Pyl

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:120
Počet zobrazení:8 695

Nová smrtící nákaza spojovaná se záhadným pylem pustoší krajinu kolem města Kabé. Irezúmi, bývalý stopař žijící na okraji Kabé, je najat, aby našel zdroj tajemného pylu...

Krátký film Pyl (Dust) natáčený v Japonsku začal vznikat v roce 2012 a s pomocí úspěšné kickstarterové kampaně byl dokončen v roce 2016. Dnes vám tento pozoruhodný snímek s úžasnými vizuálními efekty představujeme s českými titulky.

Přepis titulků

Svět se neustále mění. Každý rok vznikají nové adaptace a druhy. Stopaři hledali a zaznamenávali tyto události v přírodě po celá pokolení ve snaze pomoci ostatním lidem přežít v nevypočitatelném prostředí. V neustálé obavě z možných nákaz a nebezpečných druhů vyměnili mnozí učení stopařů za bezpečí městských zdí. Umění uzdravovat a porozumět přírodě se vytrácí... Mizuki, jednoho dne...

se staneš stopařkou. Zkoumáme vývoj života, od jedné jeho podoby k druhé. Všechno musí být zaznamenáno, nic přehlédnuto. Studuji malinkaté stvoření. Nic podobného jsem jaktěživ neviděl. Hydra.

Před hydrami... byly tyto vody jedovaté. Ale hydry se vyvinuly rychle, a naučily se jedem živit. Nyní... je řeka v dokonalé rovnováze. Život se vrátil. Hydry se dokáží přizpůsobit jakémukoliv prostředí.

Dokonce i v živých tvorech. Pokud je využijeme v lékařství... myslím, že by mohly změnit způsob našeho života. Mizuki, až budeš starší, můžeš se cítit být odloučená od lesa. Ale nic není odděleno. Tati, podívej!

Ony září. Mizuki... Buď silná. Svět je ve tvém nitru. A my všichni jsme jedním životem. No tak, pusť mě dovnitř. Nenechávej mě tady stát. Irezúmi, otevři! Co se stalo?

Myslel jsem, že děláme pokroky. Pokud neznáme zdroj toho pylu, tak můžeme léčit pouze příznaky. Podařilo se mi sice snížit horečku, ale jeho duch je pryč. Takže žádný výsledek. Jen plýtvám penězi. Říkal jsem ti, že takto přijít na správný lék je nemožné. - To co hledáš, neroste ve městě. - Tak mě zaveď na venkov. Nikdy jsi nebyl vně města.

Co tak můžeš vědět o venkově? Zítra se město nadobro zavírá, možná jsi o tom už slyšel. Takže žádné další vlaky. Žádné další možnosti, jak odejít. Měli bychom den. Co si myslíš, že se stane, až tu budeme všichni zavření? S nákazou a bez léku. To není můj problém.

Podívej, tebe nezajímá, co se stalo s venkovem, takže proč by mě mělo záležet na tom, co bude s městem? Možná že vím, na čem ti záleží. Najdi mi ten zdroj. Vyrob mi lék, který funguje, a já ti dám dvakrát tolik. Město na lék vypsalo odměnu už před měsíci, ale nikdo lék nenalezl. To protože nikdo nevěděl, kde ho hledat.

Důl Išioka, znáš ho? Kde jsi to vzal? Pašeráci to včera přinesli. Ať ten pyl vytváří co chce, roste to v tom dole. Irezúmi, do soumraku budeme zpátky.

Nalézt ten zdroj bude snadné. Vně těchto zdí... nejsou žádné záruky. Město vstupuje do izolace. Doporučuje se vám zůstat v domovech. Město dočasně vstupuje do izolace. Služby... Pozor, vůz brzy zastaví u dolu Išioka.

Další zastávka Lobsta. Pojďme. Kde to jsme? Proč se tu zastavujeme? Kdybys mi řekl, že vesnice byly opuštěny, přišel bych už připravený. Jsi stopař... Myslel jsem, že si s tím poradíš. Jen na to pomysli...

Ten lék bude mít větší cenu, než o jaké se nám kdy snilo. Podělím se s tebou. Měl jsem tě nechat ve městě. Už chápu, jak v tady v tom bordelu můžete žít. Ne každý si tak považuje života za městskými zdmi. Nasaď si to. Jsme už blízko. Zastav.

Co to je? Drž se od toho dál. Co jsou tyhle věci zač? Tyto rostliny využívají to tělo jako svého hostitele. Toto by mohl být zdroj toho pylu. Ten zdroj? Na co čekáš? Vyřízni to a jdeme! Něco se tu krmilo.

Ty rostliny vyrůstají z ran na tom těle. Cokoliv to bylo, mohlo ho to nakazit. Nakazit? Měl by ses vrátit zpátky do vesnice. - Já jdu zjistit, co to bylo. - Ne! Platím ti, abys mně pomáhal. Vyřízni ty věci a jdeme! Máme to, kvůli čemu jsme sem přišli. Pojďme se prostě vrátit.

Ta vesnice byla mým domovem. Před lety jsem je opustil. Jestli takto zemřeli... je to kvůli mně. Co se stane se mnou, jestli se nevrátíš? Nemůžu tu dýchat. Pomoz mi vyříznout vzorek. Vezmi ho zpět do vesnice a počkej na mě.

Drž si odstup. Irezúmi! Irezúmi! Irezúmi! Irezúmi! Mizuki. Mizuki. Máme snad na výběr? Nemůžeme nic nedělat.

Neyo? Věř mi. Hydry... Boj o přežití... je společný všem živým tvorům. Nelze mu utéci. A přesto, schopnost překonat obtíže je naší nejsilnější stránkou.

Kdysi jsem věděl, co to znamená být stopařem. Uzdravovat tělo. Pátrat po poznání. Vést naše kroky. Ale příliš dlouho... jsem byl zaslepen žalem. Nemoc vyvolaná oním pylem dovolovala tomu tvorovi se krmit na oslabené kořisti, rozšiřujíce tak rostlinu produkující pyl do nových oblastí.

Vzájemně prospěšný vztah mezi rostlinou a zvířetem je vzácná, ale silná adaptace. Tvorův imunitní systém nám poskytl lék, který jsme hledali. Ale ten pyl je varováním. Náš svět není v rovnováze. Městské zdi vybudované pro naši ochranu jsou nebezpečným klamem.

Dokonce i já jsem za nimi našel pohodlí. Ale odloučení... není řešením. Jsou to už roky, co jsem sám sebe nazýval stopařem. Stejně jako tolik jiných, i já jsem se vzdal našich zvyků. Ale hydry mi připomněly víru, kterou jsem opustil. Nic není odloučené. My všichni jsme...

jedním životem. Překlad: RainMaker www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je film na čsfd?

10

Odpovědět

Odpovědět

v cesku docela aktualni :)

32

Odpovědět

Vynikajúci film. Kvalitné vizuálne spracovanie, zaujímavé spracovanie, nepopierateľná referencia na súčasný svet.

171

Odpovědět

Zasraná řepka!

193

Odpovědět

Ne řepka, prý smrky a borovice :-)
Nicméně civilizace, co topí v kotlích jídlem je odsouzená k zániku...

54

Odpovědět

+Zee Primezereš plyn a uhlí jo? :D

92

Odpovědět

Pyl z řepky je těžký a takhle nelítá, vše je pyl z jehličnanů. Stačí se občas zajít podívat do lesa, jak to vypadá tam.

30