Queensrÿche - Queen of the Reich

Thumbnail play icon
67 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:146
Počet zobrazení:3 106

Americká progressive/heavy metalová partička se zvláštní přehláskou nad Y v názvu vznikla na začátku osmdesátých let minulého století ve Washingtonu.

V počátcích své hudební kariéry, která nyní trvá více než čtvrt století, se Queeensrÿche jmenovali The Mob a hráli především covery již známých Judas Priest a Iron Maiden. K sestavě Michael Wilton (kytara), Scott Rockenfield (bicí), Chris DeGarmo (kytara) a Eddie Jackson (basa) se připojil zpěvák Geoff Tate, ale po pár vystoupeních z kapely zase odešel, protože ho prý heavy metal nezajímal. Vypomohl však při nahrávání demo pásky o čtyřech skladbách (Queen of the Reich, Nightrider, Blinded  a The Lady Wore Black). Ta pak v roce 1982 vyšla jako EP . Díky jejímu úspěchu se Tate rozhodl opustit Myth a stát se právoplatným členem již přejmenovaných Queeensrÿche.

První album s názvem The Warning vyšlo v roce 1984. Doma v Americe ho přijali docela průměrně, zato singl Take Hold of the Flame okupoval přední místa hitparád v Japonsku, kde se progressive/heavy/power metal tradičně těší velké oblibě.

Druhá studiovka Rage for Order (1986) se blížila spíš glam metalu. Jen tak pro zajímavost - od Allmusic si deska získala dvě hvězdičky, zatímco od Kerrang! rovnou pět.

Obrovský komerční úspěch sklidilo koncepční album Operation: Mindcrime (1988). Vypráví příběh o muži, narkomanovi Nikkim, který se přidal k revolučnímu hnutí, a páchal atentáty na politické špičky. Podle časopisu Kerrang! patří albu 34. příčka v žebříčku „100 nejlepších heavy metalových alb všech dob“. Najdeme na něm například veleoblíbené skladby I Don’t Believe In Love nebo Eyes of a Stranger.

Ještě výš k hudebnímu nebi je vyneslo třetí album Empire (1990). Doporučuji poslechnout si Empire celé, i když nejznámější baladu Silent Lucidity jste už museli pravděpodobně někdy slyšet.

Osobní problémy se odrazily na albu Promised Land (1994). I přes vysoké umístění v hitparádách nedosáhlo takového úspěchu jako Empire.

Hudbu v té době chtě nechtě ovlivňoval populární grunge. Šesté album Hear in the Now Frontier (1997) jako celek z hitparád rychle vymizelo. Skladby Sing of the Times a You se pak uchytily i na kompilačních best-offkách.  Trable s nízkými prodeji však nebylo to jediné, co kapelu trápilo. Geoff Tate vážně onemocněl, a tak se rušily koncerty. Horší ale bylo, že zkrachovala jejich nahrávací společnost EMI America Records. Skupina si musela sama financovat zbytek turné k Hear in the Now Frontier. K tomu se ji rozhodl opustit kytarista Chris DeGarmo.

Jediné album s novou náhradou za DeGarma bylo Q2K, ale kritici ho spolu s předešlou nahrávkou zařazují do jakési éry experimentování Queeensrÿche, která měla za následek úpadek jejich slávy.

Na osmé studiovce Tribe (2003) se podílel znovu DeGarmo. Dokonce byl ohlášen jeho návrat ke kapele, ale zřejmě šlo jen o marketingový tah na podporu prodeje.

Jak navnadit fanoušky, když už nevíte coby? Slibte jim pokračování jednoho ze svých nejúspěšnějších alb. Světlo světa mělo spatřit Operation: Mindcrime II. Stalo se tak v roce 2006. Byl to krok správným směrem. Příběh starého známého Nikkiho se tentokrát začal vyprávět od jeho propuštění z vězení, kde byl za vraždu jeptišky-prostitutky Mary.

Zřejmě proto, že koncepční věci se u Queeensrÿche osvědčily, rozhodli se v roce 2009 vydat další koncepční album American Soldier. Jak název napovídá, texty vypráví příběhy těch, kteří sloužili u amerických ozbrojených sil od druhé světové války po současnost.

Zatím posledním vydaným albem je Dedicated to Chaos (2011), které je spíš rockové a Geoff Tate se nechal slyšet, že už k němu kapela píše pokračování.

Dnešní klip je zároveň zajímavou ukázkou představy o budoucnosti z osmdesátých let a "propracované" filmové triky vás také určitě pobaví. :-)

Přepis titulků

Tisíciletí po čtvrté světové válce se svět zmítal v chaosu. Jedna ďábelská dobrodružka objevila starobylý počítač napájený krystalem. Byl tak mocný, že s jeho pomocí zotročila celý svět a stala se... Královnou Říše. Mnoho lidí se snažilo Královnu porazit, ale všechny pohltil počítač, její svatyně. Poslední nadějí lidstva bylo pět bojovníků za svobodu... IDENTIFIKACE ZJIŠTĚNÍ TOTOŽNOSTI Uprostřed noci přijde a odvede si tě a budou z ní sršet hromy a paprsky světla.

Přes potemnělé pláně si k tobě najde cestu. Noční oblohou se rozlétne do výše, utají před tebou tvůj osud, až ti bude z hlouby těla brát duši. A oslepující světlo hradu pohasne. Není úniku. To je konec tvého drahocenného života.

Tvá duše ti proklouzla mezi prsty, teď patří Královně Říše! Královně Říše! Jo, už si pro tebe jde. Pozvolna se vytrácíš, svůj život jsi promrhal, jsi kořist, kterou šelma uloví. Světlo už nebude zářit, protože ty dnes v noci zemřeš v její svatyni. To poslední, co uvidíš, bude černota. Zas a znova budeš mít hlavu plnou snů o smrti.

To, co tě teď čeká, je poslední pomazání. Nikdy tě neuslyší, světlo už pohasíná a zajaté duše křičí bolestí. Není úniku. To je konec tvého drahocenného života. Tvá duše ti proklouzla mezi prsty, teď patří Královně Říše! Pozvolna se vytrácíš, ne, ne, ne!

Královně Říše! Už se vytrácíš. Královně Říše! Překlad: Snowi www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ano!! Tohle je nepřekonatelná klasika! Miluju tyhle klasický hard rockový a heavy metalový skupiny! starej Helloween, Manowar, Iron Maiden, Judas Priest, Black Sabbath, Queensryche a spusty dalších Ale s hodnocením jste mě tady pěkně nasrali! 6 z 10 co to má bejt? Když jsem dáte Epicu nebo Nightwish okamžitě to má 9,5 a tohle má 6? ti kteří šli pod 8 z 10 mi můžou....

200

Odpovědět

Abbé: když mě prostě dostal tenhle klip :) klasický "děsivý" osmdesátky :D
honza: ani sama nevim, jak jsem si na Queensrÿche vzpomněla...

180

Odpovědět

Snowi, jsi hvězda! Queensryche jsem od Tebe opravdu nečekal. Sice by se mi tu víc líbil nějaký opus z Operation Mindcrime, ale tohle mě taky potěšilo. Skvělá volba!

190

Odpovědět

mě hrozně mrzí, že jsem nezažil zlatý léta death metalu, ten přerod roku 90 a ty úžasný alba od Death, Atheist, Cynic, Morbid Angel, Carcass, Pestilence.....

195

Odpovědět

kde jste to vyhrabali? klip mladší o de mně o rok a uplně je to skvělé.... to já pamatuju z mého dětství jen dechovky...... a ono to už existovalo, jen mi to nepouštěli:-(

180

Odpovědět

vážně? z "hlouby duše"....? jinak za 10* :D

191

Odpovědět

za 10...kdyby tyhle kapely neexistovaly, tak by na světě nebyly ty vaše Lordi, Slipknot, Nightwish a podobnej odpad

199

Odpovědět

Takhle klasickou hudbu bych tu v záplavě dnešního "metalu" nečekal. Je to paráda slyšet a vidět, kde mají kořeny dnes oblíbení metaloví tvrďáci. Perfektní hlas s překvapivým ječákem.

191

Odpovědět

Heretic: na to se ti asi nedá nic říct... nebo ne nic pěkného na to jak jsi se vyjádřil...
Prostě taková byla tehdy doba, takhle vypadali všichni, byli mladí a hráli ve své době... napiš do googlu 80. léta a dej si obrázky, tehda tohle bylo "drsné"... díval jsi se jak vypadají dneska: http://www.youtube.com/watch?v=1HcG4oY3jf4&feature=fvst

osobně jsem tohle nikdy neslyšel, ani název kapely, když jsem se šel podívat co je nového v tohle okénku, původně jsem to přejel a jel níž :D pak jsem zjistil že tohle je nějaká kapela, tahle písnička se mi dneska taky moc nehodí mezi ostatní co poslouchám, ale donutilo mě se to podíval na YT a třeba ta co jsem tu daval tu už poslouchám po 3x když píšu tento příspěvek :) Kapela parádní, dík snowi... viděl bych to za 10 abych kompenzoval lidi co to budou ku*vit...

181

Odpovědět

Sice možná klasika,ale dneska už je to uječenej humus.Kapela vypadá jak ženský ze salonu krásy a frontman ječí jak kdyby mu do p****e cpal péro černoch.Příště bych prosil něco více "dnešního", například Lamb Of God.

1821