Každý vlk vyje trochu jinak. To znamená, že se i v noci dokáží navzájem poznat. Větší samci produkují hlubší zvuk, což samicím umožňuje vybrat si nejlepšího otce pro štěňata.

A samci vlků často snižují výšku svého vytí, aby k němu přidali náznak nepřátelství. Snižující se výška zvukového projevu je u savců téměř univerzálním znakem zvyšující se agresivity. Ale nejpůsobivější zvuk pochází od celé smečky, když vyjí dohromady. Vyjí takovým způsobem, že je téměř nemožné rozpoznat jednotlivé hlasy.

Navíc vytí může být tříštěno stromy, skálami nebo údolími, takže několik současně vyjících vlků může znít jako celá smečka. Vlci vyjí z mnoha důvodů, ale vlk vyjící na měsíc by jen mrhal svým dechem. Odebírejte Earth Unplugged a pište další dotazy. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Neviem prečo, ale mne sa ten chlap strašne podobá na Chucka Norrisa

222

Odpovědět

Tak jsem celkem zklamaný :D čekal jsem něco magického, tajemného.... a ono to je vlastně jen náhodné spojení... :D
9/10

233

Odpovědět

Nevím ale tak nějak postupem času mi došlo že vytím na měsíc vlk nic nezmůže tak mi to přijde akorát jako hezký obrázek.. ale ty způsoby vytí byly zajímavé

200

Odpovědět

Vlci mají štěňata ? :D Myslím že "pups" je tady myšleno spíše jako "mláďata" (1:38)

1936

Odpovědět

A proč by neměli? "Štěně je mládě psovité šelmy, zvláště pak psa domácího, vlka nebo lišky."
Dalo by se říct i "vlčata", ale dávat tam obecný termín "mláďata" není důvod.

241

Odpovědět

Maddie Moate!

194

Odpovědět

No ale já chci Maddie Moate, jinak jsou mi ty zvířata OFF.

197

Odpovědět

dalsi numberfil :D to snad neni mozny ty jo, bud to je zarostej numberfil a nebo to je jeho bracha a nebo vsichn anglani vypadaj stejne a mluvej stejne.

1922

Odpovědět

a co vlci vyjící na pěkný holky...to je taky poměrně často vidět v televizi :O

203

Odpovědět

jak to bylo v kamenaku? ze jedinej zvuk kterej neni slyset je huceni v klacku. jeste ze je jedinej a doufam ze jenom v tvym pripade tady. fakt nechapu tyhle dickheads komentare.

1922

Odpovědět

+Darketahnarážel jsem na kreslený pohádky...a byl to "vtip"...ale to bylo asi nad tvé síly pochopit a použít mozek déle než 1s aniž bys měl šílené bolesti hlavy z toho jak ji vubec nepoužíváš... ;)

194

Odpovědět

v tom pripade nechci vedet jaky pedofilni pohadky sledujes

1912

Odpovědět

Celý život jsem žil v omylu.. :(

202

Odpovědět

Ten je ale kus!

197

Odpovědět

fag

198

Odpovědět

+Darketahor girl

191