Proč všechny memy používají stejný font?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:202
Počet zobrazení:4 388

Kdo by neznal nějaký ten internetový mem. Ať už jde o facepalm kapitána Picarda nebo ten trapný moment, když zapomenete na okurku. Přemýšleli jste ale někdy na tím, proč jsou všechny tyto memy psány stejným písmem? Na to nám odpoví dnešní video kanálu Vox. Poznámka: Pro lepší srozumitelnost a čitelnost titulků jsem zaměnil pojmy font a rodina písma(typeface), prosím tedy typografické mistry i učně za odpuštění :-)

Přepis titulků

Každý mem je napsán stejným fontem, Impactem. Ale jak k tomu došlo? Impact vymyslel v roce 1963 Geoffrey Lee. Toto písmo bylo tučné, zhuštěné a bezpatkové, ladilo se stylem šedesátých let a bylo ideální pro krátké zprávy a úderné titulky. Impact byl ovlivněn Mezinárodním typografickým stylem neboli Švýcarským stylem.

Tento styl kladl důraz na čitelnost a čistotu fontu. Příkladem jsou třeba Helvetica nebo Universe. Lee tyto staré fonty oživil a okořenil. Jsme v době kovové sazby, takže Lee musel každé písmeno vlastnoručně vyrýt. Lee později Impact prodal firmě Stephenson Blake. Tohle je původní reklama na font Impact. Později Impact koupil Monotype, další společnost zabývající se písmem.

Tato společnost vytvořila font Times New Roman. Monotype dal posléze licenci Microsoftu. Tak se Impact dostal do operačního systému Windows, který v devadesátých letech začínal dominovat trhu. V roce 1996 vybral Microsoft 11 základních fontů pro web. Byl to standardizovaný, volně dostupný balíček fontů, které fungovaly na celém internetu. Impact byl jedním z nich. Mimochodem, tohle je font Webdings.

To, že byl Impact snadno dostupný, mu pomohlo stát se standardem na fórech. Memům se říkalo obrázková makra, podle počítačových maker, které se používaly k uložení a znovuvyvolání zadané posloupnosti instrukcí. V roce 2003 jedno z těchto obrázkových maker, obrázek kočky s nápisem "I CAN HAS CHEEZBURGER?", rozjelo vlnu moderních memů. Následně některé další stránky na tvorbu memů Impact převzaly, navíc přidaly černé ohraničení bílého písma.

Dnes na internetu existuje více než 11 fontů, ale máme zažitou představu, jak má mem vypadat, a ta zahrnuje Impact. A to se asi v blízké budoucnosti nezmění. - Chcete se podívat? - Ano. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Říká - přidali černé ohraničení, v momentě je tam černej... :D

00

Odpovědět

kde najdu tu stránku s pohyblivýma memečkama ? :D

40

Odpovědět

No, aspoň že byl zmíněn termín "image macro". Sice ne tak, jak bych si představoval, ale lepší než drátem do voka. Zkrátka zdaleka ne každý obrázek s textem je automaticky meme, jak se nejmladší účastníci internetu domnívají. O tom, jestli je meme, rozhodne až jeho popularita. 99,9999% těhlech obrázků je zkrátka jenom image macro a na označení meme si nemůžou dělat nárok. A naopak meme nemusí být jenom obrázek, ale video, audio, webová stránka. Nebo třeba odpověď z ankety o internetech.

100

Odpovědět

Uvedl jsi to na pravou míru.

10

Odpovědět

Co to je za video? :D Název videa je proč meme používájí tenhle font, dozvěděl sem se všechno o historii toho fontu, ale proč se používá opravdu ne :D

308

Odpovědět

Jak jsem to pochopil já, tak jde o to, že byl font zdarma, brzy rozšířen pomocí Windows a Microsoftu, dobře se četl a jeho využití bylo primárně pro titulky a krátký text.

310

Odpovědět

Nejlepší na videu byly ty pohyblivé Memečka na konci :) Vidět hýbat se něco, co znáš jenom z fotky je vždycky úlet.

Typy písma a kaligrafie jsou strašně zajímavé věci, ale připadá mi, že už tak se v životě zabývám spoustou informací na to, abych si študoval písma. Comic Sans všechno jistí :D

473

Odpovědět

na co je ta s****a font webdings dobrá? jakože k normalnimu textu s jinym fontem pridate obrazek?

1014

Odpovědět

Je to prostě blbůstka. :)

140

Odpovědět

To je pro konspirační teoretiky, aby si měli s čím hrát.

231

Odpovědět

+FluffieSi děláš srandu, ale konspirační teoretici se mohli podělat, když zjistili, že NYC ve znacích Wingdings (starší brácha Webdings) vypadá jako lebka s hnátama, židovská hvězda a palec nahoru. :D

90

Odpovědět

Já myslím, že když to tehdy vymysleli, tak se myslelo, že se to bude používat pro piktogramy/ikony v dokumentech a na webu. Holt to úplně nevyšlo.

170

Odpovědět

+LigerNáhodou tento systém dneska slaví renesanci. Je plno obrázkových písem. Používají se proto, protože jsou to v podstatě vektorové obrázky (malá velikost souboru, při zvětšování neztrácí kvalitu) a celý font s dá načíst jediným requestem + se dá tahat z externího serveru a tím pádem cachovat => není nutné načítat na všech doménách znovu, pokud už je v cache.

00