Je Mount Everest nejvyšší horou?Earth Unplugged

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:420
Počet zobrazení:6 031

Jaká je nejvyšší hora na světě? Většina lidí by odpověděla, že Mount Everest. Ale je tomu opravdu tak? Uvidíte, že stačí změnit definici hory a může to být úplně jinak.

 

Přepis titulků

Ahoj, jsem Maddie. Je to už 60 let, co sir Edmund Hillary a Tenzing Norgay jako první pokořili Mount Everest. Ale zamysleli jste se nad tím, zda je Mount Everest opravdu nejvyšší hora? Když ji sir Andrew Waugh roku 1856 poprvé změřil, tak vypočítal, že je přesně 29 000 stop vysoká. Zdálo se mu to až moc dokonalé a věděl, že kritika bude podezřívavá, tak aby přidal měření na věrohodnosti, připočetl další dvě stopy.

V jistém smyslu zanechal Andrew Waugh jako první stopy na vrcholu Everestu. Hora stále roste rychlostí kolem 4 mm za rok. Dnes je vysoká 8 848 metrů. To je asi 20krát víc, než je výška Empire State Building. Až do roku 2010, dokud Číňané nesouhlasili s tímto údajem, se dlouho myslelo, že je o 4 metry nižší, protože výšku měřili ke skále, ne ke 4 metrové sněhové čepičce. Americký geologický výzkum se s tím ale neshoduje, podle nich by měla být o 2 metry vyšší.

Ale všechna tato měření jsou vzhledem k hladině moře, což je problém. Mořská hladina se zvedá asi o 3 mm za rok, vlastně hory potápí a dělá je menší. Ale hladina moře není na celém světě stejná. Hladina Tichého oceánu ve Střední Americe je asi o 20 cm vyšší, než hladina Atlantiku. Mohou za to rozdíly v počasí, proudech a slanosti.

Na Bermudách je hladina o 1 metr vyšší, než v zálivu u Jižní Karoliny, a to díky Golfskému proudu. Kvůli měřením museli výzkumníci vypočítat průměrnou hladinu moře, aby získali referenční rovinu. Ale je vůbec spravedlivé měřit hory podle hladiny moře? Mount Everest se nachází na ohromné náhorní plošině, která mu dává 5 000 metrů k dobru.

Proto mnoho lidí tvrdí, že by výška hory měla být měřena od úpatí. Pokud by to tak bylo, tak Mount Everest je proti nejvyšší hoře Ameriky, Mount McKinley, trpaslíkem. Leží na nízké plošině a od úpatí k vrcholu měří 5 900 metrů. Kdo ale říká, že úpatí hory musí být na suché zemi? Pokud zanedbáme nadmořskou výšku, proč nezanedbat i moře? V tom případě se největší horou stává Mauna Kea na Havaji. Ode dna až k vrcholu měří 10 203 km.

Ale otázkou zůstává, kde úpatí hory vlastně začíná? Je úpatím Everestu mořské dno, nebo začíná hlouběji v zemské kůře? Co kdybychom všechny hory měřili od středu planety? Od bodu nula. To je počáteční bod. Nebo není? V tomto případě je nejvyšší horou Chimborazo v Ekvádoru. Leží 6 384 kilometrů od středu Země.

Není ani zdaleka tak vysoká jako Mount Everest, ale leží u rovníku a planeta je oválného tvaru, takže její vrchol je nejdále od středu Země. A co mimo naši planetu? Jaká je největší hora ve Sluneční soustavě? NASA mise Dawn odhalila obra na asteroidu s názvem Vesta 4. Má téměř 200 km v průměru a je 22 km vysoká. Mount Everest jistě představuje nejvyšší bod na Zemi.

Ale je to opravdu nejvyšší hora? To záleží na definici. Abyste zjistili, jak vysoká může hora vlastně být, tak si pusťte video od Minute Earth. Nezapomeňte odebírat videa a zase na viděnou na Earth Unplugged. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já se na ni dívám v práci s vypnutým zvukem, takže netuším co dělá se svým hlasem :D ale jestli paroduje Michaela, tak to ať jde do háje zeleného.

195

Odpovědět

Zajímavé, že pán Zlopán se svým trolením snad poprvé trefil (a podle hlasů asi nebudu sám, kdo si to myslí). Slečna je vážně neuvěřitelně nepříjemná. Takový lidský ekvivalent nehtů na tabuli.

219

Odpovědět

Stejně jako u předchozího videa jsem celé 4 minuty vlastně nevnímal o čem mluví a bylo mi to i jedno. Hlavně že mluvila a mohl jsem se na ní dívat.

195

Odpovědět

Bože ona je tak sexy!

1912

Odpovědět

Mě se líbí už za ten přízvuk :)

1810

Odpovědět

Vsauce v ženském provedení :)

196

Odpovědět

Nechápu ty negativní ohlasy. Nejspíš něco jak když tu bylo populární =3 a každé video podobného formátu dostalo 4/10 jenom proto že to byla "kopie raye" bez ohledu na kvalitu.
Akorát místo =3 je to ted vsauce.

Klidně víc Earth Unplugged a ještě víc jiných kanálů jako třeba 1veritasium.

A krom toho je Maddie fakt pěkn ženská :)

186

Odpovědět

Earth Unplugged se kanálu Vsauce možná trochu podobá, ale narozdíl od něj se zaměřuje čistě na přírodu. Většinou na zvířata a rostliny, ale tohle je jedno z mála videí, které odbočuje na jiné téma.
Od Veritasium se pokusím také ještě něco přeložit, ale nová videa vycházejí hodně málo a spousta starších videí se věnuje tématům, o kterých tu už videa z jiných kanálů byla.

181

Odpovědět

2:40 ta hora má opravdu 10 230 km?

180

Odpovědět

Říká 6.4 miles, asi chybí tečka. Takže to má to být 10.230 km?

193

Odpovědět

+WorlikAsi spíš 10, 230km ne? :D

193

Odpovědět

Fajn no. Ale já chci Michaela. Snad nebyla Poslední slova jeho poslední slova:/

1810

Odpovědět

Nebyla to jeho poslední slova, vydává videa každý týden (cca).
Stačí odebírat jeho kanál na youtube :-)
Tady je jeho další video.
http://www.youtube.com/watch?v=Bbgz4yY-xX0

192

Odpovědět

Maddie, miluji tě! Tvá křehká tvář mi rozzářila život!
Myslím na tebe, a chci ti zlíbat tvá něžná ústa!

Ach, proč je život tak krutý, a udělal z Maddie Angličanku, a ze mě Čecha!

1837

Odpovědět

Bože, to tady bude furt tadle afektovaná kravka?

1967

Odpovědět

Co máš proti sexy verze Vsauce? Vlastně nic... u tebe je každá otázka, co začíná na "Co máš proti" zbytečná...

1819

Odpovědět

+BullOverSouhlasím, že se mi zdá slečna afektovaná. Možná kdyby nedělala "to" s hlasem (opravdu to vypadá, že chce "parodovat" Vsauce), bylo by pro mě příjemnější na ni koukat. Btw. Vsauce nepotřebuje sexy verzi, je dost sexy sám:)

1816

Odpovědět

Sexy možná tak od krku dolů.. "verze Vsauce" spíše "parodie Vsauce"

Co mám proti?
- její hlas
- její vyjadřování
- její mimiku
- nebaví mě
- na youtube je tisíce lepších kanálu, než Earth Unplugged

2044

Odpovědět

+ZlopánTak si je ty kryple začni překládat a házet nám je sem, děkujeme. Ignoruj překlady které se ti tu nelíbí.

1819